Календар робіт на пасіці для бджоляра

У бджіл існує свій щорічний цикл, в якому все розплановано і знаходиться в повній відповідності з природою. Тому бджоляр, щоб не вносити хаос у бджолину життя своїм втручанням, повинен дотримуватися графіка життя бджолосім’ї. Для цього існує календар пасічника, і не обов’язково на папері, а здебільшого в голові кожного пасічника, який знає і поважає уклад життя цих розумних комах.

Календар пасічника

Протягом року у бджоляра дуже багато роботи з догляду за бджолами. Це більшою мірою стосується тих, хто займається промисловим пчеловождением.

Календар життя бджіл і робіт бджоляра

Початок відліку нового року бджолиної сім’ї починається в лютому, після виходу з зимівлі, з першого очисного обльоту.

Лютий

У лютому починається кладка яєць маткою, але робить вона це мляво і неактивно. Температура повітря в гнізді підтримується на рівні 35 °C: так треба для розвитку з’являється розплоду.

За час зимівлі в організмі бджіл накопичилося багато відходів, їх турбують. Для цього і потрібен надранній обліт, який організовує бджоляр для полегшення стану бджіл після довгої зими.

Для вильоту бджіл з гнізда в лютому бджоляр очищає простір перед вуликом від снігу або покриває його соломою. Якщо бджоли зимують в омшанику, то бджоляр готує вулики до виставки з зимівника.

Березень

У березні пасічнику треба провести побіжний огляд бджолосімей, для того щоб визначити силу сім’ї після зимівлі, кількість корму, визначити, чи є матка в гнізді, не загинула вона (це видно за наявності розплоду).

Після огляду обов’язково проводиться очищення дна у вулику для видалення підмору. Для того щоб стимулювати матку на більш активну яйцекладку, бджоляр додає в гніздо корми: мед, а якщо його немає, то тісто з меду і цукрової пудри, приготоване в пропорції 1 до 4 (до 1 кг меду додають 4 кг пудри, 100 мл води, так готують канді). Тісто в поліетиленовому пакеті бджоляр викладає зверху на рамки, і бджоли поступово його розбирають.

Це цікаво  Сонячна воскотопка своїми руками: креслення

Квітень

У квітні проводиться основна перевірка гнізд на пасіці (ревізія), і за її результатами бджоляр робить подальші дії щодо нарощування сімей. Сім’ї забезпечуються пергою, медом і білковим кормом. Вулики повністю комплектуються рамками з сушею і вощиною. Ставляться поїлки з водою і ваги для контрольного вулика.

У квітні відбувається оновлення бджолосімей – старі комахи вмирають, з’являються молоді.

Вулики, звільнені від бджіл, очищаються і дезінфікуються. Як правило, чищення гнізд проводиться в один час з ревізією, щоб зайвий раз не турбувати комах. Після цього бджоляр чистить рамки. Придатні стільники прибирає на зберігання, а старі перетапливает на віск.

Також приймають заходи для утеплення гнізда, якщо холодно. Тепловий режим можна тримати на потрібному рівні шляхом скорочення гнізда. При скороченні гнізда залишають мінімальна кількість рамок, так, щоб всі вони були вкриті бджолами. Так родині легше підтримувати тепло в гнізді. Проводять обмеження бджолиних гнізд по Блінову.

Травень

Бджоляр розширює гнізда на пасіці, проводить ветеринарне обстеження бджолосімей на наявність хвороб, оцінює маток, виводить молодих, проводить утворення нових сімей.

По виведенню нових маток бджоляр у травні дотримується окремого календаря. При виведенні маток ведеться облік походження личинок і маточників. При виконанні цієї роботи у бджоляра буде в наявності повна інформація про своїх матках.

У гнізді в цей час повинен бути білковий корм. Для цього бджоляр готує медово-перговое тісто (пропорція 1:4) і викладає підгодівлю на межі перед тим, як виставити прививочную рамку.

При розширенні гнізда беруться маломедные стільники, одночасно поповнюються запаси корму. Порожні комірки в сотах поливають медовою ситою. Це спонукає бджіл до чищенні комірок, а матку – до активної кладці.

Бджолосім’ї швидко наростають, перезимували бджоли змінюються молодими. Сім’ї швидко ростуть, бджіл народжується набагато більше, ніж гине. Деякі пасічники починають формування відводків з 10 до 20 травня.

Це цікаво  Як зробити кенійський вулик для утримання бджіл самостійно?

Червень

Бджолосім’ї сильно збільшилися, і якщо бджоляр вчасно не розширить гнізда і не застосує інші методи для зупинки роїння, то почнеться роевая пора. Цей процес сильно позначається на медозборі. Бджоляр проводить роботи з розширення гнізд, формує відводки, завантажує бджіл роботою на медозборі, на відстроюванні сот, прибирає старих маток.

Для запобігання роїння до того, як бджоли перейдуть в роевое стан, бджоляр проводить штучне роїння, застосовуючи такі методи:

  • ділення сім’ї,
  • наліт на матку,
  • формування відводків.

Цебро В. П. запропонував жорсткий календар робіт на пасіці, спрямованих на безроевое пчеловождение. Дотримання такого графіка робіт називається методом Цебро.

Липень

В цей час бджоляр виконує роботи по підтриманню сили сім’ї на високому рівні.

У липні період нарощування сили сім’ї закінчився, настає головний хабарів.

У липні бджоляр вивозить бджіл на кочові місця, туди, де багато різних медоносних рослин і бджолозапильних. Додає додаткові стільники в гнізда.

Бджоли витрачають багато енергії на переробку нектару, на його осушення, на вентилювання гнізда, виїзд на кочівлю здійснюється для того, щоб полегшити життя бджіл в цей період.

Серпень

Під час закінчення взятку бджоли перестають годувати трутнів, а потім зовсім виганяють їх з гнізда.

Бджоляр заздалегідь починає готуватися до зими на пасіці: ремонтує омшаник, при необхідності, знімає магазинні надставки і прибирає корпусу. Проводиться нарощування сили сім’ї, ведеться облік запасів корму, при нестачі корму запаси поповнюються.

Бджоляр видаляє недобудовані рамки з штучною вощиною, зменшує ширину льотка і зашпаровують щілини у вуликах.

Вересень

Проводиться осіння перевірка стану гнізд на пасіці. Бджоляр оцінює кількість личинок, запаси корму. Проводяться заходи по посиленню сім’ї та додаткового висновку бджіл до зими.

В гнізда ставляться заготовлені на зиму рамки з пергою і медом. Стільники, які вивільнені від розплоду, прибираються з гнізда. Цукровий сироп готується для підгодівлі бджіл на зиму, розкладається в пакетах по 900 м на рамки на день. Останнім годівлю бджолам дається препарат від нозематозу.

Це цікаво  Переваги пінополістиролових вуликів Апирусс і їх основні характеристики

Відбувається біологічний процес формування «зимових» бджіл. Така бджола повинна прожити не менше півроку, щоб перезимувати, а потім виховати перший розплід. Тіло бджоли готується до зимівлі: відбуватися процес видалення вологи, які накопичуються в організмі поживні речовини, також розвиваються глоткові залози, тіло накопичує жир.

Жовтень

Температура на пасіці опускається нижче 12 градусів. Бджоли починають збиратися в клуб. У денні години, коли ще досить тепло, клуб розпадається, бджоли вилітають для очищення, а повертаючись, знову утворюють клуб.

Для утворення клубу бджоляр ставить в самому низу вулика порожні стільники, на них і збирається клуб, зверху ставляться стільники з кормом.

Бджоляр готується до зимівлі: прибирає магазинні надставки до наступного літа, зайві корпусу, сортує стільники, старі і зіпсовані перетапливает на віск, перевіряє і консервує обладнання для кочівлі.

Листопад

Обробляються стільникові рамки від воскової молі, готуються вулики і купуються рамки до наступного сезону, перевіряється стан вуликів та інвентарю на пасіці.

Грудень

Бджоляр продовжує роботу з утеплення вуликів залежно від стану бджіл і кліматичних умов місцевості. Вулики присипають снігом, літки прикриваються. В залежності від клімату у другій половині грудня вулики заносять у зимівник, за умови зимівлі бджіл в омшанику.

Січень

У січні бджоли знаходяться в клубі, підтримуючи при цьому температуру від 14 °C до 25 °C. На поверхні клубу підтримується температура близько 6 °C. Бджоли постійно переміщуються з поверхні клубу в центр. Хід зимівлі сімей на пасіці можна тримати під контролем, визначаючи кількість підмору.

Бджоляр виконав своє завдання по забезпеченню родин кормом (медом і пергою), завдяки цьому бджоли підтримують потрібну температуру в гнізді.

До відома, всі питання бджоляра гарантовано вирішать методи пасічникування Володимира Петровича Цебро. Його способи утримання сімей в трьохкорпусних вулику на пасіці, річний календар пасічника, методи зимівлі ідеально підходять пасічникам-новачкам.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *