Огляд різаків для роздрукування стільників і самостійне виготовлення парового ножа

Винахід парового ножа стало справжнім проривом у сфері бджільництва. Раніше жоден ніж для роздрукування стільників своїми руками не був настільки ефективний і зручний у використанні. Бджолярі нарешті позбулися від необхідності постійно вмочувати швидко остывающее лезо в гарячу воду.

Особливості конструкції ножів пасечных

Огляд різаків для роздрукування стільників і самостійне виготовлення парового ножа

Пристосування складається з різака з дерев’яною ручкою, лезо якого підігрівається за допомогою припаяного «змійовика» (паропроводу) з нержавіючої сталі. Пара для підігріву надходить з гнучкою гумовій трубці від спеціального бака — пароутворювача. Друга трубка призначена для відведення конденсату, що утворюється в ході використання.

Паровий ніж бджоляра заводського виробництва має наступні параметри:

  1. Лезо з прихованим каналом усередині. Ширина зазвичай не перевищує 250 мм, а товщина — 2.5 мм.
  2. Нагріваючий елемент – кип’ятильник. Обов’язково наявність оберігає клапана.
  3. Шланг-провідник, подає пар до ножа.
  4. Бак ємністю до 5 літрів і вагою до 1 кг

Загальна маса такого типу пасічного ножа не більше 1.5 кг. Перевага цього інструменту в тому, що він здатний тривалий час підтримувати потрібну температуру, але процес вимагає постійного кип’ятіння води в ємності пароутворювача. Також необхідно контролювати рівень рідини. Розрахований ніж для роздрукування стільників у домашніх умовах або з невеликого розміру пасіки.

Як правильно використовувати

Кожен процес розпечатування починається з ретельної перевірки стану гумових патрубків і трубки-паропроводу. Важливо переконатися в пропускної здатності кожної деталі, тому що закупорка може спричинити нагнітання тиску пари і, можливо, розрив бачка. Перед тим як перейти до зрізання з стільників воскових кришечок, треба витерти і просушити всі елементи ножа. Для полегшення роботи лезо рекомендується нагострити.

Це цікаво  Бджолина матка: як знайти, скільки живе, фото

Метод роботи з таким інструментом дуже простий. Спочатку в свій бак, через призначений для цього патрубок, заливається вода. Далі, починають підігрівати її будь-яким приладом, будь то газова або електрична плита.

Огляд різаків для роздрукування стільників і самостійне виготовлення парового ножа

Водяна пара, що утворюється при нагріванні, надходить до леза. Воно переймає тепло, що провокує утворення конденсату, який відводиться через інший кінець паропроводу. Для збору рідини під край трубки потрібно підставити ємність. За наявності відведеного конденсату легко визначити, чи залишилася ще вода в парообразователе.

Коли лезо досить нагрілося, можна перейти до роботи. Пар, зважаючи стабільності власної температури, забезпечує рівномірність нагріву. Завершивши збір, надлишок рідини зливають, ножі пасечные промивають теплою водою і витирають насухо. Для тривалого зберігання краще використовувати чисті і сухі місця.

Виготовлення в домашніх умовах

Простота конструкції приладу має умільців до самостійній збірці. Знадобиться трохи матеріалів, щоб виготовити паровий ніж для роздрукування стільників своїми руками:

  • пластина для леза, бажано або алюмінієва, або з нержавійки;
  • трубка з міді, зовнішній діаметр 6 мм;
  • шланг гумовий, внутрішній діаметр 6 мм;
  • металева ємність 4-7 літрів, яку можна використовувати як бак.

Правильність виготовлення ножа своїми руками підтверджується дотриманням певних вимог. По-перше, ріжуча пластина повинна прогріватися рівномірно. По-друге, ручка зручно лежати в руці. По-третє, лезо повинно швидко заточуватися і бути маневреним.

Вдосконалені ножі для стільників

У більш великих пасічницьких господарств обсяги виробництва значно більше, тому їм потрібне обладнання могутніше. Там використовуються електричні виброножи. Її комплектація включає в себе, крім стандартного набору, ще і електродвигун.

Як і простої парової, вибронож вимагає тих же підготовчих маніпуляцій і працює за тим же принципом. Відмінність полягає в укріпленому на стіні електродвигуні, на передавальному ніж зворотно-поступальні рухи. Природно, двигун потрібно підключити до мережі 220В.

Це цікаво  Основні принципи самостійного виготовлення медогонки

Існує і пасічний електроніж, лезо якого містить нагрівальний елемент. Температуру можна регулювати в діапазоні від 50 до 120 градусів, а лезо нагрівається всього за хвилину, що дає можливість працювати у високому темпі. Його вага становить не більше 300 грам. Час безперервної роботи нічим не обмежена, це робить електроніж незамінним на великих пасіках.

Підігріті різаки всіх видів істотно полегшили роботи по розпечатанню сот. Мінуси очевидні — потреба в нагрівальному приладі, контроль за рівнем води і обмежений розмір трубок (до 2-х метрів).

Натомість, у порівнянні з звичайними ножами, парові забезпечують рівний зріз по всій довжині рамки з сотами і виключають потрапляння води в мед. У парового ножа, на відміну від електричного або вібраційного, немає потреби в електроживленні, тому його використовують на віддалених пасіках.

Ціна на готові вироби зовсім не висока і сповна окупить всі витрати на придбання, але більшість бджолярів воліють виготовити ніж власноруч, вибравши трубки міцніше, бак побільше і метал для леза краще.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *