Можливі причини отруєння бджіл і дієві методи їх лікування

Кожному пасічнику треба знати, що являє собою отруєння бджіл: які ознаки, методи лікування та профілактики існують. Знищити цілу сім’ю можуть не тільки інфекції або зараження паразитами, а помилки у догляді, годівлі, розміщенні пасіки і різні отруєння.

Отруєння у бджіл зазвичай відбувається із-за неякісного корму – отрутою може стати мед, який містить велику кількість паді. Нектар квітів, оброблених хімікатами, також може отруїти їх. Можливі й інші причини подібної неприємності. Детальніше розглянемо різновиди інтоксикації.

Отруєння паддю

Можливі причини отруєння бджіл і дієві методи їх лікування

Іноді в їжу комах потрапляє мед з великою кількістю паді – особливої речовини, що виробляють як деякі комахи (листоблішки, попелиця, червці), так і рослини (тальник, тополя, осика, ялиця). Тоді виникає так званий токсикоз бджіл, або падевое отруєння.

При недоліку харчування бджоли можуть з’їсти шкідливий мед, який також має солодкуватий смак. Це сприяє розладу системи травлення, діарею, в гіршому випадку загибелі комах. Це отруєння бджіл не залежить від сезону року. У літній період першими починають хворіти льотні бджілки, а пізніше, коли у вулику накопичується мед з паддю, хворіють матки і личинки.

Для бджолиної сім’ї отруєння паддю характеризується ослабленням більшості бджіл, появою проносу у комах, смертю матки. Якщо оглянути кишечник загиблих бджіл, буде помітний темно-синій або чорний відтінок цього органу.

Як і більшість інших недуг, отруєння отруйною складом простіше попередити, ніж вилікувати. Щоб не допустити загибель бджіл, потрібно проводити заходи профілактики.

Готуючи бджолині гнізда до морозів, мед, який залишиться у вулику для харчування в холодну пору, спеціально перевіряють на вміст паді. Існує мінімум 2 способи виявити падь у цьому солодкому продукті:

 1. Реакція на спирт. Столову ложку меду розчиняють в такому ж об’ємі води. До розчину додають 10 частин етилового спирту і струшують суміш. Якщо розчин став мутним, то мед містить падь, якщо залишився чистим мед безпечний.
 2. Реакція на вапно. Спочатку вапно гаситься у воді: рідина, що з’явилася поверх гашеного вапна називається вапняна вода. Ложка меду розчиняється в ложці води, потім туди додають 2 частини вапняної води, змішують всі інгредієнти і доводять до кипіння. Якщо в процесі кипіння з’явилися пластівці темно-червоного кольору, значить, є падь.
Це цікаво  Які роботи необхідно провести на пасіці восени в обов'язковому порядку?

Якщо виявиться, що весь мед сильно заражений паддю, то замість нього наливають інший або дають бджолам багато цукрового сиропу, щоб вони встигли приготувати необхідну кількість корму для зимівлі.

Буває, що сигнал про отруєння бджіл з’являються взимку або рано навесні. В цьому випадку потрібно зробити підгодівлю затверділим медом, обвернутым шаром марлі. Можна підгодувати коржами з суміші меду і цукру, які містяться зверху рамок вулика. Сім’ї бджіл, у яких виявилися симптоми падевого отруєння, навесні якомога раніше випускають на природу.

Нектарний токсикоз

Бджоли здатні отруїтися нектаром, якщо недалеко від пасіки, приблизно в радіусі 1000 метрів, існує отруйна флора. До цих рослин належать:

 • Белладонна;
 • цибуля ріпчаста;
 • борець високий;
 • чемериця;
 • багно;
 • жовтець;
 • тютюн та інші.

Бджоли, що збирають нектар, труяться відразу; при попаданні отруєного нектару в гніздо можуть постраждати личинки.

На цей вид отруєння вказують різні симптоми: все залежить від конкретної отруйної речовини. Одні рослини діють на комах збудливо: бджоли ніби стають божевільними, неспокійними, можуть без причини вкусити людину або тварину. Нектар інших рослин діє з точністю до навпаки: бджоли спадають в апатію, втрачають спроможність до польоту, при вильоті з будиночка падають на землю.

Щоб врятувати отруєних бджіл, потрібно підгодувати їх рідиною з вмістом не менше 50 % цукру і не забути утеплити будиночок. Тепло благотворно впливає на бджіл, вони звичайно швидко повертаються до нормального стану. Власнику пасіки тепер потрібно або транспортувати бджолине господарство в інше місце, подалі від отруйних квітів, або уничножить джерело отруєння.

Пилкової

Крім нектару рослин, отруїти бджіл може пилок отруйних квітів. У більшості випадків це відбувається навесні або на початку червня, якщо поблизу пасічного угіддя відбувається цвітіння рослин, що містять отруту для цих комах.

Симптоматика отруєння наступна: спочатку бджола поводиться неспокійно, трохи пізніше стає млявою, не може літати. Роздувається черевце незвично сильно: отруйна пилок заважає нормальному травленню, отруює весь організм. Бджоли випадають з вуликів, часто подергиваясь як при судомі.

Проте хвороба не триває довго. Уберегти вулик від загибелі можна, якщо вчасно підгодувати хворих комах 30-відсотковим сиропом з цукру або вивезти вулик на безпечний луг. На час хвороби у бджіл має бути доступ до простої води: її наливають у стільники або невеликі поїлки.

Це цікаво  Як правильно обробляти бджіл від кліщів щавлевої кислотою?

Хімічний

Найбільшої шкоди пчеловодческому господарству завдає отруєння через пестицидів, якими багато агрономи обробляють квітучі сади і поля. При хімічному отруєння відбувається масова смерть бджіл. Ознаки захворювання такі ж, як і при нектарном або пилкової токсикозі: медоноски рухаються з працею, падають біля вуликів.

Найнебезпечнішими вважаються такі отрутохімікати, як:

 1. Тиофос.
 2. Барит.
 3. Фтор.
 4. Миш’як.
 5. Карбофос.
 6. Метафос.
 7. Фосфамід.
 8. Гексахлоран.

Ці речовини володіють певним терміном дії, після закінчення якого хімікат перестає загрожувати життя бджоли. У препаратів на основі миш’яку цей період настає через 4 днів, у тиофоса і гексахлорану – 3 дні, у метафоса – приблизно через дві доби. Швидше за все негативне дію закінчується у гербіцидів, анабазіна і нікотину – максимум через 6 годин.

Бортнику при спорудженні пасіки потрібно дізнатися тип рослин, що ростуть у найближчих 5-ти кілометрах від його дітища і завести знайомства з фермерами, щоб вони попереджали пасічника про майбутню обробці полів. Для цього під час обробки, щоб не допустити отруєння бджіл, їх слід вивезти якомога далі від хімічних робіт або тимчасово ізолювати в будиночку.

Сольовий

Іноді бджоли можуть отруюватися водою, в якій підвищений вміст солей. Для виникнення отруєння достатньо, щоб рідина містила більше 5% солей. З ознак цього типу отруєння відзначають шум і занепокоєння у вулику, потім неможливість польотів.

Як тільки з’явилися перші симптоми нездужання комах, їх підгодовують медом або дуже солодким сиропом. При отруєнні взимку, потрібно навесні якомога раніше винести бджіл і при цьому давати їм чисту воду.

Запобігання отруєнь

Профілактика можливих отруєнь включає:

 • Суворе дотримання інструкції при обробці пестицидами господарських полів.
 • Виняток обробки рослин у період активного цвітіння, щоб уникнути цькування бджіл.
 • Обов’язкову заміну сильно токсичних речовин на менш небезпечні.

Бджоляр повинен убезпечити пчелоферму в період хімічної обробки прилеглих полів. Для цього він або перевозить пасіку в безпечне місце або не допускає виліт бджіл з вуликів.

Це цікаво  Як бджоли збирають мед: хто їх навчив

Випас бджіл на території, обробленої отрутохімікатами, можливий після закінчення цвітіння і не раніше 2-х тижнів з дня закінчення обробки. Спочатку відкривають не всі льотки, а тільки у 2-3 сімей: якщо через кілька годин після вильоту вони ведуть себе нормально, можна відкривати і інші вулики.

В якості профілактики отруєнь отруйними рослинами може застосовуватися дресирування комах. Вона передбачає вироблення у бджіл умовного рефлексу на запах тих чи інших рослин. Необхідно давати сироп з квітів тих трав, на які необхідно направити бджілок.

Звикнувши до запаху, комахи намагаються відшукати на лузі саме ті рослини, які виділяють звичний аромат. Рефлекс вимагає постійного нагадування про потрібному запаху, тому бджіл в пору цвітіння доведеться щодня поїти сиропом потрібної рослини.

Допомога комах

Основні етапи боротьби з отруєнням у бджіл і ос виглядають так:

 1. Гніздо – його утеплюють і прибирають з нього стільники.
 2. Розплід – його перерозподіляють і залишають той, який бджолам вдасться обсидеть.
 3. Підживлення – якщо постраждала велика частина бджолосім’ї, її пересаджують в інший вулик до здорових особин, у яких вони зможуть харчуватися нормальним медом. В цей час зі старого вулика викачуються залишки меду і викидаються, промиваються стільники і залишаються сушитися.
 4. Стільники – якщо в них є перга, то такі стільники замочують у содовому розчині і сушать на свіжому повітрі. Якщо від отруєння загинула майже вся сім’я, то старі стільники викидаються і на їх місце кладуть нові.
 5. Перга – обов’язково вимивається водою, залишки відкачуються з гнізда.

Порожні вулики ретельно очищають і промивають п’ятивідсотковим розчином лугу, а потім чистою водою. Стінки будиночки зсередини обсмалюють газовим пальником або лампою для паяння до невеликої зміни кольору деревини. Ретельне проведення даних заходів захистить бджіл від інтоксикації і допоможе їм швидше відновитися.

Раптова загибель бджолосімей – неприємна подія для пасічника та його бджолиного господарства. Загроза здоров’ю бджіл існує в будь-який час року, згубити може безліч факторів: і людські, і природні. Однак своєчасна допомога врятує бджіл, допоможе їм одужати. Уважне ставлення господаря пасіки до своїх вихованців дозволить не допустити проблем в життєдіяльності цих корисних комах.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *