Особливості ловлі бджолиних роїв з допомогою порожніх вуликів або пасток

Для економного поповнення пасіки слід знати, як зловити рій бджіл в порожній вулик. При цьому можна допомогти бджолам перенести холодну пору і брак їжі. Більше цінується не втрачений рой, а дикий, який є більш морозостійкою, працездатним, володіє міцним імунітетом. Дикий рій дуже рідко хворіє. Ловля таких бджіл дозволяє отримати сильні сім’ї в майбутньому.

Ловля бджіл з допомогою порожнього вулика

Особливості ловлі бджолиних роїв з допомогою порожніх вуликів або пасток

Бджіл можна ловити з використанням спеціальної пастки, але набагато простіше буде зробити це з застосуванням порожнього вулика. В такому випадку не потрібно витрачати сили і час на спорудження скриньки для лову комах. Однак тут є деякі особливості, які потрібно враховувати.

 1. У порожній вулик слід розміщувати шість рамок замість восьми. Оскільки саме така кількість рамок зазвичай привертає диких бджіл. При меншому числі рамок комахи просто не помітять вулик, а при більшій кількості в нього заселиться невеликий рой. Деякі стверджують, що вони ловили особин лише з трьома рамками, однак ризикувати не варто.
 2. Для залучення роя треба натерти стінки і льоток бджолиного будиночка мелісою, базиліком або м’ятою, чи використовувати всі відразу. Можна з’єднати рамки в гнізді, поставивши дві з сушею, а чотири з вощиною.
 3. При лові диких особин не можна забувати про власних. При роении головне не втратити свої отделяющиеся сім’ї. Домашні комахи без праці заселяють нове місце, їх залучають свіжі рамки.
 4. Повіряти гніздо необхідно досить часто, але переставляти з місця на місце не слід. Може виявитися, що бджоли-розвідники знайшли вулик, а переставивши його, можна втратити рой. Після заселення бджолиного гнізда, його потрібно буде перевезти на пасіку, але це потрібно робити дуже обережно.
 5. Якщо треба посилити слабке сімейство на пасіці, слід розмістити новий вулик близько слабкого. Можна також поєднати ці сім’ї. Все це рекомендується здійснювати, коли на вулиці досить тепло: до 1 серпня, пізніше ловля бджіл буде неефективною.
Це цікаво  Які роботи необхідно провести на пасіці восени в обов'язковому порядку?

Де розташувати пастку

Для правильного розташування пастки досвідчені бджолярі рекомендують відшукати «проходи», які пролітають бджоли в пошуках нового житла. Вони в основному знаходяться в тихих місцях, близько березняків. Однак розташовувати пастки або порожні вулики далеко від пасіки не варто. При установці пасток потрібно їх міцніше прив’язувати до дерев для захисту від вітру і розхитування.

Слід знати, що в місці розташування гнізда чи пастки не повинні перебувати люди, тварини або їздити машини. Слід вибрати не занадто сонячне місце і не повністю в тіні. Спійманих бджіл потрібно перевезти на пасіку і встановити нову принаду для лову комах.

Переміщення бджіл на пасіку

Коли комахи потрапляють у пастку, необхідно перевезти їх на свою пасіку. Щоб це здійснити, потрібно виконати ряд дій:

 • Слід вибрати теплу, безвітряну погоду, у такі дні бджоли не дуже злі, і ймовірність залишитися покусаним мінімізується.
 • Потрібно дуже обережно зняти верхню частину ящика, розташованого на дереві. Не можна забувати, що бджоли за цей період встигають спорудити воскові мови.
 • До того, як витягти комах з пастки, необхідно переконатися в тому, що в ній немає бджоломатки.
 • Далі слід виймати рамки і оглядати спійманих особин. При відсутності на рамці матки і невеликому засіві треба струсити її і прибрати. Рамка, на якій виявлена матка, встановлюється у постійне бджолине гніздо.
 • Якщо після огляду рамки бджолина матка не знайдена, варто перевірити скриньку, можливо, вона знаходиться там. У всякому разі, її треба витягти з нього. Існує два можливі дії: струсити бджіл у гніздо або ловити матку окремо і помістити у вулик.
 • Після всіх цих маніпуляцій, треба помістити в бджолиний будиночок певну кількість рамок, накрити подушкою і пологому і встановити дах.
 • Приблизно через тиждень досвідчені пасічники рекомендують здійснити перший огляд помешкання.
Це цікаво  Особливості та нюанси змісту медоносних бджіл у вуликах-колодах

Ловля вилетіли бджіл

Ловля вилетіли комах обов’язкова, їх треба повернути в гніздо, щоб продуктивність інших бджіл не погіршилася. Як зловити бджолиний рій, якщо він вилетів з гнізда?

Послідовність дій у такому випадку:

 1. Потрібно знайти, де знаходяться комахи. Якщо більшість розташувалося на гілках дерев, слід скористатися роевней і швидко струсити трудівниць.
 2. Окремих комах, не потрапили в роевню, необхідно обережно зібрати дерев’яним черпаком і відправити до всіх труженицам.
 3. Слід підвісити роевню на гілку дерева, щоб злетілися інші комахи.
 4. Щоб бджоли заспокоїлися, необхідно помістити роевню в підвал або льох.
 5. Потім до вечора їх потрібно відправити в гніздо.

Кожен бджоляр ловить бджіл за своїм способом. Але не можна забувати, що дикі особини можуть принести на пасіку різні інфекційні захворювання. Тому для запобігання інфікування всього сімейства, необхідно здійснювати своєчасну обробку.

Загальні рекомендації від досвідчених пасічників

Нічого складного в тому, як зловити бджіл, немає. Всього лише необхідно створити певні умови для цього і чекати поповнення сімейства. Якщо все підготовлено правильно, бджолам сподобається встановлена пастка або порожній вулик, приготований для них.

З виловом диких комах можуть впоратися навіть початківці бджолярі, однак варто врахувати деякі нескладні правила від досвідчених пасічників, які можуть допомогти обійти найбільш поширені помилки в цій справі.

 • Пастки для трудівниць потрібно встановлювати на стійких деревах, при цьому на досить міцних гілках, щоб конструкція не розхитувалася навіть при дуже сильному вітрі.
 • Необхідно закріпити пастку на висоті не менше трьох метрів. Рекомендована висота – 5-7 метрів від землі.
 • Ідеальним місцем установки пастки буде висока, окремо зростаюче і не заросле гілками дерево, поруч повинні рости медоноси, повинен перебувати водойму.
 • Медові трудівниці в основному мешкають в квітучих полях і луках, там, де збирають пилок, близько такого місця можна встановити порожнє гніздо для лову бджіл.
Це цікаво  Африканизированная бджола-вбивця

Рій бджіл можна також знайти в своєму саду або на городі, в цьому випадку не потрібно нікуди їхати. Навіть якщо на ділянці ростуть лише дві яблуні і вишні, але біля будинку знаходяться липи, то ймовірність знайти диких особин дуже велика. При цьому спеціальну пастку виготовляти не треба, можна просто поставити порожнє гніздо.

Не варто відразу ж переносити заселений вулик на пасіку до інших родин, краще дати комах трохи звикнути до нового житла, тоді вдале заселення буде гарантовано.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *