Обробка бджіл: щавлева, мурашина кислота та ін

Бджоли, як і люди, схильні багатьом недугам. Щоб цього уникнути, використовується обробка бджіл. Вона проводиться навесні і восени. Основне призначення маніпуляції – вилікувати або не допустити появи у вулику кліщів та інших паразитів.

Обробка бджіл

Обробка бджіл проводиться до першого обльоту, який здійснюється наприкінці березня або на початку квітня. Цей обліт називається скиданням. Справа в тому, що в організмі комах їжа перетравлюється дуже повільно, тому все сміття вони збирають у себе в організмі.

Під час першого весняного вильоту комахи позбавляються від непотрібного вантажу. Тому, якщо в організм трудівниці потрапить якийсь токсична речовина, вона від нього позбавиться під час першого обльоту, і це ніяк не позначиться на якості меду.

Обробка щавлевої кислотою

Це речовина, яка при нагріванні розпадається на вуглекислий газ та мурашину кислоту. Відповідно, у вулик попадають пари «муравьинки». Це ефективний засіб від вароатозу. Існує кілька способів використання щавлевої кислоти. Багато бджолярі виготовляють саморобні пристосування, в яких нагрівають речовина до утворення пари. Зазвичай це пристрій являє собою металевий жолобок, який нагрівається паяльною лампою.

Варто відзначити, що такий варіант застосування кислоти не самий вдалий, так як надмірна концентрація парів може викликати опік дихальної системи бджіл і пасічників. Саме тому щавлеву кислоту часто додають у корм. Як це зробити, можна побачити на відео.

Дуже часто для обробки вуликів використовують димову камеру, її ще називають димарем або чайником. Це пристосування застосовується для заспокоєння бджіл під час відкачування меду та з метою обробки вуликів. Зазвичай в димову гармату вкладають 2 г щавлевої кислоти і обкурюють димом бджолине житло. В якості палива використовується суша або гнилі пні.

Це цікаво  Особливості підготовки до зимівлі бджолиних вуликів на вулиці і в лежаках

Не використовуйте шматки ДВП і ДСП, вони при нагріванні виділяють шкідливі смоли, які можуть призвести до загибелі бджіл. Дим-гармата – безпечний і надійний спосіб для обробки бджіл. Пристрій можна виготовити своїми руками з оцинковки або придбати.

Обробка мурашиною кислотою

Існує кілька способів обробки комах цією речовиною. Багато бджолярі по-старому наливають у флакони кислоту і вставляють в них марлеві фитильки. Флакони підвішують у вулику. Кислота поступово просочується у тканину і випаровується. Але цей метод може призвести до загибелі бджіл, так як дозувати речовина дуже складно.

Обробка мурашиною кислотою проводиться на початку березня

Краще всього використовувати препарат «Муравьинка». Це звичайна кислота, запакована в пакет з кислотопроницаемого целофану. Пакетики просто розкладають поверх рамок з воском. Цей спосіб безпечний для комах і пасічника.

Обробка «Бипином»

Це препарат, який ефективно бореться з варроатозом. Для обробки ліки використовують восени після осіннього медозбору. Необхідно обробити препаратом стінки вулика. Навіть якщо після огляду ви не виявили паразитів, все одно проведіть обробку.

Інструкція по використанню «Біпіна»:

  • відкрийте флакон і розчиніть його в 4 л води;
  • розмішайте розчин і обробіть ним стінки вулика;
  • не використовуйте препарат в зимовий час.

«Біпін» відноситься до токсичних препаратів, але при правильній обробці не шкодить бджолиної сім’ї.

Термічна обробка бджіл

Для видалення кліщів використовують підвищену температуру. З цією метою касету з бджолами поміщають в термокамеру і нагрівають до температури в 48 °С. При цій температурі комах витримують 12 хвилин. Далі бджіл знову струшують у вулик. Основна перевага методу в тому, що кліщі гинуть від такої температури.

Під час обробки бджіл не потрібно використовувати хімічні речовини. Касета виготовляється з дерева. Термообробка безпечна для бджолиної сім’ї.

Це цікаво  Бджоли в лютому: роботи на пасіці

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *