Основні принципи самостійного виготовлення медогонки

Як зробити медогонку своїми руками? Особливості та креслення. У статті розглянемо дві основні схеми модернізації старих 4 рамкових апаратів з установкою на них електроприводу. Перша – схема роботи від автомобільного акумулятора. Цей варіант підходить для роботи в умовах кочівлі. Другий – робота від джерела змінного струму для невеликих домашніх пасік, де є доступ до розетки з напругою 220 В.

У статті не розглядаємо схему виготовлення самої центрифуги, тільки її загальні риси – це пристрій досить просте у механічному плані. Тим більше що в більшості пасічників є подібні апарати – вони давно вивчені і зрозумілі тим, хто займається медом.

Як зробити електропривод?

Основні принципи самостійного виготовлення медогонки

Электромедогонка своїми руками від акумулятора – для модернізації знадобляться:

 • Двигун постійного струму, який зазвичай беруть з електрообладнання автомобіля. Це може бути привід вентилятора.
 • Система передачі вибирається на ваш вибір, від неї залежатиме місце і тип кріплення двигуна. Найбільш популярною є система передачі енергії через шківи. Шків двигуна повинен бути невеликого діаметра, зазвичай в межах 40 мм. Шків медогонки найчастіше беруть від старої пральної машини – їх легше знайти. Ремінну передачу забезпечує ремінь генератора авто.
 • Крім того, передача може бути конічна через редуктор або навіть ланцюгова, якщо у вас є запчастини від старого веломопеда.
 • Система підшипників для передачі руху на медогонку береться теж з автомобіля: можна взяти від помпи, від інших елементів.
 • Акумулятор вибирається від 50 А.
 • Система управління двигуном постійного струму – на ваш розсуд. Окремі майстри виконують схеми з регулюванням обертів, комусь достатньо просто кнопки пуску-зупинки.
Це цікаво  Бджоли у вересні: роботи на пасіці

Важливий момент – установка двигуна. Більшість варіантів пропонують встановити електропривод на медогонку, якщо його габарити не більше ніж 30 см в довжину. Якщо пристрій більше, то краще вивести його на окрему опору за межі апарату.

Саморобна медогонка такого плану досить зручна для роботи без джерела змінного струму. Модернізована частина досить компактна, при перевезенні займає небагато місця, володіє невеликою вагою. По суті, це автономна конструкція, до якої можна возити кілька запасних акумуляторів або заряджати їх по черзі.

Для двигуна 220 В

Електропривод медогонки своїми руками для мережі 220 В будується також просто. Тут варіантів більше:

 1. Найбільш простий спосіб – використовувати сучасний асинхронний двигун з плавним пуском. Але цей варіант досить дорогий, хоча і популярний.
 2. Найбільш часто зустрічається переробка на основі двигуна старої пральної машини. До них умільці купують плати управління, які дозволяють значно скоротити витрати на керований привід. Схема робоча і поширена.
 3. Передача руху через редуктор або конічну передачу складно реалізувати на практиці: перший дорого коштує, другий вимагає хорошого навички збору подібних конструкцій. Найпростіший варіант – ремінна передача.

Чому умільці вибирають двигуни від пральної машини:

 • доступний привід: досить просто знайти або дешево купити;
 • старі електродвигуни від побутової техніки досить надійні;
 • володіє невеликими, але прийнятними оборотами для роботи медогонки, яких необхідно до 600 об/хв.

Також зустрічаються схеми для невеликих медогонок з приводом від двигунів електроінструменту. Один з робочих варіантів – застосувати двигун від куто-шліфувальної машини (“болгарки”), використовуючи її корпус і готовий редуктор. При такій модернізації необхідно тільки продумати муфту для передачі руху з редуктора на вал медогонки.

Креслення

Основні принципи самостійного виготовлення медогонки

Основні принципи самостійного виготовлення медогонки

Основні принципи самостійного виготовлення медогонки

Підставка під медогонку

Підставка для електричної медогонки необхідна з кількох причин:

 1. Потужний двигун може розхитати конструкцію і перекинути її.
 2. Позбавляйтеся від вібрацій, так як вони здатні зруйнувати поступово корпус медогонки, швидше зношуються тертьові частини всього апарату.
 3. Вага двигуна може негативно діяти на саму медогонку і деформувати її корпус.
Це цікаво  Підсаджування маток у бджолині сім'ї

Найбільш простий спосіб закріпити медогонку – це приварити до дна 4 виступаючих кронштейна, які будуть кріпити її до більш важкої опорі шляхом болтового з’єднання.

Якщо двигун досить важкий, то під нього споруджують окрему опорну стійку з жорстким кріпленням до основи.

Радіальна

Медогонка радіальна своїми руками – трохи про саму основі всього апарату. Зроблений самостійно апарат базується на основі бочки або ємності близько 120 см у діаметрі. Як мінімум він розрахований на дві рамки (часто зустрічається на малих домашніх пасіках). Професійна медогонка розрахована на 3…4 рамки з можливістю спрощеного розгортання рамок. Привід – ручний, через редуктор.

По центру ємності ставлять вал і закріплюють його в підшипник, який, у свою чергу, кріпиться на планці, розташованої над верхньою частиною корпусу. Далі вал йде на редуктор з конічною передачею, яка приводиться від ручки.

Принцип роботи заснований на механізмах роботи центрифуги: ви обертаєте ручку, яка передає через конічну передачу рух на вал, в якому у спеціальній конструкції паралельно (для 2 рамок) або по колу (3,4 рамки) закріплені рамки з повними сотами. Під дією відцентрових сил мед з рамок вихлюпується в ємність. Після мед з ємності стікає через спеціальний патрубок на дні медогонки в заздалегідь підготовлену тару.

Робота це фізично складна, забирає багато енергії, так і часу. Медогонка з електроприводом істотно знижує витрати і сил і енергії.

Для медогонки своїми руками вам потрібно:

 • Навик роботи з слюсарним інструментом, досвід бляхаря, уміння поводитися з міряльним інструментом.
 • Набір матеріалів: жесть (оцинковка), прокат (куточок, смуга), метизи.
 • Частина виробів для створення передачі необхідно замовити або купити: 2 конічні шестерні, ремінна передача, вали, підшипники.
Це цікаво  Інвентар для бджільництва: бджолоінвентар своїми руками

Электромедогонка додатково потребуватиме витрат на электрочасть.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *