Особливості будови багатокорпусних вуликів і технологія утримання в них бджіл

Технологія утримання бджіл в багатокорпусних вуликах, а також методи пасічникування. Як відбувається зимівля бджіл і як зробити багатокорпусний вулик?

Особливості утримання бджіл в багатокорпусних вуликах

Особливості будови багатокорпусних вуликів і технологія утримання в них бджіл

Досвідчені бджолярі давно віддають перевагу використанню багатокорпусних вуликів, адже така технологія значно спрощує роботу на пасіці. Переваги методики не обмежуються простотою взаємодії з бджолами – вона дозволяє розширювати сім’ї, вирощувати молодняк і зимувати комахам без суттєвих втрат.

Як і будь-яка інша технологія, утримання бджіл в багатокорпусних вуликах вимагатиме від власника певних знань, кваліфікації, зібраності уваги. Подібні побудови не гарантують автономного існування сім’ї, вам потрібно буде регулярно втручатися в хід їх устрою, придивлятися до них і переставляти рамки згідно пори року, періоду медозбору і поведінці комах.

Особливості будови

Многокорпусное утримання бджіл своєю ефективністю зобов’язана будовою і наповнення коробів. Щоб забезпечити безперебійну роботу своєї пасіки, власник до початку сезону повинен мати в своєму арсеналі кілька наборів елементів, які дозволять йому своєчасно переставляти рамки, відокремлювати частини вуликів один від одного і надбудовувати короби.

Корпус:

 1. Як правило, корпус доказ має легкий вага, що дозволяє власнику вільно переміщати споруду по пасіці і по місцевості, якщо потрібно перенести його ближче до медоносним полів.
 2. Многокорпусное утримання бджіл передбачає наявність гладкого і бесщелевого короба, єдині отвори – круглі таблетки діаметром 25 мм з кожного боку.
 3. Для зручності транспортування по боках робляться поглиблення.
 4. Стандартний корпус має розміри 37х45х34, такого обсягу цілком вистачає для розміщення навіть сильної сім’ї.
 5. У корпусі повинно бути передбачено багато рівнів пазів, в які будуть вставлятися рами та перекриття.

Дно:

 • многокорпусное утримання бджіл робить обов’язковим наявність знімного дна в коробі, так ви зможете з’єднувати поверхи один з одним, збільшуючи обсяг корисної площі вулика;
 • для збільшення терміну служби дно забарвлюється, а для захисту від гниття дошки знизу зміцнюється брусками.

Дах, піддашок і стеля

 1. Для зручності транспортування даху багатокорпусних вуликів робляться плоскими.
 2. Подкрышники можуть встановлюватися не тільки зверху багатокорпусного вулика, але і в якості горизонтальній сполучною діафрагми між “поверхами”.
 3. Іноді пасічники використовують подкрышники як рамкових відсіків менших розмірів.
 4. Стельова рама також часто використовується в якості кордону між відсіками.
Це цікаво  Що таке розплід у бджіл і які бувають патології у процесі розвитку?

Вентиляційна рама: ця деталь виготовляється своїми руками з дерев’яної обрешітки з нашитою на неї дрібною металевою сіткою, через осередки якої бджоли не зможуть пробратися. Така рама може встановлюватися в різні місця – піддашок, дах або основний корпус.

Виготовлення своїми руками

Креслень для будівництва корпусів і виготовлення рамок своїми руками досить багато, скориставшись ними, ви легко зможете забезпечити свою пасіку необхідним числом нових корпусів. При плануванні важливо враховувати наступні деталі:

 • ширина комфортного доказ повинна становити 380 мм;
 • висота рамок може бути 145 і 230 мм;
 • намагайтеся використовувати менше металу – він не подобається комах.

Переваги

Принцип утримання бджіл в багатокорпусних вуликах використовувався пасічниками ще в 19 столітті, а в 20 столітті ідею розвинули наш співвітчизник Н.М.Витвицький і американці Рут і Лангстрот. В результаті склалася технологія роботи з вуликами, і були розроблені креслення, які успішно застосовуються і донині. Подібна технологія має ряд переваг перед класичними методиками:

 1. Мала вага корпусу дозволяє переносити його з місця на місце.
 2. Багатокорпусний вулик легко виготовити своїми руками.
 3. Великий обсяг багатокорпусного вулика дозволяє сім’ї розвиватися.
 4. Корпуси з рамками можна зняти самостійно, своїми руками і без помічників.
 5. Многокорпусное утримання бджіл дозволяє вчасно втручатися в їх розвиток і попереджати роїння: як тільки сім’я розростається, між двома житловими корпусами встановлюється третій, відокремлюючи розплід один від одного.
 6. Змінюючи корпусу місцями, пасічник провокує бджіл на посилене будівництво – комахи буквально за тиждень заповнюють обсяг нового житла сотами.
 7. Многокорпусное утримання бджіл допомагає посилити сім’ї, що залишилися після зимівлі без маток. Осиротілих комах по весні підставляють до сильних сім’ям.

Особливості зимівлі

 • Сильні сім’ї залишають зимувати в окремих корпусах, короби зі слабкими нечисленними групами бджіл встановлюють разом.
 • Зимівля бджіл у багатокорпусних вуликах повинна проходити в багатоярусних конструкціях, це дозволить комах пережити довгий сезон. На нижньому рівні встановлюють корпус з бджолами і розплодом, наверх кріплять кормові рами з пилком і запечатаним медом.
 • У міру з’їдання зимових запасів сім’ї поступово перебираються догори по рамкам. Якщо бджоли повністю перемістилися в верхній корпус, не поспішайте прибирати нижній. Підлатати і продезінфікувати його ви встигнете в теплу пору. Поки холодно, не можна ставити короб з зимуючими бджолами вниз, оскільки так вони можуть перемерзнуть.
 • Після закінчення зимівлі з настанням тепла потрібно обов’язково провести ревізію сімей. Ранньою весною оглядаються всі корпуси, оцінюється, залишилася жива матка. Під час ревізії починається планування всієї сезонної роботи з сім’ями та підготовка необхідного інструментарію.
Це цікаво  Основні етапи проведення необхідних робіт на пасіці навесні

Перестановка корпусів

Перестановка корпусів дозволяє пасічнику посилити сім’ї, попередити роїння, а також допомогти слабким груп комах. У досвідчених пасічників з роками складається певний календар, за яким вони міняють місце розташування корпусів і відсіків, вставляють і змінюють рамки, що відокремлюють матку і приєднують до сім’ї новий приплід.

Використовуючи багатокорпусний вулик і методи пасічникування, розроблені в радянські роки, ви зможете вчасно відслідковувати зміни в сім’ї та спрямовувати діяльність комах в потрібне вам русло без особливого стресу для бджіл.

Для кожної місцевості практикуючими пасічниками були визначені ефективні методи утримання бджіл в багатокорпусних вуликах. Ці розробки були засновані на активності комах та особливості їх діяльності в різні періоди.

Графіки заміни рамок і підстановки нових коробів у багатокорпусний вулик залежать від медоносну цвітіння. У кожній місцевості ці періоди завжди були своїми. В теплих південних областях медонос триває довше, на півночі він надзвичайно короткий, в середніх широтах пасічникам потрібно орієнтуватися на цвітіння дерев і польових квітів.

Збільшення сім’ї

Щоб спровокувати матку відкласти більше яєць, верхній короб з комахами переставляють на нижній рівень. Материнська особина, слідуючи інстинктам, переміститься вгору і там буде займатися новим розплодом. Найкраще посилювати сім’ї на початку травня при теплій погоді.

Як тільки з яєць у нижньому і верхньому коробі з’явиться розплід (приблизно в період цвітіння акації), щоб попередити роїння, між заселеними корпусами встановлюється новий.

Формування відводків

Разгораживание корпусу стельової діафрагмою, зробленої своїми руками, дозволяє сформувати відсадження молодняку. У верхній відокремлений “поверх” на початку сезону підсаджується материнська особина, яка відкладає яйця і вирощує нове покоління працівників.

Коли настає основний період медоносу, відводок з’єднується з основним сімейством. Наявність великої площі для яйцекладки дозволяє материнської особини не турбуватися про нестачі місця у своєму вулику для сім’ї і сот, і спокійно займатися розплодом.

Розширення житлоплощі

При сприятливих умовах сім’я здатна сильно розростися. Із-за тісноти комах може не вистачити місця для будівництва стільників. Щоб попередити роїння бджіл, корпусу знову надбудовуються: встановлюється окремий короб для збору меду, куди відразу ж спрямовуються особини-будівельники для підготовки стільникових відсіків перед збором меду.

Це цікаво  Земляні бджоли: види

Щоб забезпечити робочих бджіл будівельним матеріалом і дати їм поняття про призначення “приміщення”, в новий корпус вставляється кілька рам з вже готовими сотами, створеними цієї ж родиною, а також рами з штучною вощиною.

У таких четырехкорпусных докази живуть сильні сім’ї в розпал медоносу. Малі групи у великому просторі просто загубляться і не встигнуть спорудити стільники до початку збирального сезону. Важливо надбудовувати бджолиний будиночок поступово, орієнтуючись на потреби і швидкість будівництва комах.

Економія місця

Не завжди бджолині сім’ї розростаються так, як хотілося б пасічнику, та й іноді великий розплід просто не потрібен. У прохолодне дощове літо або, навпаки, в посушливу пору, комахи не зможуть забезпечити ні самих себе, ні власника достатнім обсягом меду. Тому часом немає необхідності надмірно розводити сім’ї, домагаючись їх посилення.

При несприятливих умовах краще стримувати розвиток слабких груп і селити їх на маленькі площі. Деякі пасічники економлять місце, поділяючи корпус надвоє стельовим перекриттям і надаючи таким чином компактне житло відразу для двох сімей.

На кожному поверсі цієї будівлі повинні бути передбачені усі функціональні деталі, потрібні для кожної сім’ї – невелике місце для матки і її нечисленного розплоду, рамки для зібраного меду і ділянки для будівництва стільників. У окремої групи повинен бути власний льоток.

Пасічнику слід своєчасно відстежувати заповнення рамок, міняти їх на порожні, щоб забезпечити бджіл роботою, а при розростанні сімей збільшити їх житлоплощу, розселивши за різними вуликів, використовуючи спосіб комплексних перестановочных заходів.

Важливо вчасно визначити момент для перестановки корпусів та “переселення” материнської особини. Як правило, всі маніпуляції робляться, коли в робочому коробі вже відбудовано трохи більше половини рамок з сотами. В такі моменти ще можна визначити місце розташування матки за сидять навколо неї бджолам. Якщо ж стільники будуть повністю відбудовані – материнська особина може зникнути з поля зору пасічника.

Перестановка корпусів дозволяє підвищити ефективність бджільництва за рахунок інстинктів комах: надаючи простір для матки, ви забезпечите сім’ю хорошим розплодом.

Встановлюючи порожні теплі короби для будівництва, ви дасте роботу бджолам, і вони негайно займуться спорудою сот. Так до основних медоносним періодів у вас будуть і робочі бджоли, і “складські площі. Великий “урожай” дозволить вам забезпечити комах безпечну зимівлю і отримати хороший дохід від пасіки.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *