Яку кількість меду, бджолам необхідно для успішної зимівлі?

Правильна підготовка бджіл до зимівлі – важливе завдання для бджоляра. Про те, скільки меду потрібно залишати бджолам на зиму, ви дізнаєтеся далі.

Що таке зимівля і навіщо вона потрібна?

Яку кількість меду, бджолам необхідно для успішної зимівлі?

Від правильної підготовки бджіл до зимового часу року залежить виживання сімей і якість їх роботи в наступному сезоні. Зимівля може проходити на вулиці (вулики утеплюються) або в спеціально обладнаному для цих цілей приміщенні. На вулиці потрібно буде знайти підходящий зимівник і перенести туди бджолині будиночки, приміщення достатньо просто добре утеплити.

При підготовці до зимівлі однаково важливі наступні питання:

  • підготовка вуликів;
  • відбір бджіл;
  • правильний розрахунок кількості меду.

По-перше, бджолиної сім’ї потрібно для нормальної зимівлі багато корму. По-друге, мед повинен мати високу якість і відповідати певним вимогам, щоб принести комах користь.

Мед для бджіл на зиму: скільки залишати, який і навіщо?

Бджоли, як багато хто інші комахи, у зимову сплячку не впадають. Не можуть нагромаджувати поживні речовини (немає спеціального механізму для цього) – щоб перезимувати, бджолам потрібно достатньо їжі.

Протягом трьох-шести холодних місяців (час зимівлі залежить від кліматичних умов регіону), бджоли збиваються у вулики і харчуються запасами медового нектару, а також перги. Важливе завдання бджоляра в даному випадку – забезпечити свій вулик достатньою кількістю їжі.

Скільки саме меду потрібно залишати бджолам на зиму? Орієнтуйтеся на наступні цифри:

  1. 5-2 кг корму на кожну рамку (більше можна, менше-ні).
  2. Близько 10 кг нектару і перги (плюс-мінус – залежно від способу зимівлі) на сім’ю.
Це цікаво  Електроніж для бджоляра: який краще

Кількість меду може змінюватися залежно від потреб конкретної бджолиної сім’ї – це усереднені показники. Але більшість бджолярів дотримуються саме їх. Кількість меду також залежить від вибраного способу зимівлі.

У теплому приміщенні комахи вживають його менше – вам може вистачити і 8 кг нектару. Під час зимівлі на волі (при температурі повітря до -20°С) бджолина сім’я з’їдає вже близько 13 кг. Слідкуйте, щоб в одній рамі було не більше 2.5 кг меду.

Визначилися з кількістю меду? Саме час подумати про те, як його правильно заготовити. Використовуйте стільники світло-коричневого кольору – в них виводиться максимум здорових бджіл. Такі стільники найтепліші, тому матки навесні вибирають для відкладання яєць саме їх. Рами з темними сотами краще не використовувати взагалі – в них міститься багато зародкових кристалів, що залишилися від торішнього продукту.

Вони негативно впливають на новий урожай, мед виходить дуже густим і швидко кристалізується. Сам по собі він непоганий, але для нормальної зимівлі бджолиних не годиться. Крім того, в темних комірках часто розвиваються шкідливі мікроорганізми, що провокують розвиток у бджіл різних захворювань.

Який мед потрібен бджолиної сім’ї? Підійде практично будь-який. Виняток становлять густий вересовий і мінералізований падевий – ці сорти для зимівлі абсолютно не підходять. Падевий бджоли збирають, якщо не можуть отримати достатню кількість нектару. Падевий мед так само корисний для людини, як і будь-який інший. При цьому він містить велику кількість мінералів і комах для нормального харчування, розвитку, росту і розмноження не підходить.

Вересовий в цьому відношенні більш нейтральний, але сильно загусає і швидко стає непридатним для живлення бджіл. Підгодівлі вересового меду вистачить на кілька тижнів, не більше. Що можна порадити пасічнику? Не заготовляти рамки в період активного цвітіння вересу (і, взагалі, стежити за тим, з якими рослинами працюють комахи).

Це цікаво  Перевезення бджіл на нове місце: використовуємо візок і причіп

Вище ми писали, що бджолам у зимовий час потрібен і мед і перга. Чому? Перга допомагає комахам вижити в період сильних заморозків і вивести потомство. Для одного вулика буде достатньо двох рамочок, заповнених пергою приблизно наполовину. Одну ставте в одній стороні вулика, другу в іншій – цього буде достатньо для живлення бджолосім’ї до теплого часу року.

Правила підготовки корми для зимівлі бджолиних

Збір меду для зимівлі потрібно здійснювати під час цвітіння «корисних» для бджіл медоносів. Зазвичай це роблять в середині літа. Вже готові рамки вставляти слід на початку осені (оптимально – кінець вересня місяця).

Не вийшло зібрати достатньо меду? Підставте бджолам самостійно приготований сироп. Щоб зробити його:

  • зваріть в 1.2 л води 2 кг цукру;
  • дайте сиропоподібну суміші охолонути;
  • поставте сироп у вулик.

Готово – інше вже не ваша турбота. Бджоли самі перетворюють цукрову суміш в мед, і їжі їм вистачить до весни. Головне, робити сироп не в вересні, а в серпні – інакше бджоли не встигнуть зробити з нього мед (а суміш швидко починає бродити).

Як готувати бджолосім’ї?

Успіх зимівлі залежить від забезпечення вулика достатньою кількістю їжі, але не тільки. Важливо ще й правильно підготувати бджолосім’ю. Особливості:

  1. Багатокорпусний вулик складається з пари-трійки корпусів. Внизу розташовуються бджоли, а вгорі – мед і перга. Для великого бджолиного сімейства вам потрібно 16-24 кг нектару, частина меду повинна бути запечатаній. Не забудьте про рамки з пергою – навесні пилку немає, а бджолам для нормального вирощування потомства вона дуже потрібна. До весни хороша (тобто сильна, плодючий) матка відкладає багато яєць.
  2. У середній смузі бджіл починають готувати до зими на початку вересня. Робиться це за стандартною схемою – різниця в часі виконання робіт. На півдні вулики починають готувати на початку жовтня.
Це цікаво  Підгодівля бджіл навесні цукровим сиропом: відео

Вільям потрібно забезпечити хорошу вентиляцію, при цьому опади потрапляти всередину не повинні. Без нормального провітрювання гніздо буде перегріватися, а для бджіл це шкідливо. Щоб зробити добру вентиляцію, використовуйте відкритий льоток.

Інший варіант – встановіть льоток у верхній або нижній частині вулика. Відкритий льоток зручний, але в сильні морози може покриватися інеєм. Звичайного заморозки не страшні, але він створює протяги. Як уникнути продуваний? Зробіть засувку – вона буде регулювати потоки повітря.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *