Опис виготовлення вулика Дадан своїми руками з розмірами і кресленнями

Вулик Дадан, розмір і креслення якого наведено нижче разом з інструкцією, як його зробити, найкращим чином сприяє комфортному існуванню бджіл. Адже давно відомо, що бджолині сім’ї найкраще розвиваються по вертикалі, що доводять які живуть на волі комахи, які саме так влаштовували свої гнізда в дуплах дерев впродовж мільйона років існування виду.

Класичний 12-ти рамковий вулик Дадана: історія, розміри, креслення

Опис виготовлення вулика Дадан своїми руками з розмірами і кресленнями

Вулик Дадана-Блатта є найпоширенішою конструкцією вулики для бджіл вже більше століття. Коротка історія така: француз Дадан, який емігрував до США і займався там пасікою, довго працював над конструкцією всім звичного сьогодні будинки для бджіл – компактного вулика. Основною його метою було розробити конструкцію, яка спростить зимівлю бджіл, при цьому оптимізує збір врожаю меду і обслуговування процесу.

Винахідник практично завершив роботу над своїм чудовим вуликом, але не встиг добитися його ідеальних пропорцій – термін його земного життя закінчився на фінальному етапі розрахунків і проектування. Праця бджоляра не пропали даром: їх довів до кінця іншої пасічник-емігрант з Європи – швейцарець Блатт.

Він трохи змінив вигляд, розміри і зареєстрував винахід вулика Дадана на своє ім’я, не забувши вказати і прізвище попередника, який почав цю справу і виконав би його майже на 100%, якщо б не завадили зазначені вище обставини.

Розміри

Для корпусу обирається дошка товщиною 37…40 мм з м’яких і середніх порід. В наших широтах це зазвичай сосна. В залежності від типу конструкції розрізняють кілька основних видів цих вуликів за розміром, на що впливає кількість рамок:

 1. Стандартні розміри вулика Дадан на 12 рамок становлять 450×450 мм для внутрішнього простору під рамки. Зовнішні розміри при цьому складуть наступні значення: висота корпусу – 310 мм, підстави – 90 мм, кришки – 160 мм і піддашка – 90 мм. Зовнішні ширина і глибина корпусу та магазину – 530 мм, висота надбудови магазину – 145…165 мм
 2. На 10 рамок конструкція буде відрізнятися по зовнішній і внутрішній ширині корпусу: габарит складе 490 і 410 мм відповідно. Аналогічно на 40 мм зменшуються всі зовнішні розміри 10 рамкового вулика Дадан: кришки, піддашка, підстави та магазину по цим напрямкам.
 3. Ряд джерел розрізняє вулики Дадана зі знімним і незнімним дном. Відмінності: вулик зі стаціонарним дном герметичні, але його важче чистити, зі знімним – навпаки – легше обслуговувати, але слід подбати про те, щоб конструкція не протікала, не продувалася.
 4. Залежно від наявності та кількості магазинів зовнішні розміри по висоті змінюються. Як правило, вважається оптимальним розміщення 3-х магазинів над корпусом для сильних бджолиних сімей.
 5. Конструкція кришок, прилетных дощок, отворів льотків і вентиляції в різних джерелах відрізняються. Отвори вентиляції найчастіше виконуються над прилетной дошкою по центру вулика і мають гратчасту захист і планку-засувку, якої закриваються для зимівлі і транспортування. Льоток виконують трохи вище середини по центру вулика діаметром 25 мм, передбачають пристрій його закривання.
Це цікаво  Годівниця для бджіл

Внутрішній об’єм однокорпусного дадановского вулика складається виходячи з наступних вимог, основне з яких – розмір рамки:

 • стандартні розміри для гніздової рамки Дадан вулика – 435×300 мм, магазину – 435×145 мм;
 • над рамками повинно залишатися не менше 10 мм вільного простору;
 • під рамками (для чищення, вільного переміщення комах в розростається сім’ї) залишають не менше 25 мм;
 • бічна планка рамки разом з роздільником по ширині становлять 37 мм.

Креслення 10-і рамкового вулика:

Опис виготовлення вулика Дадан своїми руками з розмірами і кресленнями

Креслення 12-і рамкового вулика:

Опис виготовлення вулика Дадан своїми руками з розмірами і кресленнями

Дадановский вулик своїми руками

Вибір деревини та вимоги до якості матеріалу:

 1. Дерево береться тільки сухе. Бажано споруду проводити в приміщенні з однорідним температурним режимом при постійній вологості. Споруда в умовах вулиці може призвести до неоднородному напитыванию дощок вологою, що після вплине на нерівномірний розсихання вулика, вимагатиме нової його шпаклівки.
 2. Популярні породи деревини: сосна, липа, верба. Також можна використовувати інші породи з легким питомою вагою.
 3. Використовуйте тільки нову деревину, без сторонніх запахів, слідів гниття, інакше дадановский вулик залишиться порожнім – бджолиний рій відмовиться в ньому селитися, і вся робота пропаде дарма.

Вулик дадана своїми руками виконується в наступному порядку: підготовчі операції, побудова і перевірка корпусу, встановлення днища, виготовлення магазинів і кришки. Розглянемо докладніше кожен крок.

Підготовка:

 • дерево оглядають, шліфують;
 • дошки розпускають на необхідну ширину;
 • нарізаються заготовки з раніше обраним кресленнями;
 • формуються пази для щільного з’єднання всіх деталей (під замок «шип-паз» або, як кажуть, «під вагонку»).

Спорудження корпусу, встановлення днища:

 1. Дошки стінок корпусу щільно з’єднують, попередньо проклеївши шви ПВА (або іншим складом на екологічно чистій казеїновій основі).
 2. Шви стінок корпусу розносять: фронтальні і тилові частини виконують з широкою дошкою вгорі і вузькою внизу, бічні площини – навпаки. Це робиться для більш надійної фіксації конструкції при складанні в корпус і для рівномірного розподілу навантаження по всьому корпусу, після з’єднання всіх деталей.
 3. Торцеве з’єднання стінок фіксують штифтами, цвяхами або саморізами.
 4. Свердлять льоток, вибирається отвір під вентиляцію внизу корпусу.
 5. Встановлюється конструкція днища, зібрана за аналогічною схемою. Дошки дна повинні щільно входити в планки корпусу по центру (обирається паз фрезою до 15…20 мм завширшки) і одна в іншу. Зовні встановлюється прилетная планка.
 6. Робляться фальци для рамок (вибирається опорна поверхня для рамок у вигляді сходинки, або окремих осередків по ширині верхньої планки рамки).
 7. Вся конструкція обробляється зовні водовідштовхувальним матеріалом. Можна використовувати водоемульсійні лаки, фасадні фарби.
Це цікаво  Многоматочное утримання бджіл: поради

Виготовлення магазинів:

 • магазини формують подібним чином, лише змінюється їх висота;
 • матеріал стінок для магазинів може бути тонше – 18…20 мм. Це зробить конструкцію легше для перевезення в період збору меду;
 • набивається планка по верхньому контуру магазину для опори рамок.

Виготовлення кришки

Це один з важливих етапів, так як кришка повинна бути універсальною і для корпусу (на зимовий період або виробництво без магазинів), і для магазинів:

 1. Надставки мають властивість розсихатися, більше змінюватися в розмірах, ніж корпусу. Тому необхідно кришку сконструювати так, щоб у вас залишалися зазори на невеликий люфт, але при цьому забезпечувати максимальне прилягання по площині.
 2. Вентиляція і верхній льоток. Вентиляцію ряд джерел пропонує робити з боків, забезпечуючи її гратчастої захистом і невеликий льоток, або робити довгий вузький льоток (до 120 мм по довжині), який частково забезпечить вентиляцію. По площі вентиляційного каналу ці два варіанти практично збігаються. Ви повинні вибрати який з варіантів буде більш ефективним.
 3. Кришка додатково захищається зверху листовим металом, листом пластику (застосовувати тільки якісні матеріали без запахів), дерев’яні частини – фарбуються.

Виготовлення 1 вулика Дадана займає 1…2 робочих дня.

Бджільництво з вуликом Дадана-Блатта: особливості, цікаві факти:

 • кількість осередків загальне в рамці – 9 тис. шт: верхня частина під зібраний мед, бічні частини – під корм, засівши ≈ 6 тис. шт. Ідеально для весняного медозбору;
 • не проґавте установку магазинів – інакше опинитеся без великого врожаю в період активного медозбору;
 • Рамки перевіряються і змінюються постійно – це так зване порамочное бджільництво.
 • не забудьте про розділові грати між магазином і корпусом: вона повинна перешкоджати переміщенню матки, не допускати її в магазини для розплоду;
 • стандартна проблема вулика даної компонування – брак місця і суші. Для вирішення необхідно змінювати центральні рамки, переставляючи їх до країв, а замість них встановлювати вощину в середину гнізда. Для цього достатню кількість листів вощини має бути в запасі (по два аркуші на вулик). Вощина в останньому може бути як нової, так використовуватися і повторно зі зрізаних або откачанных сот – бджоли нормально відбудовують ці рамки.
 • один вулик приносить 30-50 кілограм меду за качку;
 • свій вулик Дадан дозволяє працювати пасічнику одному – без помічника, що і забезпечило популярність конструкції у любителів.
Це цікаво  Як позбутися від мурашок у вулику: інструкція

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *