Особливості існування диких бджіл і їх основні відмінності від домашніх

У природі все менше і менше залишається диких бджіл. Більшість з них вже окультурені і живуть з людьми в умовах пасіки. Чим відрізняються від домашніх дикі бджоли, де живуть, як зимують, а також як від них позбутися при необхідності, розповімо далі.

Користь для природи

Особливості існування диких бджіл і їх основні відмінності від домашніх

Диких бджіл стає все менше і види занесені в Червону книгу. Існує близько 20 тисяч їх різновидів і близько половини з них – це не приручені людиною види. Вчені навіть не можуть повністю вивчити їх, так як зробити це складно. В природі така бджола живе найчастіше в умовах лісу. Бувають дикі бджоли медоносними, земляними і пр.

Але до якого б вигляду вони ні належали, всі виконують дуже важливу роль – запилюють рослини. Враховуючи, що дика медоносна особина набагато більш працелюбна і витривала, ніж домашня, а також з легкістю витримує будь-які погодні умови, то і запилювати рослини вона може набагато активніше. Саме завдяки цим труженицам відбувається запилення всіх лісових рослин.

Крім того, медоносні дикі бджоли створюють унікальний за складом мед. Він вважається найціннішим з усіх бджолиних продуктів і здатний вилікувати практично будь-яке сучасне захворювання людини. Правда, знайти такий мед дуже складно, адже із-за вирубки лісів і розорення бджолиних гнізд, їх чисельність різко зменшується. Сьогодні знайти медоносну дику бджолу можна по більшій частині тільки в спеціальних заповідниках.

Найвідоміший знаходиться в Башкирії – Шульган-Таш, де одночасно займаються охороною цього зникаючого виду комах, і видобувають мед диких бджіл. Таке бджільництво називається бортництвом. Щоб бджолина сім’я мала шанс на виживання в зимовий період, люди забирають у них тільки третина меду один раз в рік.

Особливості перебування диких комах

Для таких диких і норовливих представників природи потрібні такі умови для проживання:

 1. Достатній простір для обльотів.
 2. Наявність відокремленого житлового простору.
 3. Сприятливий водойма неподалік.
 4. Наявність великої кількості медоносів.

Ліси – улюблене середовище проживання диких трудівниць. І все ж, у міру вирубки лісу, сприятливих умов для них стає все менше. А тому не дивно, що іноді дикі бджоли навіть селяться поблизу людського житла.

Це цікаво  Далекосхідні бджоли

Що стосується самого житлового простору, то для них може згодитися практично всі – дупло дерева, ущелина в скелі або землі, дах будинку, горище чи гараж. Це можуть бути і спеціально створені мішечки з листя і сухої трави, які підвішуються до чого-небудь. Земляні види і зовсім виривають у грунті прохід і будують особливу житло, де в найдальшій і захищеною точці поміщається матка.

Питання про зимівлі таких мешканців лісу стоїть не так гостро, як у їхніх домашніх побратимів, для яких людина вигадує різні приміщення і утеплення. Дика бджола здатна перенести морози навіть при мінус 50 градусів! Вони дуже витривалі і не вибагливі.

Основною умовою для зимівлі є достатня наявність меду у вулику. І якщо людина забере у них весь мед або більше третини від усього зібраного кількості, то бджолина сім’я не має шансів на виживання – до весни вони всі помруть. Деякі види диких бджіл, які живуть високо в горах, на зиму спускаються в низини і зимують серед дерев.

А от якщо ви спробуєте виловити дикий рій і заселити у себе на пасіці, то, швидше за все, вони дуже швидко загинуть, так як це будуть абсолютно некомфортні для них умови. А тому спроба роздобути дикий мед переселенням комах ближче до людського дому стане невдалою.

Відмінності дикої трудівниці від домашньої

Оскільки ці комахи все-таки відносяться до однієї видової категорії, то у них є багато спільного:

 • як домашня, так і дика бджолина сім’я живе згуртованою організованою групою;
 • у кожної бджоли у вулику є свої обов’язки. Зазвичай це робочі бджоли, трутні, матка і медоносні особини;
 • для відкладання меду вони створюють стільники;
 • основні частини тіла у всіх однакові. Відмінності лише в деяких дрібницях;
 • використовують жало для оборони.

А ось деякі відмінності дикої особини від домашньої:

 1. Дика представниця бджолиного сімейства більш агресивна і здатна напасти на людину або тварину навіть при найменшому зайвий звук, рух або запах, який їй не сподобається.
 2. Неприрученные комахи більш працьовиті і набагато активніше збирають нектар і роблять мед. В результаті запасів на зиму вони роблять більше.
 3. Тіло диких медоносних бджіл менше, ніж у домашніх – сягає від сили 2 – 3 см в довжину. Але є і великі представники. Найбільша дика бджола помічена в Непалі.
 4. У деяких представників є «хутряне покриття і захисний панцир на груди.
 5. Вони мають кращий імунітет, практично не хворіють і здатні пережити навіть холоду при -50 градусів.
 6. Забарвлення таких трудівниць сірий, відсутній характерний жовтий колір. А у деяких різновидів навіть немає чітких смужок на тільце.
Це цікаво  Будова бджіл: фото

Користь дикого меду

Мед диких бджіл – особливий вид цілющого ласощі. Серед всіх інших різновидів меду, саме дикий вважається найкориснішим і якісним. А все завдяки його насиченому складу:

 • наявність всіх вітамінів і мінералів, необхідних людському організму. Особливо переважають вітаміни групи А і С, йод і фолієва кислота;
 • крім самого меду в ньому також є частково перга і віск, що тільки доповнює його цінність;
 • завдяки тому, що дикий мед збирають тільки раз в рік, вже в осінній період, він встигає повністю дозріти. А тому насиченість корисних речовин в ньому досягає свого максимуму.

Важливо врахувати і те, що такий мед завжди збирають вручну, намагаючись не пошкодити стільники і не порушити життєдіяльність диких бджіл. А тому і корисні речовини в ньому також краще зберігаються. В результаті ми отримуємо максимальну цінність медового продукту.

Дикий мед використовують не тільки в народній медицині. Його поважають і цінують лікарі усіх галузей медицини. З допомогою дикого меду можна вилікувати практично всі хвороби, відомі сьогодні людині. Найпоширеніші проблеми, при яких успішно застосовується це ласощі:

 1. Покращують апетит і налагоджують обмін речовин.
 2. Лікують проблеми шлунково-кишкового тракту.
 3. Особливо цінна його вплив на бронхи і легені. З його допомогою можна вилікувати бронхіт, запалення легенів, грип і різні респіраторні інфекції.
 4. Нормалізують діяльність серця і капілярів. Він здатний полегшити навіть стан при ішемічній хворобі серця.
 5. Захворювання нирок і інших внутрішніх органів.
 6. Мед здатний зменшити м’язові болі і вилікувати хвороби суглобів.
 7. Знижує запалення, лікує ангіну.

Основні ознаки справжнього дикого меду:

 • його колір більш темний і насичений;
 • смак терпкий;
 • консистенція густа, тягуча;
 • аромат насичений, багатий і має легкий запах диму.

Небезпечні дикі бджоли

Комахи, що живуть у природних умовах, не приручені людиною, можуть бути дуже небезпечними. Вони звикли захищати свою сім’ю і своє житло від будь-якого ворога. Дикі бджоли більш агресивні і можуть стати небезпечними для людини. Якщо поруч з вашим будинком або на дачній ділянці оселилися дикі бджоли, слід бути обережними, так як це досить неприємне сусідство.

Це цікаво  Що таке розплід у бджіл і які бувають патології у процесі розвитку?

По-перше, шум, видаваний великою кількістю бджіл, буде вам заважати.

По-друге, небезпека від їх укусів у рази більше, ніж від домашніх комах. Від укусу однієї бджоли може стати погано навіть людині, у якого немає на них алергії. Якщо ж людину покусає відразу кілька диких бджіл, то це може закінчитися вельми сумно. Їх отрута набагато концентруватися, ніж у домашніх вихованців, а тому і в рази небезпечніше.

Якщо вас вжалила дика бджола, слід викликати швидку або зробити наступне:

 1. Видаліть жало.
 2. Обробити ранку спиртом.
 3. Для того щоб видалити отруту, ранку треба ретельно промити солоною водою.
 4. Після всіх процедур прикладіть холодний компрес або шматочок льоду.
 5. Пийте багато рідини, в якій міститься аскорбінова кислота. Це може бути чай з лимоном або шипшина.

Якщо дикі бджоли вам докучають

Щоб уникнути неприємних наслідків від сусідства з дикими бджолами, їх краще прибрати з ділянки. Вкрай не рекомендується знищувати їх за допомогою хімічних препаратів, так як це зашкодить екології, самим бджолам, а також всім рослинам, які вони встигнуть обпилити. Намагайтеся не знищувати бджолине сімейство, так як їх і так у природі залишилося дуже мало, але вони вкрай корисні для рослин.

А тому радять звернутися у ветеринарну службу і попросити перенести диких бджіл в інше місце. Якщо ж у вас немає можливості викликати фахівця, акуратно постарайтеся зробити це самі. Для цього потрібно:

 • створіть так звана вулик-приманку. Це може бути будь-яка коробка або ящичок. Краще, щоб вона була зроблена з дерева;
 • розташуйте ящик в зручному місці, недалеко від теперішнього бджолиного вулика. Бажано прикрити ящик кущем або гілками;
 • капніть в нього трохи феромонів матки. Також непогано діє масло лемонграсу. І дочекайтеся, поки бджоли переберуться туди самостійно;
 • тепер одягніться в захисний одяг та візьміть щільний мішок. Акуратно помістіть приманку в мішок і закрийте його;
 • останнім кроком буде переміщення мішка з приманкою і бджолами подалі від вашого будинку. Краще, щоб новим місцем проживання бджіл виявився ліс. Випускаючи бджіл з мішка, робіть це дуже акуратно, щоб вони не напали на вас, будучи растревоженными. Для їх заспокоєння можна використовувати дим.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *