Якими бувають підставки під вулик і як їх зробити своїми руками?

Для полегшення обслуговування та захисту бджіл, вулики не прийнято тримати просто на землі. Тому питання «Підставка під вулик своїми руками: інструкція, креслення» на всіх тематичних форумах піднімалося неодноразово. Щоб докази знаходилися на певній висоті і стояли з правильним нахилом в потрібну сторону, без подпорочных конструкцій не обійтися. Правильне кріплення та встановлення можуть істотно полегшити працю пасічника.

Варіанти

Якими бувають підставки під вулик і як їх зробити своїми руками?

Підставка для вуликів своїми руками може бути виготовлена з будь-якого матеріалу. Всі варіанти мають свої плюси і мінуси:

  • Найпоширеніший – дерево. Незважаючи на зручність у виготовленні і екологічність, вироби з дерева недовговічні. Термін служби сильно залежить від породи використовуваної деревини.
  • Більш надійний – метал. За тривалий термін служби доведеться поплатитися високою вартістю і великою вагою. Процес виготовлення підставки для вуликів з цього матеріалу буде досить трудомісткий і потребує додаткових інструментів чи матеріалів – апарат для зварювальних робіт, арматура або трубки для кріплення елементів між собою.
  • Найлегший – пластик. Це довговічний матеріал за умови дбайливої експлуатації. У відповідь на будь-посилене вплив пластик просто зламається без попередження.
  • Самий стійкий – цегла або шлакоблок. Для постійного розміщення вулика це самий підходящий варіант. Єдиний їх мінус – це вага.

Виготовлення підставок своїми руками з різних матеріалів

Підставка для вуликів з дерева потребуватиме таких матеріалів: бруси 5*5см і рейки 2,5*6см. З них потрібно зробити заготовки 45см в довжину, повинно вийти 4 кілочка, які будуть виконувати функцію ніжок конструкції, і 8 рейок. Далі, з допомогою шурупів і цвяхів, потрібно скріпити паралельно розташовані кілочки рейками так, щоб відстань між ними було не більше 35см.

Кілочки бажано попередньо загострити внизу і обробити захисним просоченням. Такі підставки легко виготовити за стандартним кресленнями, які можна знайти в спеціалізованій літературі. Якщо потрібен індивідуальний проект, пасічнику треба заздалегідь її продумати, враховуючи конкретні габаритні розміри і передбачувані місця розміщення.

Це цікаво  Як вивести бджіл з ройового стану: ознаки

З деревини ще можна виготовити подобу скриньки, але без дна. Вниз насипати суху траву або листя, якщо потрібно згладити температурні перепади і полегшити зимівлю бджіл. Бажано, щоб товщина стінок становила не менше 3см. Для таких підставок критично важливо збіг з розмірами вуликів.

Самостійно сконструйована металева підставка для вуликів зазвичай обладнується бортами по зовнішніх краях, щоб самі вулики не могли з’їхати і впасти, і широкими стійкими ніжками, щоб уникнути продавлювання грунту під ними і небажаного крену на одну із сторін.

Методи скріплення металевих елементів можуть бути різними, вони залежать тільки від матеріалів та інструментів, наявних у бджоляра. Зазвичай пасічники завбачливо виготовляють складні підставки, які зручно використовувати для кочівель до місць цвітіння медоносів. Але досить буде і конструкції трапецієподібної форми – зберігати і транспортувати їх можна, компактно надівши зверху одну на іншу.

Поширений спосіб встановлення вуликів на підставку з цегли або шлакоблоків. Для підіймання на потрібну висоту слід викласти ними хоча б два ряди, а для стійкості їх доведеться скріпити між собою. Такий варіант більшою мірою підходить стаціонарних пасік.

Креслення

Якими бувають підставки під вулик і як їх зробити своїми руками?

Якими бувають підставки під вулик і як їх зробити своїми руками?

Економія

Але завжди можна знайти спосіб заощадити, давши друге життя «підручним» матеріалів. Винахідливі бджолярі замість складних конструкцій використовують старі автомобільні покришки, колісні диски або хрестовини. Також в справу йдуть і непотрібні пластикові ящики.

Всі ці предмети не забезпечать повною мірою всіх тих переваг, які дають спеціальні підставки. Висота, на яку піднімається вулик, встановлений, наприклад, на хрестовину, зовсім мала. А в покришках люблять оселитися мурашині сім’ї, які заважають бджолам.

Переваги

Не можна недооцінювати значення, яке може зіграти підставка під вулик. 5 аргументів «за» використання на своїй пасіці:

  1. Для продовження терміну служби і запобігання від руйнування. У вулик, що стоїть не на землі, вода не зможе просочитися. Це допоможе уникнути поразки цвіллю і гниття деревини. Тим більше що нерівномірний промокання неминуче призведе до розтріскування або деформації дна і стінок, і зробить вулики не придатними для розбирання.
  2. Для забезпечення комфортного проживання бджіл. Причиною частих захворювань бджолосімей, а іноді і бродіння меду, служить саме підвищена вологість.
  3. Для стійкості вулика. Важливість цього параметра по достоїнству оцінять власники багатокорпусних високих конструкцій.
  4. Для захисту від шкідників. У пчелодом, встановлений на узвишші, будуть забиратися набагато меншу кількість мурах та інших комах.
  5. Для організації необхідного ухилу. Правильне рішення – встановити докази як з незначним нахилом вперед, так і з нульовим.
Це цікаво  Коли ставити вощину у вулик

Говорячи про недоліки змісту вуликів на узвишші, можна згадати тільки більш високу продувність, порівняно з наземним розміщенням. Але це недолік зовсім малозначителен.

Для більш масштабних пасік найбільш правильним варіантом буде цілісна пчелоплатформа, яка не тільки повністю впорається з вимогами до підставок, а ще й позбавить пасічника від зайвих вантажно-розвантажувальних робіт при кожній міграції.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *