Особливості та основні переваги лісового бджільництва

Такий вид діяльності, як лісове бджільництво, його особливості і переваги цікавлять багатьох початківців пасічників. З переходом людства до осілого способу життя зміни відбулися і в господарській діяльності, в тому числі і розведення бджіл. У цій справі з’являється виробляє форма ведення господарства, замість дикого збору меду організується бортництво.

Бортництво походить від слова «бор», що означає «сосновий ліс». Під цим словом розуміють бджільництво, організоване в лісовій зоні.

Коротка історія поняття

Особливості та основні переваги лісового бджільництва

Для бортьова системи було характерне використання впорядкованого промислу з елементами виробництва.

Бджоли селилися в дупла, звідки важко діставати мед, тому їх почали переробляти так, щоб доступ до медового джерела був легким. Дупло з боку льотка не руйнували, як це робили при простому зборі меду, а невеликою сокирою вирубували дірку висотою близько півметра і шириною 15-17 сантиметрів. Через отримане отвір довгим ножем відрізали медові стільники і діставали ласощі.

Вже в процесі практики люди стали закривати вирізані отвори спеціальними дощечками. А коли прийшло розуміння того, що весь мед не можна забирати з дупла, так як це призведе до загибелі бджіл, то бортництво вийшло на новий рівень.

Переваги лісового бджільництва

Мед, отриманий на пасіці в лісовій місцевості, вважається елітним продуктом серед інших різновидів цього ласощі. Такий вид солодощі користується великою любов’ю народу за високі смакові та лікувальні якості.

Його часто рекомендують вживати як додаткову терапію при застудах, хворобах серця і судин. Відмінна якість цього продукту надають пилкові зерна різних лісових астений. Одним з кращих вважається липовий мед, оскільки в його складі не менше 1/3 зерен липової пилку.

Як правильно розмістити пасіку в лісі

Щоб пасіка приносила якомога більше меду і менше збитків, потрібно знати безлічі моментів для її вдалого розміщення.

При організації бджолиного господарства важливо враховувати близьке розташування квітучих рослин, що дозволить бджолам без праці збирати нектар.

Простір для пасіки краще всього вибирати неподалік від будинку, щоб огляд вуликів проводився вчасно. Підраховано, що бджоли збирають основну частину нектару в радіусі 2-х кілометрів від пасічного господарства. Для великої вироблення меду на місцевості має бути близько двох тисяч гектарів всіляких рослин, включаючи сади, луки і лісову зону.

Бджолярам, які використовують «кочовий» спосіб видобутку меду, необхідно переміщати будиночки в різні місця. Взимку рой можна перенести на горище, навесні вулики переносяться в сад, а влітку бджіл транспортують ближче до основного джерела нектару. Встановлюючи пасіку, потрібно пам’ятати про такі важливі речі:

 1. На ділянці, куди перенесено вулики, повинно бути достатньо медоносних рослин: лип, кленів, акацій, каштанів, соняшника, гречки, глоду та інших.
 2. Ділянка з бджолами можна огородити парканом до 2х метрів висотою: він захистить комах від птахів і вітру.
 3. Рівнини – хороші ділянки для бортництва, а низовини не підійдуть для цих цілей, так як туди часто опускає туман і завжди холодно, з-за чого бджоли можуть захворіти.
 4. Ідеальний простір для бджолиних будиночків – території біля річок або лісів: в цих місцях зазвичай росте багато чагарників і дерев, багаті нектаром (верба, шовковиця, клен).
 5. Якщо планується поставити вулики поруч з гречаним або ріпаковою полем, потрібно попросити у власника території документи, що підтверджують відсутність обробки рослин хімікатами.
Це цікаво  Вулик "Удав" своїми руками

Дотримання цих простих правил допоможе зібрати гарний врожай меду і зберегти чисельність бджіл.

Вибір угіддя за запасами меду

Щоб дізнатися, скільки будиночків вийде встановити на тій чи іншій території, потрібно визначити, скільки нектару вдасться принести бджолам з даної місцевості.

Зазвичай отримати відомості про землях, зайнятих медоносними рослинами, можна в адміністрації господарства. В лісництві підкажуть кількість і вид медоносних чагарників і дерев. На пасовищних землях є медоносні трави, тому потрібно врахувати і виділяється ними обсяг нектару. У середній частині РФ на 1 гектар полів доводиться 90-100 кг нектару, на заболочених ділянках – 15-20 кг, медопродуктивність вигонів становить близько 8-11 кг.

Для оцінки загального запасу нектару поля, потрібно норми видобутку меду (медопродуктивність) помножити на кількість гектарів, зайнятого цією ділянкою. Наприклад, норми видобутку ділянки, засадженого аличею, складуть близько 40 кг меду з 1 га, гречки – від 60 до 100 кг за гектар, липи – до 900 кілограмів з гектара. До оцінки медоносности ділянки звертаються в тих випадках, коли потрібно вибрати найбільш вдале місце для розташування нової бджолоферми.

Етапи формування бджолиного господарства

На першому етапі потрібно вибрати земельну площу. Її можна купити/взяти в оренду в тому районі, який найбільш підходить для бджільництва. Для цього в спеціальні відомства надсилається заява з проханням про виділення ділянки.

Після позитивної відповіді купуються бджоли тієї породи, що більш стійка до місцевих кліматичних умов. Також купуються вулики, оформляється паспорт пасіки. Бджоли у вуликах перезимують на горищі, але це підійде тільки на перший час, надалі комах потрібен постійний притулок.

Вулики підбираються того виду, який підходить для купленої породи комах. Для південних, наприклад, добре підійдуть лежаки, а середньоросійська порода краще почуває себе в багатокорпусних будиночках.

Це цікаво  Інструкція по самостійному виготовленню павільйону для бджіл з кресленнями

Правила встановлення вуликів у сільській місцевості

Лісове бджільництво в населених пунктах має свої нюанси, які необхідно враховувати, щоб створити розвивається справа.

 • Між крайнім вуликом і житловим будинком має бути не менше 50 м. Від краю ділянки до пасіки – від 10 метрів і більше.
 • Якщо площа дачної ділянки не дозволяє дотримати відстані з 1-го пункту, то розводити бджіл забороняється. Однак отримати дозвіл на цей вид діяльності можна, якщо захистити землю високим парканом.
 • Якщо земельна ділянка межує з іншими житловими будинками, то для безпеки сусідів пасічне угіддя потрібно загородити парканом, висотою від 2 метрів.

Якщо хочеться організувати даний бортництво, то для цього підійде пасіка знаходиться в лісі.

Ліс – найкраще місце для видобутку цілющого меду. У підходящої лісовій зоні повинні бути присутніми квітучі поля. «Глухий» ліс придатний для медозбору тільки навесні, коли цвітуть деякі дерева, а решту часу його буде недостатньо для отримання великих обсягів.

Рівна галявина або галявина добре підходять для спорудження пасіки. Бджолині оселі розташовуються один за одним рівними лініями або ставляться по периметру, щоб у бджіл було більше простору для обльоту. Природний пагорб, розташований поблизу, або огорожа захистять бджолині сім’ї від вітру. До галявини повинна йти хороша дорога, по якій зможе проїхати машина або трактор: вони встановлять будиночки і обладнання, а потім відвезуть мед.

Вулики не повинні стояти в тіні, краще, щоб вони в будь-який час дня були звернені до сонця, інакше бджоли стануть здійснювати перший виліт тоді, коли вже стане зовсім ясно. Ця хитрість додасть 30 або 40 хвилин медозбору бджолі.

Лісова пасіка такого виду може бути і сезонної (тільки на весняно-літній період) і стаціонарної (перебувати весь рік). Для забезпечення більшого комфорту в роботі, потрібно подбати:

 1. Про огорожі ділянки з пасікою, щоб туди не могли проникнути ні люди, ні дикі звірі.
 2. Якщо пчелоферма розташована далеко від населеного місця, варто придумати способи її охорони. Для цих цілей підійдуть камери відеоспостереження, які зафіксують все, що робиться на пасіці.
 3. Зручний варіант, коли поруч з пасічним господарством побудований невеликий дерев’яний будиночок, сарай, де можна зберігати інструменти і викачувати мед. Одна на будівництво буде потрібно спеціальний дозвіл.
 4. Не можна розміщувати бджолині вулики поряд з широкою річкою чи озером, якщо на іншому березі ростуть медоноси. Великі водойми зменшують площу збору меду. Крім того, близьке розташування води може погубити бджолу при поверненні з нектаром. Багато комахи гинуть від вітру або втоми, перелітаючи через водойму. Деякі бортники помічали, що найбільші втрати бджіл відбуваються при безвітряній погоді над водоймою, що пов’язано з відображенням дерев у воді, із-за чого комахи втрачають орієнтування і вмирають. Тому, якщо потрібно встановити пасіку поруч з водою, робити це треба на тому березі, де основний масив квітучих рослин.
 5. Вулики небажано розміщувати біля залізниць, великих автомагістралей, фабрик, що виробляють продукти з цукру, заводів з хімічною промисловістю, дитячих установ, ферм і під високовольтною лінією електропередач.
Це цікаво  Перевезення бджіл на нове місце: використовуємо візок і причіп

Якщо пасіка планується постійною, то слід подбати про омшанику, який потрібен для зимівлі бджіл. На місце бортництва краще відразу привезти весь необхідний інструмент: дахи разом з подкрышниками, додаткові корпуси, кілки для підставок, вощину, утеплюючі матеріали, так як ферма з комахами буде постійно збільшуватися.

Щоб бджола, возвращающаяся з вильоту, дізналася свій будиночок, вулики потрібно пофарбувати яскравою фарбою різних відтінків.

Розміщення вуликів

Розміщення будиночків залежить від розміру території. Найбільш вдалий варіант – розставити вулики квадратом або в шаховому порядку з відстанню 5 метрів. Такий метод розстановки підходить для великих пасечных господарств за умови хороших орієнтирів для бджіл (різноманітність забарвлень будиночків і рослинні «маячки»).

Близьке розміщення вуликів має безліч недоліків. Бджоли починають губитися, не можуть знайти свій будиночок, тому відбувається збільшення одних бджолосімей за рахунок зменшення чисельності інших. Нерідко під час шлюбних вильотів губляться матки.

Щоб уникнути таких проблем, потрібно використовувати групове розміщення вуликів. В кожній з груп ставлять по 2-4 будиночка так, щоб їх літки були повернені в різні боки, крім північного. Завдяки цьому бджоли швидше знаходять рідний вулик, а матки рідше губляться.

Вулики встановлюють на кілки або підставки. Щоб у них під час дощу не стікала вода, задні кілки забивають на 2-3 сантиметри менше, ніж передні. Підставки потрібно робити такої висоти, щоб бджоляр міг працювати не нахиляючись.

Пчелоферма, правильно розміщена в лісовій місцевості, дозволить її господареві зібрати багатий урожай цілющого меду та інших продуктів бджільництва. Пасіка знаходиться в лісі – це не тільки місце для ведення бізнесу, але і відмінний варіант для сімейного відпочинку. Свіже повітря, пахощі меду, аромат прополісу і воску створюють оздоровляющую атмосферу, яка не може не сподобатися гостям пасічника.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *