Які вітаміни слід додавати бджолам у підживлення навесні?

Початківці бджолярі часто задають питання, які вітаміни потрібні для підгодівлі бджіл у весняний період? Для відповіді на це питання розглянемо, як та чим можна і потрібно підгодовувати бджіл навесні.

Завдання весняної підгодівлі

Які вітаміни слід додавати бджолам у підживлення навесні?

Ранньою весною у багатьох вуликах спостерігається нестача запасів меду. Це загрожує поганим розвитком бджолиних сімей, малим приплодом і, як наслідок, поганим медозбором.

Тому основним завданням, що стоїть перед бджолярами, є:

 1. Підгодівля бджіл.
 2. Стимуляція яйцекладки бджолиної маткою.
 3. Додавання вітамінів і лікарських засобів в корм для профілактики захворювань.

Якщо ранньою весною після першого обльоту у бджолиній сім’ї залишилося мало меду, то їм необхідно давати достатню кількість корму. Не можна допускати масового вильоту бджіл в погану холодну погоду в пошуках нектару, інакше це може привести до їх загибелі. Якщо встановилася гарна погода, є хабарів, то підгодовують тільки слабкі сім’ї і з метою профілактики хвороб. Корми у вулику повинно бути не менше 2 кг, а краще на кілька кілограмів більше.

Щоб забезпечити хороший хабарів бджіл під час масового медозбору, необхідно стимулювати матку до збільшення яйцекладки. Вітаміни для бджіл навесні компенсують недолік необхідних речовин. Їх можна розділити на два типу:

 • харчові добавки;
 • готові аптечні препарати.

Харчові добавки

До основним харчовим добавкам відносяться:

 1. Пилок і перга.
 2. Свіже молоко.
 3. Дріжджі.
 4. Борошно.

Пилок і перга з минулорічного врожаю є найбільш повноцінною вітамінно-кормовою добавкою. Їх розміщують у верхній частині вулика, бджоли використовують їх по мірі необхідності.

Серед харчових добавок хороші результати дає використання молока. Молочний білок засвоюється бджолами, при цьому розплід збільшується на третину. Крім цього, молоко стимулює збільшення маси личинок і робочих бджіл.

Бджіл, які не вживають в природі молоко, необхідно спочатку привчати до нього. На склянку сиропу, звареного в пропорції 1:1, додають трохи молока. На другий день замінюють на молоко десять відсотків води. У наступні дні доводять кількість молока до 20-30 відсотків.

Молоко додають в теплий готовий сироп. При варінні сиропу воду тільки доводять до кипіння і розчиняють цукор в необхідній пропорції. При годівлі бджіл необхідно ретельно контролювати поїдання цукрово-молочної суміші і видаляти недоїдені залишки, так молоко швидко закисає. Густий цукровий сироп, приготовлений у співвідношенні 3:2, де 20 % води замінюють молоком, не закисає. Тому його можна давати в більшій кількості.

Це цікаво  Що робити, якщо вкусила бджола, в домашніх умовах

В дріжджах міститься білок і вітаміни групи B, які необхідні бджолам. На один літр готового корму потрібно 12 грамів сухих дріжджів. Їх спершу розводять в теплуватою підсолодженій воді, залишають на добу, обгорнувши для тепла.

Цукровий готовий сироп додають в дріжджову пасту, кип’ятять. Свіжі дріжджі поміщають у свіжозварений сироп з розрахунку 50 грам на літр сиропу. Для вбивання бродіння суміш кип’ятять протягом десяти хвилин. Розливають по годівницях в теплому вигляді.

Деякі бджолярі підгодовують бджіл борошном, яку насипають на листи, встановлюючи їх на вулиці під навісом. Але пшеничне борошно погано засвоюється комахами з-за великих розмірів частинок борошна. Кращі результати дає згодовування соєвої, бавовняної борошна, що має більш дрібну структуру.

Аптечні препарати

Готові препарати і вітаміни додають в підгодівлю для профілактики і лікування захворювань. Популярні саморобні хвойні настої і препарат «Апимакс», приготовлений на основі хвої. Він використовується проти грибкових і бактеріальних інфекцій, нозематозу бджіл. Його додають в цукровий сироп, приготовлений з розрахунку 1:1, в кількості 100 мл на 10 літрів готового сиропу.

На одну рамку витрачається 30 мл лікувального сиропу. При наявності захворювання закладку корми роблять двічі з інтервалом три дні. Для проведення профілактики достатньо одного закладки.

Вітаміни та мікроелементи

Дуже хороші результати для збільшення яйцекладки дає додавання мікроелементи кобальт. При використанні його навесні відзначається збільшення кількості розплоду от19 до 28%, а продуктивність сімей збільшувалася на 21%. Це пояснюється тим, що атоми кобальту лежать в основі вітаміну B12, стимулює обмін вуглеводів в організмі.

У ветеринарних аптеках можна придбати наступні сполуки кобальту:

 • хлористий;
 • сірчанокислий.

Дозу застосування кобальту розраховують виходячи з наступній пропорції — 8 мг чистого мікроелемента на один літр готового сиропу. Сполуки кобальту беруть з розрахунку 24 мг на літр сиропу. Часто можна купити хлористий кобальт в таблетках. Їх норма використання — одна таблетка на два літра цукрового сиропу.

Це цікаво  Способи застосування окситетрацикліну для лікування гнильця у бджіл

Серед кобальтосодержащих препаратів для бджіл слід згадати комплексні добавки «Пчелодар», ДМК (добавка багатокомпонентна комплексна).

Бджолам ранньою весною необхідна не тільки підживлення, але і вода. У спеціальні поїлки наливають не тільки чисту воду, але і злегка підсолену (не більш 0,5% солі). Звичайну сіль краще замінити морський. Для зміцнення сім’ї бджіл у воду додають вітамін B12, який можна придбати в звичайній аптеці в ампулах.

Одну ампулу розчиняють в трьох літрах води. Наявність у вітаміні кобальту сприяє розвитку бджіл. До речі, вода з добавками не використовується постійно, а ось чиста вода повинна бути доступна бджолам.

Лікувальні препарати

Після зимівлі бджоли часто хворіють нозематозом. Це виявляється наявністю темних слідів проносу на рамці, стінках вуликів. Найкращим способом боротьби з цим захворюванням є комплексний препарат Ноземат.

До першого обльоту Ноземат додають в цукрово-медове тісто — на 10 кілограм тіста потрібно 5 грам препарату. Спочатку Ноземат з’єднують з невеликою кількістю води, потім розмішують з тестом. Тісто розкладають на рамки в целофанових пакетах (по півкіло), в пакетах роблять невеликі розрізи. На одну сім’ю достатньо одного пакета.

Після першого обльоту дозу ліків розчиняють у воді (50 мл) і з’єднують з цукровим сиропом об’ємом 20 літрів. Його готують в співвідношенні з водою 1:1. Лікувальний розчин наливають у годівниці — 100 мл на одну рамку. Курс лікування проводять два рази з п’ятиденним інтервалом.

Основні види підживлень

Кормом і основою для різних вітамінних добавок та лікарських служать наступні підживлення:

 1. Цукровий сироп.
 2. Цукрово-медове тісто.
 3. Медова сить.

З цукру готують цукровий сироп різної густоти:

 • густий — цукор і вода беруться в пропорції 2:1;
 • середній — 1:1;
 • рідкий — 1:2.

Густота цукрового сиропу залежить від мети підгодівлі і пори року. Ранньої весни готують густий сироп. Сироп рідкої консистенції давати не рекомендується, бо він може спровокувати виліт бджіл з вулика і загибель при поганій погоді і нестачі нектару.

Якщо у бджолиній сім’ї є велика кількість розплоду, то у них виникає підвищена потреба у воді. В таких випадках дають сироп середньої густоти. Він посилює кладку яєць бджолиної маткою і використовується бджолами для вигодовування розплоду.

Це цікаво  Будова бджіл: фото

Особливу увагу необхідно звернути на кількість закладається корму. Порція не повинна бути менше двох літрів, можна довести її до чотирьох.

По-перше, це дозволяє менше турбувати бджіл, не охолоджувати вулик.

По-друге, маленькі порції провокують бджіл на виліт, асоціюючись у них з взятком.

Як правильно приготувати сироп?

При приготуванні підживлення важливою вимогою є дотримання чистоти. Краще використовувати окрему каструлю або казан, щоб сироп не прийняв сторонній запах. Воду в каструлі довести до кипіння, потім висипати потрібну кількість цукру. Безперервно помішуючи, сироп доводять до кипіння. Не потрібно кип’ятити сироп! Охолоджений сироп дають бджолам в теплому вигляді.

При приготуванні кормів з цукру і меду стежать за тим, щоб не довести склад до кипіння, інакше мед втратить корисні властивості. На дві частини цукру необхідно взяти по одній частині меду і води.

Цукровий сироп з успіхом замінюють цукрово-медове тестом, при використанні якого не потрібно часта перевірка вуликів. Потрібно кілограм цукрової пудри без грудок, 240 грам меду і трохи води (20г). Мед попередньо розігрівають на водяній бані при температурі не вище 60 градусів.

Через десять годин у нього додають воду і пудру. Пудру перемішують з медом руками, як тісто до утворення однорідної консистенції. Готове тісто розділяють на коржі по півкіло і розкладають прямо на рамки. Рекомендується прикривати шматочки тіста пакетами або поміщати в пакети з прорізами.

Замість сиропу рекомендується підгодовувати бджіл рано навесні медової сытью. На відміну від сиропу кількість ситі у вулику не потрібно контролювати, тому що бджоли беруть її за потреби. Для її приготування один кілограм меду розводять з водою (0,5 л).

Основна вимога: не купувати мед у незнайомому місці і не брати від хворих бджіл. Інакше не уникнути поширення хвороби і загибелі бджолиних сімей.

Своєчасна і правильна вітамінна підживлення не тільки зберегти бджіл від хвороб, але і збільшить бджолині сім’ї, і як наслідок, кількість меду на пасіці.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *