Конструювання та самостійне виготовлення вулики лежаки на 20 рамок

Як в домашніх умовах зробити вулик лежак своїми руками на 20 рамок? Креслення конструкції, а також її внутрішні розміри.

Незважаючи на досить “поблажливе” найменування, вулик лежак являє собою масивну конструкцію. Він може вмістити в себе всю сім’ю і дозволяє поліпшити продуктивність пасіки. Особливою популярністю серед наших бджолярів користується вулик лежак на 20 рамок. Як зробити таку конструкцію своїми руками і що слід врахувати при її створенні?

Особливості конструкції

Конструювання та самостійне виготовлення вулики лежаки на 20 рамок

За довгі роки експериментів з конструкцією вуликів, в середовищі пасічників створилася ідеальна модель бджолиного житла на 20 рамок. Вона схожа зі стандартними варіантами, але має і свої інженерні особливості.

 • Місткий корпус, розрахований на 20 рамок;
 • стаціонарне, незнімне дно;
 • дах;
 • магазин, що складається з полурамок;
 • піддашок;
 • гніздові та магазинні рамки;
 • дві діафрагми.

Продумана конструкція вулика лежака дозволяє комфортно поселити сім’ю у великому корпусі і забезпечити її достатнім місцем для розвитку, будівництва і зберігання меду. При необхідності доказів легко розділяється уздовж навпіл – і тоді ви зможете в одному корпусі містити відразу дві групи комах – корисного об’єму для них буде достатньо.

Як правило, в теплу пору року вулик лежак на 20 рамок надається тільки однієї сильної сім’ї, вона розташовується спочатку в тій половині, де зимувала. По мірі заповнення рамок пасічники прибирають фанерні перегородки, надаючи бджолам місце для будівництва, а матці – для відкладання яєць. Відстежуючи життєдіяльність комах, можна значно посилити сім’ю та забезпечити бджолам місце для збору меду перед медоносом.

На зиму в стінах рамкового вулика можна поселити дві сім’ї, відгородивши їх один від одного листом фанери. Так їм буде навіть тепліше, і вони добре перенесуть холодний період. Обсягу половини корпусу цілком достатньо, щоб забезпечити бджіл на зиму оптимальною кількістю меду в рамках.

Це цікаво  Історія виникнення та основні технології бджільництва в Канаді

Вибір матеріалів

Щоб не виготовляти нові вулики для кожного сезону, потрібно відповідально підійти до вибору матеріалів. Якісний корпус з наповненням повинен служити пасічнику не менше 10 років. Тому краще один раз вкласти, а потім користуватися плодами.

 1. Пиломатеріали повинні бути з деревини м’яких порід. Довго прослужать вам вулики, зроблені з ялини, ялиці, тополі й липи.
 2. Дошки для створення доказ повинні бути добре просушені.
 3. Огляньте пиломатеріал перед покупкою: він повинен бути прямослойным, без сучків, червоточини і грибків.
 4. Якщо на деяких дошках все ж є сучки, переконайтеся, що вони щільно зрослися з масивом.
 5. Для корпуса краще вибирати дошки не менше 40 мм завтовшки.
 6. Щоб доказів прослужив вам довго, потрібно правильно обробляти деталі.
 7. Збільшити строк роботи корпусу можна, ретельно пофарбувавши його зовні і оновлюючи фарбу кожні 2 роки.

Конструювання та самостійне виготовлення вулики лежаки на 20 рамок

Конструювання та самостійне виготовлення вулики лежаки на 20 рамок

Підготовка

Перед початком виготовлення лежаки на 20 рамок, слід підготувати всі матеріали та інструменти, які можуть вам знадобитися під час роботи. Крім пиломатеріалів вам знадобляться:

 • оліфа;
 • фарба;
 • оцинковані сітка (з чарунками не більше 3 мм) і сталевий лист;
 • шурупи, шайби, цвяхи, скоби і металеві фіксатори;
 • пила, електролобзик, плоскогубці і молоток.

Виготовлення рамок

Габарити корпусу повинні виходити з внутрішніх розмірів: краще спочатку виготовити рамковий магазин і безпосередньо самі рамки, а потім під вийшло наповнення підганяти зовнішні стінки.

Для вулики лежаки на 20 рамок зазвичай виготовляють полурамки з розмірами 435х145 мм, ширина магазину, вміщує їх пару, відповідно подвоюється і становить 300 мм.

 1. Для створення рамок найчастіше використовується не смолянистая ялина. Листяні породи активно вбирають в себе вологу і важчають, руйнуючи загальну конструкцію лежака.
 2. При розмітці розташування фальців для рамок ви повинні враховувати наявність проходів для бджіл: знизу їм залишають не більше 8 мм. Цієї відстані цілком вистачить, щоб комахи пересувалися від льотка, крім того, його вкрай мало, щоб вони почали займати його сотами.
 3. Ширина рамок лежака також повинна бути строго розрахована. З боків від них необхідний зазор не більше 9 мм. Цієї відстані вистачить, щоб ви могли схопити і витягнути рамку, але бджолам для будівництва місця буде мало. При наповненні доказ і розрахунках пам’ятайте, що ваші підопічні дуже працьовиті і прагнуть використовувати будь-який вільний простір.
Це цікаво  Напування бджіл водою

Збірка корпусу

Отже, зібравши потрібну кількість полурамок, можна коригувати підсумкові розміри вулика і звіряти їх з тими, що вказані у вас на кресленнях.

 • Уважно вивчіть креслення і розподіліть пиломатеріал на розкрій. Заміряйте дошки і випиляєте з них деталі. При вимірах краще не скупитися і не прагнути заощадити пиломатеріал – на всякий випадок до розкрою додавайте 1-2 див.
 • Заготовлені деталі для корпусу зберіть в єдиний короб. Слідкуйте, щоб між дошками не було зазорів – вони застудят сім’ю. Щілина на лежаку потрібна тільки знизу на передній стінці. Крайня дошка не повинна доходити до дна на 12 мм – це буде нижній льоток.
 • Отриману конструкцію потрібно розмітити зсередини, поки у вас є доступ до внутрішньої поверхні з обох сторін. До стінок прибивають фальци, на які згодом будуть встановлені рамки.
 • Єдиним щитом з товстих корпусних дощок збирається дно і міцно прибивають до стінок. На цьому етапі слід простежити за шириною нижнього льотка і при необхідності зрізати трохи деревини лобзиком.
 • Під нижню щілину передньої стінки набивається прилетная досочка.
 • На верхні фальци встановлюється потолочина з 10-міліметрової дошки.
 • Вимірюємо готовий корпус і з його реальним розмірам виготовляємо дах. На обв’язку прибивають щит, зверху конструкція покривається сталевим оцинкованим листом. По боках робляться вентотверстия і закриваються дрібною сіткою.
 • До нижнього льотка прилаштовується сітка таким чином, щоб її можна було зрушувати, контролюючи розмір отвору.
 • Приблизно в центрі корпусу робляться основні річки відразу для двох сімей і прикриваються засувної сіткою.
 • Для зручності перенесення вулика він оснащується ручками з боків.
 • Знизу набивається основу, яка буде контактувати з землею.

Вам залишається тільки пофарбувати готовий корпус і вставити у лежак рамки.

Це цікаво  Утримання бджіл на горищі під дахом

Утеплений вулик

Не завжди товщини дощок корпусу вистачає, що зберегти у вулику тепло, що забезпечує хорошу зимівлю для сім’ї. В районах з холодним кліматом пасічники створюють утеплені моделі, конструкція яких дозволить бджолам комфортно пережити морози і демісезонні холоду.

Утеплений вулик лежак на 20 рамок представляє з себе двокорпусні конструкцію. Поверх внутрішніх стінок набиваються додаткові щити з товстих 40-міліметрових дощок так, щоб між коробами був зазор. По закінченні медоносу і з настанням перших холодів це простір заповнюють соломою або тирсою, а після приходу тепла по весні вони витягуються.

Багато пасічників, не бажаючи обтяжувати і укрупнювати і без того масивну конструкцію лежаки на 20 рамок, створюють знімний утеплюючий короб з подкрышником. Під доказів на землю підкладається плівка, надставка надівається поверх житла сім’ї, а зазор також заповнюється соломою або тирсою.

По весні пасічнику не потрібно довго возитися, щоб перевести лежак на “літній режим” – досить акуратно видалити знімний утеплюючий короб і утилізувати утеплювач.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *