Особливості та основні переваги кочового бджільництва

На жаль, сьогодні багато поля поблизу людського житла забруднені хімікатами, промисловими відходами та ін. Тому набирає популярності кочове бджільництво. Розповімо докладно про вибір місця та інші особливості такого способу збору екологічно чистого меду.

Причини появи кочових пасік

Особливості та основні переваги кочового бджільництва

Пасіка на колесах – справа не проста. Це трудомісткий процес. На переїзди відходить і час, і сили бджоляра, і велика кількість роботи на пасіці, плюс фінансові та інші труднощі. Навіщо ж деякі пасічники вибирають цей спосіб?

 1. Кочове бджільництво дає переваги у виборі екологічно чистого місця для медозбору.
 2. Так легше контролювати і період медозбору, і наявність певних рослин, які більше підходять за вашу думку. А коли мало нектару, таким чином можна переїхати туди, де їх буде набагато більше.
 3. Кочевка бджіл має сенс і в тому випадку, якщо у вашій місцевості територія перевантажена сусідськими пасіками. Краще дійсно переїхати далі, щоб вашим бджолам було де працювати.

Основні переваги

Крім названих причин можна відзначити наступні переваги, якими володіє кочове пасіка:

 • Забезпечення великої кількості квітучих медоносів, а значить, і вироблення великої кількості меду. Вважається, що якщо один вулик дає більше 5 – 6 кг меду при виїзді за межі звичайної пасіки, то ця поїздка вже окупилася.
 • Ви можете самі контролювати, коли починати медозбір, а це може бути набагато раніше звичайного цвітіння у вашому регіоні. Також і закінчувати роботу можна пізньої осені. Таким чином, сезон медозбору для вашої пасіки триватиме набагато довше звичайного, що знову принесе вигоду.
 • Мобільність пасіки сама по собі – перевага. Адже ви самі вирішуєте, де і скільки затримаєтеся, які луки та ліси виберете для збору меду, тим самим, визначаючи якість кінцевого продукту.

Враховуйте недоліки

Перед тим як зважитися на першу поїздку, слід знати і про недоліки:

 1. Постійна перевезення вуликів тягне за собою великі витрати. Крім того, це фізично важко і не так зручно, як займатися пасікою на одному і тому ж місці.
 2. Працювати, лагодити, доглядати за бджолами необхідно буде в «польових» умовах. Вам потрібно все інструменти взяти з собою, а жити доведеться в незручному будиночку, а то і зовсім в наметі.
 3. Постійно потрібно шукати нові місця медозбору, добре орієнтуватися в навколишніх територіях і стежити за цвітінням медоносів.
 4. Вам потрібно постійно наглядати за своїми вуликами, станом бджіл, охороняти пасіку та ін.
 5. Не на кожне місце можна приїхати просто так. Часто будуть потрібні якісь документи і дозволи, про які ви повинні потурбуватися заздалегідь.
Це цікаво  Бджоли в січні: що потрібно зробити

Важливі нюанси

Досвідчені бджолярі без проблем займаються подібним, і для них кочове пасіка часто стає вигідною справою. Без досвіду впоратися з усіма труднощами може виявитися не під силу. Перерахуємо основні тонкощі роботи на такому пасіці:

 • Всі вулика повинні бути цілими і міцними, щоб в дорозі вони не розпалися.
 • Ставити вулика для перевезення потрібно так, щоб вони не билися один про одного. Перевезення для ваших вихованців повинна бути максимально м’якою і тихою.
 • Для полегшення вашої праці, слід подбати і про легкість вуликів, особливо якщо ви будете їх постійно вивантажувати і завантажувати на причіп.
 • Дах у кожного доказ повинна бути прямою і гладкою, щоб можна було ставити їх одна на одну для економії місця.
 • Для надійності досвідчені пасічники радять скріплювати вулика мотузками або дротом між собою.
 • Вибирайте дистанції для кочівлі не більше 30 км. Так буде простіше і бджолам, і вам.
 • Для великої кількості вуликів може знадобитися не одна перевезення, а декілька заходів. У такому разі слід правильно розраховувати час, щоб все встигнути.
 • Запасіться достатньою кількістю вощин, рамок і пр. Адже кочевка бджіл передбачає збільшення медових запасів, а значить, бджолам їх потрібно буде кудись складати.
 • Не завжди має сенс виїжджати на весь сезон. Іноді можна робити частково кочове пасіку. При цьому залишати свою територію тільки тоді, коли це виправдано відсутністю медоносів.
 • Перед поїздкою вам слід запастися і потрібними довідками від ветеринарів, щоб до вас не було претензій. Тільки здорову пасіку можна переміщати.
 • Також важливо здобути та дозволу на розміщення пасіки на чужій території.
 • Перед поїздкою уважно огляньте своїх бджіл на наявність сильних родин, хороших плідних маток. Адже не має сенсу турбувати слабкі сім’ї і рухатися в дорогу, якщо бджоломатки не здатні давати великий розплід.
 • Пам’ятайте і те, що на кочовий пасіці в рази зростає небезпека різних захворювань. А тому ваша додаткова турбота – забезпечення санітарних норм та безпеки для здоров’я ваших трудівниць.
Це цікаво  Ліки для бджіл: основний набір

Вибір місцевості

Дуже важливий вибір місця для кочової пасіки. Адже від цього буде залежати безліч умов для роботи бджіл.

 1. Найважливіше – наявність великої кількості медоносів.
 2. Також слід подбати про наявність чистих водойм поблизу.
 3. Оскільки ви будете транспортувати своїх трудівниць причепом або машиною, вам потрібно подбати і про те, де розташувати весь свій транспорт. Також огляньте, чи є де виставити вулики на рівній поверхні.
 4. Місцевість не повинна бути занадто вітряною. Уникайте протягів, дощів, вогкості. А в саму літню спеку забезпечте тінь для розміщених вуликів.
 5. Важливо й те, щоб на новій території не було накладено карантин через заражених поруч пасік. Ваших трудівниць потрібно привозити тільки у чисті місця, інакше поїздка втратить свій сенс.

Який вам потрібен транспорт?

Залежно від тривалості вашої поїздки, кількості вуликів, фінансових можливостей, слід вибирати і транспорт. А це може бути:

 • Звичайний причіп автомобіля. Годиться тільки в тому випадку, якщо вуликів трохи і їздити ви збираєтеся недалеко.
 • Вантажівка. В нього поміститься до 10 бджолиних будиночків і їхати буде зручніше. Якщо ж до нього додати причіп, то кількість вуликів, які ви можете перевезти за один раз, збільшиться вдвічі.
 • Спеціальний бджолиний павільйон. Він може бути різної конструкції – критий, відкритий, простий або навіть касетний. У будь-якому випадку тут передбачається достатньо місця для безлічі вуликів, а також вам не потрібно постійно вивантажувати їх на землю. У такому павільйоні вулика можуть стояти весь час медозбору.
 • Ще більш зручний варіант, але і самий витратний по фінансам – кочовий модуль. Тут передбачаються максимальні зручності як для бджіл, так і для самого пасічника.

Вибирати відповідний транспорт слід виходячи з ваших потреб і фінансових можливостей.

Це цікаво  Дезінфекція вуликів: коли проводити

Інструкція по створенню платформи

Деякі умільці вирішують заощадити і самостійно створити платформу для бджолиних вуликів. Це нескладно, важливо дотримуватися кількох правил:

 1. Спочатку зробіть дерев’яний каркас з внутрішніми розмірами, причепа чи платформи.
 2. При цьому обов’язково ретельно виміряйте розміри вуликів і кузова. Адже вони повинні ставати в ряд з найменшими проміжками і бути надійно закріплені.
 3. Продумайте кріплення для кожного вулика окремо і з’єднання їх один з одним.
 4. Якщо ви будете встановлювати вулика один на одного, то другий ярус слід кріпити більш надійно – саморізами і металевими куточками.
 5. Бажано встановити навіс над конструкцією, щоб захистити вулика від опадів у разі поганої погоди.
 6. Якщо ви залишите між рядами вуликів достатньо місця, то зможете легко пересуватися між ними, оглядаючи під час поїздки або медозбору.
 7. Забезпечте достатню вентиляцію для них, особливо якщо не збираєтеся постійно розвантажувати причіп, а тримати вулика на платформі.

Для бджоляра також важливо створити відповідні умови для житла. Це може бути і перевозной фургончик, і навіть туристичний намет. Все залежить тільки від ваших бажань і потреб.

Інвентар

Жоден досвідчений бджоляр не поїде зі своїми підопічними в далекий шлях, не взявши з собою всіх потрібних інструментів і бджолиного інвентарю. А це:

 • Різні інструменти для ремонтних робіт – молотки, саморізи та ін. Все, чим ви користуєтеся на пасіці і вдома.
 • Деякі інструменти для мобільного ремонту свого транспорту.
 • Телефон, гроші та документи повинні бути завжди при собі.
 • Важливо подбати і про те, щоб бджолам всього вистачало – вощини, соторамки, додаткові магазини та інший пасічницький інвентар. Не забудьте димар і достатня кількість палива для нього.
 • Якщо поруч не буде магазинів, то подбайте і про те, щоб мати достатні запаси провізії, води і інших речей, які вам можуть знадобитися далеко від дому.

Тільки подумавши кочівлю до дрібниць, ви зможете зробити поїздку без яких-небудь труднощів. Для першого разу бажано здійснювати кочівлю недалеко від будинку, на короткий період. Ще краще, якщо ви зможете взяти в помічники людини, який вже має в цій справі певний досвід.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *