Особливості та корисні властивості бортного меду від диких бджіл

Продукти бджільництва завжди відрізнялися виключно багатим складом і користю для людини. Разом з тим, навіть серед такого екологічно чистого продукту існують свої лідери якості.

Одним з найбільш рідкісних і цінних видів меду є бортьова. Особливості, склад і корисні властивості, а також чому він настільки рідкісний і дорогий — вся інформація представлена далі в нашій статті.

Що це таке?

Особливості та корисні властивості бортного меду від диких бджіл

Борть — це назва гнізда диких лісових бджіл. Розташовується воно в дуплах дерев і зустрічається досить рідко. Відповідні умови для розведення та збору такого продукту зустрічаються все рідше, а самі бджоли вже занесені в Червону книгу і поступово зникають. Досвідчені бджолярі трохи спростили завдання пошуку, облаштовуючи бортниковый вулик своїми руками.

Щоб зробити штучну борть, пасічник – бортник вибирає відповідне дерево і видовбує гніздо. Зовні залишається лише невелика щілина, обгороджена заслінкою. Придатною для заселення ця борть буде лише через два роки. Для приманки всередині розкладаються пучки сушених трав, стільники і трохи меду, щоб прийняти в гніздо новий рій.

Збір «урожаю» відбувається в кінці літа або на початку осені. Зрозуміло, такі умови дають менший обсяг медового продукту, але концентрація корисних речовин в ньому буде в рази більше. Мед, отриманий таким чином, називають бортьова, за способом видобутку.

Як зібрати дикий мед?

Бортьова мед дуже рідкий, адже його цінність ще й у трудомісткому процесі збору. У дикій природі багато тварини справляються з цією справою самостійно, але людина для цього придумав чимало корисних пристосувань.

Особливості збирання дикого меду:

 • захисна екіпіровка повинна бути максимально надійною;
 • використовується спеціальний выкуриватель для бджіл;
 • брати треба не весь мед, щоб бджолиний рій зміг пережити зиму і залишитися до наступного року.
Це цікаво  Корисні властивості меду з чебрецю і протипоказання до її вживання

Багато бджолярі вважають за краще самі створювати «дикі» вулики. Для цього в колодці дерева видовбується порожнина, що має вхід для комах і знімний дах. Саме ця важлива деталь значно полегшує процес збирання дикого меду.

Важливий момент: мед не повинен контактувати з металевими предметами, тому збір здійснюється винятково дерев’яними пристосуваннями. В процесі також пропущений етап відкачування, тому в складі є віск, пилок, перга, бджолина отрута, обніжжя та маточне молочко.

Цінність

Натуральний склад і виключно екологічне сировину для виготовлення робить цей вид меду надзвичайно цінним продуктом. При зборі не відділяється віск і пилок, тому склад максимально корисний для нашого організму. Мед за своєю структурою наближений до природної плазмі крові, тому засвоюється повністю, дика його різновид підкріплюється ще й сильним імунітетом бджіл, які в природних умовах рідше хворіють поширеними для них недугами.

Переваги дикого меду:

 • екологічно чистий продукт, збір здійснюється далеко від доріг і промислового виробництва;
 • в процесі збору в складі залишаються інші продукти бджільництва, що збільшує цінність;
 • бортництво не використовує ніяких добавок, як часто роблять бджолярі у звичайному виробництві;
 • рідкісний збір дозволяє меду «визріти» в стільниках;
 • дикі бджоли володіють міцним імунітетом, що передається і продуктів їх діяльності;
 • приготування передбачає збір нектару з лісових і лугових трав, а це цінне джерело корисних речовин.

Консистенція бортного меду набагато густіше, до того ж у ній виразно помітні включення з пилку і воску. Продається натуральний продукт або у сотах, чи у герметично закупорених скляних ємностях.

Протипоказання

По-перше, індивідуальна алергічна реакція, тому пробу краще почати з невеликої кількості.

По-друге, дитячий вік до двох років — це основна особливість прийому будь-якого продукту бджільництва.

Це цікаво  Що таке кедровий мед і якими корисними властивостями він володіє?

Склад бортного меду максимально збагачений корисними мікроелементами і вітамінами, тому його рекомендується приймати для підтримки літнім людям, вагітним і годуючим жінкам, а також часто хворіючим дітям.

Корисні властивості

Бортьова мед володіє безперечними перевагами перед своїм «цивілізованим» аналогом. Разом з тим, його застосування має важливі відмінності, а також особливості. В першу чергу, це безпечне кількість за показаннями, що визначає денну порцію. Зрозуміло, будь-який продукт не принесе користі при неконтрольованому прийомі, тому дуже важливо дотримуватися рекомендовану дозу.

 1. Посилення імунного захисту організму – щоденне вживання допоможе уникнути сезонних застуд. Крім того, цей мед зміцнює стінки судин, усуває патогенну флору і грибки.
 2. Стимулює кровообіг мозку – це благотворно позначається на концентрації уваги, покращує пам’ять та процеси мислення.
 3. Загальна тонізація організму – значний протипухлинний ефект, а також уповільнення процесів старіння.
 4. Лікування органів ШКТ – зміст перги забезпечує нормалізацію процесів травлення.
 5. Заспокійливий ефект дає регулярне застосування, тому бортьова мед використовується для лікування неврозів, безсоння і як восстановляющее засіб після нервових зривів і стресових ситуацій.
 6. Благотворно впливає на серцевий м’яз – допомагає відновитися після перенесених інфарктів та інсультів, а також використовується як профілактичний засіб від цих недуг.
 7. Антиоксидантні властивості – ефективний для очищення організму від шлаків, шкідливих сполук і токсинів. Використовується в якості підтримуючого засобу при дієтах, адже багатий склад забезпечує організм необхідними речовинами.

Крім того, такий мед диких бджіл містить продукти життєдіяльності трутнів і матки, а це гарантує великий вміст гормонів. Через це властивості, бортьова мед часто прописують для лікування проблем інтимної сфери. Це лікування безпліддя, посилення статевого потягу і лікування сексуального безсилля. Регулярний прийом цього цінного продукту забезпечить вирішення цих проблем, а також сприяє здоров’ю репродуктивних органів.

Де можна купити і яка ціна?

Зрозуміло, такий цінний продукт в буквальному сенсі слова не міг залишитися без уваги всіляких шахраїв. Зустріти у продажу справжній мед бортьова також важко, як і його аналог в дикій природі. Щоб не попастися на гачок аферистів, слід уважно оглянути стільники з медом. У диких бджіл структура сот трохи відрізняється від традиційної.

Це цікаво  Користь меду з верблюжої колючки і способи його застосування

Виглядає вона скоріше як пірамідки або стовпчики, консистенція меду дуже в’язка і густа, а палітра відтінків — від світло-золотавого до темно-бурштинового. Колір меду залежить від переважання медоносних культур на місці збору, а от запах завжди залишається дуже приємний, концентрованим, з виразними «лісовими» нотками.

На бортьова мед середня ціна буде вище звичайних аналогів, тому цей критерій важливий. Вартість не може бути порівнянна із звичайними сортами меду, адже виробництво набагато складніше, а кінцевий результат не приносить багато обсягу. Зазвичай вона коливається від 2800 рублів за кілограм і вище. Абхазький дикий мед можна купити за 2150 рублів, а продукт з Алтаю буде коштувати від 3200 рублів.

Важливий рада: закупівля меду відбувається здебільшого в Башкирії, а саме в бурзянському районі. Якщо це оригінальний продукт, обов’язково вимагайте сертифікат якості та інші офіційні документи на справжність товару. Добувають його також і на Алтаї, цей вид бортного меду особливо цінний, але і набагато дорожче. Привізною мед з Абхазії також не поступається за якістю, але на ринку зустрічається ще рідше.

Бортьова мед — унікальний продукт з відмінними характеристиками. Його склад екологічно чистий, а включення інших продуктів життєдіяльності бджіл допомагає зробити його максимально корисним для організму. Особливістю збору є видобуток в диких умовах, тому цей продукт дуже рідкісний і дорогий. Детальна характеристика цього унікального виду меду наведена в нашій статті.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *