Креслення та інструкція по виготовленню нуклеусів своїми руками

Що таке нуклеус і як його зробити для бджіл своїми руками повинні знати всі початківці бджолярі. Це міні-вулик, який селять слабкі бджолині родини. В нього можна встановити лише дві рамки. Нуклеус потрібен, щоб поселити там молодих маток і забезпечити їм хорошу зимівлю. Він застосовується для збереження розплоду.

Дане гніздо створює умови для комфортної зимівлі трудівниць. Найчастіше перед пасічниками постає проблема втрати великої кількості бджіл і маток в холодний період, а коли підходить час головного хабар, не вистачає сил для роботи. Іноді гине все сімейство. Існує оптимальне вирішення цієї проблеми: слід використовувати нуклеуси для бджіл і містити в них маток на запас. Міні-вулик відмінно пристосований для хорошого їх розвитку.

В таке кубло можна помістити рамки Дадана, Рута. Їх у нього поміщається до 6 уздовж і до 12 поперек. При установці 12 рамок необхідно розділити вулик на дві частини, щоб поселити в ньому до двох бджолиних сімей.

Вимоги до нуклеусу

Креслення та інструкція по виготовленню нуклеусів своїми руками

Якісні нуклеуси повинні відповідати наступним вимогам:

  • бути комфортними для комах;
  • захищати від морозу;
  • вміщувати до 6 цілісних рамок, при цьому під ними повинно залишатися достатньо вільного місця, щоб комах не було душно в гнізді.

Виготовити вулик можна з фанери та пінопласту, пінополістиролу і ДСП. Форма нуклеусів квадратна або прямокутна. По всіх чотирьох стінок повинні перебувати літки, щоб можна було розділити різні сім’ї. Вулик зазвичай відповідає наступним параметрам: ширина 450 мм, довжина 570 мм, висота 450 мм

Розміри пристроїв можуть різнитися, але в основному всі виготовляються з урахуванням ширини рамки. На будь-якому нуклеусе повинна бути кришка, що захищає комах від холоду і вильоту.

Це цікаво  Як самостійно зробити візок-підйомник для переміщення вуликів?

Переваги

Використання міні-вулика дозволяє вирішити кілька завдань:

  1. Збільшення продуктивності пасіки.
  2. Оновлення сімей з допомогою заміни маток.
  3. Збільшення кількості одержуваного меду.

Правильна зимівля нуклеусів забезпечить якісними матками і здоровими сім’ями навесні.

Виготовлення

Знаючи переваги зимівлі в даному житлі, потрібно також з’ясувати, як зробити нуклеус. Щоб побудувати нуклеус для бджіл своїми руками треба підготувати креслення майбутнього гнізда. Схема повинна враховувати всі нюанси: вентиляційні отвори, ніжки.

Етапи виготовлення:

  • Корпус – необхідно зробити каркас, для чого зазначається розмір на дошках і здійснюється розпилювання, потім каркас прибивається цвяхами або склеюється клеєм. До каркаса кріпиться дно. Товщина стінок і дна повинна бути мінімум 3 див. Каркас треба утеплити пінопластом. Оптимальним є пристрій з параметрами 570 на 450 мм і висотою 450 мм
  • Перегородки – на другому етапі потрібно зробити перегородки з фанери, їх число залежить від кількості сімей на ділянці і маток, яких треба вивести. Перегородки закріплюються двома саморізами. Вони повинні бути одного розміру, щоб комахи не перебиралися з одного боку на іншу.
  • Літки – далі потрібно вирізати літки, при цьому їх діаметр не повинен більше 15 мм. Для кожної родини краще зробити окремий льоток. Вони потрібні для вентиляції гнізда.
  • Ніжки – завершальним етапом є фіксація ніжок. Зазвичай на кожній стороні каркаса встановлюють чотири ніжки. При використанні відкидних металевих ніжок краще взяти пруток діаметром 10 мм.

Креслення та інструкція по виготовленню нуклеусів своїми руками

Креслення та інструкція по виготовленню нуклеусів своїми руками

Так можна зробити нуклеус своїми руками і використовувати у себе на ділянці або продавати іншим бджолярам.

Міні-вуликів з пінополістиролу

Гнізда з пінополістиролу відрізняються високою теплопровідністю і довговічністю, вони абсолютно не бояться вітру і холоду, до того ж можуть пропускати сонячне світло. Однак даний матеріал має недостатню міцність. Також незручно проводити чистку від прополісу.

Це цікаво  Календар виведення бджолиних маток

Існує велика кількість матеріалів для виготовлення міні-вулика.

Заселення

Перед приміщенням бджіл у нове житло потрібно розставити в міні-вулику рамки з кормом, вощиною, пергою чи порожні в певній кількості. Потім треба струсити в нуклеус необхідну кількість комах та віднести на якийсь час в льох.

Після цього рекомендується перенести міні-вулик на інше місце. В такому випадку бджоли не зможуть відлетіти на старе житло. Сімейство з різновіковими комахами розвивається краще. Потім потрібно дати маточник і встановити вулик на пасіці.

Особливості використання

Нуклеус і його інструкція по застосуванню має деякі особливості. У безвзяточный період необхідно скорочувати льоток. Слід залишати прохід не більше, ніж 2 бджіл. З-за маленького розміру сім’я не може віддавати багато особин на охорону входу.

Після запліднення матки слід витримати дві доби, щоб вона відклала кілька яєць. Занадто довго чекати не потрібно, адже для матки все одно не багато місця, куди можна їх відкласти.

Зимівля

Важливо благополучно перезимувати в нуклеусе, адже в ньому знаходиться слабка сім’я. Для обігріву потрібно витрачати більше корму. Оскільки чим менше сім’я, тим більше вільного місця в гнізді і більше втрачається тепла. Виходить, що кожна особина вживає більше їжі, в результаті вони швидше зношуються, у них заповнюється задня кишка.

Рекомендується тримати міні-вулика взимку в омшаниках, в них буде простіше контролювати стан бджіл і створити необхідні умови. При зимівлі на вулиці слід розмістити по дві сім’ї в гнізді або біля решти родини. Якщо це можливо, поставити всередину корпусу, а його – зверху звичайного вулика третім корпусом.

Перегородка повинна бути суцільною, незначні отвори погано вплинуть на зимівлю. Це може призвести до втрати матки, відчувши присутність двох маток, комахи одну з них уб’ють.

Це цікаво  Чистотіл для бджіл: лікування і обробка

Бджільництво в основному передбачає творчий підхід. Адже порядок і необхідність робіт постійно змінюються, це залежить від певних умов. Погода, стан бджіл, висіяне культури заздалегідь врахувати неможливо, необхідно самому приймати рішення, коли і що робити.

Матководство, відводки, нуклеуси – це вдалий прийом на аматорській пасіці. Це дозволяє невеликими витратами ресурсів вчасно отримати плодових маток в необхідній кількості.

Будівництво нуклеусів – не так складно, як здається. Присутність на пасіці декількох міні-вуликів для бджіл незабаром дасть хороший результат.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *