Особливості безрамочного бджільництва та поради початківцям

Безрамковий бджільництво для початківців – досить складний, але цікавий процес. Пасічнику знадобляться поради, які опишуть особливості такого виду бджільництва.

Ще в давнину людина відкрив для себе таке неповторне ласощі, як мед. Головною відмінністю від нинішнього процесу виробництва меду було те, що вулики не обслуговувалися людиною як правило, для отримання солодкого та корисного продукту використовувалися дикі вулики, які доводилося шукати в самих несподіваних місцях.

Тоді чоловік не знав, що значно збільшити кількість солодкого ласощі можна власноруч, і задовольнявся тими дарами, які зробила сама природа без стороннього втручання.

Отримання меду раніше було досить жорстоким – людина буквально викурював бджіл з гнізд, знищуючи цілі родини, тим самим знижуючи і популяцію, і кількість виробленого продукту.

З часом людина зрозумів, що використовувати працю комах можна з розумом – мед стали добувати без шкоди для працьовитих бджіл. Спочатку мед забирали прямо з дерев, на яких формувалися вулики, а після активної вирубки лісів ці ж вулики почали переносити на територію людини – так з’явилися перші пасіки, і так людина тісно потоваришував з бджільництвом.

Стародавні вулики

Особливості безрамочного бджільництва та поради початківцям

Вулик, який бачили наші предки, мав вигляд колоди, яка вибита зсередини. Дах зміцнювалася, а частина бджолиних сімей закуривалась для отримання смачного натурального меду.

Пасічник, який займався цим питанням багато століть тому, не звертав особливої уваги на життя вулика рівно до тих пір, поки не наставав час збирати урожай – бджоли діяли самостійно, тому часто були схильні до захворювань, самостійно знаходили корм навіть в суворих кліматичних умовах, робили запаси.

Такий підхід загрожував тим, що популяція бджіл різко знижувалася, кількість виробленого продукту з кожним сезоном ставало все менше. Якщо б ситуація різко помінялась, і людина не почав звертати більше уваги на комах, сьогодні бджолині сім’ї могли стати справжньою рідкістю, а мед цінувався б поряд з коштовностями.

Пізніше перші фахівці з відбору меду почали придумувати особливі способи, при яких можна отримувати цінний продукт, не знищуючи цілі покоління комах. Для цього створювалися різноманітні надбудови, що дозволяють ізолювати бджіл у момент збору продукту.

Набагато пізніше з’явилися рамки, що значно спрощують весь процес бджільництва, що дозволяють одержувати продукт без шкоди для комах швидко і ефективно. З цього моменту в бджільництві відбулася справжня революція – пасічники почали думати, як краще доглядати за бджолами, як забезпечити якісний корм для отримання вищого сорту меду. Знадобився і робочий інструмент, який зазнав безліч змін і адаптувався.

Сьогодні практично повсюдно для виробництва меду використовуються саме рамки. Тим не менш безрамковий бджільництво займає певне місце, деякі бджолярі віддають перевагу такому виду за високу якість продукту, але стикаються з величезною кількістю труднощів на всіх етапах життя і розвитку вулика.

Деякі японські пасічники використовують так званий вулик Варре. При такій технології фахівець тільки намічає майбутні стільники, а решта процес здійснюють самі бджоли.

Це цікаво  Рекомендації по створенню бджільницького бізнесу та розрахунок прибутку

Безрамковий бджільництво

Інтерес до меду у людства зростає з кожним роком. Все більше людей відкривають для себе очевидну користь здорового способу життя, а це провокує нескінченні пошуки нових і нових поживних елементів. Мед – один з цінних продуктів, тому його виробництво все більше ґрунтується на використанні природного середовища для бджіл.

Деякі бджолярі впевнені, що тільки збереження натуральних умов для життя бджіл дозволить комах робити повноцінний мед найвищої якості, в результаті чого і споживач зможе отримувати величезну кількість вітамінів і інших необхідних речовин.

Сьогодні в садових господарствах можна зустріти сотні «старовірів», які практично повністю позбулися сучасної техніки і використовують плуг і інші старі атрибути. Подібно їм, і бджолярі почали відмовлятися від нововведень, віддаючи перевагу старим, але перевіреним методам отримання якісного меду.

Такі фахівці вважають, що будівництво сот повинно відбуватися природним шляхом – цим повинні займатися самі бджоли, а чоловік повинен надавати мінімальний вплив на весь процес.

Для цього потрібно повністю виключити металеві складові в конструкції вулика, звести до мінімуму кількість рамок або зовсім позбутися від них, дати комах свободу волі. Багато хто впевнені, що саме так можна отримати найсмачніший мед, який принесе не тільки максимальне задоволення, але і велику користь споживачеві.

Подібне виробництво в умовах сучасного світу поділяється на дві основні категорії:

 1. Повне виключення рамок в процесі бджільництва.
 2. Заміна стандартних рамок на дерев’яні малоформатні, які полегшують процес, при цьому дозволяючи бджолам діяти самостійно.

Переваги

Вулики без рамок мають ряд переваг, завдяки чому якість продукту виходить значно вищою. Все більше бджолярів віддають перевагу саме цьому виду, так як ніяких сторонніх предметів для роботи бджіл не застосовується.

Комахи знаходяться в природному середовищі, де розвиваються і поширюються природним шляхом, а завданням пасічника стає тільки контроль за станом комах і вуликів, своєчасне очищення і підгодовування, і, звичайно ж, збір врожаю меду чітко в строк.

Серед головних переваг такого виду виробництва меду є значне збільшення розміру сот. Це створює зручність для бджіл в момент твору меду, а також значно збільшує його кількість. В сотах при цьому неможливо зустріти хімічних речовин, так як окислення рамок та інших процесів, окрім природного, тут не відбувається.

Бджільництво для початківців – досить складний процес, і, формуючи безрамковий вулик, головним завданням стає створення правильних, рівних сот. У працьовитих комах існують свої особливості, які визначають манеру їхньої поведінки, і без певного досвіду часто складно здогадатися, як саме буде себе вести комаха, якщо йому змінити умови і виключити звичні певного покоління рамки, замінюючи їх свободою дій.

Досвідчені бджолярі справляються зі своїм завданням з дивовижною легкістю, тому й новачкові важливо знати деякі особливості цього складного і трудомісткого процесу звикання.

Для того щоб бджоли з легкістю побудували стільники, комфортні для їх існування, їх необхідно до цього направити. У конструкцію вулика при цьому рекомендується додати деякі елементи, які і забезпечать спрощення процесу, допомагаючи бджолам звикнути до природному середовищі:

 • бруски;
 • комірки;
 • натуральний віск;
 • дерево.
Це цікаво  Вулик Дадана-Блатта своїми руками: креслення

Зверніть увагу! З допомогою будь-якого з цих елементів необхідно створити невеликі виступи розміром приблизно в половину сантиметра – саме на цих виступах бджоли будуть формувати стільники, в подальшому забезпечуючи вас смачним свіжим натуральним медом без хімічних добавок, отриманим природним шляхом.

Якщо вже на цьому етапі допоміжні елементи встановлені правильно, надалі не знадобиться докладати серйозних зусиль – працьовиті комахи відмінно впораються із завданням самостійно, і в потрібний час ви отримаєте бажаний результат.

Книги

Необхідно розуміти той факт, що так зване безвощинное бджільництво базується на знаннях предків, які роками вивчали технології і формували природне середовище для бджіл. Якщо ви хочете якомога більше дізнатися про такому вигляді одержання меду, головним помічником у цій справі стануть старі книги, написані ще до винаходу сучасних рамок.

Нижче представлений список літератури для тих, хто хоче почати виробництво меду без рамок самостійно, але не до кінця розуміє, як це зробити:

 1. «Бджола і вулик», автор Лангстром.
 2. «Азбука бджоляра», автор Річард Тейлор.
 3. «Буквар бджільництва» автора Е. А. Рута.
 4. «Пасіка, або про бджіл, вуликах і бджільництво» автора Альфреда Нейбора.

Цікаво, що в Сполучених Штатах Америки до бджільництва підходять настільки серйозно, що на регулярній основі випускається спеціалізований журнал. Початківець бджоляр може знайти видання в інтернеті, сьогодні безліч перекладів на всі мови є в загальному доступі.

Важливо розуміти, що технологія бджільництва у кожної культури досить своєрідна, тому часто доводиться комбінувати навички для одержання позитивного результату і максимального ефекту.

Плюси

Фахівці, які вже багато років займаються процесом одержання меду, стверджують, що безрамковий бджільництво – досить простий процес, освоїти який може навіть ледачий. Саме тому на сучасних пасіках даний вид набирає все більшу популярність – він не відбирає багато сил, не вимагає особливих навичок і відмінно підійде для навчання розведення бджіл.

Безрамковий бджільництво є оптимальним варіантом для тих людей, хто:

 • Веде досить велике господарство і не може приділяти достатньо уваги кожному його елементу.
 • Не знаходить великої кількості часу на процес розведення бджіл.
 • Не знайомий з тонкощами процесу бджільництва.
 • Тільки почав роботу пасіки і бажає спростити процес.

Кількість виконуваних пасічником робіт при це скорочується в кілька разів, а обсяги виробництва зберігаються – то ви можете більше не витрачати довгі години на догляд за рамками, бджоли самостійно впораються з цим складним завданням і принесуть великий і смачний урожай меду, збагачене вітамінами.

Потрібно враховувати і той момент, що для такого «ледачого» виробництва річку потрібно робити верхній – так бджоли зможуть вільно проникати у власне житло навіть в суворих умовах зими при високому снігу і рясному кількості високої трави біля вулика в теплу пору року. Зимівля бджіл при цьому також спрощується – бджола зимує самостійно, оптимізуючи процес виробництва меду і часу спокою.

Це цікаво  Як бджоли роблять соти: з чого вони їх роблять, і хто їх навчив

Теплиці та парники

Люди, які займаються вирощуванням бджіл та отриманням меду досить тривалий час і мають певний досвід, відмінно знають, що таке виробництво не завжди відбувається на відкритому просторі. Все більшу популярність отримує саме закрите бджільництво, яке проходить в парниках і теплицях і практично не залежить від погодних і кліматичних умов, дозволяючи збільшити обсяги меду.

Медоносні бджоли при подібному виробництві запилюють рослини, що знаходяться в теплицях – так урожай овочів виходить якісний, а мед – винятково смачний. При цьому зникає необхідність самостійного запилення рослини, що знаходиться в умовах закритого ґрунту – бджоли з легкістю впораються з цим завданням.

При поселенні бджіл на подібну територію необхідно дотримуватися таких правил:

 1. Одна сім’я бджіл припадає рівно на тисячу квадратних метрів теплиці або парника – тільки так буде забезпечено якісне запилення, бджоли не будуть страждати від нестачі підживлення, а вам не доведеться витрачати додаткові сили і ресурси на штучний корм.
 2. Перед запуском бджіл на засаджену овочами територію необхідно дозволити комах здійснити самостійний обліт на відкритому просторі.

Якщо на вулиці стоїть тепла погода, рекомендується регулярно випускати комах для обльоту. Для цього в теплицях і парниках створюються спеціалізовані отвори, що дозволяють комах самостійно пересуватися. При безрамковому бджільництві бджоли з легкістю впораються зі своїм завданням, завдяки чому фахівця не доведеться приділяти великої уваги запиленню рослин, при цьому отримуючи якісний мед з природного середовища.

Безконтактне бджільництво

На використанні методу без рамок багато бджолярі не зупиняються, і сьогодні існує спосіб так званого безконтактного отримання меду. Конструкція, розроблена одним знаменитим бджолярем, максимально наближає вулик до природного середовища проживання.

Своєрідний вулик кріпиться до колоді, що нагадує вулики, з яких перші бджолярі добували мед. Бджоли при цьому абсолютно вільно переміщаються по простору, ніяк не обмежуючи себе. Як правило, комахи віддають перевагу переміщення зверху вниз.

Зручність полягає не тільки в тому, що бджоли самостійно оптимізують процес формування осередків, але і в тому, що пасічнику набагато простіше доглядати за комахами. Розгледіти будь-яке неприємне захворювання у комах стає набагато простіше, так що і процес бджільництва стає простим і захоплюючим.

Сучасна людина, бажаючи максимально поліпшити стан власного здоров’я, готовий піти на багато що. Виявилося, що повернутися до давно забутого старого набагато простіше, ніж придумати щось нове, забезпечує здоров’я. Бджоли – дуже працьовиті комахи, і для отримання максимального позитивного ефекту достатньо створити для них комфортні умови.

Звичайно, безрамковий виробництво меду не забезпечить повної свободи дій, але значно скоротить тимчасові витрати.

При цьому важливо доглядати за бджолами належним чином, відстежувати здоров’я комах та своєчасно звертатися до ветеринара при виявленні дивного зовнішнього вигляду чи поведінки бджіл. Тільки так можна отримати мед вищої якості, позбутися від додаткових фінансових і тимчасових витрат і займатися пасікою з величезним задоволенням.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *