Особливості конструкції 16-і рамкового вулика лежака та інструкція по його виготовленню

Найбільш поширеним в даний час бджолиним будинком є вулик-лежак на 16 рамок, він має певні розміри, нерідко пасічники роблять їх своїми руками. Але такі конструкції можна придбати у вільному продажу. Найчастіше вони поширюються через спеціалізовані магазини або бджільницькі ярмарки. Виготовлення вуликів зараз є досить прибутковою справою, тому їх можна замовити у приватних виробників.

Своєю назвою вулики зобов’язані конструкції, коли ширина основного бджолиного будинку більше висоти.

Переваги

Особливості конструкції 16-і рамкового вулика лежака та інструкція по його виготовленню

Бджільництву, як і будь-якого процесу, властивий прогрес і новаторські зміни. Ті, хто далекий від бджільництва, не представляють всій складності і багатьох особливостей цього виду діяльності. Якщо кілька років тому на будь пасіці переважали вулики на 12 рамок, то зараз найбільш зручними визнані 16-рамкові лежаки, при цьому нерідко використовуються бджолині «вдома» на 18, 20, 24 рамки.

Популярність вуликів на 16 рамок обумовлена їх конкурентними перевагами в порівнянні з аналогічними конструкціями більшої або меншої кількості рамок:

 1. Великі розміри вулика створюють комфортні умови для комах через просторості.
 2. Зручність у використанні, догляді та відкачування меду.
 3. Можливість утримувати родини комах з двома матками.
 4. Істотна економія сил і часу при обслуговуванні.
 5. Ідеальна конструкція для бджолярів-початківців і любителів.
 6. Можливість зберегти та примножити сили бджолиних сімей до сезону збору нектару, пилку і відкачування меду.

Вулики-лежаки 16-рамкового типу добре зарекомендували себе на пасіках, розташованих в Сибіру, а також в регіонах з холодним кліматом і суворими зимами, коли переважають досить низькі температури. Це пов’язано з тим, що такі будинки добре зберігають тепло, бджоли зимують у них без втрат. Такий позитивний результат особливо важливий для пасічника, так як дозволить в літній період розраховувати на хорошу видобуток меду та інших продуктів бджільництва.

Особливості конструкції

Конструкція вулика, де базуються 16 рамок, досить проста. Бічні стінки коробки мають товщину 3 сантиметри, а задня і передня – 4 сантиметри, дно вулика також виконується з дошки в 3-4 сантиметра завтовшки. Для стикування стінок застосовується будь-який клей, який при засиханні стійкий до впливу вологи.

Це цікаво  Інструкція та креслення для самостійного виготовлення вуликів з пінополістиролу

Для встановлення рамок усередині вулика є фальци розміром 1.1 х 2 сантиметри, а також два вічка розміром 80 х 12 міліметрів і 250 х 12 міліметрів. Льотки повинні мати щільні засувки, які дозволяють регулювати довжину отвори, а також обладнані прилетными дощечками.

Вулик на 16 рамок встановлюється на опорні бруси. Вже після цього вся конструкція розміщується на підставці.

Догляд за бджолами в вулику на 16 рамок

Кількість рамок у вулику обумовлює особливості догляду за бджолиними сім’ями. У цій справі важливо дотримуватися санітарні правила і норми, щоб уберегти комах від всіляких вірусних інфекцій та інших захворювань. Деякі недуги часто закінчуються масовою загибеллю бджіл і личинок. У такій ситуації пасічнику не уникнути втрат, так як кількість продуктів, отриманих з пасіки, буде істотно нижче очікуваних результатів.

Зазвичай лежаки на 16 рамок обладнані двома самостійними льотками, тут бджолині сім’ї ростуть не вниз, а в ширину. Це дуже зручно, так як абсолютно не потрібне застосування додаткових зусиль при роботі з вуликом, всі зміни можна робити в найкоротші терміни. Сім’ї не повинні відчувати дефіциту в кормі з ранньої весни, а гніздо необхідно ретельно утеплити.

Під час яйцекладки у вулик слід додати стільники, а з появою хабара – нові рамки. Досвідчені пасічники особливо пильно відстежують процес будівництва сот. Щоб справа йшла продуктивніше і швидше, можна замість однієї готової стільники додавати дві нові рамки.

Кількість нових сот має бути суттєвим. Їх слід зберігати окремо до медозбору. Вони також потрібні для того, щоб організувати відводки. У бджолярської діяльності мали місце ситуації, коли запас сот допомагав врятувати цілі родини, які були вражені восковою міллю.

Рамки потрібно ставити у вулик так, щоб не порушувати цілісність розплоду. Така методика дозволить захистити гніздо від переохолодження, якщо температурний режим ще не встановився остаточно. З настанням теплої погоди такого результату можна не побоюватися, встановлюючи рамки безпосередньо в гніздову частину.

Це цікаво  Захист бджіл від мурах, мишей, ос, синиць

Розширювати гнізда слід за потреби, в іншому випадку бджоли можуть завершити будівництво стільників із-за стану роїння. А в цілому досвідчені бджолярі не рекомендують втручатися в процес самостійного облаштування вулика з бджолами. Така неминучість виникає, коли бджоли готуються до медозбору. У цей момент важливо грамотно перегрупувати рамки, щоб зібрати максимум меду і зробити запаси корму на холодну пору року.

Головними правилами перегрупування є:

 • близько річка встановлюються стільники з відкритим гніздом, де знаходиться матка і порожні стільники;
 • всередині вулика розташовуються стільники з друкованим розплодом.

Важливим етапом розвитку бджолосім’ї є такий момент, коли вона займає весь вулик. У цій ситуації бджолиний будинок потребує організації надставки. Вона являє собою полурамки і готові стільники, які розташовані через одну. Надбудова часто встановлюється і у вуликах, де є 20 рамок, а в більш великих бджолиних будинках місця достатньо.

Якщо бджоли в лежаках на 16 рамок перейшли в стан роїння, то надбудову не рекомендується. У цьому випадку комахи не будуватимуть нових рамок. Також слід передбачити у вулику додаткову вентиляцію. Вона необхідна для нормальної діяльності бджіл, так як підрамковий простір невелике.

Інструкція по виготовленню

Внутрішні розміри корпусу вулика на 16 рамок такі:

 1. Висота 330 міліметрів.
 2. Ширина 450 міліметрів.
 3. Довжина 615 міліметрів.

Для бічних стінок знадобиться дошка завтовшки 3 сантиметри, а для фронтальних – 4 сантиметри. Для з’єднання дошок між собою використовується шпунт і клей, стійкий до впливу вологи. В центрі передньої стінки слід зробити нижній льоток 250 х 11 міліметрів, розміри нижнього льотка – 80 х 11 міліметрів.

Після того, як зібраний ящик без даху і дна з вічками, можна приступати до виготовлення фальців. Вони служать для підвішування рамок усередині вулика і розміщуються на передній і задній стінки. Розмір кожного фальца становить 20 х 11 міліметрів. Для установки магазинної надставки необхідно зробити чверті у верхніх частинах кожної стінки зовні.

Це цікаво  Пастка для бджіл своїми руками креслення: як зробити, креслення, фото

Особливості конструкції 16-і рамкового вулика лежака та інструкція по його виготовленню

Наступний крок – виготовлення дна вулика. Воно збирається з трьох дощок, що з’єднуються методом шпунта. Оптимальна товщина дна становить від 3 до 4 сантиметрів. Весь щиток повинен виступати за передню стіну короби на 35 міліметрів. Це розмір прилетной майданчики. Після уточнення всі параметрів донну плашку потрібно прибити до стін звичайними цвяхами.

Щоб змайструвати надставку, потрібно дощате полотно, у якого ширина становить 165 міліметрів, товщина – 40 міліметрів. Для бічних стінок товщина дошки має бути 30 міліметрів. Всередині надставки по передній і задній стінках слід зробити фальци, зверху та знизу – чверті, які необхідні для встановлення на сам вулик і конструкції піддашка.

Для піддашка знадобляться дошки шириною 25 міліметрів, по периметру вони з’єднуються шипами і цвяхами. Для установки його на вулик або надставку робляться чверті.

Дах являє собою щиток, з бічними стінками. Для боковинок знадобляться дошки в 15 міліметрів товщиною. Після виготовлення дахового щита його потрібно оббити сталевим профлистом. Оптимальний виступ даху за стінки вулика – 2 сантиметри. У торцевих стінках слід виконати вентиляційні отвори, а з внутрішньої сторони встановити сітку.

Розмір основних рамок, які встановлюються у вулик, становить 435 х 300 міліметрів, а тих, що знаходяться в надставці – 435 х 145 міліметрів. Для діафрагми необхідні дошки товщиною 14 міліметрів, між собою вони з’єднуються чвертями. Сама діафрагма притискається за допомогою ущільнювальної гуми до дна і стінок вулика.

Вулики нерідко доводиться транспортувати з одного місця на інше, переміщення також здійснюється до місця зимівлі і назад. Для цих цілей бічні частини вулика необхідно забезпечити надійними ручками, які здатні витримати вагу самого вулика, рамок і бджіл.

Як показує практика, конструкція вулика, а також правильність його виготовлення істотно впливає на «врожайність» меду. У грамотно сконструйованому бджолиному будинку зростає рівень працездатності його мешканців. Лежак на 16 рамок є оптимальною конструкцією. Якщо у бджоляра є запас часу, а також необхідні матеріали і деревина, виготовити лежак самостійно не представляє великої складності.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *