Надійні засоби для профілактики і лікування у бджіл байварол

Стикаючись вперше з захворюваннями бджіл, ви можете розгубитися. А тому слід точно знати, як вчасно визначити ту чи іншу хворобу, як її вилікувати, а краще – попередити. Розповімо про нозематоз бджіл, про його профілактиці та лікуванні, щоб ви могли вчасно зорієнтуватися і вберегти свою пасіку від неприємних наслідків.

Небезпечне захворювання

Надійні засоби для профілактики і лікування у бджіл байварол

Таке захворювання, як нозематоз бджіл є наслідком зараження найпростішими одноклітинними під назвою Nozematidae. Здебільшого зараження відбувається за допомогою спор, які досить тривалий час можуть перебувати в землі, меді, на різних поверхнях та ін. Повністю знищити спору і запобігти поширенню хвороби можна тільки з допомогою оцту і високих температур.

При захворюванні вражається кишечник комахи, а спори виділяються під час його спорожнення. Зараження відбувається при забрудненні рамок і спробі робочих бджіл очистити їх. Таким чином, одна хвора бджола може протягом місяця заразити весь вулик. Деякі підвиди нозематозу здатні і в більш короткий термін, наприклад, за десять днів, призвести до загибелі всю бджолину сім’ю.

А тому на будь-які ознаки захворювання слід звертати увагу і не ігнорувати, адже якщо вчасно не провести лікування і дезінфекцію, то можна позбутися всієї пасіки.

Нозематозу не піддається тільки одна порода бджіл – середньоросійська. Всі інші породи можуть заразитися практично в будь-який час року. Нозематоз – досить поширена хвороба і від неї страждають бджоли в самих різних кліматичних зонах.

Основні ознаки нозематозу

Таке захворювання може протікати двома різними способами – прихованим (латентним) і гострим. При цьому латентна форма захворювання майже не проявляється зовні. Хворіють тільки деякі окремі особини і симптоми помітити вкрай складно.

Але при несприятливих умовах утримання бджіл можуть швидко заразитися і інші. Звичайно, багато ще залежить і від ступеня захворювання і його поширення. У будь-якому випадку потрібно вчасно помітити перші ознаки небезпечної хвороби:

 1. Надмірне занепокоєння мешканок вулика завжди говорить про те, що у них не все в порядку. Неспокійне їх поведінка може вказувати на різні проблеми в сім’ї, і захворювання нозематозом в тому числі.
 2. Пронос – самий явний ознака нозематозу, хоча й інші захворювання можуть супроводжуватися цим неприємним симптомом. Причому бджоли опонашиваются навіть всередині вулика, забруднюючи рамки та інші частини свого житла. Якщо ж натиснути на черевце вже мертвою бджоли, то з неї витече ще деяку кількість рідини.
 3. Сліди випорожнень виглядають не так, як зазвичай. Вони більш рідкі, з кислим запахом, а з часом твердіють і з’являється скоринка. Колір може бути світліше звичайного.
 4. Неприємний специфічний запах. Особливо він помітний, коли вулика знаходяться в приміщенні, наприклад, в зимівнику.
 5. Передчасно гине пчеломатка. При цьому її зміна проходить тихо.
 6. Велика частина розплоду також гине, так як бджоли стають неспроможними доглядати за личинками і достатньо їх годувати.
 7. Нездатність бджіл літати. Вони починають повзати по рамкам, не можуть відлетіти далеко від вулика, а їхні крила неприродно вигинаються.
 8. Роздуті черевця комах також свідчать про хвороби.
 9. Занадто багато підмору після зимівлі. Рясна загибель бджіл завжди говорить про те, що сім’я чим-небудь захворіла і умови її утримання були витримані неправильно.
 10. Значне зменшення запасів меду в розпал медозбору. Бджоли не роблять активних запасів, слабкі і нездатні активно працювати.
 11. Загальна слабкість комах. При цьому вони майже не реагують на зовнішні подразники і виглядають млявими.
Це цікаво  Лікарські препарати і методи для боротьби з захворюванням гнильцом у бджіл

Діагностика

Щоб точно визначити вид захворювання і встановити спосіб, яким потрібно лікувати бджіл на зараженій пасіці, необхідно провести лабораторні дослідження. Для цього роблять наступне:

 • Беруть на аналіз самі випорожнення бджіл і у випадку зараження знаходять в них суперечки. Від того, в якій кількості вони виявлені, встановлюється і рівень хвороби – слабкий, середній, важкий.
 • Взявши для діагностики кілька померлих бджіл, оглядають кишечник. Якщо він червоно-коричневого кольору, то це говорить про природної загибелі бджоли, а ось в’яла, біла, гладка поверхня кишечника явно свідчить про нозематозе.

Не варто робити поспішні висновки тільки на підставі деяких зовнішніх ознак захворювання і займатися лікуванням бджіл самостійно. Обов’язково слід провести лабораторну діагностику, щоб упевнитися в точності діагнозу і прийняти правильне рішення про застосування того чи іншого ліки.

Чому виникає?

Хоч причиною захворювання і стають суперечки найпростішого організму, призвести до захворювання може і просто неправильний догляд за комахами, і безліч інших факторів. До несприятливих факторів, які можуть призвести до інфікування, а також причин поширення захворювання на пасіці відносяться наступні:

 1. Несприятлива екологія.
 2. Занадто мала кількість доступних медоносів.
 3. Наявність великої кількості паді в кормі, залишеному для бджіл на зиму. Переважання білкової їжі. Вважається, що паді в зимовому кормі не повинно бути більше, ніж 5%.
 4. Заражений корм, рамки вощини і навіть інструмент бджоляра.
 5. Різкі перепади температур, тривала погана погода, затяжний дощ, вітер.
 6. Підвищена вологість всередині вулика. Погана його вентиляція.
 7. Низький вміст вуглеводів в кормі для бджіл.
 8. Заражені бджоли-злодійки, які літають від вулика до вулика, можуть швидко заразити всю пасіку.
 9. Не вчасно проведена осіння підгодівля бджіл, яких готують до зимівлі.
 10. Брак перги і пилку для повноцінного харчування бджолиної сім’ї.
 11. Занадто близьке розташування сусідній пасіки збільшує ризик будь-якого захворювання ваших вихованців.
Це цікаво  Основні характеристики бджолиних порід карніка і карпатка

Чим можна вилікувати?

В залежності від ступеня захворювання, його поширення на пасіці, підвиди спір та інших факторів, виділяють різні способи лікування. Важливо, щоб рішення щодо прийняття необхідних заходів брали не ви, а досвідчений фахівець, який провів попередньо діагностику в лабораторії. Тільки так можна точно визначити, чим саме лікувати ваших вихованців. У будь-якому випадку слід провести деякі роботи на зараженій пасіці:

 • Знаючи, яка бджолина сім’я заразилася, її слід по можливості ізолювати від інших, а також помістити у чистий вулик. Спочатку його потрібно добре дезінфікувати і переконатися в його стерильності.
 • Якщо ще можливо врятувати рамки та інші частини забрудненого вулика, то їх слід ретельно почистити і провести спеціальну обробку.
 • Збільште кількість вуглеводної їжі. Найкраще підгодовувати бджіл цукровим сиропом.
 • У холодний період року подбайте про додаткове утеплення вулика.
 • Забезпечте хорошу вентиляцію бджолиного житла.
 • Вчасно проводите чистку вулика від підмору і слідів проносу.
 • Навіть якщо у вас заражений тільки один вулик, слід продезінфікувати всю пасіку і прийняти інші профілактичні заходи.
 • Обов’язково слід обробити знезаражувальними препаратами весь інвентар та одяг пасічника.
 • Обов’язково замінити хвору пчеломатку сильною і здоровою.

При слабкому зараженні цих заходів може виявитися достатньо для того, щоб бджоли самі вилікувалися. Адже при появі нових молодих робочих особин вся сім’я стає сильнішою і вони краще протистоять захворювання. Але це станеться тільки в початковій легкої стадії. Якщо ж хвороба прийняла більш серйозну форму, то без лікарських препаратів не обійтися. Це можуть бути:

 1. Кошти на основі фумагиллиновой кислоти;
 2. Препарати ноземат, нозематол тощо;
 3. Формалін;
 4. Бромистий метил;
 5. Апистим;
 6. Ентеросептол;
 7. Сульфадимезин;
 8. А також народні кошти у вигляді часнику, полину та інших лікарських трав.
Це цікаво  Що таке розплід у бджіл і які бувають патології у процесі розвитку?

Важливо, щоб лікування проводилося строго по інструкції, витримувались зазначені в ній дозування з розрахунку кількості особин в сім’ї і ступеня захворювання. А також слід вчасно припинити лікувальні заходи до початку медозбору, щоб мед не потрапило ліки. Ще один важливий нюанс – через десять днів лікування слід зробити повторний аналіз випорожнень комах, щоб визначити ефективність лікування.

Зазвичай ліки підмішується в цукровий сироп з підгодівлею або ж додається в цукрову корж канді. Хоча є і деякі види лікувальних препаратів, які випускаються у формі спрею і з їх допомогою легко обробити саму поверхню вулики і рамки.

Профілактичні заходи

Щоб не доводилося лікувати своїх трудівниць і терпіти збитки, краще запобігти можливе захворювання. А для цього слід вчасно проводити профілактичні роботи на пасіці:

 • Забезпечте комфортні умови зимівлі – теплі й сухі вулика, відсутність протягів. Також краще поставити їх на підставки.
 • Намагайтеся не турбувати своїх вихованців у зимовий період. Забезпечте їм максимальну тишу і спокій.
 • Слідкуйте за рівнем вологості в вулику. Вона не повинна бути вище ніж 70 – 80%.
 • Навесні вчасно випускайте бджіл для першого обльоту. Після цього бажано пересадити їх у чисті вулики.
 • Не забувайте додатково підгодовувати бджіл цукровим сиропом, забезпечуючи необхідний обсяг вуглеводної їжі. А також слідкуйте за достатньою кількістю перги і пилку.
 • Для профілактики іноді досить обробляти вулика оцтовою кислотою, так як саме оцет здатний знищити збудників хвороби.
 • Допомагайте навесні бджолам інтенсивно розвиватися і нарощувати силу сім’ї.
 • Періодично чистіть і дезінфікують пасічницький інвентар та одяг.
 • Профілактична обробка вуликів повинна проводитися у весняний період, ще до початку медозбору. А ось восени краще цього не робити – при низьких температурах ліки не матиме дії на суперечки, зате дасть їм можливість адаптуватися до нього.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *