Основні етапи проведення необхідних робіт на пасіці навесні

Навесні найважливішим питанням на пасіці стає стан бджолиних сімей після зимівлі. Бджоли повинні бути здоровими, сильними і здатними до розмноження. А тому бджоляр повинен правильно провести весняні роботи на пасіці. Поради бджолярам і основні етапи весняних турбот ми опишемо нижче.

Весна – час прокидатися!

Основні етапи проведення необхідних робіт на пасіці навесні

Весною бджоли відрізняються особливою збудливістю, у вуликах може спостерігатися шум. Якщо приміщення, де містилися бджоли, занадто рано нагрілося, то вони починають передчасний виліт, чому масово гинуть. Важливо дотримати певні умови для першого обльоту, щоб бджоли змогли правильно відновитися після зимової дрімоти. Самим бджолам зараз потрібні такі умови:

 1. Для першого обльоту достатньо температури повітря до 10 градусів.
 2. Якщо ж ви вже вирішили винести вулика повністю з приміщення, то дочекайтеся 12 – 15 градусів вище нуля. Тоді навіть якщо настануть повторні холоду, бджоли вже зможуть їх пережити без особливих втрат.
 3. Оскільки за зиму бджола накопичує певну кількість відходів у кишечнику, з першим обльотом їй потрібно від нього позбавитися. І правильно, якщо це відбувається далеко від вулика. Якщо ж бджола робить це в самому вулику, або трохи вилазячи з нього, то вона вважається хворою.
 4. Яскраве сонце і підвищення температури повітря стимулюють бджолу до активності. Вона як би прокидається від зимової сплячки і починає повертатися до своїх турбот.
 5. Весняний період для бджіл починається з того, що матка активно відкладає яйця і, таким чином, збільшує силу і чисельність сім’ї.
 6. Щоб розплід не загинув від ваших дій, дуже важливо витримувати високу температуру в самому вулику. Для цього не варто зайвий раз його выхолаживать відкритими льотками, частим оглядом і розбором конструкції. Якщо вулик недостатньо прогрівається, ви можете допомогти слабкої сім’ї його утеплити. Так у них буде шанс на поповнення родини до початку медозбору.
 7. Деякі бджоли вилітають з вулика в розсіяному стані і не проявляють особливої активності. Це може свідчити про те, що у них за зиму загинула матка. А тому в комплекс робіт навесні для бджоляра додається заповнення головної втрати вулика.

Коли виносити вулика?

Є безліч способів зимівлі бджіл. Але їх можна умовно розділити на двох важливих відмінностей – бджоли зимують на вулиці або в приміщенні.

 • У тих випадках, коли вулика залишаються на зиму на вулиці, важливо у весняний період прибрати з них сніг, постелити навколо солому та викласти руберойд. Таким чином, ви дасте бджолам сигнал про те, що вони можуть вже починати свій перший весняний обліт.
 • Якщо ж ваші вихованці зимують в омшанику, теплиці або іншому якомусь приміщенні, то вам слід простежити, щоб від перегріву цього приміщення бджоли не почали обліт до того, як на вулиці досить потеплішає. Якщо ж температура повітря прогрілася до 12 градусів тепла, то можна виносити вулика і ставити їх на звичайне місце. Тільки не поспішайте відкривати всі льотки відразу. Навесні досить, якщо буде відкритий тільки верхній льоток, оскільки температура у вулику не буде падати нижче, ніж потрібно для виведення потомства.
Це цікаво  Інструкція по застосуванню препарату Апифит для лікування бджіл

Перший побіжний огляд

Після того як ви винесли вулика на свіже повітря, слід зробити перший побіжний огляд. Ця робота полягає в тому, щоб визначити, які сім’ї за зиму стали слабкими, а які залишилися сильними, встановити основної шкоди і зробити першу чистку. Робота бджоляра при цьому повинна проводитися в короткі терміни, щоб не тримати вулик занадто довго відкритим і не турбувати зайвий раз бджіл. При побіжному огляді слід зробити наступне:

 1. Після винесення вуликів на вулицю, ви повинні випустити бджіл для першого обльоту. Робити це треба поступово, не відкривайте відразу всі вулика. Спочатку випускайте найгаласливіші і неспокійні сім’ї. Потім у кожному рядку через деякі проміжки часу випускайте по 1 – 2 сім’ї.
 2. Спостерігаючи за бджолами в цей час, ви повинні встановити, які сім’ї залишилися без матки, які ослабли, а які сім’ї залишилися сильними. З кожної з них робота буде виконуватися різна. Сильні сім’ї будуть використовуватися як сім’ї-виховательки або ж від них будуть робитися відводки для розширення пасіки. А слабкі сім’ї можна буде об’єднати або зміцнити іншими способом.
 3. Потрібно позбутися від підмору. Вважається, що якщо бджоли почнуть самі чистити вулик, то на пасіці встановиться антисанітарна ситуація. А тому краще, якщо бджоляр допоможе позбутися від померлих особин. Тим більше, що частина з них потрібно віддати на аналіз в лабораторію, щоб встановити, чи не було причиною загибелі яке-небудь захворювання. Особливо це актуально тоді, коли підмор чисельний, а живі особини з того ж вулика виглядають млявими, хворими і неактивними.
 4. Крім того, слід почистити і саму пасіку від сміття. Наведіть територію в порядок.
 5. Перегляньте стільники і якщо деякі з них пошкоджені, краще замініть їх новими.
 6. Важливо скоротити гніздо і зменшити кількість рамок у слабких сім’ях, щоб їм легше було зігрівати розплід. Для цього можна прибрати до половини всіх рамок.
 7. Не забудьте поставити біля кожного вулика по дві поїлки. Одну – з простою водою, а другу – з сіллю. Це робиться для того, щоб бджоли пили чисту воду і поповнювали свій мінеральний баланс. Якщо ж забути про воду і не забезпечити вихованців питвом, то вони почнуть її шукати де попало. А це можуть бути і калюжі, і брудні водойми, та стічні канави, та фермерські відходи. В результаті бджолині сім’ї можуть серйозно захворіти, тому що якість води навряд чи буде задовільним. Якщо ж у вашому регіоні в грунті недостатньо такого мінералу, як кобальт, його також додають у малих дозах до питної води, щоб бджоли могли поповнити запас потрібного елемента.
 8. Навесні потрібно додатково підгодовувати своїх вихованців. Для цього дають їм додаткові рамки з медом і додають пергу. Якщо ж у вас немає рамок з медом, то можна замінити його цукровим сиропом. Розраховують, що у весняний період на один вулик йде до 15 кг меду у вигляді підживлення.
 9. Якщо ви помітили, що мед почав в сотах кристалізуватися, його слід збризнути рамки теплою водою або сиропом.
 10. Якщо вулик втратив матку, вам слід додати в нього нуклеус з відкладеними матковими личинками і створити сприятливі умови для вирощування нової матки.
 11. Для поліпшення умов розплоду слід утеплити вулика. Зробити це можна різними способами.
 12. Льоток відкритим залишають тільки один і його бажано трохи зменшити. Вважається, що навесні льоток досить відкрити на розмір кількох бджіл. Розширити його можна буде вже ближче до літа, коли почнеться збір нектару і температура повітря підніметься.
 13. Дуже важливо врахувати, що в цей період слабкі не тільки бджоли, але і кліщі, і інші шкідливі для бджіл комахи. А тому важлива дезінфекція та профілактика, яка буде успішнішою, якщо її проведуть саме ранньою весною. З цією метою можна використати вже готові препарати, які продаються у ветаптеках, а можна зробити і деякі прості маніпуляції з доступними засобами. Для цього можна окур вулик димарем, в якому спалили лікарські рослини. Найчастіше це чебрець, але можна використовувати і ромашку, пижмо, хрін, тютюн, багно, полин та інші. Важливо перед обробкою вулика встановити піддон, в який і будуть падати все відпали кліщі. Так їх простіше буде зібрати. Можна розмістити мішечок з подрібненим чебрецем над кожним вуликом на кілька днів. Також ефективні і кошти з полином, борошно на основі соснових голок, ефірні масла і багато іншого. Популярне використання солодкої коржі з фуммагиллином.
 14. Якщо ви помітили ослаблі сім’ї, то їх обов’язково потрібно посилити. Для цього застосовується кілька способів. Так, можна об’єднати в один вулик дві слабкі сім’ї, які будуть спілкуватися через перегородку, і тримати їх в такому стані, поки обидві сім’ї не зміцніють. Другий спосіб – помістити слабку сім’ю у багатокорпусному вулику над сильною, залишивши між ними грати. Третій спосіб – періодична перестановка слабких і сильних сімей місцями. Четвертий – зміцнення слабкого сімейства за рахунок зменшення гнізда.
Це цікаво  Інструкція по застосуванню мурашиної кислоти для профілактики і лікування бджіл

Повноцінна весняна ревізія

Оскільки навесні все ще холодно, а розплоду потрібна висока температура, то перший побіжний огляд рекомендують проводити не довше кількох хвилин. При цьому важливо не діставати рамки з бджолами з вулика. Потім бажано на цілий місяць залишити їх у спокої. Причому, якщо сім’я сильна, то проводити такий огляд рекомендується вже через три тижні, а якщо слабка – через місяць.

При цьому вже встигне відбутися повне оновлення робочих особин, а бджолині сім’ї наростять свої сили. Починається найважливіший етап – підготовка до першого медозбору. При цьому бджоляр повинен провести якісну ревізію, яка припадає приблизно на початок квітня. В цей час здійснюють наступні дії:

 • Дістають і оглядають кожну рамку. Якщо є пошкоджені стільники і рамки, які ви недогледіли при побіжному огляді, то їх слід замінити новими і якісними.
 • Слідкуйте за кількістю меду для годування бджіл, так як його потрібно додавати їм до тих пір, поки трудівниці не почнуть збирати нектар.
 • В цей час вже встановлюється тепла температура, а тому потрібно прибирати всі утеплювачі і подушки, які ви використовували і можна відкрити всі льотки повністю. Як переохолодження, так і перегрівання вуликів вкрай небажаний.
 • Якщо деякі сім’ї так і залишилися слабкими, у вас ще є час зробити різні маніпуляції по їх зміцненню.
 • Якщо слабкі сім’ї, які ви об’єднали в березні, стали сильними, то їх можна розвести по різних вуликів.
 • У цей час можна формувати додаткові відводки від сильних родин з метою розширення пасіки, якщо у вас є в тому потреба.
 • Якщо ви помітили, що у вулику стара матка, яка дає мало розплоду, її замінюють новою, більш молодою. Для цього є кілька способів. Це можна зробити із складенням маточників з сильного вулика, поселенням вже готової дорослої матки або ж вирощування молодий особини на основі тих маточників, які вже є.
Це цікаво  Що таке препарат Тимол для бджіл та інструкція по його застосуванню

Якщо ж говорити про травневих роботах на пасіці, то тут все залежить від регіону. У разі цвітіння перших медоносів бджоли активно приступають до першого збору пилку і нектару. Якщо ж у вас цвітіння ще не почалося, тобто часом зайнятися розширенням пасіки, відводками, зміцненням сімей, щоб річний медозбір пройшов максимально продуктивно.

Основні рекомендації бджолярів

Якщо давати рекомендації молодому пасічнику, то можна коротко описати так:

 1. Всі дії повинні бути наперед продумані, щоб ви змогли швидко зробити необхідні процедури за самий короткий період часу. Особливо важливо це в березні місяці, коли температура повітря ще дуже низька. При цьому намагаються не діставати рамки з вулика, а тільки переглядати їх, злегка рухаючи. Якщо у вас багатокорпусний вулик, то додатково використовують ще запасний, який переставляють рамки з бджолами і розплодом на час огляду. Краще це робити в приміщенні, де температура повітря досить висока.
 2. Пам’ятайте, що ваші вихованці в цей час року неспокійні, але ослаблені. Підхід до них повинен бути акуратним. Якщо ви виносите вулика, то робіть це без різких рухів, шуму, стукання і інших неприємних для бджіл звуків.
 3. Найбільш важливі речі, за якими ви повинні простежити у весняний період – наявність здорових маток у кожному вулику, достатня кількість розплоду і температурні умови для його дозрівання, а також харчування ваших трудівниць. Адже навесні вони не можуть самі про себе подбати – вони ніяк не впливають на температуру повітря за межами вулика і не можуть збирати нектар і пилок для того, щоб прогодувати потомство. А тому подібна турбота – робота бджоляра.
 4. Не поспішайте виносити з вулика омшаника, поки температура повітря не піднялася до +12 градусів. Поспішати має сенс тільки в тому випадку, якщо бджоли дуже турбуються, шумлять і дають зрозуміти, що у них проблеми. Тоді можна і винести їх на вулицю трохи швидше, але при цьому не забувайте про додаткове утеплення кожного вулика.
 5. Після першої зимівлі ваших бджіл, у вас накопичиться достатньо інформації і досвіду, який ви обов’язково повинні застосувати на наступний рік. Тільки враховуючи минулі помилки, можна довести умови утримання своїх бджіл до ідеальних саме у вашому випадку.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *