Необхідні дії при укусі собаки осою або бджолою

З настанням весняно-літнього періоду багато власників домашніх тварин стикаються з тим, що бджола або оса вкусила собаку. Що робити в такій неприємній ситуації? Яку допомогу треба надати вихованцеві?

Небезпека укусів

Необхідні дії при укусі собаки осою або бджолою

Величина собаки набагато більше розміру бджоли, тому здається, що шкоди від укусу не може бути. Але небезпека криється у появі алергічних реакцій на отруту. Алергія у тварин може бути:

 • Вродженою, яка проявиться відразу ж після укусу.
 • Придбаної, тобто розвинутися з часом, при цьому вона з’являється, якщо собаку вкусила оса, шершень, бджола.

Перше «знайомство» собаки з жалячими комахами може закінчитися плачевно, особливо у разі численних укусів. Це може статися, якщо собака на прогулянці знайшла гніздо ос і зруйнувала його або якось інакше спровокувала агресію. При нападі безлічі смугастих комах, у собаки можливий розвиток анафілактичного шоку, який іноді стає причиною загибелі тварини.

Жалкі комахи кусають по-різному. Так, шершень і оса не залишають жало в шкірі після укусу. Бджоли ж, навпаки, жало не витягують з рани. Бджолине жало складається з ядосодержащего мішечка, тому після укусу потрібно дістати його з рани як можна швидше, щоб в тіло тварини потрапила мінімальна кількість отруйної речовини.

Допомога

Найскладніше буде допомогти вихованцеві, якщо його бджола вжалить, а не яке-небудь інша комаха. Отже, коли господар точно впевнений, що собаку вкусила бджола, то, що ж робити в такій ситуації?

 1. Незважаючи на те, що собака почне скиглити, верещати або кидатися від болю, насамперед потрібно заспокоїтися самому господареві і допомогти вихованцеві, так як один він не впорається з бідою. Під час усіх процедур з собакою потрібно ласкаво розмовляти, щоб вона швидше заспокоїлася. Важливо не показувати страх або паніку, щоб ці почуття не передалися тварині.
 2. Потрібно швидко видалити жало з рани. Можна дістати жало пінцетом, можна акуратно витягти його руками.
 3. Отрута потрібно видавити разом з невеликою кількістю крові, для цього можна трохи надрізати шкіру (хрестоподібно).
 4. Після видалення отрути слід змастити місце укусу зеленкою, йодом або марганцівкою.
 5. Після всіх перерахованих вище процедур до рани тваринного слід прикласти лід, щоб зняти біль і набряклість тканин.
Це цікаво  Інструкція та показання до застосування препарату Живокіст з бджолиною отрутою

Джмелі, оси та шершні не залишають жала, тому медична допомога нічим не буде відрізнятися, крім пункту 2 (його потрібно пропустити).

Ці маніпуляції бажано робити швидко, оскільки від цього буде залежати швидкість одужання тварини. Витяг жала, видавлювання отрути роблять на місці події, подальшу дезінфекцію і прикладання холоду виробляють вже вдома. Корисно брати на прогулянку міні-аптечку для тварин, щоб у разі неприємності під рукою були необхідні інструменти.

Повернувшись додому, потрібно зробити тварині укол, щоб запобігти або зменшити алергічну реакцію. Для цього підійдуть адреналін і тавегіл. Якщо укол зробити не виходить, препарат можна влити мовами тварині або дати це ж засіб у вигляді таблетки.

Місце укусу буде хворіти і свербіти кілька днів. Уражену ділянку змазують протиалергічною маззю, яка позбавляє від сверблячки:

 • фенистилом;
 • лоринденом;
 • синафланом;
 • гідрокортизоновою маззю (1%).

Ці препарати позбавлять собаку від неприємних відчуттів. Після обробки тварини, йому слід давати більше води, щоб поліпшення стану відбулося якомога швидше. Маленьких собачок, які більше за інших чутливі до укусів комах, слід напоїти солодким чаєм.

Розвиток алергій

Алергія на отруту комах іноді не з’являється. Але якщо собаку вкусила оса в зону рота, губ, в ніс, шию, мова, то алергія розвивається у всіх подібних випадках. Поразка отрутою цих частин тіла небезпечно тим, що може розвинутися набряк гортані, із-за чого собака буде задихатися, тому після першої допомоги тварина краще відвезти до ветеринара.

Якщо вихованець був укушений в ці частини тіла, то потрібно дати йому препарат з антигістамінну дію. До них відносяться:

 1. Зіртек (вага тварини до 10 кілограмів – 0,1 мл/кг ваги; 10-20 кілограмів – 1 мл/кг; понад 20 кілограмів – 2 мл).
 2. Тавегіл (вага тварини до 10 кілограмів – 0,1 мл/кг ваги; 10-20 кілограмів – 1 мл/кг; більше 20 кг – 2 мл).
 3. Кларитин (вага тварини до 10 кілограмів – 0,1 мл/кг ваги; 10-20 кг – 1 мл/кг; більше 20 кг – 2 мл).
 4. Супрастин (вага тварини до 10 кілограмів – 0,1 мл/кг ваги; 10-20 кг – 1 мл/кг; більше 20 кг – 2 мл).
 5. Магнію сульфат (розчин 25%: 0,1 мл/кг ваги тварини).
 6. Дексаметазон (менше 10 кг – 0,1 мл/кг, 10-25 кг – 1мл/кг, від 25кг – 2мл).
Це цікаво  Поширені способи лікування геморою за допомогою меду

Симптоматика розвивається алергії може складатися з:

 • важкого/утрудненого дихання;
 • великого набряку на місці укусу;
 • зміни кольору мови на фіолетово-синій;
 • поява блювоти, піни з рота;
 • втрати свідомості.

Всі ці симптоми указують на те, що у собаки стався анафілактичний шок. Потрібно зробити укол калію хлористого або дексаметазону і мчати до лікаря, який надасть необхідну допомогу.

Аптечка для собаки

Аптечка для тварини повинна бути під рукою у критичний момент. В неї повинні входити такі медикаменти і матеріали:

 1. Перекис водню.
 2. Зеленка.
 3. Розчин йоду.
 4. Рицинова олія.
 5. Очні краплі.
 6. Борна кислота в кристалах.
 7. Синтомициновая мазь.
 8. 3 бинта.
 9. Стерильна і нестерильна вата.
 10. Джгут з гуми.
 11. Спринцівки.
 12. Ножиці з вигнутими лезами, щоб выстригать шерсть.
 13. Відріз поліетилену для компресів.
 14. Ветеринарний термометр.

Аптечку з повною комплектацією незручно носити на прогулянку, але основний набір засобів, щоб надати долікарську допомогу тварині повинен бути завжди.

Під час прогулянки вихованець в будь-який момент може отримати якесь каліцтво, тому для господаря важливо вміти надати невідкладну допомогу постраждалій собаці з використанням простого набору медикаментів. Повна аптечка нагоді для поїздок на природу, коли домашні засоби або лікар знаходяться далеко.

В життя чотириногого друга можуть виникнути різні ситуації, і не завжди можливо передбачити всі нещастя. Але якщо собаку вкусила оса або бджола, своєчасні дії людини допоможуть тварині вилікуватися. Від правильних дій господаря іноді залежить життя домашнього тварини.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *