Якими бувають декристаллизаторы меду і як зробити такий прилад самостійно?

Бджолярі знають, що мед з часом засахариться, але в такому стані його складно фасувати (продаж, зберігання). Тому потрібен декристаллизатор меду. Де купити, як зробити своїми руками ми розглянемо нижче.

Декристаллизация меду є необхідністю для якісної фасування даного продукту. Засахаривание меду уникнути практично неможливо. Воно є нормальним природним процесом, при якому продукт бджільництва втрачає частину своїх смакових якостей.

Щоб видаляти кристали стали застосовувати розпуск меду. Цей процес полягає в нагріванні бджолиної солодощі до рідкого стану. Для його виконання потрібен спеціальний апарат – декристаллизатор.

Такий пристрій, як декристаллизатор використовують для видалення кристалів, накопичених в солодкому продукті бджільництва. Цей процес називають розпуск меду. При цьому бджолиний продукт нагрівають так, щоб він досяг рідкої консистенції.

Використовувати такий апарат дуже зручно, адже його роботу не потрібно постійно контролювати через наявність у ньому термоогранічітелей. Вони не дадуть меду перегрітися, щоб він не втратив свої цілющі властивості.

Як відбувається розпуск меду?

Якими бувають декристаллизаторы меду і як зробити такий прилад самостійно?

Апарат поміщають в ємність з медом, якій необхідно надати рідкий стан. Продукт підігрівається до максимально допустимої температури, набуваючи, таким чином, ту консистенцію, яка властива йому спочатку, він стає рідким, тягучим. Розпуск бджолиного продукту є автоматичним процесом. Апарат виконує відключення елемента нагрівання після того, як температура сягатиме 40 градусів.

Декристаллизатор меду є унікальним апаратом, який не тільки робимо бджолиний продукт більш рідким, він нагріває його до рекомендованої бджолярами температури (40 градусів).

Бджолярі-практики вважають, що найкраще вживати цілющу солодкість теплою. Перегрівати «золотий нектар» не рекомендується, бо так втрачається значна частка вітамінів, ферментів, хоча такі речовини, як цинк, залізо, магній, залишаються в ній у достатній кількості.

Це цікаво  Пасіка для початківців: з чого почати, що робити

Переваги нагрівання меду з допомогою декристаллизатора

Щоб захистити кристалізований мед від перегріву, бджолярі стали користуватися декристаллизатором. Цей апарат вважається незамінним при фасуванні солодкого бджолиного продукту. Його використання має ряд переваг перед іншими способами нагрівання продукту бджільництва:

 1. Повернення рідкої консистенції «золотий солодощі».
 2. Збереження в продукті бджільництва всіх його вітамінів, мікроелементів, ферментів, а відповідно і корисних, цілющих якостей.
 3. Виконання рівномірного нагрівання продукту. Це можливо за наявності суцільної поверхні нагрівання.
 4. Наявність автоматичного відключення апарата після досягнення ним припустимої для нагріву температури (40 градусів). Це дуже важлива захист бджолиного продукту від перегрівання.

Різноманітність апаратів

У бджільництві для розпуску меду можуть використовуватися декристаллизаторы різних видів. Серед них відзначимо:

 • м’яка гнучка стрічка – цей апарат дає можливість пасічнику розпустити невеликі обсяги бджолиної солодощі. Такий агрегат створюють з м’якого матеріалу, візуально нагадує стрічку. Його обертають навколо контейнерів різної ємності (невеликий);
 • спіраль – такий пристрій особливо цінують бджолярі. Після обробки бджолиний продукт повертає собі рідку консистенцію, яка легко піддається якісному фасування;
 • конус – пристрій такого типу за короткий період нагріває тягучі види бджолиного продукту, який пропускають через спеціальний фільтр;
 • касетне – цей варіант апарата складається з чотирьох касет, які дуже щільно з’єднані один з одним. Такі касети формують простір замкнутого типу, всередину якого міститься лікувальна солодкість, для прогрівання до необхідної температури;
 • саморобний пристрій.

Вибір декристаллизатора

Перед кожним бджолярем в якийсь момент постає вирішення важливої задачі – вибір декристаллизатора для меду. Можна не заморочуючись купити вподобану заводську модель. Також можна виготовити свій апарат. Вибір такого важливого пристрою дається нелегко. До покупки потрібно ставитися дуже серйозно. Придбаний товар повинен відповідати нижчезазначеним вимогам:

 1. Зручність у використанні.
 2. Простота використання.
 3. Надійність експлуатації.
Це цікаво  Вулик Прокоповича: фото

Хто хоче заощадити гроші, береться за виготовлення приладу своїми руками. У спеціальній літературі є багато варіантів такого обладнання зі схемами, кресленнями, покроковою інструкцією.

Особливості виготовлення своїми руками

Купити готовий апарат або виготовити декристаллизатор меду своїми руками, вирішує кожен бджоляр. Готовий декристаллизатор для меду коштує набагато дорожче, ніж апарат, виготовлений самостійно. Розглянемо, що ж нам знадобиться в процесі виготовлення такого приладу:

 • пінопласт для підлоги;
 • скотч;
 • саморізи;
 • клей.

За допомогою такого набору матеріалів приступимо до виготовлення коробки. А як нагріваючого елемента можна застосувати побутової тепловентилятор з кераміки. Таким чином, ми можемо виготовити апарат для розпуску меду з підручних засобів дешевше, ніж заводський.

Єдиним недоліком цього пристрою є відсутність автоматичної функції відключення після досягнення потрібної температури. Щоб уникнути перегріву бджолиного продукту, за ним необхідно уважно стежити.

Також можна виготовити самостійно декристаллизатор з інфрачервоної плівки, яка буде служити м’якою пластиною нагріву. До цій плівці приєднують терморегулятор, який допоможе підтримати зазначену температуру.

Щоб зберегти температуру необхідно покласти зверху нагрівальної пластини шар изоспана. Його кладуть блискучою стороною всередину. Якщо потрібна додаткова теплоізоляція, досягти її можна поклавши шар изоспана під ємність з медом (на підлогу) і поверх кришки з бджолиним продуктом.

Цікавим варіантом виготовлення декристаллизатора є використання старого холодильника. Деякі умільці встановлюють всередину агрегату нагрівальний елемент. Для контролю температури вони підключають до холодильника терморегулятор для інкубатора.

Якщо необхідно топити великі обсяги меду можна обладнати термокамеру. Для цього потрібно кімната, висота якої повинна бути незначною. Всередині виконують обшивку стін за допомогою плит з пінопласту. Потрібну температуру наганяють завдяки використанню електронагрівачів, тепловентиляторів.

Відгуки

«Придбав декристаллизатор у вигляді спіралі. Вельми цікавий, зручний у використанні апарат. Він нагріває мед, надаючи йому рідку консистенцію. При цьому даний прилад поступово провалюється в медову масу. Коли така спіраль досягає дна ємності, мед готовий до фасування. Дуже зручна річ, але досить-таки дорога» – Олексій, Білорусь.

«Виготовив сам елементарний апарат з пінопласту та побутового тепловентилятора. На вигляд хоч винахід і бажає кращого, але в плані роботи, він ідеально справляється з поставленим перед ним завданням. Витрати були набагато менше, ніж якщо б я придбав подібний апарат з заводу» – Ігор, Росія.

«Зіткнувшись з такою проблемою, як засахаривание бджолиного продукту, задумалася про придбання декристаллизатора. За порадою знайомих купила інфрачервоний декристаллизатор. Він виявився дуже зручним у використанні. Одягла прилад на ємність з продуктом бджільництва, отримала через час рідкий мед, як свіжий. Дуже зручно використовувати завдяки наявності автоматичного контролю температури. Буквально за 10 – 20 годин мед розтанув у стандартному відрі на 20 – 22 літри. При цьому вартість товару невисока (близько 500 грн.)» – Інна, Україна.

Про заводських декристаллизаторах бджолярі залишають досить-таки позитивні відгуки. Дуже зручно наявність терморегулятора, багато моделі досить легкі (спіраль, плівка). У користувачів бувають проблеми лише при неправильному використанні приладів. Величезним мінусом заводських апаратів вважається їх висока вартість (близько 200 доларів).

Це цікаво  Воскотопка парова своїми руками: креслення

Обладнання, виготовлене своїми руками, коштує значно дешевше. У деяких випадках недоліком вважається відсутність терморегулятора. А так – декристаллизатор, виготовлений самостійно, зазвичай практичний, зручний. Адже його користувач одночасно є і автором і творцем. Відповідно він враховує всі свої потреби, побажання.

Який декристаллизатор краще, вирішувати вам. Ви можете придбати готове обладнання або зробити його своїми руками.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *