Хвороби бджіл: ознаки, лікування

На сьогоднішній день існує дуже багато захворювань бджіл, які при несвоєчасному втручання бджоляра можуть призвести до загибелі цілих сімей. Весняна обробка бджіл від хвороб – це обов’язкова профілактика.

Хвороби бджіл та їх ознаки

Однією з причин є те, що після зимівлі комахи слабкі і вимагають додаткового догляду. Кожен бджоляр повинен знати, які існують хвороби бджіл та їх ознаки, щоб миттєво реагувати у разі виникнення неприємних ситуацій.

Класифікація захворювань

Всі хвороби цих комах поділяють за такими ознаками:

 • вікові;
 • за походженням;
 • патологоанатомічні та клінічні ознаки;
 • сезонність (час року може вплинути на розвиток недуги, однак, по закінченню сезону захворювання не зникає, а продовжує прогресувати);
 • по підлозі (хвороби можуть вражати все сімейство одночасно, але іноді хворіють тільки робочі бджоли, трутні або матки).

Шкідники – це особлива група. Їх поділяють на хижаків і паразитів, які селяться в бджолиних сім’ях, руйнують їхні гнізда, поїдають корм і мед, знищують комах.

Основні цілі бджоляра:

 • дотримання санітарії на пасіці;
 • своєчасне визначення недуг комах, регулярне проведення профілактики і лікувальних процедур;
 • дотримання гігієни;
 • забезпечення нормальних умов життя.

Своєчасне реагування на будь-які ознаки і профілактика хвороб бджіл запобігає розвиток недуги і забезпечить нормальне життя пасіки, а також прибутковість «бджільницького бізнесу».

Заразні хвороби

Такі недуги виникають у випадках попадання збудників. На бджільництво вони потрапляють ззовні різними способами: із забрудненими вуликами, інвентарем, заносяться людьми або комахами. Вже на пасіці захворювання поширюється далі через їжу, одяг, воду і т. д. Бджолині заразні хвороби поділяються на інфекційні та інвазійні. Останні захворювання викликають мікроорганізми тваринного походження.

Явні ознаки вароатозу у бджіл

Найбільш поширені такі хвороби:

 • Варроатоз. Кліщ-паразит оселяється на тілі комахи, в результаті чого вся родина може зупинитися у розвитку. З’являються недорозвинені лялечки, які гинуть, і весь розплід руйнується. Якщо вчасно виявити паразита, можна уникнути негативних наслідків. Використовується зернистий газ чи формалін. Профілактика робиться навесні або восени, комах обробляють фенотіазином.
 • Амебиоз. Такий паразит, як амеба, здатний вражати судини комах. Симптомами вважається випорожнення комахами на стінки вулика (часто плутають з нозематозом). Черевце у бджіл може значно збільшитися. Розвитку цього захворювання сприяють погані корми, різке весняне похолодання, тривала зимівля і т. д. Лікування комах проводять препаратом під назвою ноземат.
 • Нозематоз. Кишечник комах уражається спорами нозема. Весь вулик забруднюється фекаліями, черевце у бджіл збільшується, можуть тремтіти крильця, а самі бджоли стають млявими. Після того як були виявлені мертві бджоли, їх рекомендується здати в лабораторію. Якщо діагноз підтвердився, потрібне лікування всієї бджолиної сім’ї. Ефективним методом вважається підживлення комах спеціальним сиропом з антибіотиком фумагіллін. Також необхідно продезінфіковані вулики і весь робочий інвентар.
 • Браулез. Така хвороба бджіл характеризується появою бджолиних вошей між крилами і на черевці. Це приносить велике занепокоєння комах, в результаті чого знижується їх продуктивність. Браул (воші) досить швидко розмножуються, тому при їх виявленні слід провести обробку бджолиних сімей порошковим препаратом фенотіазином.
 • Акарапідоз. Збудник – кліщ акарапіс Вуді, він паразитує в трахеї, в результаті чого комаха гине. Бджоли перестають літати, вони просто розчепірюють крила і повзають. Перед лікуванням рекомендується здати комах в лабораторію. При лікуванні застосовують наступні препарати: таблетки тедиона, фольбекс, спеціальні паперові смужки, які просочені этилдихлорбензилатом.
 • Сенотаиноз. Збудник – муха сенотаиния, яка на льоту здатна відкладати свої личинки. Паразити проникають всередину бджіл, що призводить до загибелі останніх. Визначити недугу можна за такими ознаками: роздувається черевце, бджоли втрачають здатність літати. Уражених бджіл необхідно знищити, а вулики потрібно обробити 1%-ної водно-крохмальною суспензією, що містить 0,5% хлорофос.
Це цікаво  Розведення бджіл в домашніх умовах для початківців

Мікроорганізми, які мають рослинне походження, провокують інфекційні хвороби бджіл. До них відносять бактерії, вірусні захворювання, рикетсії, грибки.

Американський гнилець у бджіл

Найбільш поширеними є наступні:

 • Американський гнилець. Зазнають поразки дорослі личинки. Ознака недуги –
  потемніння кришечок осередків, на місці яких згодом утворюються дірочки. У клітинках личинки починають гнити, у результаті чого з’являється запах столярного клею. Якщо заражених сімей небагато, їх рекомендується просто знищити. Якщо зробити це не піднімається рука, тоді слід налаштуватися на тривале лікування. Підходять такі препарати: тетрациклін, біоміцин, окситетрациклін, еритроміцин.
 • Європейський гнилець. Збудником є стрептокок плютон, який вражає відкритий розплід. Ця хвороба становить велику загрозу навесні. Перші симптоми – це те, що бджолині личинки починають жовтіти, з часом розкладаються і виділяють запах тухлого м’яса. Відмінно бореться з недугою тераміцин. У випадках, коли комах одночасно вражає американський і європейський гнилець, варто застосовувати такі методи лікування, як при американському.
 • Мешотчатый розплід. Ознаками захворювання є наступне: строкаті стільники з розплодом, личинки схожі на мішечок, заповнений рідиною сірого кольору, який з часом висихає. Лікування проводять левомицинитом або біоміцином. В якості профілактики робиться обробка хлортетрациклина або окситетрацикліном.
 • Аскосфероз. Це так званий вапняний розплід. Якщо личинки покриті плесненным нальотом білого кольору або стали жовтого кольору, значить вірусне захворювання наздогнало бджолині сім’ї. Уражені стільники знищують, а рамки ретельно обробляють вогнем.
 • Аспергільоз. Грибкове захворювання, яке вражає не тільки розплід, але і дорослих комах. Збудником захворювання є плісневий гриб. Він може принести шкоду не тільки бджіл, але може і передатися людині. Пік небезпеки настає навесні, рідше – влітку. Причиною є підвищена вогкість. При недугу личинки чорніють, а мертві особини твердіють, саме тому вживається назву «кам’яний розплід». Стільники з грибком видаляють, а вулики дезінфікують.
 • Гафниоз. Інакше хвороба називається «паратиф». Вона уражає дорослих бджіл. Причиною можуть стати неякісна підживлення або забруднена вода. У комах може спостерігатися невеликий пронос, вони слабшають, тріпочуть крилами і починають більше повзати, ніж літати. Лікування проводиться таке ж, як при європейському і американському гнилець.
Це цікаво  Інвентар для бджільництва: бджолоінвентар своїми руками

Інфекційні запущені хвороби дуже небезпечні, адже вони легко і швидко поширюються на пасіці і призводять до масової загибелі комах. Початківцям бджолярам рекомендується вивчити інформацію, подивитися фото або відео, порадитися з досвідченими власниками пасік, щоб запобігти загибель своїх бджолиних сімей.

Незаразні захворювання

Незаразні хвороби бджіл та їх лікування приносять також багато клопоту. Вони можуть виникнути через неправильне утримання, розведення комах, а також через неякісне годування. Досить часто спостерігаються кормові токсикози.

При неправильному розведенні може статися завмерлий розплід або народжені комахи будуть недієздатними. Якщо порушені умови утримання, наприклад, переохолодження або перегрівання бджолиних сімей, що може з’явитися застуженный розплід або бджоли просто запарюються.

Токсикози можуть бути декількох видів. Хімічний виникає за рахунок отруєння отрутами, частіше за все тими, які використовують для захисту рослин від шкідників. Неорганічні солі призводять до сольового токсикозу. Падевий виникає в результаті поїдання неякісної падьи. Якщо комахи збирали пилок або нектару з отруйних рослин, може також виникнути отруєння.

На сьогоднішній день досить багато інформаційних матеріалів (книг, фото, відео), що належать до питання бджільництва. Варто детально вивчити питання, розповідають про те, які бувають хвороби і шкідники бджіл. Регулярний догляд, профілактика, правильне утримання і годівля допоможуть зберегти бджолині сім’ї від хвороб і забезпечать успішне ведення пасіки.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *