Основні характеристики бджолиних порід карніка і карпатка

Зміст бджолиної пасіки вимагає ретельного підходу. Основний секрет успіху буде залежати від багатьох факторів, включаючи вибір породи бджіл. Карніка або карпатка – що краще? У нашій статті розглянуто обидва виду, їх переваги та недоліки, а також порівняльна характеристика умов утримання і продуктивності.

Характеристики карпатської породи бджіл

Основні характеристики бджолиних порід карніка і карпатка

Миролюбна і дуже працьовита бджола користується великим успіхом у бджолярів. Карпатська порода бджіл придбала величезне поширення не тільки на території України і Росії. Її розводять у Білорусі, Польщі, Угорщини і навіть Китаї. Зовні і за розмірами вони мало чим відрізняються від традиційних порід, але серед головних переваг виділяють деякі особливі якості.

Переваги карпатської породи бджіл:

 1. Природна стійкість до різних захворювань характерним, наприклад, нозематозу.
 2. Добре переносить холодні зими, мінімальний рівень смертності.
 3. Висока продуктивність.
 4. Вироблення великої кількості воску.
 5. Забезпечує якісне запилення для різних видів культур.
 6. Швидкий ріст приплоду, рано приступають до роботи.
 7. Дивовижне миролюбність, не виявляють ознак агресії при проведенні різних робіт безпосередньо поблизу вуликів.

Розведення карпатських бджіл не вимагає багато зусиль, вони надзвичайно стійкі до багатьох захворювань, що гарантує сильні сім’ї і великий «урожай» меду. При роботі з ними можна не дотримуватися особливих заходів безпеки, адже бджоли не проявляють агресії до людей.

При цьому серед недоліків цієї породи можна відзначити невелику вироблення прополісу, а також неохотную роботу в умовах негоди. Це утруднить збір меду в деяких регіонах, але в цілому карпатка значно перевершує багато існуючих види маленьких трудівниць і охоче розлучається бджолярами в різних регіонах.

Це цікаво  Канді для бджіл: як приготувати

Головним «конкурентом» карпатських бджіл вважаються австрійські або карника (назва походить від невеликого герцогства — Крайна). Особливості та переваги цієї породи розглянуті далі.

Опис австрійської породи бджіл

Походження цього виду, як вже вказувалося раніше, почалося з Австрії. Бджоли належать до сірим порід, з невеликим тулубом і рясним хутром. У них досить довгий хоботок, що робить процес видобутку нектару можливим для самих різних видів медоносних рослин. Поширена карніка не менш карпатських бджіл, але при розведенні має наступні явні переваги.

Особливості і характеристики карника:

 • менше споживання меду взимку;
 • швидко адаптується після сплячки і приступає до збору набагато раніше;
 • залишає хороші запаси меду, висока продуктивність;
 • не агресивна навіть у стресовій ситуації, наприклад, перед грозою.

Розведення карника менш обтяжливо, її дивовижне дружелюбність дозволить робити ревізії вуликів навіть без захисного спорядження. При цьому відзначаються деякі недоліки цієї породи. В першу чергу це погана перезимівля. Навіть при врахуванні того, що більшість меду в запасі залишається недоторканим, бджоли гірше переносять тривалі зими і частіше виходять до весняного вильоту ослабленими.

Другий істотний недолік — пізніше поява розплоду. Це утруднить виведення бджіл цієї породи в регіонах, де даний чинник є визначальним критерієм виживання бджолосімей.

Яка порода з них найкраща?

Відповісти на питання: «карпатка або карніка?» Неймовірно важко, адже основні характеристики цих порід досить схожі. В першу чергу необхідно звернути увагу на умови утримання, а також наявність або відсутність ранніх медоносних культур.

Порівняння і відмінності цих порід за основними показниками можна проаналізувати на підставі наступної інформації.

Зовнішній вигляд і розміри

Цей чинник практично ідентичний, адже навіть зовні породи дуже схожі між собою. Головна відмінність у розмірах бджоломатки, яка у карпатки може досягати до 360 мг, у той час як карніка всього 200.

Це цікаво  Особливості ловлі бджолиних роїв з допомогою порожніх вуликів або пасток

До того ж карпатський вулик самостійно обирає собі «голову», найчастіше це самий оптимальний варіант. Якщо пасічнику за якими-небудь критеріями необхідно замінити матку, позбавлятися від старої доведеться самому.

Яйцекладка

Цей фактор визначити легше всього. Карпатська пчеломатка відрізняється підвищеною працездатністю і здатна відкладати яйця незалежно від негативних зовнішніх факторів. Це забезпечує хорошу виживаність сім’ям.

В цей же час матка карника відрізняється деякою примхливістю і не буде виконувати свої функції при несприятливих умовах.

Ройливость і злодійство

Якщо порівнювати ці два фактори, виходить, що карпатські бджоли менш схильні до ройливости, але частіше інших краду мед у інших сімей. Викорінити цей недолік не можуть передові методики селекції, тому карпатка в цьому плані невигідна.

Карніка більше схильна до утворення роїв, але практично не помічена в крадіжці. Її можна тримати разом з іншими породами і на великій пасіці, не переживаючи за збереження запасів в інших вуликах.

Зимівля і схильність до хвороб

Відмінним вибором стійкою до суворих зим буде придбання карпатської породи. Вони менш схильні до характерних недуг, часто заважає нормальному розведення бджіл. До того ж виживаність після зими на порядок вище, тому це один з кращих варіантів стійкою і сильною бджоли.

Карпатка в цьому плані помітно слабкіше, хоча і споживає менше запасів, що також вважається важливим критерієм вибору.

Продуктивність і агресивність

За цими двома показниками, обидві породи заслужили найвищу оцінку. Карніка і карпатка відрізняються миролюбним характером і спокійно ставляться до появи людей поряд з вуликами. Це робить роботу з ними безпечною, до того ж попереджає ризик випадково травмуватися домашнім тваринам. Виробництво меду в обох порід також досить висока, тому це відмінний варіант працьовитих і спокійних бджілок.

Це цікаво  Які роботи необхідно провести на пасіці восени в обов'язковому порядку?

Яку породу бджіл вибрати? Часто це питання є актуальним навіть для досвідчених бджолярів. Різні породи адаптовані до умов утримання по-різному, тому оптимальним рішенням буде аналіз всіх життєво важливих показників.

Не заважає також вивчити породи в реальності: спробувати зміст обох «конкурентів», вибравши для себе кращий варіант. Карпатка і карніка вважаються одними з найбільш продуктивних і витривалих бджіл, при цьому абсолютно не агресивними і здатними принести тільки позитивні враження від розведення на пасіці в наших регіонах.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *