Конструкція і секрети самостійного виготовлення димаря

Димар – одне з тих пристосувань, яке згодиться і досвідченому пасічнику, і новачкові. Тому розповімо про те, як зробити димар для бджіл своїми руками. Адже придбати вже готовий не завжди є можливість. А наявність правильного і повного інвентарю у кожного пасічника – запорука комфортної та ефективної роботи з бджолами.

Застосування на пасіці

Конструкція і секрети самостійного виготовлення димаря

З допомогою димаря бджоляр обкурює димом вулик або повітря навколо нього. Робиться це з двома цілями:

 1. В першому випадку, і найчастіше це відбувається при медозборі – для заспокоєння своїх вихованців. Адже здавна бджоли жили в лісі, і самим смертельним і небезпечним ворогом для них була пожежа. А тому у них самою природою закладений страх перед вогнем та димом. Окурівая їх, ви змушуєте бджіл набирати в зобик запас меду для виживання, тим самим не даючи їм можливість вкусити людину. Правда, тут важливо не переборщити з димом, інакше його надлишок може привести до протилежного результату.
 2. У другому випадку за допомогою диму з спеціальних ліків можна окур вулик з профілактичною або лікувальною метою. Для цього використовують просочений папір ліками і запускають лікувальний дим прямо у вулик, щоб позбутися від паразитів і хвороб бджіл.

Конструкція

Якщо ви вирішили зробити димар своїми руками, то вам важливо розуміти його конструкцію, з чого він складається. А це не так вже й складно:

 • зовнішній корпус, до якого ви будете кріпити всі інші деталі;
 • внутрішній стакан, який обов’язково має легко входити в корпус і мати достатньо отворів на дні;
 • кришка з «носиком», яка повинна легко відкриватися і закриватися. А «носик» бажано повинен мати нахил для зручного напрямки диму;
 • хутра будуть виконувати функцію нагнітання диму в бажаному кількості.
Це цікаво  Особливості безрамочного бджільництва та поради початківцям

Є й інші види димарів – електричні з вентилятором та ін. Їх можна придбати в магазинах, де продається інвентар для бджолярів. Їх конструкції, зовнішній вигляд і ціни можуть значно відрізнятися один від одного.

Майструємо димар самостійно

Зробити своїми руками димар для бджіл нескладно. Досить добути потрібні вам елементи, описані раніше.

 1. Підберіть два циліндра, один з яких буде більше, інший – менше. Менший циліндр має легко входити в більший за розміром. Приблизний діаметр 10 см, а висота циліндрів – 20 – 25 див. Але ви можете зробити і свій варіант, який для вас буде більш зручним.
 2. На внутрішньому склянці слід пробити багато дірок на дні, а можна ще й трохи з боків. Бажано, щоб внутрішній стакан мав ще й ніжки. Для цього просто приварите до циліндра металеві прутики. Адже нижнє простір між циліндрами буде відповідати за подачу повітря. Від цього залежить і те, як довго зможе горіти паливо і як часто вам доведеться його запалювати заново. Простору в 2 – 4 см буде достатньо для хорошої роботи димаря.
 3. В самому корпусі також слід зробити невеликий отвір. На ньому ж робимо і кріплення для хутра. Це можна зробити за допомогою заклепок.
 4. Кришку робимо у вигляді «хоботка», де низ має вигляд циліндра, а догори йде легкий перехід в лійку. Ніяких щілин у підстави корпусу бути не повинно. Кришка повинна щільно прилягати до корпусу.
 5. Для запобігання появи іскри з димаря, слід всередині кришки встановити металеву пластинку.
 6. Хутра робляться з двох дощечок, шматка шкіри або її замінника, і пружини зворотного дії. Скріпити всі частини між собою можна звичайним степлером. При установці хутра на корпус припускають наявність отвори для подачі повітря.

Конструкція і секрети самостійного виготовлення димаря

Електричний варіант

Електричний димар буде працювати на батарейках, а тому ви можете не переживати з приводу того, що його потрібно заново роздувати або він припинить свою роботу вчасно. Основна різниця в тому, що замість міхів тут використовується вентилятор. Можна придбати такий варіант димаря в магазині, а можна так само, як і в попередньому випадку, зробити його самостійно.

 • тут також потрібно підготувати бункер для палива і основний корпус. Бажано робити їх циліндричної форми;
 • сама камера повинна бути в формі конуса, а під нею розміщують колосник;
 • внизу камери встановлюють золосборнік;
 • на кришці такого димаря роблять отвір для завантаження палива і тубус;
 • батарейки для роботи і сам двигун найзручніше помістити в ручку.
Це цікаво  Основні принципи самостійного виготовлення медогонки

Паливо для диму

Оскільки з допомогою диму ви бажаєте лише заспокоїти бджіл, то і паливо потрібно підбирати таке, яке їм не зашкодить. Важливо, щоб воно не виділяла ніяких шкідливих речовин при горінні. А тому різні ДСП і ДВП не годяться для роботи.

Також важливо, щоб дим не припинився раніше, ніж ви закінчите роботу на пасіці і щоб з димаря не йшов вогонь або іскри. Пожежна безпека – понад усе! А значить, треба шукати таке паливо, яке буде швидше тліти, чим горіти. Для цього досвідчені пасічники вже підібрали наступні види натурального палива. Це:

 1. Трухляві пні і гнила деревина.
 2. Дерево, яке вже давно спиляно і висохло.
 3. Сухий гриб трутовик, що росте на стовбурах дерев.
 4. Кора дуба.

Не бажано використовувати для цих цілей легко займисті матеріали, такі як тирса, солома тощо

Робота з димарем

Якщо ви ніколи не користувалися димарем для бджіл, то потрібно навчитися його розпалювати, а ще важливіше – правильно закінчувати роботу з ним. Для того, щоб димар почав функціонувати, слід:

 • прочистити внутрішній стакан, особливо якщо на ньому утворився дьоготь від попереднього його використання. Важливо прочистити усі отвори;
 • візьміть трохи палива або просту папір і запаліть на дні склянки. Можна використовувати і попереднє паливо, якщо воно не догоріла до кінця;
 • з допомогою хутра роздуваємо дим до потрібного стану;
 • коли ви вже бачите, що паливо добре горить, то можна наповнити склянку доверху і закрити кришку.

Важливіше за все правильно завершити роботу з димарем, щоб уникнути пожежі та інших неприємностей. Закривши всі отвори, які є в корпусі і кришці, ви припиняєте надходження кисню, тим самим вогонь згасає.

Це цікаво  Переваги пінополістиролових вуликів Апирусс і їх основні характеристики

Тільки проконтролювавши закінчення роботи димаря, і почекавши, коли корпус повністю охолоне, можна заносити його в приміщення, де ви тримаєте інший інвентар для пасіки. Також не варто торкатися до нього, поки він остигає. А це може бути тривалий процес.

Тонкощі роботи та рекомендації

Від того, як правильно ви використовуєте димар, буде залежати і весь результат. Якщо перестаратися, то можна бджіл розсердити, а то і зовсім завдати шкоди цілої пасіці. А тому дотримуйтеся певних правил:

 1. Температура диму не повинна бути обжігающе гарячої.
 2. Не запускайте дим у вічко без потрібної на те необхідності. Не варто злити бджіл, зайвий раз окурівая їх. Краще пустити трохи диму навколо вулика або поверх рамок.
 3. Для економії палива, коли ви не користуєтеся деякий час димарем, його слід покласти набік.
 4. Регулюйте рівень диму, уважно спостерігаючи за поведінкою бджіл.
 5. Не торкайтеся до рамок гарячим димарем, щоб уникнути їх псування і пожежі.
 6. Якщо ваші бджоли мирні самі по собі, то не обов’язково їх заспокоювати димарем. Для цього можна використовувати й інші способи. Приміром, карпатську бджолу або кавказянку реально заспокоїти і звичайної стрижачкою.

Слідкуйте за тим, щоб в димарі не було сильного полум’я. Адже вам потрібно тільки щоб паливо тліло, а не искрило у всі сторони.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *