Особливості підготовки до зимівлі бджолиних вуликів на вулиці і в лежаках

Щоб підготовка бджіл до зими на вулиці і в лежаках пройшла успішно, потрібно знати деякі правила утеплення вуликів і основні потреби бджіл у холодну пору року.

Комфортні умови для зимівлі — важлива вимога для життєдіяльності і розвитку вулика. Підготовка бджіл до зимівлі на вулиці включає в себе цілий комплекс заходів, в яких існує безліч важливих нюансів.

Саме дотримання таких незначних деталей може позначитися на подальшому житті сім’ї. Як правильно підготувати бджіл до зимівлі, утеплення вуликів і забезпечення безпеки — все це докладно описано в інформації нашої статті.

Особливості зимового періоду

Особливості підготовки до зимівлі бджолиних вуликів на вулиці і в лежаках

Підготовка до зимівлі бджолосімей починається задовго до появи перших заморозків. У першу чергу це стосується вибору вдалого місця для розташування вуликів. Це комфортне місце повинно бути захищене від сильного вітру, але мати доступ свіжого повітря. Обов’язково необхідно переконатися у відсутності шкідників поблизу — бджола не виносить мишачий запах, що йдеться «на дух».

Тут існує два варіанти:

 1. Розмістити вулики в підсобному приміщенні з необхідною температурою і захистом від вітру і негоди.
 2. Забезпечити необхідний захист і утеплення на відкритому повітрі.

Розміщені в омшанику вулики потребують регулярного провітрювання, крім того дуже небезпечна для них підвищена вологість, тому цей показник необхідно контролювати. Багато бджолярі вважають, що оптимальним варіантом буде зимівля бджіл на відкритій місцевості. Таким чином, сім’я стане міцнішою і сильнішою, адже слабкі особини просто не виживуть. Саме про другому способі підготовки вулики і бджіл до зими піде мова далі.

Важливо: як би не дивно це звучало, але як підготуватися до зими, необхідно думати вже з весни. Практично всі повсякденні роботи спрямовані на зміцнення бджолиних сімей і вуликів, а саме ці фактори сприяють успішній виживання сім’ї в зимовий період.

Що необхідно?

Самий головний ворог для бджіл в холодний період — вітер, тому в першу чергу необхідно потурбуватись про достатню герметичності вулика. Для цього використовується внутрішнє і зовнішнє утеплення, яке можна виконати своїми руками за нетривалий час.

Це цікаво  Пасіка з чого почати

В якості необхідних матеріалів підійдуть практично всі будівельні відходи. Якщо після проведення ремонтних робіт залишилися шматочки пінопласту, фольгованого пеностирола і толі, то все це успішно можна використовувати для бджолиних будиночків.

Утеплити кришку конструкції можна за допомогою повстяній або тканинній подушки. В якості наповнювача підійде практично будь-який матеріал, а також натуральні компоненти. Якщо використовується синтепон, бажано передбачити мелкоячеистую сітку для захисту комах, які можуть заплутатися і загинути.

Особливості утеплення вуликів на зиму:

 • в обов’язковому порядку утеплюються всі частини конструкції;
 • вулики необхідно поставити на тверду поверхню, як можна ближче один до одного;
 • бажано відгородити місце зберігання від протягів;
 • в ізоляції необхідно зробити досить великий отвір для вічка;
 • внутрішня частина також добре оглядається, прибираються старі рамки і стільники, виконується перегрупування;
 • у багатокорпусному вулику необхідно прибрати нижній сектор, щоб оптимізувати простір;
 • розмістити вулики необхідно льотками на південну сторону, щоб всередину потрапляло сонячне світло;
 • стільники з розплодом також розміщуються ближче до виходу, щоб надходило достатньо повітря для хорошого розвитку потомства;
 • обов’язково передбачається хороша система вентиляції.

Під час виконання всіх підготовчих робіт бажано також провести побіжний огляд конструкції, видалити і замінити пошкоджені елементи, а також провести бактерицидну обробку дерев’яних частин. Зайнятися всім цим можна вже в серпні, після останнього медозбору. Щоб життєдіяльність бджіл була максимально комфортною, необхідно передбачити систему вентиляції повітря.

Для цих цілей робиться додатковий льоток чи просвердлюються невеликі отвори в кришці. Необхідно також подбати про те, щоб сніг або дощ не потрапляли всередину вулика, інакше комах загрожує небезпека.

Більшою мірою необхідність якісної вентиляції притаманна сучасним вуликів або пінополістиролу. Незважаючи на очевидні переваги: не треба утеплювати додатково, а також зручність експлуатації, недоліки конструкції також є.

В першу чергу це здатність накопичувати конденсат, який заважає бджолам спокійно зимувати. Підвищується їх активність, а значить, збільшується споживання корму. Щоб цього не сталося, і сім’я не опинилася без харчування посередині зими, необхідно подбати про достатню вентиляційній системі ще з осені.

Ревізія бджолиної сім’ї

Підготовка бджолиних сімей до зимівлі не обмежується одним лише утепленням вулика. В першу чергу необхідно подбати про достатніх припасах на зиму, позбутися від паразитів і забезпечити збереження розплоду і дорослих особин від гризунів.

Це цікаво  Як правильно утеплити вулик для комфортної зимівлі бджіл на вулиці?

Останній пункт дуже важливий, адже навіть характерного запаху буде достатньо, щоб бджоли відмовилися на наступний рік від свого будиночка і не повернулися після весняного вильоту. Важливою умовою вдалої зимівлі буде огляд і відбраковування бджіл. Це називається осеней ревізією, але підготуватися до неї можна відразу після медозбору.

Необхідні дії:

 1. Бджолині сім’ї обов’язково переглядаються, видаляються слабкі або покалічені особини. Такий природний відбір — запорука успіху.
 2. Матка повинна бути молодою, так бджоли гарантовано переживуть зиму. Якщо сім’я слабка, рекомендується підселити її до більш сильної.
 3. Забезпечте вихованцям максимально можливий спокій. Їх не повинні турбувати сторонні шуми, запахи або вібрація.
 4. Якщо підготовка бджіл до зими відбувається перед заморозками, обов’язково необхідно утеплити вулик.
 5. Щоб бджоли не збиралися в рій, бажано встановити у вулику кілька рамок з вощиною. Побудовані стільники час від часу необхідно забирати (вони знадобляться для головного збору), щоб комахи були завантажені будівельними роботами весь час.

Обробка від шкідників вважається обов’язковим заходом. Попередньо необхідно провести огляд, щоб оцінити ступінь зараженості. Виходячи з цих даних, можна підібрати оптимальний препарат і вид обробки.

Найбільшу ефективність показало використання дим – гармати зі спеціальними медикаментами. Після того, як підготовлений вулик готовий і утеплений достатнім чином, можна подумати і про інші нюанси.

Важливі нюанси при виконанні робіт

Однією з головних умов підготовки бджіл і вулики до зими є добре продумана система вентиляції. Запітніння і перегрів всередині призведе до хвороб і загибелі комах. Якщо сім’я досить велика, можна продумати другий льоток, зазвичай розташований нижче першого. Під час потепління його можна також відкривати, щоб був достатній доступ свіжого повітря.

Секрети успішного виживання:

 • для підгодівлі бажано використовувати світлі сорти меду. Велика ступінь кристалізації інших видів негативно впливає на стан бджіл. У вулику також повинно бути заготовлено достатню кількість перги, інакше сім’я не зможе відтворювати потомство;
 • годування цукровим сиропом відбувається на початку осені. Необхідно забезпечити хорошу вентиляцію в цей час, інакше всередині вулика буде накопичуватися конденсат;
 • підживлення припиняються з настанням холодів. У цей час активність бджіл знижується, і вони не можуть повноцінно переробити сироп в мед. Якість такого меду погане, він водянистий, тому може заграти і викликати у вихованців спалахи захворювань і привести до загибелі;
 • щоб осіннє нарощування бджіл було достатнім, необхідно подбати про достатню кількість корму і пилку. При нестачі поживних речовин, комахи припиняють годувати розплід, тому в цей час можна починати давати їм цукровий сироп невеликими порціями;
 • обов’язково необхідно зібрати гніздо на зимовий період. Це дозволить оптимізувати переміщення бджіл з вулика, а також зберегти молодняк в цілості;
 • для харчування сім’ї необхідно залишити достатньо меду. Цей показник залежить від величини вулика і чисельності комах, зазвичай вона варіюється в межах 22 – 25 кг меду;
 • зимівлю в середньому переживають близько половини від чисельності осінніх мешканців вулика. Це нормальний показник, тому для зміцнення сім’ї навесні використовуються особливі заходи, що дозволяють швидко наростити чисельність і посилити сім’ю.
Це цікаво  Необхідне обладнання для виробництва продуктів бджільництва

Дуже важливо, навіть вдало перезимували не забувати і про додаткові клопоти, пов’язаних з облаштуванням вуликів. У теплу пору року в повстяної підстилці немає потреби, тому всі утеплювальні елементи необхідно зняти, добре просушити і прибрати на зберігання до наступного сезону.

Якщо деякі елементи погано перенесли заморозки і не підлягають відновленню, необхідно відразу ж підготувати аналогічну заміну, щоб з приходом осені не вирішувати цю проблему заново. Специфіка зимівлі в лежаках не сильно відрізняється від звичної конструкції вуликів.

Для цього також використовується відповідне утеплення, а рамки розташовуються в належному порядку. Великим плюсом вважається можливість об’єднання сімей, а також формування нового «колективу» за допомогою розділових перегородок.

Сучасне бджільництво має хорошою теоретичною базою для успішного розведення бджолосімей. Багатовіковий досвід предків знаходить відображення і в сьогоднішніх реаліях, а велика кількість товарів і можливостей сучасних технологій дозволять зробити роботу швидше і продуктивніше.

Якщо мова йде про те, як підготувати бджіл до зимівлі, неоціненну допомогу дасть інформація нашій статті, адже саме знання важливих нюансів підкаже багато аспектів успішного виживання.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *