Особливості та нюанси змісту медоносних бджіл у вуликах-колодах

«Назад в майбутнє» – назва відомого всім фільму як не можна краще підходить до колодному бджільництву. Давайте розглянемо його особливості, почитаємо поради досвідчених бджолярів і дізнаємося, чому колодне бджільництво підходить для початківців. Здавалося б – сучасні технології, багатокорпусні вулики, рамки і готові вощини. Чому пасічників раптом знову потягнуло до старим російським способів бджільництва?

Що таке колодне бджільництво?

Особливості та нюанси змісту медоносних бджіл у вуликах-колодах

Воно йде ще з давніх часів, коли борть замінили колодою, але ще не заробили перші вулики. Колода – це максимально близький до природного бджолиний будинок, де комахи будують своє гніздо так, як їм треба, а не як придумав пасічник. Де відбудовують стільники без штучної вощини, а мед виходить ароматніше і насиченішим.

Сучасна пасіка вимагає від бджоляра напруженої роботи протягом усього періоду медозбору. Потім бджіл треба лікувати, збирати на зиму гніздо і так далі. Колодне бджільництво передбачає мінімальне втручання людини в життя бджіл. Треба виготовити колоду, заселити туди рой і… все. Восени можна відбирати мед.

Сьогодні у багатьох еко-поселеннях або, як їх ще називають, родових маєтках ентузіасти починають відроджувати колодне бджільництво з-за його екологічності. Адже в цьому випадку не застосовуються хімічні ліки для бджіл – виявляється, вони непогано лікують себе самі. Не використовується штучна вощина – бджоли відбудовують стільники без неї.

Колодная пасіка більше підходить саме для такого аматорського бджільництва, так як у її господаря практично відсутня можливість як-небудь впливати на життя бджолиної сім’ї в цілях підвищення врожаю меду.

Особливості

Якщо ви тільки заселили рой в нову колоду, будьте готові до того, в цьому році мед відбирати небажано – так радять досвідчені бортевики. Деякі бджолярі взагалі восени мед не забирають, а роблять це лише навесні, коли бджілки віддають не з’їдені залишки меду практично добровільно.

Заселити їх можна по-різному. Зловити рій бджіл як у пастку, купити бджолопакет або переселити їх з роївні. Яке бджілкам в такому будинку? А бджілкам там добре з кількох причин:

 1. У правильно зробленої середньої колоди розмір внутрішнього простору становить близько 200 к. Сім’я, яка живе в ній, набагато більше тієї, що міститься у вулику. Відповідно вона буде міцніше і принесе більше меду.
 2. Бджоли будують стільники в такому порядку і кількості, що їм життєво необхідно – для розплоду, корми і нормальної вентиляції. Вони не заселяють чорні старі соти – піклуються про здоров’я потомства. Комірки стільників не задані вощиною, яку розмістив там пасічник, а побудовані саме за тими розмірами, які потрібні бджолам.
 3. На зиму комахи залишають мед, а не те, що вони зроблять на цукровому сиропі. Звідси хороший імунітет, міцні бджоли, відсутність хвороб.
 4. Комахи самі регулюють зимову вентиляцію колоди, закладаючи щілини прополісом. То ж вони роблять і з вічком, зменшуючи його діаметр або просвіт настільки, щоб туди не могли залітати оси або шершні. У випадку з вуликами пасічник постійно контролює розмір льотка.
 5. Завдяки великим і раціонально влаштованого внутрішнього простору такі сім’ї менше рояться.
 6. Відбір меду – щадний для бджіл. Він здійснюється через нижню должею. Це дозволяє виламувати стільник з медом, не травмуючи гніздо з розплодом і не гублячи бджолину сім’ю. У цьому значну перевагу колоди перед бортью. При цьому не доводиться закурювати бджіл.
Це цікаво  Профілактика і лікування небезпечного захворювання бджіл браулеза

У чому вигода для пасічника? В першу чергу у відсутності великих трудових і матеріальних витрат. Не треба витрачати гроші на хімію, обладнання і інструмент. Колодне бджільництво підходить для початківців пасічників – воно допоможе освоїтися з бджолами і вивчити основи справи.

Розведення бджіл у колодах має і свої недоліки:

 • Відсутність можливості впливати на життя бджіл. З такими сім’ями неможливо вести племінну роботу.
 • Можливість того, що бджоли покинуть житло, якщо їм щось не сподобається. І зробити з цим вже нічого не можливо.

При переході на колодне бджільництво треба визначитися, для чого вам потрібна пасіка. Якщо ви маєте виключно комерційний інтерес, то такий спосіб розведення бджіл вам не підійде. Якщо ж вами рухають інші інтереси, варто спробувати поставити колодную пасіку.

Мед, отриманий з колоди – більш насичений, має багатий смак і аромат і цінується більше звичайного. А якщо відбирати його навесні, то він має ще й підвищеними лікувальними властивостями.

Вулик колода

Як зробити своїми руками колоду для бджіл? Раніше її виготовляли із суцільного шматка дерева. Відпилювали частина стовбура висотою 1,5 – 2 м, видовбували серцевину і облаштовували в ньому бджолиний будинок. Щоб бджоли полюбили його є кілька умов:

 1. обхват стовбура повинен бути достатньо великим, адже внутрішній простір вулика має бути не менше 40 см в діаметрі і товщина стінки не менше 6 див.
 2. дерево має бути листяних – береза, тополя, осика, дуб, вільха або липа;
 3. дерево має бути добре висушене, щоб там не з’явилася цвіль і грибок.

У наших лісах сьогодні не так-то просто знайти дерево такого розміру, тому колоду для бджіл можна зібрати з дощок. Для неї використовують добре висушену дошку. Зовнішня форма доказ-колоди може бути квадратної, але всередині її краще оббити рейкою трикутного перерізу, щоб надати внутрішньої частини форму кола. Колода для бджіл повинна мати висоту не менше 120 див.

Це цікаво  Способи та особливості двухматочного утримання бджолиних сімей

Для виготовлення колоди для бджіл з стовбура дерева своїми руками потрібно зробити наступне:

 • Розпиляти колоду вздовж на дві частини, причому бензопилою краще не користуватися, деревина може ввібрати запах бензину.
 • Видовбати серцевину і залишити дерево для просушування.
 • Зробити два кругових спила для верхньої і нижньої кришки – должеи.
 • Висушені частини з’єднати так, щоб по одному шву залишився льоток, він повинен знаходитися вище дна на 30 см і йти до самого верху (на ¾ висоти колоди). Ширина щілини повинна бути близько 8 мм – це вважається ідеальним розміром. На зиму бджоли самі проломи щілину так, щоб житло добре вентилювалися.

Вулик не повинен мати інших просвітів, якщо вони є, зовні їх треба замазати глиною, а всередині бджоли всі прополісують самі. Верхня кришка притирається до отвору і кріпиться дерев’яними цвяхами. Нижня – робиться на петлях, тому що саме через неї буде вилучатися мед. На внутрішню частину верхньої кришки краще натягнути матерію, щоб бджоли не почали на ній відбудовувати стільники.

Всередині має бути дві хрестовини – одна вгорі, друга – приблизно посередині. На них бджоли будуть відтягувати стільники. Чим частіше решітка хрестовин, тим міцнішими будуть триматися стільники.

Вулик Шапкина

Щоб зробити відбір меду більш зручним, поліпшити зовнішній вигляд і полегшити вагу конструкції була придумана сучасна колода, так званий вулик Шапкіна. Вона збирається з дощок і часто має кілька корпусів. Такий вулик вузький і високий. Він теж призначений для безконтактного бджільництва. Всередині він наскрізний, що дає можливість бджолам будувати стільники у всю висоту колоди.

Під кришкою також розміщують планки, або лінійки з пазами, залитими воском. Якщо покладені планки, бджоли будуть розміщувати стільники на свій розсуд. На лінійках вони будують стільники вже в строгому порядку. Деякі бджолярі розміщують порожні рамки з тонким нижнім і верхнім краєм, щоб стільники були суцільними.

Це цікаво  Далекосхідні бджоли

Щоб забрати стільники з медом їх потрібно відрізати – тонкий дріт наскрізь протягнути в потрібний корпус через спеціальну щілину, яка при необхідності потім закривається. Корпусу можна знімати, змінювати місцями і ставити нові. Сучасні бджолярі вважають за краще вулика Шапкина, виготовлені з фанери і утеплені пінопластом.

Установка

Правильна установка колоди дуже важлива. Місце для неї вибирається світле і не вітряне. В полуденні години вулик повинен перебувати в тіні. Поблизу не повинно бути скотного двору – бджоли чутливі до запахів, вони можуть покинути житло. Над колодою повинен бути навіс від дощу і для створення тіні.

Встановлюється доказів на висоті 70 см від землі на спеціальну раму з нахилом близько 30 з вічком, зверненим на південь. У верхній частині колоди перебуватиме мед, який залишиться бджолам на зиму. А в нижній частині – мед бджоляра.

Підготовка та заселення бджіл

Якщо колода зібрана з вологої деревини, її треба залишити сушитися до наступного року. Буває, що за цей час в ній може оселитися сімейство ос або шершнів. Навесні їх гнізда можна подрібнити і засипати на дно колоди, це буде додатковим способом залучення роя, якщо ви збираєтеся ловити. Щоб уникнути зальоту шершнів льоток зменшують так, щоб пройшла тільки бджола – до 8 мм.

Яка рік колоду потрібно обов’язково почистити від гнилі, пилу та сміття. Для цього стінки ретельно отскребаются, а для видалення неприємного запаху, якщо він є, їх натирають мелісою або м’ятою.

Якщо рій заселяє колоду сам, чіпати її не можна протягом декількох днів, щоб не злякати бджіл. Наскільки припав по душі їм новий будинок можна судити по льоту. Якщо бджола вилітає з колоди і відразу спрямовується в полі, значить, все в порядку. Якщо після вильоту рух бджіл хаотичне і метушливий, значить, їх щось не влаштовує. У цьому випадку рій може покинути колоду навіть без матки.

При заселенні бджіл з роевника їх пересипають у колоду за допомогою дерев’яного ковшика, намагаючись якомога менше користуватися димарем. Але спочатку у вулик підсаджують матку в клітинці, закріпленої на довгій палиці. Якщо через день матка не вийшла сама, її випускають.

Колода, зроблена своїми руками і влаштована всередині по всім правилам – це найприродніший і щадний спосіб утримання бджіл. А вони в боргу не залишаться, віддячать вас чарівним смачним медом.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *