Кількість очей у медоносної бджоли та особливості їх пристрої

Скільки у бджоли очей і який спектр колірного зору у неї? Відповідь на дане питання ви дізнаєтеся з нашого огляду.

У бджіл теж є очі

Кількість очей у медоносної бджоли та особливості їх пристрої

Медоносні бджоли, як і інші живі істоти, мають зорову систему. Світ очима бджоли не такий чіткий, як, наприклад, очима людини або собаки, але вона його бачить – і це факт. Без очей комаха не могло б літати від квітки до квітки і збирати смачний нектар. Скільки у бджоли очей? Всього п’ять:

  • три простих;
  • два складних.

З боків голови розташовані два великих складних очка, складаються з цілого набору фасеток (фасетки – це такі осередки). Їх число може бути різним – чим більший особина, тим більше клітинок у складному оці. За рахунок такої структури бджола бачить предмети як мозаїчні картинки, що складаються з набору окремих крапочок. У трутня осередків у складному оці вдвічі більше, ніж у матки.

Прості очі бджоли знаходяться на тімені. Вони мають вигляд маленьких точок, з’єднавши які ви отримаєте трикутник. Роль простих очей – допоміжна, тобто вони сприймають не предмети, а інтенсивність освітлення. Саме вони дають комасі інформацію про те, яке зараз час доби.

Так, особливості зору бджоли роблять можливим відтворення тільки досить нечітке, розмите зображення. Зате воно виходить об’ємним і масштабним – це дозволяє пчілки під час польоту охоплювати досить значний простір. Двома типами очей природа комаха наділила не випадково – вони доповнюють один одного, роблячи картинку реалістичною, повною і зрозумілою.

Колірний зір

Крім того, бджоли мають добре розвинене колірний зір – такого немає ні в одного з інших комах. Кольоровий зоровий спектр:

  1. Синій.
  2. Жовтий.
  3. Зелений.
  4. Помаранчевий.
  5. Білий.
Це цікаво  Країнський порода бджіл: відгуки

Комахи можуть розрізняти поляризовані промені (такі, наприклад, випускає блакитне небо). При цьому червоний очі бджоли від чорного ніяк не відрізняють, а зелений з помаранчевим сприймають, як відтінки жовтого.

Особливе пристрій очей дозволяє комасі сприймати об’єкти в обсязі, але форму вони бачать по-різному – бджола погано диференціює різні геометричні фігури, а квітки та інші предмети, що мають обриси квітки, сприймає цілком нормально. Рухомі предмети комаха бачить краще, нерухомі представляють для неї менший інтерес.

Саме тому при обробці вуликів і просто при спілкуванні з бджілками потрібно робити якомога менше різких рухів – в спокійному стані людина їй не цікавий, а рухомого вона сприймає як джерело агресії.

Які основні особливості колірного спектру зору у медоносної бджоли? Скажемо відразу – сама система у людини зовсім інша. У бджіл вона не краще і не гірше, але максимально повно забезпечує поточні потреби комахи.

Кольорова мітка виходить досить красномовною – все завдяки тому, що нектарные покажчики практично завжди мають сильний, абсолютно особливий запах (тобто окремі частини квітки пахнуть не так само, як квітка в цілому). Оптичний нектарний покажчик виконує роль «ароматичного покажчика». Людина вдихає аромат квітки і навіть не думає про те, скільки частинок він складається.

Бджілки сприймають запах більш просторово, виділяючи окремі нотки і використовуючи отриману інформацію для збору пилку або нектару. Якщо б людина побачив квітку так само, як бачить його бджола, він би здивувався, як багато існує сортів з відмінними нектарними показниками. Причому бджола ці показники виявляє відразу, а око людини немає, оскільки ультрафіолетовий спектр випромінювання він не сприймає.

Щоб приблизно уявити собі картинку, зробіть фото рослини через три фільтра у відповідності з сприйманими комах квітами.

Це цікаво  Основні характеристики бджолиних порід карніка і карпатка

Світ очима бджоли

Що у бджоли є очі, їх всього п’ять, і бачить вона картинки, як мозаїку, ми вже з’ясували. Давайте розберемося, як взагалі комаха сприймає світ довкола себе:

  • простими вічками бджола визначає ступінь освітленості;
  • складні очі потрібні їй для чіткого розпізнавання предметів і орієнтації в просторі;
  • вулик вона бачить, якщо він забарвлений в той колір, який розпізнає зорова система.

Хочете, щоб комахи не блукали в пошуках бджолиного вулика? Окрасьте їх будиночки в синій, зелений, жовтий, оранжевий або білий колір.

В одному оці стільки ж окремих вічок, скільки всього шестигранників на його поверхні. Кожен окремо взятий вічко (інша назва – омматидий) утворений пучком з клітин тонкої облямівки. Клітини мають витягнуту форму, а облямівки з’єднуються один з одним у вісь, де проходять переробку. У бокових частинах кожен омматидий відокремлюється від іншого пігментними клітинами.

Окремі вічка реєструють тільки йдуть паралельно по відношенню до його осі промені. Відхилення від цього напрямку можливі, але зовсім незначні. В системі зору бджоли саме омматидії відіграють важливу роль, але вони не здатні давати чітке зображення – таке, що бачить людина. Картинка ніби поділяється растром на набір окремих крапочок.

Описане вище пристрій омматидиев забезпечує нормальне спостереження за тими предметами, які рухаються, а не знаходяться в стані спокою. При цьому світло сприймається клітинами очі по черзі – подразнення взаимоусиливают один одного, тобто спрацьовує ланцюгова реакція.

Цікаво, що у робочих бджіл і маток прості вічка є зовсім маленькими і знаходяться на тімені, а ось у трутня вони будуть на лобі і мають досить великі розміри.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *