Особливості утримання бджолиних сімей у вуликах ніж двокорпусних

Мета будь-якого бджільницького господарства – високий урожай меду. Гарантією цього служать сильні бджолосім’ї, не схильні до роїння. Один із способів досягнення такого результату – двухкорпусное утримання бджіл, яке має свої нюанси та особливості. Його переваги давно оцінили пасічники. Однак метод має і недоліки.

Навіщо потрібен другий корпус?

Особливості утримання бджолиних сімей у вуликах ніж двокорпусних

Утримання бджіл, ніж двокорпусних вуликах дає можливість розширення простору для розвитку сім’ї. Коли в одному корпусі матка заповнює розплодом всі стільники, робочі бджоли не діють, а коли матка припиняє яйцекладку, створюються всі умови до початку роїння. Щоб цього не допустити, необхідно збільшити життєвий простір бджолиної сім’ї. Приводів для установки другого корпусу:

  1. До хабар зросте сильна родина – матка активно засівати вільні стільників, бджоли виростають здоровими і міцними і не втрачають свої породні якості.
  2. У бджіл не буде підстав і часу для роїння.
  3. Медозбір може збільшитися на 40 – 45%.
  4. Зросте виробництво воску.
  5. Такі вулики простіше готувати до зимівлі.

Коли ставити?

Головне – вчасно встановити другий корпус і правильно розмістити в ньому рамки. Якщо з зимівлі виходить сильна сім’я, то робити це треба навесні. Для більш слабкої сім’ї це робиться тоді, коли вона наростить чинності після зимівлі, тобто приблизно за місяць до початку цвітіння основних медоносів. До цього часу обидва корпуси повинні бути повністю заповнені відбудованими сотами.

На початку медозбору, коли бджоли понесуть перший нектар, стільники верхнього корпусу повинні бути вільні від розплоду, адже саме туди бджоли будуть складати мед.

Точно визначити час установки можна по рамкам гніздового корпусу. Якщо з 12 рамок (стандартне кількість для дадана) 8 – 9 штук повністю зайняті розплодом, а обсиженных вуличок не менше 10, значить, прийшов час збільшувати простір.

Розміщення рамок

Двухкорпусное утримання бджіл передбачає певний порядок розміщення сот. У другий корпус треба перемістити 2 – 3 рамки з запечатаним розплодом разом з бджолами і одну рамку з різновіковим розплодом. Збоку поміщають медово-перговую рамку, потім рамки з розплодом, вощину і рамку з невеликою кількістю меду, взяту з запасів. Для початку у другому корпусі повинно бути 6 рамок. Останніми ставлять перегородку і утеплювач.

Матка переходить у другий корпус, де починає активно засівати порожні стільники. По мірі того, як кількість бджіл у сім’ї буде збільшуватися, бджоляр повинен додавати рамки поки їх не стане 12 штук.

Бджоли у верхньому корпусі будуть працювати, відбудовуючи стільники. Як раз в цей час можна поповнити запас суші на пасіці, замінюючи вощиною відбудовану соту. Але робити це можна тільки в тому випадку, якщо матка не перейшла на неї і не почала її засівати.

Це цікаво  Сіра гірська кавказька порода бджіл: фото

Перегрупування рамок виробляють перед початком медозбору. Весь друкований розплід і стільники повинні бути зосереджені в другому корпусі. У міру виведення розплоду стільники звільнятимуться для прийому меду. А рамки з різновіковим і відкритим розплодом треба перемістити в нижній корпус. Починати таке переміщення слід тоді, коли у верхньому корпусі буде не менше 12 рамок.

Саме в такому розташуванні рамок і полягає практичність і зручність, які дає двохкорпусний вулик. Якщо рамки не перемістити, то у верхньому корпусі поруч з медовими будуть сусідити расплодные. Сенс створення двухкорпусного бджолиного будинку втратиться.

Під час медозбору повні рамки замінюються порожніми, таким чином, у бджіл буде набагато більше місця для меду, а у бджоляра істотно збільшиться урожай.

Тонкощі змісту

По мірі збільшення сім’ї бджоляр повинен постійно додавати нові рамки у другий корпус. Старі темні стільники для цього не підійдуть. Там можуть бути залишки меду або перги, продукти життєдіяльності бджіл і всякі бджолині відходи. Вони є потенційними джерелами інфекції. Додавати краще світлі, недавно побудовані стільники, в них і мед довше не сідає.

Якщо є хоч невеликий хабарів, можна поставити рамки з вощиною. Нижній корпус теж повинен бути заповнений не менш, ніж 12 рамками. Якщо зайнятих рамок не вистачає, щоб заповнити обидва поверхи, недостатню кількість потрібно добрати рамками зі свіжими стільниками. По мірі наповнення медом сот верхній частині вулика, бджоли почнуть заливати його в звільнилися стільники нижнього ярусу.

Саме з сот другого корпусу в першій половині медозбору відбираються рамки для зимового корму для бджіл. Мед повинен бути зрілим, а рамка заповнена запечатаним медом не менш ніж наполовину.

На час головного хабар матку потрібно пересадити в нижній корпус і ізолювати її від верхнього ярусу. Це можна зробити за допомогою спеціальної сітки – діафрагми. Її отвори занадто малі для матки і трутня, але в них без праці проходять робочі бджоли.

Відводок

В ніж двокорпусних вуликах можливо зміст сімей з двома матками. Такий спосіб дозволяє значно посилити сім’ю до моменту головного медозбору і уникнути роїння. Відводок знадобиться тільки в тих місцевостях, де медозбір настає пізно, а бджіл вывелось вже багато. Від неробства і перенаселення бджоли починають втрачати робочу енергію і готуються до роїння.

Уникнути цього можна, сформувавши відводок, оскільки гніздо для бджіл розширити вже неможливо. Також відводок необхідний і сильним сім’ям, що випереджають в розвитку інші, наявні на пасіці. З ними відбувається те ж саме – вони не дотягують до головного медозбору і відпускають рой.

Коли всі 12 рамок нижнього вулика заселені бджолами, для формування отводка забирається кілька рамок з друкованим розплодом і бджолами. Їх поміщають в інший корпус, додаючи туди рамки з кормом – пергою і медом. Для вірності туди можна струсити бджіл з ще однією рамки. Головне – простежити, щоб до отводку не потрапила стара матка.

Це цікаво  Середньоросійська порода бджіл: фото

Новий корпус встановлюють на вулик, звідки взяті рамки, льотками в протилежну сторону від основного. Пересадкою отводка зазвичай займаються вранці, а після обіду туди поміщається молода матка, але в ізольованому від загального простору вигляді. Її звільняють тільки на наступний день. Після підселення через два тижні нова матка починає активно відкладати яйця. Для виключення ворожнечі між старою і новою маткою встановлюють глуху перегородку.

Таким способом досягається дві мети – створення великої сильної сім’ї та зайнятість молодих робочих бджіл на будівництві нових стільників у верхньому корпусі. Всі бджоли працюють, молода матка, у них немає причини роїтися. Перед медозбором знімається перегородка, щоб об’єднати дві сім’ї. Стару матку можна прибрати в нуклеус, а молоду переселити в нижній корпус. Тільки після цього робиться перестановка рамок.

Спрощене утримання бджіл у вулику двухкорпусной

Такий спосіб не вимагає великих трудовитрат від бджоляра. Після установки другого корпусу з нижнього гнізда в нього переносять одну або дві рамки з розплодом різного віку, замінюючи їх а відбудованими сотами. Нагорі до расплодным рамок додають ще три – дві з невеликою кількістю меду і одну вощину.

Їх відокремлюють від вільного простору перегородкою, а зверху утеплюють холстиком і подушкою з сухим мохом. По мірі зростання сім’ї відразу встановлюють ще 6 рамок, поміщаючи їх поруч з тією, де є розплід. Матка переходить у верхній корпус і починає посівати порожні стільники, які відбудовують робочі бджоли.

Підготовка до зимівлі

Утримання бджіл в багатокорпусних вуликах полегшує завдання бджоляра. Підготовку – ревізію сімей слід починати після головного хабар у другій половині серпня. У природі бджоли чудово справляються самі і з заготівлею кормів, і з формуванням гнізда і з вентиляцією свого житла.

Особливості утримання бджолиних сімей у вуликах ніж двокорпусних

Людина втручається у ці процеси, відбираючи у бджіл більшу частину меду і розподіляючи залишилася на свій розсуд. Тому збірка бджіл на зиму – це обов’язкова процедура, яка проводиться в два етапи, а в двох корпусах це зробити простіше.

Перше, що треба зробити після медозбору, це поповнити запас корму – адже велика частина меду вилучена з вулика. Бджіл потрібно підгодовувати цукровим сиропом, щоб вони переробили його в мед і розклали його по стільників у своєму порядку. До настання холодів стільники з кормовим медом повинні бути запечатані.

У цей же час проводиться ревізія бджолиних сімей – стан матки, кількість кормів і розплоду, стан сот. Стільники не повинні бути жовтими або коричневими. Занадто світлі соти – холодні, на них не буде формуватися клуб, а навесні матка буде засівати їх в останню чергу. Коричневі стільники – старі, з великою кількістю відходів – джерелом інфекції. В них мед може швидко закисає або кристалізується.

Це цікаво  Окситетрацикліну гідрохлорид для бджіл: спосіб застосування

Ідеальний варіант – світло-коричневі стільники, в яких вывелось не більше 2 – 3 поколінь бджіл. Оцінивши розмір сім’ї, потрібно прибрати зайві стільники, залишивши лише ті, які заселені бджолами. Прибираються також рамки з пергою.

Наступний етап проводять у вересні після виходу останнього розплоду. В цей час зручно проводити лікувальну обробку бджіл від вароатозу і акарапідоз. Середина гнізда вже звільнилася, стільники стоять пусті, на них бджолина сім’я сформує зимовий клуб. Корм бджоли вже розподілили так, як їм потрібно – з боків і над клубом.

Якщо бджоли зимують в омшанику, то у вулик можна додати пару вільних рамок. Якщо вулики залишаються на вулиці, то зайві рамки краще не додавати. Рамки з медом при двокорпусний зимівлі в нижню гніздо не ставлять. Ними заповнюють верхній корпус, він вважається кормовим. У міру виснаження запасів їжі бджоли будуть переміщатися у верхній ярус. Навесні там з’явиться розплід.

Туди ж з боків встановлюється дві рамки з пергою. Кількість рамок у верхньому корпусі залежить від сили сім’ї. Повномедні стільники ставляться упереміж з частково заповненими. Не повинно бути наполовину порожніх стільників. На двох середніх рамках мед повинен бути відсутнім до висоти 5 – 8 див.

Нижній корпус повинен мати достатню підрамковий простір, щоб утворилася повітряна подушка. По мірі того як клуб переміщується в верхній корпус, це простір збільшується, що сприяє гарній вентиляції вулика та запобігає появі вогкості.

Пристрій двухкорпусного вулика

Сьогодні можна купити або виготовити на замовлення будь-вулик. А можна зробити його своїми руками. Ми не будемо докладно зупинятися на його виготовленні, відзначимо лише кілька обов’язкових параметрів:

  • дах з вентиляційними отворами, затягнутими сіткою;
  • піддашок (для утеплення);
  • потолочина;
  • подвійна діафрагма, що розділяє два корпуси;
  • дно.

Зручніше, якщо конструкція буде розбірний, щоб верхню частину можна було знімати. В обох частинах вулика робляться льотки. Діафрагма робиться з брусків. Якщо в двухкорпусной вулику буде жити бджолина сім’я з однією маткою, то додаткової захисної сітки не знадобиться.

Якщо в верхній корпус підсаджувати молоду матку, то діафрагма посилюється дрібною сіткою, перешкоджатиме шлях старої матці і трутням. При формуванні отводка у верхній частині два корпуси відокремлюються глухою перегородкою.

Єдиним недоліком двухкорпусного утримання бджіл, на думку бджолярів, є велика вага конструкції. Верхня частина може важити 45 – 50 кг. Зняти її одному досить важко, а це доводиться робити кожен раз при відкачуванні меду.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *