Лікарські препарати і методи для боротьби з захворюванням гнильцом у бджіл

Будь-яке захворювання бджіл на пасіці – серйозна проблема, яка безпосередньо впливає на її життєдіяльність. Серед них найбільш небезпечним є гнилець. Що таке гнилець у бджіл, ліки і препарати для лікування опишемо нижче.

Загальний опис

Лікарські препарати і методи для боротьби з захворюванням гнильцом у бджіл

Однією з найбільш небезпечних для бджіл хвороб є гнилець. Він вражає не стільки дорослих особин, скільки їх розплід, позбавляючи тим самим родину потомства. Небезпека в тому, що гнилець повністю або частково знищує друкований або відкритий розплід. Дорослі особини раніше бджоляра виявляють хворобу і намагаються очистити заражені осередку.

Оскільки це не завжди можливо, а якщо можливо, то займає багато сил у бджоли, то й здоров’я дорослих бджіл також швидко вичерпується. Вони вмирають від важкої роботи з чищенні комірок, перестають збирати мед, а відсутність нових молодих особин не дає бджолиної сім’ї розмножитися і повернути сили. В результаті може загинути вся бджолина сім’я.

Біда в тому, що людина, яка займається бджільництвом, не відразу може виявити хворобу і вчасно вилікувати своїх підопічних. Своїми ж силами бджоли практично не можуть повністю позбавитися від захворювання.

Ще одна небезпека полягає в тому, що гнилець неймовірно швидко поширюється по всій пасіці й навіть може перекинутися на сусідню. Якщо залишити заражені вулики на зимівлю, то до весни пасічник може виявити повністю загиблі сім’ї. Виділяють три різновиди цього захворювання:

 1. Американський гнилець – найнебезпечніший, що вражає критий розплід.
 2. Європейський гнилець – також небезпечний, але не настільки, як попередній і вражає частіше відкритий нецензурний розплід.
 3. Парагнилец – найпростіша форма захворювання, більше імітує перших два. Від нього легко позбутися, якщо він з’явився як самостійне захворювання, а не в поєднанні з одним з перерахованих вище.

Опишемо відмінності кожного з них окремо.

Американський гнилець

Цю хворобу виявити важко, оскільки уражається вже запечатаний розплід. Уражені комірки можна помітити лише тоді, коли личинки повністю загинули, і хвороба поширилася майже на всю рамку. Виділимо характерні особливості даного виду захворювання:

 • від цієї інфекції дуже важко позбутися, адже у вигляді спор гнилець добре переносить будь-хімічний вплив. Зараженими виявляються навіть продукти бджільництва – мед, віск, перга, стільники. Вчені встановили, що в стані спір ці бактерії здатні жити десятиліттями. Також хвороба переноситься за допомогою інструменту бджоляра, залишається у самому вулику, на його стінках, межах та ін. Позбутися з допомогою ліків від нього майже неможливо, а тому часто доводиться повністю переселяти бджіл у новий вулик, попередньо вилікувавши самих особин;
 • інфікування відбувається, коли личинка з’їдає заражений корм. При цьому уражаються тільки личинки майбутніх робочих бджіл, рідше трутнів. А ось маточники залишаються обеззараженными, завдяки маточному молочку, яке максимально протистоїть хвороби;
 • таку заражену личинку дуже важко дістати з комірки і бджоли цього зробити не можуть. Навіть бджоляр не зможе обережно вичистити осередок, якщо її вразив американський гнилець, так як личинка стає м’якою, липкою, тягучою і приклеюється до стінок стільники. Якщо спробувати витягнути її з комірки, то за паличкою потягнеться тонка липка нитка. Найчастіше такі стільники, уражені гнильцовым захворюванням, доводиться знищувати, спалюючи разом з розплодом;
 • хоч американський гнилець переносить будь-яку температуру і живе на всіх континентах в будь-який час року, все ж активне зараження вуликів спостерігається в літній жаркий період. Найчастіше це відбувається під кінець літа, коли температура повітря максимальна;
 • уражені запечатані стільники виглядають строкато, так як не кожна клітинка уражається, а хворі виглядають потемнілими;
 • коли личинка гине, вона усихає і втягує за собою кришечку. В результаті та стає запала всередину, потемнілій, а її серединка як би пробивається, робиться дірочка. Іноді з цієї дірочки видно кокон личинки, що та почала створювати;
 • запечатана личинка захворює не відразу. Вважається, що інкубаційний період для американського гнильця триває до семи днів. Активне зараження і знищення личинки відбувається з 10 по 16 день її життя;
 • найхарактернішою ознакою зараження американським видом хвороби є запах – він дуже сильний, гнильний і навіть віддає трупним. Від цього і пішла назва. Саме в американської різновиди захворювання запах самий сильний і неприємний, з яким і можна відразу відрізнити інфекцію.
Це цікаво  Рекомендації і корисні поради по застосуванню препарату Бисанар

Європейський гнилець

Менш небезпечний вид захворювання – гнилець у бджіл європейський. Але при цьому він також може серйозно вплинути на життєдіяльність пасіки і забрати життя безлічі сильних особин. Опишемо його важливі ознаки та особливості:

 1. Це зараження відкритого розплоду, ще не запечатаного. Йому піддаються личинки у віці від трьох до шести днів.
 2. Його теж важко вилікувати, так як бактерії стійкі до безлічі ліків і хімічних препаратів. Живуть вони до двадцяти років у будь-яких умовах.
 3. Інкубаційний період більш короткий – до трьох-чотирьох діб, а тому виявляється швидше.
 4. Сама личинка поступово зі світлої стає сіруватим, а потім темніє до коричневого. Її стан стає в’ялим, зморщеним. Вона як би висихає. Правда, за рахунок цього її легко отримати з соти.
 5. Запах заражених сот також гнильний, як і при американському гнилець, але менш інтенсивний.
 6. Якщо комірка вже запечатана, то її кришечка у процесі зараження стає вологою, темною і трохи продавлюється вглиб. Але при цьому на ній не з’являється отвори.
 7. Поруч із зараженої осередком може знаходитися і здорова. Бджоли вичищають хворі стільники, в результаті чого розплід набуває строкату забарвлення. Частина сот поміняла колір, частина – здорова звичайна, а частина клітинок вже вичищені бджолами і стають порожніми.
 8. Завдяки тому, що бджоли вчасно виявляють інфекцію та активно вичищають стільники, в деяких випадках вулик може своїми силами поступово вилікуватися, хоча б частково. Тим не менш лікування та дезінфекцію бажано провести, щоб на майбутній рік бджоли знову не заразилися.
 9. Оскільки під час чищення осередків робочі особини переносять бактерії на собі, то вони з легкістю заражають решті розплід, поки його годують або закладають.
 10. Саме цей вид хвороби частіше вражає бджолині сім’ї у весняний період або на початку літа.

Парагнилец

Парагнилец є так званим фіктивним видом захворювання, але від цього не менш приємним. Від нього легше позбутися і навіть сама бджолина сім’я може в деяких випадках це зробити. І все ж пропускати таку хворобу не рекомендується. Краще вчасно продезінфікувати вулика. Відмітні ознаки подібної хвороби:

 • уражається друкований розплід, личинки у віці тижня. Іноді інфікується і відкритий розплід, але рідше;
 • парагнилец може бути як самостійною формою захворювання, так і йти в парі з більш небезпечними гнильцовыми видами;
 • бактерія також стійка до різних умов, при цьому в продуктах бджільництва вона зберігається в активному вигляді до трьох років. Без меду і воску вона живе в два рази менше;
 • характерного гнилого запаху не спостерігається навіть при тривалому інфікуванні вулика;
 • заражені личинки активно рухаються, звиваючись у клітинці, поки не засохнуть повністю. Цей процес може тривати довше, ніж у попередніх випадках;
 • від таких померлих личинок дуже легко позбутися. В засохлому стані вони легко видаляються з сот;
 • поверхню комірки виглядає як коричнева тверда висохла кірка.
Це цікаво  Характерні особливості розвитку і живлення личинок медоносних бджіл

В яких випадках з’являється можливість зараження

Причин появи хвороботворних бактерій в конкретному вулику може бути безліч:

 1. Злодійство поміж вуликами, коли одна сім’я з допомогою бджіл-злодійок або блукаючих особин переносить захворювання з одного вулика на інший.
 2. Придбання заражених бджолопакетів або інших продуктів. Дуже довго суперечки без шкоди для себе живуть у воску. А тому слід ретельно оглядати куплені вощини перед тим, як принести до себе на пасіку.
 3. Перенесення хвороби різними комахами – мурахами, осами, щипавками, міллю тощо
 4. Використання зараженого, старого й не до кінця вичищеного вулика.
 5. Також різні інструменти бджоляр може використовувати спочатку в одному вулику, зараженому, а потім піти з тими ж інструментами оглядати здоровий вулик. Тим самим він сам на костюмі або на інструментах переносить бактерії від одного вулика до іншого. Так можна ненароком заразити всю пасіку.
 6. Самі бджоли, перелітаючи вільно між рослинами і поруч стоять пасіками. можуть заразити один одного. А тому, коли накладають карантин, то розраховують відстань, яке бджола може зробити за день, щоб убезпечити від широкого розповсюдження хвороби.
 7. У меді спори відчувають себе чудово і зберігають здатність до активних дій. А тому, якщо ви годуєте розплід зараженим медом, то він обов’язково інфікується.

Як діагностувати

Визначити, чим саме інфікувався вулик можна за видимими ознаками, які були описані вище. Найбільш показовими тут є запах і зовнішній вигляд померлих личинок. Але для точності слід обов’язково провести діагностику в спеціальних лабораторіях.

При цьому встановлюють і стійкість бактерій до різних видів ліків. Завдяки цьому ви дізнаєтеся, які ліки подіють саме на ті бактерії, які стали причиною хвороби у вашому випадку.

Ліки при лікуванні гнильцевих захворювань

Гнилець у бджіл і його лікування – дуже складне завдання. Адже ці бактерії дуже живучі і протистоять практично всіх видів впливу, як фізичного, так і хімічного. Навіть провівши деякий час в окропі, вони все одно здатні вижити.

Найважчим для лікування є американська різновид захворювання. А тому важливо встановити в лабораторії, за допомогою яких ліків може бути проведено лікування в конкретному випадку і провести максимальну дезінфекцію на всій пасіці. Серед використовуваних ліків найчастіше застосовують такі:

 • сульфаніламіди, серед яких полисульфаниламид, сульфатиазол, норсульфазол натрію;
 • антибіотики – тетрациклін, еритроміцин, хлорамфенікол, стрептоміцин, канаміцин, неоміцин, пеніцилін, окситетрациклін, хлортетрациклін.
Це цікаво  Розмноження бджіл: як це відбувається

Розрахувати точну дозу вам допоможе ветеринар, так як кожне засіб діє по-своєму і все залежить ще і від конкретного вулика, умов і розповсюдження хвороби. Не варто бездумно використовувати подібні засоби, особливо просто заради профілактики, так як вони залишаються у кінцевому продукті – меді.

Як тільки виявляють гнилець на пасіці, її закривають на карантин. Якщо ж поруч знаходяться і інші пасіки, між якими бджоли вільно літають, то закривають відразу кілька пасік. При цьому забороняється продавати будь-які продукти бджільництва з них і годувати бджіл зараженим медом.

Виділяють основні способи, за допомогою яких можна лікувати заражені вулика:

 1. Годування цукровим сиропом, в якому розчиняють потрібну кількість медикаментів.
 2. Обприскування рамок і вуликів лікувальними розчинами.
 3. Нанесення препарату в цукрово-медове тісто.

Найчастіше при інфікуванні розплоду уражається і сама матка. А тому під час лікування бджолиної сім’ї, заміняють матку на нову. Вулики обробляють эндофармом.

Важливо пам’ятати, що якщо на вашій пасіці гнильцовые інфекції з’являються не вперше, то слід обов’язково міняти препарати для лікування, так як бактерії швидко пристосовуються до них, стають стійкими до вже відомим їм препаратів.

У самому крайньому випадку, якщо інфікування досягло більше половини вулика, використовують повне його знищення. При цьому спалюють і бджіл і розплід, рамки, сам вулик і ін. У деяких країнах це роблять відразу, як тільки виявили гнилець на пасіці.

Але в більшості країн поки ще намагаються боротися з цією хворобою і врятувати хоча б частину бджіл. Показово те, що в тих країнах, де з хворобою борються з допомогою знищення заражених вуликів, поширення захворювання в рази менше. В інших же країнах всі види гнильця – часті супутники пасік.

Ваші дії по оздоровленню пасіки будуть полягати в наступному:

 • перенести здорових бджіл у новий вулик;
 • спалити всі рамки, в яких був заражений розплід;
 • замість знищеного розплоду встановлюють вощину і нові рамки;
 • хворих бджіл слід скинути поруч з вічком на папір з ліками, а потім за допомогою диму загнати їх в льоток. Папір спалити;
 • ретельно продезінфікувати заражений вулик і всі інструменти, які для нього використовувалися;
 • якщо вам вдалося врятувати частину здорового розплоду, то його можна помістити в сім’ю-інкубатор.

Профілактичні заходи на пасіці

Щоб не допустити зараження, а тим більше поширення гнильця або будь-якого іншого захворювання на пасіці, слід здійснювати певні заходи профілактики.

 1. Однією з найбільш важливих таких заходів є дезінфекція. Для цього обробляють перекисом водню, содою або оцтом всі інструменти, якими ви періодично або постійно користуєтеся на пасіці.
 2. Навіть одяг бджоляра періодично, а тим більше при виявленні зараження, потрібно виварити в 3%-ном розчині звичайної соди.
 3. Обстеження рамок з розплодом потрібно робити кожні два тижні. За цей час можна на ранніх етапах помітити інфікування і з найменшими втратами впоратися з хворобою.
 4. Обов’язково стежте за чистотою на пасіці, так як в смітті і бруду швидше розмножуються хвороботворні бактерії.
 5. Намагайтеся не використовувати зовсім старі стільники, які вже почорніли.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *