Нозематоз бджіл: лікування, ознаки, профілактика, фото

Нозематоз бджіл — захворювання, викликане одноклітинним, що призводить до масової загибелі бджіл. В інтернеті досить багато фото і відео, на яких видно, наскільки жахливими можуть бути наслідки цього захворювання. Не дивно, що багато пасічники вважають цю проблему найбільшим ворогом бджіл і борються з нею всіма можливими способами. Знаючи, що таке нозематоз і як він виявляється, можна вчасно врятувати пасіку і попередити проблему.

Нозематоз бджіл

Основні причини появи нозематозу бджіл наступні: погана екологія, недостатня кількість пилку, кліматичні особливості, підвищена вологість у вулику, невдала зимівля.

Ознаки хвороби

Хвороба може протікати у прихованій формі, коли бджоли носять у собі спори збудника, але вони себе не проявляють. Коли ж починається загострення, бджоли не можуть літати, характерний ознака — біганина комах з стільників з подальшим рясним проносом. В кінці бджоли паралізовані і вмирають. Хвороба досить небезпечна, оскільки стимулює бджіл багато харчуватися. Кишечник забивається їжею, що приводить до смерті.

Діагностика нозематозу

Побачивши частина ознак хвороби, слід провести діагностику і подальше лікування бджіл від нозематозу. Для цього в лабораторію надсилають близько 100 комах з кожної сім’ї. Особливо важливо відіслати загиблу матку, якщо така є.

Також відправляють трохи бджолиних продуктів: мед, пергу, віск і т. д. У разі підтвердження хвороби необхідно терміново розпочати лікування. Якщо результат негативний, рекомендується провести профілактику, щоб зміцнити сім’ю.

Як лікувати бджіл від нозематозу

Виявивши проблему, необхідно відразу її усувати, оскільки небезпечне захворювання може швидко знищити всі бджолине сімейство. Розрізняють санітарно-гігієнічні та фармацевтичні підходи до лікування. Перші передбачають вилучення всієї родини та переселення її в новий вулик, знезараження сот, своєчасну підгодівлю, утеплення вуликів, видалення старих, брудних сот, контроль якості меду.

Очищаючи вулики як для профілактики, так і для лікування, використовують білизняну соду або 2% розчин зольного лугу. Всі роботи проводять стерильним інвентарем. Забруднені проносом поверхні очищають формаліном. Бромистий метил використовують для знищення спор ноземы, але вкрай небезпечний, тому недосвідченим бджолярам його краще не використовувати. Також застосовують Ноземацід», «Фумагіллін», «Нозематол» та інші препарати. Найчастіше застосовують таке лікування бджіл від нозематозу навесні, після зимівлі, коли проводять плановий огляд.

Профілактика захворювання

Профілактика в першу чергу полягає в забезпеченні якісної зимівлі. Вулики повинні бути сухими, теплими, перебувати під природними сонячними променями. Бджоли повинні спокійно зимувати без втручання людини. Оптимальна температура в зимівнику — 2 градуси тепла, вологість — 80%. Навесні проводять підгодівлю сумішшю з коров’ячого молока та соєвого борошна (для поповнення білків). Вулики не слід переставляти після зимівлі на інше місце, щоб комахи не дезорієнтувалися.

Це цікаво  Личинки бджіл: назву, розвиток

Профілактика в першу чергу полягає в забезпеченні якісної зимівлі

Підгодовуючи комах цукровим сиропом, рекомендується додавати до нього часниковий або цибульний сік, а також рослинні настоянки календули, звіробою, ромашки, полину. Вільні соти рекомендується обробляти оцтом, так як нозема має чутливість до цієї речовини. Всі кроки по обробці повинні бути послідовними і ретельними, тільки так можна вберегти пасіку від цього серйозного ворога.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *