Який інвентар та пристосування необхідні пасічнику для утримання пасіки?

Список інвентарю бджоляра: необхідні інструменти для бджільництва, різні пристосування, аксесуари, може бути нескінченним, бо немає межі досконалості. Але завжди є базовий набір, наявність якого обов’язкова для будь-якого пасічника.

Без цього спеціалізованого обладнання та інструменту вас не назвуть навіть любителем. Кожен інструмент несе свою специфічну функцію, перевірений часом і доведений до максимальної зручності в обігу.

Умовно можна розділити інвентар для бджільництва на 3 великі групи:

 1. Інструмент для роботи з вуликами та догляду за ними (стамески, щітки, пульверизатор, ящик для перенесення рамок).
 2. Спецодяг і засоби захисту (костюм пасічника, маска).
 3. Пасічний інструментарій для відбору меду і вторинних продуктів бджільництва (димар, медогонка, ножі, воскотопка).
 4. Інструмент і тара для фасування готового продукту (ніж, лійки, ложки, робоча поверхня).
 5. Аксесуари для бджіл (поїлки, маточники, лотки для перги, посуд і пристосування для отримання медової пасти та інший інвентар бджоляра тощо).

У даному списку перераховано базовий пасічний інвентар. Крім того, необхідний запас ємностей (емальовані каструлі, скляна тара) для зберігання зібраного продукту, кілька тазів (або корит), ящиків і мішків для технічних потреб. Весь набір необхідних речей необхідно зберігати в окремому ізольованому приміщенні.

Бджільницький інвентар першого рівня

Який інвентар та пристосування необхідні пасічнику для утримання пасіки?

Інвентар бджоляра і пасечные пристосування, необхідні, щоб стати пасічником першого рівня – аматорського:

 • стамеска для бджільництва – це ручка з двома наконечниками. Одна з них загнута і нагадує невелику рівну сапу, інша – трапецієподібний плоский шпатель. Інструмент необхідний для підіймання кришки і рамок. Загнутий кінець використовують для очищення від щільних наростів воску і видобутку прополісу;
 • димар – жерстяна ємність, розділена решіткою, на яку завантажується палаюче/дымящее сировину. На димарі також є невеликі хутра, нагнітають повітря в зону горіння та отвір для диму. Використовується для заспокоєння бджіл, коли робота стосується витягання рамок. Важливий інвентар для пасіки, для забезпечення безпеки бджоляра;
 • ніж і вилка для сот – інструмент для роздрукування стільників. Існують ножі з електронагрівом;
 • щітка – вибирається щітка з довжиною щетини від 50-70 мм Чистяча частина повинна бути довжиною не менше 20 см, ручка – довга. Інструмент необхідний для змітання бджіл зі стінок вуликів, рамок. Для прибирання вулика краще використовувати окрему щітку;
 • ящик для рамок – потрібно для перенесення рамки від вуликів до медогонки. Цей інвентар пасічника – один з найбільш важливих, так як без нього носити рамки разом з бджолиною родиною дуже незручно: бджоли-господині даних рамок і бджоли, які просто хочуть розжитися дармовим медом не залишать вас у спокої, поки ви не заховаєте рамки.
Це цікаво  Як правильно зробити вентиляцію в вуликах для благополучної зимівлі бджіл?

Спеціальний одяг і лицьова сітка

Повний комплект професійного одягу пасічники купують тільки при виході на певний рівень. Любителі використовують щільний одяг з добре прилягаючими манжетами, робочі рукавиці.

Єдиним профі-аксесуаром, як правило, є маска – її зараз рідко роблять самі. Крім того, знадобиться спеціальний одяг для торгівлі медом, якщо планується здійснювати її в місцях масового продажу продукції населенню.

А також в цей список можна віднести додаткове обладнання та аксесуари для бджіл: поїлки, ємності для ловлі, вуликів і т. п.

Бджоляр професіонал і його набір інструменту

Бджільницький інвентар включає додатковий набір аксесуарів. Вони застосовуються при розведенні сімей, видобутку різних продуктів бджільництва:

 1. Каток зі шпорою – в дерев’яну ручку кріпиться стрижень з металу, на якому встановлений валик з тонким зубчастим колесом. Інструмент необхідний для кріплення до рамки вощини.
 2. Голчастий каток – інструмент являє собою валик з довгими голками з нержавіючої сталі. Використовується для розпечатування стільників, мінімізує попадання відходів при відкачуванні меду.
 3. Захоплення рамок – дуже зручна і проста річ, що полегшує витяг рамок: два затиску, що нагадують спарені ножиці, дозволяють витягати рамки за лічені секунди.
 4. Маткова клітинка Титова – складене корпусне пристрій для відділення маток або маточників, у стінках якого передбачені отвори для проникнення бджіл-годувальниць.
 5. Спецодяг – на професійних пасіках більше приділяють уваги спецодязі. Як правило, тут у кожного працівника є спеціальний костюм з маскою.

Обладнання

Крім інструменту, знадобиться і основне обладнання – вулики. На вибір впливає кілька чинників:

 • рівень пасіки: професійна чи аматорська;
 • порода бджіл;
 • регіон розміщення і вимоги до транспортування.

Вулики ділять на три групи:

 1. Вертикальні (розширення гнізда йде вгору).
 2. Горизонтальні (вулики-лежаки).
 3. Касетні конструкції.
Це цікаво  Роїння бджіл і ловля роїв: методи управління й попередження

Крім того, є маса відмінностей за технічним особливостям розширення вуликів: розміри рамок по висоті, кількість рамок в секції, по наявності або відсутності різних пристосувань і частин бджолиних будиночків (наприклад, оглядові вікна, різні варіанти застосовуваних матеріалів, відрізняються схеми організації вентиляції тощо).

Основні види вуликів:

 • Дадана-Блатта – використовується на невеликих домашніх пасіках;
 • Лангстрота-Рута (багатокорпусний) – американський тип вулика, частково нагадує Дадан;
 • двохкорпусний двенадцатирамочный – для місцевості зі слабкими медоносами, але постійним медозбором, зберігає життєздатність бджолиних сімей, що використовується в північних районах;
 • український двадцатирамочный лежак – винайдений і використовується в Україні і теплих кліматичних зонах колишнього СРСР, ідеально підходить для зимівлі бджіл в умовах степу, лісостепу;
 • шестнадцатирамочный білоруська – утеплений варіант будиночка для бджіл, винайдений в Білорусі;
 • альпійський – вулик без вентиляції з одним вічком, максимально наближений до природного середовища проживання сім’ї в гнізді.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *