Надання першої допомоги та можливі наслідки в разі укусу шершня

Укуси комах завжди неприємні, а укус шершня, якого супроводжують досить важкі симптоми, майже завжди викликає утруднення в тому, що потрібно робити, який має бути перша допомога, та наскільки можуть бути небезпечні наслідки дії отрути цієї комахи для людини.

Зовні шершнів часто плутають з осами та бджолами, причому не тільки городяни, але і сільські жителі. Тому, коли така комаха жалить, цьому факту можуть не надати особливого значення, особливо при відсутності схильності до алергій.

Між тим шершень володіє одним з найбільш токсичних і небезпечних для людини отрут. А укус його цілком може стати смертельним.

Як відрізнити укус шершня?

Надання першої допомоги та можливі наслідки в разі укусу шершня

Якщо вкусить шершень, то характерними особливостями цього будуть такі прояви:

 1. Моментальне роздування місця укусу, розпухання розростається в буквальному сенсі на очах, захоплюючи більшу площу.
 2. Шкіра червоніє аж до бурякового відтінку.
 3. При пальпації будь-якої ділянки розпухлою поверхні потерпілий відчуває сильний біль.
 4. Моментально частішає серцебиття, але через деякий час так само раптово сповільнюється.
 5. Буквально протягом перших хвилин після укусу людини починає сильно нудити.
 6. Протягом години падає тиск, з’являється слабкість, помітно блідне лице, аж до синюшним відтінків, виникає непереборна тяга до сну.
 7. При схильності до алергічних реакцій. Потерпілий, як правило, втрачає свідомість протягом півгодини після укусу.

При укусі оси або бджоли подібних ознак не спостерігається. Якщо потерпілому не була надана допомога, то токсичне отруєння прогресує, а людина відчуває наступні симптоми:

 • Головні болі, шум у голові, багато людей не в силах їх терпіти, описуючи біль, як розриває зсередини череп.
 • Запаморочення і часткова втрата орієнтації у просторі.
 • Порушення в координації рухів.
 • Струмує потовиділення без чіткої локалізації.
 • Стрімке зростання температури до 40-41 градуса, при цьому на прийом жарознижуючих засобів організм не реагує зовсім.
 • З’являються труднощі в диханні, іноді супроводжуються судомним трепыханием горла, помітним зовні.
 • На почервонілою шкірі, в місці розпухлого вогнища інтоксикації утворюються білі плями з чітко обрисованными рівними краями і сильним лущенням, епідерміс на них у прямому сенсі сходить клаптиками.

Зрозуміло, симптоматика індивідуальна і при укусі комахи можуть спостерігатися не всі перераховані вище ознаки. Проте вжити заходів і звернутися за допомогою до лікарів слід навіть у тому випадку, коли виявився лише один із симптомів, а впевненості в тому, що вкусив саме шершень – ні.

Справа в тому, що реакція в кожному організмі на потрапляння в кров токсину – власна, іноді інтоксикація розвивається без важких проявів, але через деякий час призводить до раптової смерті від зупинки серця або крововиливу в мозок.

Це цікаво  Надійні засоби для профілактики і лікування у бджіл байварол

Додатковим ознакою може послужити поведінка самого комахи. Шершень, на відміну від ос та бджіл, здатний нападати неодноразово, він буквально переслідує свою жертву, і при можливості жалить кілька разів.

Що потрібно робити?

Перше, що можна і потрібно зробити в домашніх умовах – максимально вивести отруту і охолодити уражену ділянку. На практиці це робиться наступним чином – визначається точне знаходження ранки і отрута висмоктується, після чого до ураженої ділянки прикладається будь-який холодний предмет, який є в наявності.

Отрута треба висмоктувати відразу ж після укусу, якщо токсин встиг поширитися, сенсу в цьому дії вже не буде. Зрозуміло, не можна цього робити при ушкодженнях слизової оболонки рота, в цьому випадку токсин шершня проникне в кров і заподіє шкоду людині, який намагався допомогти потерпілому.

Саме висмоктування повинно тривати від хвилини до трьох, довше робити механічне видалення отрути не потрібно. Якщо отрута немає можливості відсмоктати, то частково видалити його допоможе шматочок цукру, змочений водою, але не дуже сильно, не до розпаду на сироп. Цукор слід прикладати до ранки, сенс у цьому діянні є лише в перші 10-12 хвилин після укусу.

В якості охолоджувача підійде будь-який продукт з морозильної камери, але слід не забути обернути його в тканину перед тим, як прикласти до шкіри. Якщо цього не зробити, то до пошкоджень, спровокованим отрутою, додасться ще й «морозний опік», тобто обмороження, тягне за собою відмирання клітин.

При впевненості в тому, що вкусив саме шершень, витрачати час на визначення того, чи є жало в ранці не потрібно. На відміну від бджіл і ос, це комаха не ламає жало при укусах і ніколи його не залишає. Якщо з ранки стирчить хоботок, значить, ужалив інший вид комах, а не шершень. Відповідно, першою дією з надання допомоги в такому разі стане не відсмоктування отрути, а витяг жала.

Після перших дій можна продезінфікувати місце укусу борним спиртом, перекисом або ж розчином марганцівки.

Перша медична допомога та лікування

Лікування проводиться в токсикологічному відділенні стаціонарно, а його схема залежить від того, наскільки важко постраждав чоловік, наскільки велика небезпека для життя і наскільки висока ймовірність розвитку ускладнень внаслідок інтоксикації.

Перша допомога, що надається медиками, полягає в призначенні потерпілому антигістамінних і протиалергічних препаратів, таких як:

 1. Гідрокортизон.
 2. Преднізолон.
 3. Лоратадин.
 4. Дексаметазон.

У подальшій терапії використовуються глюкокортикостероидные медикаменти, які зв’язують молекули отрути і нейтралізують його дію.

Крім внутрішнього прийому медикаментів, допомога при укусі шершня і полягає у використанні зовнішніх лікарських форм, що сприяють регенерації пошкоджених реакцією на токсин клітин шкіри, наприклад, «Совентол».

Це цікаво  Основні етапи проведення необхідних робіт на пасіці навесні

Лікування інтоксикації для людини потерпілого не особливо важко, тобто при одиночному укусі, при укусі молодим комах або ж хворої, ослабленої особиною, може проводитися на дому.

При амбулаторної терапії важливо не тільки дотримуватися всі інструкції токсиколога, але і пам’ятати про те, що під час лікування робити категорично не можна:

 • Вживати спиртне – алкоголь сприяє прискоренню дії токсину і його більш широкому поширенню, а також стійкості отрути до терапії.
 • Приймати як протиалергічний засіб «Дипразин» і подібні до них за складом препарати, оскільки цей тип ліків в поєднанні з отрутою шершня може викликати шоковий стан імунних та обмінних процесах і вплинути на гормональний баланс в організмі.

Важливо пам’ятати, що отруєння отрутою шершня може мати серйозні наслідки, при відсутності медичної допомоги та великому обсязі токсину, отрута «б’є» в голову і в серце, також може спровокувати набряк легеневих тканин, сприяти розвитку аневризми і викликати розлади функції кровотворення і роботі щитовидної залози.

Визначити ж самостійно ступінь тяжкості отруєння неможливо, це можна зробити, тільки взявши кров на спеціальний токсикологічний вид аналізів, що проводиться в лабораторних умовах.

Наслідки

Отрута цієї комахи є складним хімічним з’єднанням біологічних елементів. Найбільш небезпечні в його складі для здоров’я людини наступні речовини:

 1. Ацетилхолін – це потужний природний нейромедіатор, який і викликає больові відчуття і бажання заснути у постраждалого людини, а при відсутності терапії призводить до нервових розладів, порушення нейрохімічних ланцюжків і запалень в головному мозку.
 2. Ориентотоксин – руйнує цілісність клітинних мембран і оболонок клітин, з його вини виникає розпухання, так як міститься в клітинному ядрі рідина миттєво збільшується в обсязі, що є захисною реакцією, але при цьому через розрив оболонки і мембрани виявляється в міжклітинному просторі.
 3. Фосфоліпаз – основне отруйна речовина, що міститься не тільки в отруті шершнів, але і в зміїному отруту, надає токсичну дію на серце і легені, саме з його вини відбуваються скачки пульсу і тиску, а при відсутності лікарської допомоги цей токсин може стати причиною зупинки серця.
 4. Гістамін – провокатор алергічних реакцій, з вини цієї речовини при відсутності лікування розвивається гормональний дисбаланс, порушуються функції імунної системи, цілісність обмінних процесів.
 5. Біогенні та білкові компоненти викликають ланцюгову реакцію розпаду в клітинних структурах, саме вони приводять до спазмів дихання і розвитку патологій в легеневих тканинах.

Крім ймовірних ускладнень у вигляді патологій внутрішніх процесів і органів, до наслідків укусів шершнів, які розвиваються навіть при невеликому обсязі потрапив у кров отрути. Зрозуміло, якщо не була надана медична допомога, є:

 • Нагноєння в тканинах в місці укусу або укусів, якщо шершень ужалив не раз чи ж чоловік став жертвою групи комах.
 • Некроз, тобто омертвіння і відшарування тканин як зовні, так і під верхнім шаром епідермісу.
 • Численні крововиливи, що відбуваються через руйнування клітин стінок капілярів.
Це цікаво  Особливості змісту среднерусской породи медоносних бджіл

Проходять укуси шершнів довго, людина при цьому постійно відчуває больові відчуття, труднощі в орієнтації у просторі, координації рухів. При великому обсязі отрути або ж укусі в безпосередній близькості до шийних лімфовузлів до переліку наслідків дії токсину додаються порушення мови і швидкості мислення, потерпілий говорить, думає і розуміє суть того, що відбувається навколо повільно.

Як попередити укус шершня?

Укусу шершня простіше запобігти, ніж лікувати наслідки інтоксикації його отрутою. Зробити це досить просто – потрібно уникати місць проживання шершнів на природі, а виявивши цих комах в міській межі перше, що потрібно зробити – проінформувати служби санітарного нагляду, які проводять обробку від кліщів і інших небезпечних комах.

На відміну від бджіл, шершнів, як і оси, непогано себе почувають у містах та їх гнізда, як правило, розташовуються зовсім не в парках, а на горищах невисоких житлових будинків. Єдина умова для можливості проживання колонії цього виду комах – наявність дерев’яних матеріалів, якщо в будинку немає дерев’яних перекриттів, гнізда шершнів у ньому не з’являться.

Селяться ці комахи великими колоніями, далеко від місця розташування гнізд не відлітають, тому за наявності однієї лише особини фахівці з санітарних служб без труднощів знаходять всю колонію.

Також слід запам’ятати те, що робити в жодному разі не можна:

 1. Різко розмахувати руками, створюючи сильні для комахи потоки повітря.
 2. Шуміти і кричати.
 3. Бризкати в шершня дезодорантом або духами.
 4. Намагатися вбити його газетою, як муху, комаха буде лише оглушено, але не загине.
 5. Намагатися придушити шершня долонею, як комара.

Виявивши у себе на горищі гнізда шершнів не потрібно намагатися впоратися з ними самостійно за допомогою яких-небудь аерозолів, наприклад, дихлофоса. Відчувши дію отрути, комахи обов’язково будуть захищатися, а протистояти кільком десяткам жав без спеціальних захисних костюмів просто неможливо.

До того ж частина колонії обов’язково виживе. Єдино вірним способом впоратися з небезпекою, яку таїть у собі сусідство з гніздами шершнів, є виклик санітарних служб.

Просто так шершень кусати не стане, комаха атакує, тільки захищаючись, тому уникнути його укусу не так складно, як це здається на перший погляд. Основою власної безпеки є уважне ставлення до всього навколишнього і відсутність у поведінці дій, здатних спровокувати агресію комахи.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *