Колодне (бортьове) бджільництво: що це таке

Можливо, ви колись відвідували пасіку і бачили смішні будиночки на деревах, в яких живуть бджоли. Ось такі будиночки називаються борті, в деяких випадках вони служать прикрасою для пасіки, бо як колодне бджільництво застаріло.

Колодне бджільництво

Рідкісні сміливці вирішують займатися таким видом бджільництва. Але історія появи і розвитку бортництва, яка безпосередньо пов’язана з економічним і індустріальним розвитком нашої країни, дуже цікава. Тому сьогодні ми розповімо вам про неї.

Історія розвитку бортьового бджільництва

Колодне бджільництво в масовому прояві з’явилося завдяки розвитку індустріального і господарського виробництва Російської Імперії. Інтенсивно вирубувати ліси для створення найсильнішого в світі флоту, стрімко розросталися міста, відкривалися нові мануфактури і заводи. У зв’язку з цим бортьове бджільництво прийшло у занепад, і прості жителі сіл стали рятувати бджіл. Для цього використовувалися дерева, в стовбурах яких були дупла. Їх розпилювали, очищали внутрішність полін від деревини, всередині обладнали місце під стільники. Бджолярі розміщували колоди біля свого будинку, щоб стежити за ними і отримувати колодний мед.

Іноді колоди вішали на дерево, але це була важка робота, адже в той час не існувало спеціальних кріплень і мотузок. Тому колоди стали ставити просто на землю, щільно розміщуючи один до одного. Такі пасіки встановлювалися на невеликих галявинах, де розташовувалися рідкісні посічені деревця. Власне кажучи, звідси в Росії і пішло слово «пасіка» – від давньої посічи.

З розвитком колодного бджільництва розведення бджіл стало загальнодоступним заняттям. Будь-яка людина міг їх придбати або обміняти, створити з дерев’яних колод свою маленьку пасіку. З’явився відчутний стимул для створення великих пасік для промислового користування. Зауважимо, що раніше бджільництво було сімейною справою, вулики переходили від батька до сина.

Це цікаво  Бджолина матка: як знайти, скільки живе, фото

Відмінності в догляді за бджолами і технологіях збору меду

Як таких відмінностей у догляді за бджолами в вулику і у борту немає. Таке бджільництво – роевое, і регулювати його в умовах круглої колоди було дуже складно. Її розрізали на 2 частини так, щоб можна було розібрати. Саме з верхньої частини витягувалися запаси колодного меду. Звичайно, з часом технологія відточувалася, наприклад, було відмічено, що бджоли віддають перевагу колодах меншого розміру і діаметру.

Колодне бджільництво:

  1. Поклало початок штучного роїння бджіл.
  2. З’явився відбір ройових бджіл і можливість посилити більш слабкі сім’ї.
  3. Мед з бортей став доступний всім, навіть тим людям, які раніше не займалися бджільництвом. Тут велику роль грало майстерність обточування колод, правильний вибір деревини.
  4. З’явилася нова технологія – частина медових запасів залишали для бджіл, щоб вони могли пережити сувору зиму.

Сучасне бортьове і колодне бджільництво трохи відрізняється від того, яке практикували на пасіках ще 300 років тому. Звичайно, в сучасному житті такі пасіки обладнати легше, але в багатьох селах продовжують діяти по-старому.

Колодне бджільництво мало практикується зараз

Даний бортництво можна побачити в далекому селі в Башкирії. Їх колодний мед славиться своїм неповторним смаком і ароматом, а башкирська бортевая бджола, яка добуває мед, — найбільш працездатна, по-справжньому унікальна. У Башкирії навіть створений заповідник, який займається охороною цього різновиду бджіл. Чудову атмосферу, яка просякнута ароматами давнину, можна відчути під час перегляду відео, які відвідувачі знімали на території башкирського заповідника.

Колодний мед вважається диким. Це практично так, адже бджоли, які живуть в бортях і простих колодах, були незалежні від волі людини. Досвідчені пасічники стверджують, що бджолам набагато легше, коли людина не втручається в їхнє життя. І саме колодні пасіки дають таку можливість. Роль людини полягає лише в створенні колод правильної форми, їх встановлення і збір меду, підмору.

Це цікаво  Основні способи розтопити віск без використання спеціального обладнання

Сучасне колодне бджільництво: від Середньовіччя до наших часів

Початківцям бджолярам, які хочуть створити свою колодную пасіку, ми можемо порекомендувати книгу В. В. Кукліна про російською бджільництві і бортничестве. У ній описана технологія вирощування бджіл у колодах в умовах нашого сучасного життя.

На жаль, колодне бджільництво поступово сходить нанівець. Приїжджаючи на пасіки, можна побачити тільки борті – штучні будиночки в дуплі дерева. Колодні пасіки встановлюють бджолярі-експериментатори або ті, хто бажає познайомитися з цією технологією розведення бджіл.

Колодне бджільництво — досить трудомістка справа

Справа в тому, що сучасне колодне бджільництво вважається трудомістким заняттям. Розглянемо мінуси детальніше:

  1. Бджоли іноді поводяться непередбачувано, їм може не сподобатися колода, яку ви зробили своїми руками з відмінною деревини за правилами. Бджоли просто будуть вилітати з нього хаотично, рій може злетіти без матки. А іноді бджоли беруть колоди, які зроблені з гнилого дерева. Їх притягує чи відштовхує запах. Існує навіть теорія про те, що бджоли розрізняють аромат деревини різних порід.
  2. Деревина повинна бути високої якості. Якщо вона волога, виготовлення колод доведеться відкласти на рік. А перестояло колода може мати характерний неприємний аромат, деревину доведеться відскрібати, а всередині натерти колоду травами і рослинами – м’ятою або мелісою.
  3. Для установки пасіки необхідно чисте місце, поруч з якою немає зайвих предметів, дерев і скотарні. Бджоли ніколи не підлетять до колодах, навколо яких витає запах, наприклад, корівника або свинарника.

Але, як ми вже писали вище, є у колодного бджільництва одна перевага. Після установки такої пасіки ви можете забути про бджіл до осіннього збору колодного меду. А вже мед вас точно не розчарує. Трохи рідкий, кольору світлої кориці, це справжній солодкий делікатес з приголомшливим вітамінним комплексом!

Це цікаво  Креслення та інструкція по виготовленню нуклеусів своїми руками

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *