Якими наслідками загрожує вимирання бджіл людству?

Багато країн Америки, Азії і Європи в останні півстоліття зіткнулися з проблемою масової загибелі бджіл. Вчені стали говорити про загрозу загибелі людства. Давайте розберемося в причинах вимирання бджіл, і які від цього можуть бути наслідки?

Причини загибелі бджіл

Якими наслідками загрожує вимирання бджіл людству?

Вперше вимирання бджіл в кількості, яка перевищує природну загибель, помітили в двадцятому столітті після Першої світової війни. Процес прискорився в останні десятиліття двадцятого і початку двадцять першого століття. Початок цього процесу пов’язують з масовим застосуванням у сільському господарстві пестицидів та інших отрутохімікатів.

У двадцять першому столітті процес зменшення кількості та видів робочих бджіл набирає загрозливих розмірів. Наприклад, в США тільки за один 2012 рік загинула половина бджолиних сімей. У Росії за 2007-2008 рік кількість крилатих трудівниць зменшилася на сорок відсотків.

Серед причин, що призводять до їх загибелі, не можна виділити дві-три, які можна вирішити швидко і ефективно. Розглянемо основні фактори, що впливають на життя і розмноження корисних комах:

  1. Застосування хімікатів у сільському господарстві призводить до зникнення медоносних бджіл, заносу пестицидів у вулики, що викликає зараження меду, загибель личинок або їх недостатній розвиток. Європейські країни взяли під контроль використання пестицидів, заборонили застосування найбільш агресивних отрутохімікатів.
  2. В останні десятиліття бурхливий поширення генетично модифікованих рослин, обробка їх новими видами пестицидів.
  3. Вирубування лісів, розорювання лук скорочують кількість природних квітконосів.
  4. Зміна клімату та глобальне потепління призвели до появи нових паразитів бджіл з південних країн, до яких у бджіл немає імунітету. Одним з них є кліщ-паразит Varroa destructor. Його стрімке поширення пов’язують з розвитком торгівлі комахами між країнами і континентами.
  5. Поширення небезпечних бджолиних хвороб, серед них найбільшу шкоду приносить гнилець, знищує личинки майбутніх робітників бджілок. Незважаючи на поширення хвороби практично по всьому світу, ефективних методів боротьби з ним не знайдено досі.
  6. Застосування антибіотиків для лікування хвороб бджіл призводить до формування стійкості до ліків. Згодом це призводить до загибелі комах з-за хвороб, непідвладних антибіотиків. У країнах Європи і Америки вводиться заборона на використання деяких ліків, розробка нових препаратів для лікування бджіл. Вчені з Техасу виявили, що зловживання при використанні антибіотиків тетрациклінової групи для лікування бджілок призводить до розмноження бактерії серрация в організмі комах. І як наслідок, у них виникають інфекції кишечника, може розвинутися пневмонія і сепсис. Все це призводить до загибелі бджіл.
  7. Індійські вчені вважають, що однією з причин ослаблення імунітету комах є електромагнітне випромінювання мобільних телефонів. В результаті вдвічі зменшується кількість яєць, що відкладаються маткою.
Це цікаво  Способи застосування окситетрацикліну для лікування гнильця у бджіл

Чому вимирають бджоли? Як бачимо, що не існує єдиної причини стрімкого скорочення чисельності крилатих трудівниць. Крім загибелі від хвороб і хімікатів, помічені раптові зникнення цілих бджолиних сімей, так званого колапсу. У 2012 році в Америці з-за колапсу кількість бджіл скоротилося на п’ятдесят відсотків.

Однією з причин покидання вуликів може бути стрес, викликаний перевезеннями пасік на великі відстані для запилення сільськогосподарських угідь. Після вильоту бджолиний рій приречений на загибель протягом найближчих днів, тому що домашні бджоли не можуть існувати за межами вулика.

У Росії після зимівлі 2016-2017 була зафіксована значна загибель бджолиних сімей. Зазвичай після зимівлі смертність на пасіках становить від десяти до сорока відсотків. За минулу зиму в деяких областях у бджолярів загинули всі бджоли.

В Естонії за зиму 2012-2013 року чисельність бджіл зменшилася на двадцять п’ять відсотків, а на деяких пасіках загибель склала сто відсотків. Причиною такої масової загибелі можуть бути як сильні морози і пізня весна, так і поразки «гнильцом».

Наслідки вимирання бджолиних сімей

Бджілки потрібні людині не тільки для отримання солодкого корисного продукту. Головну свою місію трудівники виконують, запилюючи левову частку сільськогосподарських рослин, садів. Без запилення бджолами не тільки знизиться кількість продуктів харчування.

Багато рослини не зможуть розмножуватися без запилення, і поступово зникають з поверхні Землі. Спочатку відбудеться скорочення врожаю гречкових та інших культур. Сади без запилення перестануть радувати нас фруктами. Відомий цікавий факт, що в Китаї в деяких провінціях, де бджоли відсутні, сади запилюють вручну. Але такий метод не здатний замінити запилення садів бджолами.

Які ж продукти можуть зникнути з нашого раціону? Крім меду, яким люди ласують і лікуються тисячоліття, не буде фруктів, кавунів, винограду, і як не дивно, кава. Без деяких трав, наприклад, люцерни, яка запилюється бджолами, неможливе повноцінне харчування молочного поголів’я худоби: корів, кіз.

Це цікаво  Популярні рецепти приготування канді для підгодівлі бджіл

Слідом за бджолами вимруть багато тварини, які живляться рослинною їжею. Зникнення елементів харчового ланцюжка призведе до масового голоду. Багато чули висловлювання геніального фізика Ейнштейна, що після загибелі останньої бджоли, людство не проживе більше чотирьох років і загине від голоду. Болгарська цілителька Ванга також пророкувала загибель бджіл і культурних рослин, які служать їжею для людей і тварин.

А чи багато хто знає, що без бджіл ми позбудемося такого натурального продукту, як бавовна. Адже його запилення неможливо без бджілок, і у нас не тільки не буде одягу з легкої бавовни, батіста. Але й на синтетичні тканини ціни значно зростуть.

Крім цього, прискориться скорочення рослин, квітів і трав, для розмноження яких необхідно запилення комахами. Деякі заперечують, що запилення проводять не тільки бджілки, але і оси, інші комахи. Але за кількістю запилюваних рослин ніхто не може зрівнятися з складальницею нектару.

Англійські вчені пророкують повне зникнення бджіл у світі до 2035 року. Це найпесимістичніший прогноз, тому що вже сьогодні багато фахівці шукають вихід із ситуації. Оптимісти кажуть, що залишиться пшениця і рис, кукурудза і соя. З тварин, м’ясо яких використовується в їжу, виживуть свині та кури. Врожайність картоплі, помідорів і моркви без запилення скоротиться, але незначно.

Через скорочення кількості продуктів і їх видового різноманіття людство почнуть атакувати різні хвороби. Адже максимальну кількість корисних вітамінів і мінералів людський організм отримує з продуктів, вирощування яких неможливе без запилення.

Що пропонують вчені?

Одного обмеження застосування отрутохімікатів у сільському господарстві, заборони використання антибіотиків при лікуванні бджілок недостатньо для відновлення популяцій.

У деяких країнах вводиться заборона на ввезення комах з інших країн з метою недопущення поширення бджолиних хвороб. Нещодавно така заборона прийнятий в Башкирії, де спостерігалося значне скорочення чисельності корисних комах.

Це цікаво  Що таке препарат Тимол для бджіл та інструкція по його застосуванню

Потрібні об’єднані зусилля науковців і фахівців усього світу. І заклики до спільної роботи вже звучать. IT-фахівці приступили до створення механічного робота-бджоли для запилення квіток. Інші фахівці пропонують використовувати джмелів для запилення. Хоча розраховувати на мед від них не доводиться.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *