Кліщ Варроа: способи боротьби, фото

Кліщ Вароа — злісний ворог бджіл, про способи боротьби з яким написаний не один працю, адже цей шкідник може стати причиною загибелі цілої пасіки і, на жаль, досить розповсюджений у медоносних регіонах.

Кліщ Варроа

Вивчення циклу життєдіяльності кліща, способам його потрапляння у вулик, а також ознаками хвороби присвячено досить багато статей, що супроводжуються фото, відео і іншими матеріалами, тому на них можна не зупинятися. Але боротьба з кліщем Вароа все така ж актуальна задача, що вимагає нових підходів.

Способи боротьби з кліщем Вароа

Завдяки ретельному вивченню життєдіяльності кліща Вароа, було розроблено декілька підходів для його знищення: біологічні, фізичні і хімічні. Фізичні методи полягають у створенні особливих термічних умов, при яких бджола виживає, а кліщ Варроа немає. Процедура проводиться наступним чином: бджіл поміщають в спеціальну термокамеру з сітчастою касетою і тримають там близько 20 хвилин. Кліщ гине і осипається, після чого бджіл повертають в нормальний ритм життя.

Щоб ця процедура була ефективною проти кліща Вароа, слід виконувати рекомендації:

  • проводити обробку бджіл без матки;
  • час термообробки витримують тільки бджоли з переповненим шлунком, тому її можна проводити в безоблетный період;
  • перед процедурою бджіл злегка обробляють димом, щоб вони не були голодними, а набрали меду.

Найкраще термообробку бджіл проводити ранньою осінню, коли виходить друкований розплід (кліщ ще не встигає проникнути в тіло, а тільки знаходиться на поверхні). Але для повного знищення кліща Варроа слід комбінувати цей метод з іншими, зокрема, хімічними.

З фізичних методів використовують також порошки з ароматичними речовинами. Бджоли запилюють ними прямо у вулику або в касеті. З-за порошку кліщ не в змозі утримуватися на тілі, тому падає. Всіх виявлених паразитів тут же знищують. Для такого способу боротьби підійдуть тальк, крохмаль, крейду, хвойна мука і т. д.

Це цікаво  Способи та особливості двухматочного утримання бджолиних сімей

Хімічні підходи до знищення кліща

Хімічні методи боротьби з кліщем найбільш ефективні. Єдиний їхній недолік — неможливість використання в медоносний період, так як деякі речовини можуть потрапляти в мед і бути токсичними для людини. На сьогодні застосовують такі підходи хімічної обробки:

  • Використання термічної смужки з паперу з завчасно нанесеним хімікатом. Папір спалюється в закритому річки, і отрута поширюється по вулику, вбиваючи паразита.
  • Дерев’яні пластинки, що містять препарат. Бджола довго контактує з отрутою, що підвищує ефективність боротьби;
  • Зрошення бджіл хімікатами з спринцівок або шприців.

Хімічні методи боротьби з кліщем найбільш ефективні

На сьогодні існує дуже багато препаратів, якими можна обробляти бджіл: від варроатозу, серед яких особливо виділяють амитразу і флювалинат. Ефективні також і інші засоби, які надають мінімальна дія на бджіл.

По ефективності і зручності застосування розрізняють три групи препаратів:

  • перші застосовуються для обробки бджіл в теплий період і регулярно використовуються протягом періоду життя бджіл;
  • другі можуть діяти при більш низьких температурах і мають дуже високу ефективність;
  • третя група призначена для тривалої дії на бджіл протягом усього року при будь-яких температурах.

Обробляючи вулика з бджолами будь-якими препаратами, слід ретельно виконувати інструкцію, працювати у засобах індивідуального захисту (халат, рукавички, респіратор), дотримувати гігієнічні вимоги. У разі погіршення здоров’я після обробки хімікатами слід негайно звернутися до лікаря.

Перша група препаратів, що включає фенотіазін, тимол, формацид, молочну і мурашину кислоти та інші засоби, застосовується навесні і восени після відкачування меду, в крайніх випадках — під час медоносну періоду.

Друга і третя групи застосовуються практично круглий рік. Вони включають «Біпін», флувалінат, «Перицин», «Байварол», «Апистан» та ін.

Це цікаво  Що робити, якщо вкусила бджола, в домашніх умовах

На практиці успіх боротьби з варроатозом бджіл досягається при застосуванні кількох засобів одразу, а саме при обробці бджіл препаратами першої групи і використанні пізньої осені препаратів другий, а влітку — третьої групи. Також рекомендується не забувати про фізичні методи боротьби. Але слід пам’ятати, що і обробка препаратами, і термообробка бджіл не проводиться під час розпалу збору меду або при годівлі бджіл цукровим сиропом.

Не менш ефективним є і застосування рослинних препаратів. Бджола до них менш сприйнятлива, адже вони є природними і не надають шкідливого впливу, а кліщі гинуть з не меншими темпами. Найбільш поширеними рослинами-вбивцями Варроа є чебрець, кропова олія, аварсуд (сировину з Узбекистану), аїр (препарат «Варроабраулин»), полин гіркий, різні ефірні масла (тимоловое, ментолове, м’ятна, лавандова, олія та інші), а також сік помідора, листя горіха, які досить доступні для простого населення.

Але слід враховувати, що самі по собі рослинні препарати не є самодостатніми у боротьбі з кліщем. Загибель кількох особин зовсім не означає повне знищення Варроа. Тому такі кошти потрібно комбінувати з іншими методами, хімічними і фізіологічними. Кліщ зовсім не нешкідливий паразит, якого легко вбити. Він дуже стійкий і швидко пристосовується до різних хімічних речовин. Тільки комплексний, систематичний і масовий підхід до його знищення дозволить досягти результату. І треба пам’ятати: знищивши кліща одного разу, не варто розслаблятися, адже він у будь-який момент може знову з’явитися у вулику, принісши плачевні результати його господареві.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *