Основні способи розтопити віск без використання спеціального обладнання

Як топити віск без воскотопки? Це питання хвилює власників невеликих пасік, яким немає необхідності постійно переробляти вощину. Насправді процес досить простий. Перегонка йде в два етапи: перший чорнова топка – щоб позбавиться від великих вкраплень і домішок, а після другий раз – для видалення дрібних включень.

Способів декілька. Найпоширеніший – топити з водою. Як мінімум вам знадобиться велика ємність: в наявності повинна бути каструля на 40 літрів (не емальована), таз, ванна. Джерелом тепла може бути електрична пічка, банна піч (газом топити не радиться – велика витрата через тривалість процесу). Крім того, необхідний мішок – він буде виступати в ролі фільтра для розплавленого воску.

ВАЖЛИВО! Для перетоплення використовують тільки м’яку воду. Це може бути зібрана дощова вода або очищена через фільтр з пом’якшувачів.

Про це та інші методи – в нашому матеріалі.

Спосіб перший: з водою

Основні способи розтопити віск без використання спеціального обладнання

 1. Зберіть сировина: забрус, старі стільники, вощину.
 2. Закладіть його в каструлю (бідон, казан, таз тощо).
 3. Залийте воду з розрахунку 1/3 на ємність.
 4. Доведіть до кипіння і зменшіть вогонь. Після цього віск почне топитися. За часом процес тривалий, чим більше сировини – тим більше витратите часу, щоб розтопити все.
 5. Коли віск розплавиться, його необхідно злити через фільтр в іншу ємність. Для цього застосовують поліетиленовий плетений мішок, інші сітчасті матеріали, закріпивши їх над другою ємністю, щоб суміш не розливалася. Перелитый віск необхідно притиснути (великий вантаж, типу десятка цегли, підійде). Віск в мішку буде стікати в чисту тару.
 6. Відфільтрований перший раз напівфабрикат залишають остигати в природному стані. Можна прикрити ємність, щоб він охолоджувався повільно.
 7. Після охолодження необхідно очистити одержаний брусок або восковий млинець від сміття, який збереться на його дні і верхівці. Після завантажити продукт першого топления в чисту ємність і заново розплавити до рідкого текучого стану. Тепер процес необхідно ретельно контролювати: як тільки на поверхні збереться шлам з дрібних частинок – він буде спливати, його необхідно прибирати ложкою з отворами.
 8. Після розплавлення і очищення віск залишають остигати, вкриваючи його, щоб отримати брусок або млинець, який не розтріснеться від різкого перепаду температури при охолодженні.
Це цікаво  Види вуликів для бджіл: фото

Якщо ступінь очищення не влаштовує вас, то необхідно постійно фільтрувати сировину на проміжних стадіях через мішковину або марлю. Трьох нагрівань вже більше ніж достатньо для отримання чистого воску, чотири перегонки використовують для одержання продукту класу «надчистий віск» (виходить чистого блідо-жовтого кольору).

ВАЖЛИВО! Завжди стежте за сумішшю, щоб вона не почала виливатися при топлении. Коли ви греете сировину, то на його поверхні утворюється піна. І її дуже багато – вона може збігати.

Спосіб другий: без води

Порядок дій такий:

 • візьміть дві однакові ємності і одну наповніть сировиною і поставте на вогонь або на водяну баню;
 • другу ємність закрийте фільтруючою тканиною – марля підійде;
 • коли в першій ємності вміст розправиться до рідкого стану – акуратно перелийте в каструлю з марлею;
 • готовий продукт витягти після охолодження.

Такий віск не особливо цінується покупцями, але його вже приймають в магазинах для пасічників.

Спосіб третій: на водяній бані

 1. Візьміть емальовану каструлю і залийте її сотами.
 2. Поставте в таз великого діаметру, заповніть нижню ємність водою.
 3. Ставте на повільний вогонь і грійте.
 4. Каструля з воском повинна бути у воді на ½ своєї висоти.
 5. Як тільки віск повністю розчиниться, то розлийте його по дрібних ємностей. Після охолодження залишки зрізують сміття з нижньої сторони брусків.

Зазвичай вистачає одного підходу, щоб отримати чистий якісний продукт.

Спосіб четвертий: плавлення чистого воску для застосування вдома

Цей спосіб застосовують для плавки чистого воску, щоб використовувати його в косметичних цілях. По суті – це парова лазня, тільки обсяг виробництва набагато менше:

 • нагрійте воду;
 • розкришите вощину і покладіть у скляну банку;
 • опустіть банку акуратно в теплу воду;
 • віск в процесі плавки, перемішують.
Це цікаво  Інструкція по самостійному виготовленню павільйону для бджіл з кресленнями

Підготовка сировини та використання його залишків

Старі рамки очищають від воску, складаючи в окрему ємність. Великі шматки слід розламати. Можна все сировина перетерти на дрібний пил. Для цього рамки необхідно охолодити.

Після можна залити сировину водою на три-чотири години. Частина сміття спливе і його можна буде вичерпати. Перемішуйте суміш – з дна підніметься легка фракція сміття – його теж легко видалити.

Після переплавки у вас залишиться шлам – це частинки сміття, склеєні воском, звані мерва. Мерву також можна перемолоти і використовувати як цінне добриво для ґрунту. Будь сміття з воску є цінним продуктом, здатним підвищити родючість грунту.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *