Наскільки вигідно займатися утриманням бджіл і виробництвом меду?

Багато починаючі пасічники задаються питанням: чи вигідно займатися бджільництвом? Розведення бджіл вважається досить прибутковим бізнесом. За останніми даними, його рентабельність сягає 20-25%. Але добру виручку можна отримати тільки при наявності у власності не менше 100 сімей.

Ризики і втрати

Наскільки вигідно займатися утриманням бджіл і виробництвом меду?

Розведення бджіл має кілька ризиків, можна виділити два типи:

Ризики, які не залежать від людини:

 • занадто спекотне або прохолодне літо;
 • град, сильні дощі, вітру;
 • пожежі, крадіжки;
 • природні лиха.

Ризики, що залежать від пасічника:

 • запущено стан бджіл;
 • втрата матки особин;
 • неправильний огляд сімей.

Як почати бізнес

Пасіка вимагає фінансових і фізичних витрат. Розведення бджіл необхідно приділяти багато часу, однак таке заняття можна суміщати з іншою діяльністю.

Спершу слід вибрати місце розташування гнізд. Для кількох вуликів знадобиться невелика площа. Необхідно, щоб поруч розташовувалися поля, ліси і луки. Це стаціонарна пасіка. Коли немає можливості розмістити гнізда в подібній місцевості, створюється кочове пасіка. У такому разі бджолині сім’ї потрібно перевозити туди, де ростуть соняшники, гірчиця, гречка, липа, цвітуть різні трави.

Початківцям пасічникам не рекомендується купувати відразу велику кількість вуликів. Для початку буде достатньо 6-7 гнізд. Це пов’язано з деякими причинами:

 1. Заняття бджільництвом може не сподобатися.
 2. Через недосвідченість можна втратити велику частину бджолиних сімей.

При розведенні бджіл потрібно жити близько комах і знати їх характер. Влітку пасіка потребує регулярного присутності бджоляра.

Для утримання великої пасіки в 60-70 вуликів потрібна площа приблизно на 25 соток.

Найбільш цілющі і затребувані сорти меду збираються з:

 • гречки;
 • акації;
 • м’яти;
 • липи.

Популярні резедовий мед, буркуновий, осотовый, еспарцетовий і иссоповый. Рекомендується скористатися фіто картою при виборі місцевості для розташування вуликів. При підборі місцезнаходження пасіки треба врахувати близькість води і електрики.

Це цікаво  Кочове бджільництво: фото

Стартовий капітал

Щоб зайнятися бджільництвом, знадобиться невеликий стартовий капітал.

Вартість одного гнізда приблизно дорівнює 3000 рублів. Вигідніше виготовити їх своїми руками, так буде набагато дешевше. Вартість однієї бджолосім’ї варіюється від 5000 рублів. Їх можна застрахувати. Вартість такої послуги дорівнює близько 500 рублів за сім’ю.

Також знадобиться інвентар:

 1. Сітка для захисту особи і відповідний костюм, вартість близько 1000 рублів. Костюм рекомендується вибрати світлого відтінку, тому що бджоли агресивні до чорного кольору.
 2. Димар – 300 рублів. У ньому горить вугілля, його дим заспокоює особин.
 3. Медогонка – 10000 рублів. У даний пристрій занурюються стільники. Під час його розкручування викачується бджолиний продукт.

При правильному розташуванні пасіки і хорошому догляді за трудівницями можна окупити витрати за один сезон, а також отримати трохи прибутку.

Види бджіл

Тип медоносів впливає на вибір бджіл. Серед російських пасічників найбільш поширені:

 • сіра кавказька;
 • середньоросійська;
 • українська степова бджола.

Сірі кавказькі трудівниці відмінно запилюють конюшину і лугові квіти. Вони не пускають до чужих гнізд бджіл і не крадуть мед самі. Їх негативним якістю вважається низька холодостійкість. Такі особи не дуже агресивні.

Середньоросійські трудівниці відмінно взаємодіють з гречкою і липою, вони дуже агресивні і схильні до роїння.

Українські степові особини чудово запилюють соняшники, гречку, липу та інші медоноси. Вони без проблем переносять зиму і можуть зимувати в хороших гніздах на вулиці. Такі бджоли не схильні до європейського гнильцю і нозематозу.

Реалізація продукту

Найбільш популярний спосіб збуту меду – це продаж з допомогою родичів і знайомих. При розведенні бджіл в селі жителі будуть знати про це і можуть стати постійними покупцями. Це вигідний спосіб збуту продукту, оскільки перекупники купують його на 50% дешевше.

Це цікаво  Цукрова помадка для бджіл: як приготувати

Реалізувати продукт можливо на відповідних ярмарках. Однак для цього потрібно бути учасником спілки пасічників. Для цього потрібно обзавестися паспортом бджоляра і віддати 100 тисяч рублів.

Вигідним стане постійне співробітництво з роздрібним продавцем меду. Покупець буде впевнений у вступі необхідної йому кількості продукту, це набагато зменшує його транспортні витрати і дає можливість підвищити вартість закупівлі.

Намагатися реалізувати мед в супермаркетах у великих містах – невигідний спосіб. Покупець може заплатити набагато більше за продукт, що знаходиться прямо на пасіці. В цьому випадку він отримує впевненість у його якості. При бажанні збуту продукту тоннами можна звернутися до великих хлібозаводам, оскільки вони є великими споживачами меду.

Можна створити свій інтернет-магазин для продажу меду. В даний час багато невпевнені в натуральності продукту з супермаркету і схильні саме до такого способу придбання.

Бджолиний продукт може зберігатися тривалий час, у зв’язку з цим його можна реалізовувати протягом року.

Вартість одного літра продукту приблизно п’ятсот рублів. За сезон можна зібрати з одного гнізда 35 л меду. Прибутковість пасіки при цьому складе 18000-20000 рублів. А при наявності 10 вуликів можна отримати більше 150000 рублів за сезон.

Корисні поради

Щоб збільшити свій прибуток, слід врахувати наступні рекомендації для розвитку бізнесу:

 1. Рекомендується розмістити в гніздах спеціальні сітки від сміття. Це дасть можливість економити енергію комах на чищенні будиночків і направляти її на збір пилку.
 2. При вологому і прохолодній погоді слід утеплювати гнізда, оскільки комахи віддають багато енергії, щоб підтримувати температуру тіла.
 3. Треба позбавлятися від личинок розплоду. Це збереже сили особин.
 4. Слід підгодовувати трудівниць квітковим сиропом. При цьому потрібно вибирати сироп кольорів, на які проводиться медонос. В результаті особини не будуть переходити на інші квіти і дадуть якісний продукт.
 5. Гнізда краще вибирати з верхніми льотками. Вони потребують значно меншого догляду.
 6. Рамки слід брати одного розміру. Вони вважаються дуже важливими складовими будь-якого бджолиного будиночка. Такі рамки можна легко замінити один одним, це значна перевага при наявності великої кількості гнізд.
 7. На зиму не рекомендується відкачувати мед. Це підніме життєздатність особин. Також за бджолами взимку буде легше доглядати.
Це цікаво  Самостійне виготовлення діркопробивача для бджолиних рамок

Отже, вигідно займатися бджільництвом? Щоб розведення бджіл було успішним, необхідно любити бджіл і повністю присвятити себе цьому заняттю. Бджільництво – досить прибуткова справа, якщо займатися цим серйозно. Розведення бджіл – дуже копітка справа. Успішний пасічник повинен бути уважним і працездатним.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *