Нуклеуси для бджіл своїми руками: фото

Бджолярі часто стикаються з такою проблемою: взимку гине безліч маток разом з розплодом. Результати можуть бути найплачевнішими.

Нуклеуси для бджіл

Зрозуміло, це відбувається, незважаючи на те що рейки з бджолами зберігаються в омшанику. Що ж робити? Існує вихід, а саме зимівля бджіл у нуклеусах. Нижче буде наведено детальне визначення цього поняття. Крім того, цей варіант може стати бюджетним внаслідок того, що можна виготовити нуклеуси для бджіл своїми руками. Як вони виглядають, можна побачити на фото.

Зрозуміло, це ідеальний варіант для застосування на аматорській пасіці. Спробуємо далі описати докладно, як самостійно спорудити подібні пристрої. Для кращого розуміння можна подивитися відео. Потрібно дотримуватися вказівок майстра і слідувати кресленням. В іншому випадку може порушитися технологія, що неминуче призведе до загибелі матки.

Визначення нуклеусів

Нуклеус – це не що інше, як невеликий вулик, який використовується для комплексного зберігання маток. Зрозуміло, допомога потрібна тільки слабким сім’ям, тобто тим, де матка тільки-тільки вилупилася. Найчастіше ця матка ще неплодная і вимагає запліднення. Відбудеться воно в подальшому. Так само часто зберігають маток для осиротілих виводків. Зазвичай пристрій вміщується не більше 2 рамок.

Можливі самі різні конструкції, але легше всього зробити нуклеус із звичайного недорогого вулика. Для цього потрібно буде придбати, якщо його ще немає, сам вулик і зробити кілька нескладних операцій. Для цих цілей можна використовувати різний матеріал, наприклад, пінополістирол, ДСП та ін

Переваги перероблених нуклеусів

Нуклеуси такого типу мають ряд переваг. Незважаючи на те що такі відводки-нуклеуси не визнаються професіоналами і все-таки не є бюджетним варіантом, вони випереджають свої аналоги по ціні і простоті, – повідомляє Геннадій Степаненко, процвітаючий в такій дисципліні, як матководство. Визначимо всі переваги таких пристроїв:

  • низька вартість;
  • підходить для малих сімей;
  • можливість самостійного виготовлення;
  • простота обслуговування.
Це цікаво  Підгодівля бджіл: види

Недоліків мало, вірніше, він один: із-за невисокої якості матеріалу, його пухкості, малої щільності бджоли можуть прогризти льоток. У результаті сім’я може замерзнути і загинути. Тому професіонали дисципліни бджільництво радять купувати вже готові пристрої, захищені повною мірою. Але часто коштів на це не вистачає, і доводиться обходитися власними силами.

Підготовка до виготовлення

Перш ніж приступити до виготовлення нуклеусів для бджіл, потрібно прикинути, які знадобляться інструменти і витратні матеріали. Потрібно прийняти рішення, з чого виготовлений короб.

Рекомендована товщина матеріалу — 30 мм

Ми пропонуємо найпростіший варіант – пінопласт високої якості. Отже:

  • клей;
  • канцелярський ніж;
  • саморізи;
  • набір викруток;
  • ножі;
  • листи пінопласту.

Рекомендована товщина матеріалу 30 мм, але нічого страшного, якщо попадуться 20-міліметрові листи. Якість, як говорилося вище, має бути високим. У цьому випадку ймовірність того, що бджоли його проїдять, прагне до нуля. В будь-якому будівельному магазині можна дістати всі ці матеріали і інструменти, так що бігати по ринках не доведеться. Пінополістирол також дуже поширений, проблем дістати його не буде.

Розмітка

Насамперед потрібно зробити розмітку листів пінопласту. Потрібно уважно оглянути інструкції і креслення. Для розрізання краще всього використовувати канцелярський ніж. Після розмітки розрізаємо. Пам’ятаємо правило: 7 раз відмір – 1 відріж. Після того, як листи розрізаний на заготовки, необхідно подивитися по кресленню, в яких місцях потрібно нанести клей. Вони позначені спеціальним чином.

Одного клею не буде достатньо, тому листи потрібно додатково фіксувати саморізами. Готову коробку можна зробити міцнішим, якщо використовувати пластмасові куточки. Потрібно не забути прорізати (бажано округлі) літки певного діаметру. Далі виріб можна пофарбувати, але використовувати при цьому потрібно нетоксичну фарбу, щоб матка не отруїлася.

Це цікаво  Двухматочное утримання бджіл в багатокорпусних вуликах

Конструкція нуклеусів

Існують конструкції з трьома рамками, там вирізається всього один льоток. Фахівці кажуть, що одного отвору достатньо. Інші схиляються до того, що кожна з сімей повинна дихати через свій вихід. Потрібно пам’ятати, що кожна бджола повинна отримати свою порцію кисню. Спробуємо зрозуміти, як улаштовано пристосування зсередини.

Існують конструкції з трьома рамками

Отже, всередині той самий вулик, тільки розділений на три однакові частини перегородками. Ясно, що в кожній утримується матка і бджоли, тобто відводки нуклеусів знаходяться кожен у своїй частині. Це обов’язкова умова, так як 2 матки не повинні бути разом. Для цього і встановлюються 2 глухі діафрагми. Важливо, що дно виконується незнімним. Кришка надівається в натяг і при бажанні може бути знята.

Бажано зверху рамок постелити плівку, але це необов’язкова умова. Деякі бджолярі кажуть про те, що це може перешкодити вільному проходу повітря. Ручки для перенесення відсутні. Справа в тому, що конструкція виходить надзвичайно легкою і легко переноситься однією людиною.

Висновки

Можна підсумувати тим, що найкраще використовувати під нуклеус вулик за умови герметизації інших вічок, щоб бджола могла влетіти тільки з одного боку. Головний плюс – простота виготовлення і низька ціна. Зробити такий короб може кожен. Крім того, застосовуються стандартні розміри, так що якщо вам пощастить, ви можете знайти вже готові частини для своєї скриньки. Такі нуклеуси показали себе з позитивної сторони і користуються популярністю у багатьох любителів і напівпрофесійних бджолярів.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *