Основні правила та особливості осіннього об’єднання бджолиних сімей

Багато бджолярі часто замислюються над об’єднанням бджолиних сімей восени перед зимівлею, як зробити це правильно. З’єднання роїв – це серйозна процедура, при якій стара матка з частиною бджіл залишає гніздо. Комахи шукають нове житло.

Об’єднання бджолосімей – це складний і відповідальний захід. Складність цього полягає в тому, що особини мають охоронний інстинкт і при попаданні в їхній будиночок комах з стороннім запахом, вони починають боротися з непроханими гостями.

Цілі об’єднання

Основні правила та особливості осіннього об'єднання бджолиних сімей

Об’єднання бджолосімей являє собою утворення нового сімейства з 2-3 роїв для твору більш сильних і працездатних особин.

У пасічників можуть бути абсолютно різні цілі при з’єднанні декількох сімей. Основна і найбільш поширена – це утворення сильних і стійких до хвороб особин з допомогою додавання до слабким комах найбільш сильних.

Багато з’єднують сім’ї, містять матки, зі сформованими раніше бджолиними відведеннями для посилення комах перед медозбором. Подібне об’єднання часто утруднюється тим, що при здійсненні задуманого може виникнути взаємне напад особин одна на одну, оскільки бджоли є охоронний інстинкт, при попаданні в гніздо трудівниць з іншим запахом, бджоли-захисники їх атакують.

Особливий специфічний запах є у будь медоносної бджоли, на нього комахи розрізняють особин свого гнізда від чужого.

Кожен досвідчений бджоляр знає, що:

 • слабке сімейство принесе пасічнику збиток;
 • середня буде працювати тільки для забезпечення своєї життєдіяльності;
 • а сильний попрацює і на бджоляра.

Тільки сильні бджоли зможуть дати господареві 70-100 кг цілющого продукту з гнізда за рік і залишити собі на холодний період. Середня сім’я мед збере лише для забезпечення собі зимівлі. А слабкі особини треба підгодовувати навесні, а восени варто підкладати рамки від сильних трудівниць.

Це цікаво  "Тимол" для бджіл: інструкція по застосуванню

Попередні процедури

Комах можна поєднувати з матками і без них. Тільки трутівок потрібно попередньо виправити. Це реально здійснювати практично будь-який час сезону. Звичайно, взимку комах чіпати не варто.

Присутність матки в одному з з’єднувальних гнізд або ж в обох відіграє позитивну роль. Щоб об’єднати родини без маток, потрібно попередньо розрахувати, як буде краще: вивести для неї нову матку або з ким-небудь з’єднати комах.

Навесні виводити маток не рекомендується, оскільки в цей час немає потрібних умов для отримання якісної особини.

Також не варто це робити восени. Материнська особина повинна вийти з маточника не пізніше 10 вересня, інакше вона не впорається з труднощами.

У зв’язку з цим слід попередньо добре все обдумати і розрахувати дату виведення маток.

Об’єднання бджолосімей

Щоб з’єднання сімей пройшло вдало, пасічник повинен це зробити в максимально відповідний час року. Займатися цим процесом краще ранньою весною або влітку. Але багато об’єднують родини восени.

Для зимівлі і посилення бджолиної сім’ї восени потрібна материнська особина, щоб з’єднати два або більше роїв. Іноді виникають випадки, коли вона втрачається в період медозбору. Такі сім’ї можна з’єднати з відводки нових маток.

Об’єднання сімей восени, здійснюється таким чином:

 1. Для початку потрібно розстелити в гнізді між двома корпусами газету.
 2. Материнська особина зі своїм сімейством займає нижній корпус, а рой без матки відправляється у верхній.
 3. Через певний період бджоли прогризуть газету, тоді здійсниться з’єднання сімей. Думати про те, що комахи стануть нападати один на одного не варто. Подібне не повинно статися, оскільки за період часу, який витратили, щоб перегризти газету, бджоли пристосуються до чужої запаху.
 4. Бджоляр повинен бути дуже обережним, материнську особину слід тримати окремо від інших бджіл. Необхідно помістити її в спеціальну маленьку клітку. Через певний період часу можна випускати матку, щоб комахи її прийняли.
Це цікаво  Як правильно застосовувати Стимовіт для бджіл в цілях профілактики і розвитку бджолосімей?

При об’єднанні бджіл восени важливо їх добре погодувати. Потрібно слідувати таким принципом бджільництва: краще позбутися сімейства без матки, ніж втратити ефективну материнську особину. Об’єднувати комах у середині осені не рекомендується, інакше все буде зроблено дарма.

Здоров’я бджіл

При з’єднанні бджіл вкрай важливо, щоб всі особини були абсолютно здорові, якщо помістити хворих комах до здоровим, можна заразити їх і позбутися всього сімейства.

Часто сім’ї об’єднуються ранньою весною, ослаблені після зими. Комахи, які насилу справляються з 2-3 рамками, не здатні забезпечувати хорошу материнську особину, тому сім’я розвивається дуже довго, що може завершитися втратою врожаю при весняному медозборі.

Якщо всі процедури по з’єднанню роїв проведені правильно, то найближчим часом нова сім’я буде працювати в повну силу. До того ж вона зможе добре розвиватися в майбутньому.

Запобіжні заходи

Слід знати основні принципи у бджільництві, пов’язані з діями пасічника по об’єднанню бджіл:

 • Всі роботи потрібно проводити ввечері, коли більшість трудівниць знаходяться у вуликах, і вони менш активні. Досвідчені пасічники вважають, що подібні роботи слід починати з 6 години вечора, але не пізніше 8.
 • Об’єднання бджолиних сімей восени здійснюється при безвітряній і ясній погоді, оскільки між особинами може статися боротьба, агресія та інші конфузи.
 • Необхідну підгодівлю комах можна зробити до або після закінчення процедури з’єднання.
 • Перед початком подібної діяльності слід подути димарем на бджіл. При цьому особини візьмуть мед в хоботки, в результаті вони стануть спокійними, і з ними легше працювати.
 • Слід пам’ятати той факт, що комахи, у яких повний зоб, чудово приймаються в чужих гніздах.
 • Набагато краще, якщо бджоли будуть мати однаковий запах, тоді процедура звикання значно прискориться. Також слід знати, що трудівниці відчувають свої стільники, у зв’язку з цим на них вони будуть найбільш спокійними.
 • Перед об’єднанням матку слід трохи потримати в спеціальній клітці, так вона залишиться в цілості.
 • Для гарного подальшого розвитку необхідно з’єднати слабку сім’ю з сильною.
 • Категорично забороняється об’єднувати здорових особин з хворими, щоб не допустити зараження всіх комах.
 • Для успішного з’єднання бджіл в процесі можуть брати участь особи однієї породи.
Це цікаво  Характеристика і правила застосування корми Антивір для бджіл

Необхідно слідувати нескладним правилам, щоб отримати хороший результат. Якщо враховувати всі поради і рекомендації досвідчених бджолярів, будь пасічник зможе чудово впоратися з цим завданням.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *