Особливості зимівлі бджолиних сімей в приміщенні теплиці з полікарбонату

В наших широтах дуже гостро стоїть питання із зимівлею бджіл. Бджолярі придумали безліч різних способів створення комфортних умов для своїх вихованців. Один з них – зимівля бджіл в теплиці з полікарбонату. Про нюанси та відгуках такої зимівлі бджіл розповімо далі.

Особливості тепличних споруд

Особливості зимівлі бджолиних сімей в приміщенні теплиці з полікарбонату

Теплицю, яку використовують в бджільництві, можна вибирати як звичайну, для вирощування овочів. При цьому бджоли разом з вуликами розміщуються в ній рядами на весь зимовий період. У цього способу є ряд недоліків:

 • навесні полікарбонат від сонця світиться і починається занадто ранній обліт бджіл в теплиці. При цьому вони намагаються вирватися на вулицю, забиваються в щілини. А вночі температура повітря занадто сильно падає і бджоли гинуть;
 • також полікарбонат сам по собі не дуже здатний витримати сильні перепади температури. А тому складно проконтролювати і створити оптимальну температуру всередині теплиці. Від цього бджоли також відчувають себе не дуже добре.

Для того щоб поліпшити тепличні умови для бджіл, її додатково стали вдосконалювати. Роблять це в два етапи:

 1. Вистилають руберойд поверх полікарбонату. При цьому в теплиці стає темно і весняне сонце не розбурхує комах. Бджоли не починають раннього обльоту і спокійно чекають тепла.
 2. На внутрішню поверхню полікарбонату прикріплюють трисантиметровий шар утеплювача. Найчастіше використовують звичайний пінопласт. Таким чином, створюються максимально комфортні умови для того, щоб бджоли могли перезимувати в теплиці і вийти по весні сильним і здоровим роєм.

В результаті таких поліпшень у теплиці створюються оптимальні умови для бджоли – температура повітря не вагається навіть при сильних морозах або у весняний період. І темне приміщення не викликає у комах ніяких зайвих рухів.

Вентиляція і параметри вологості

Одним з важливих умов того, щоб бджоли взимку відчували себе добре, є правильна вентиляція. Тільки створивши оптимальні умови повітря, ви можете бути впевнені в тому, що мед не зіпсується, а бджоли будуть почувати себе добре. Для цього потрібно дотримуватися певні умови:

 • оптимальний для бджіл рівень вологості взимку в теплиці повинна бути в межах 75 – 85 відсотків;
 • коли вулика тільки заносять в теплицю, краще додатково на кілька днів відкрити двері, так як вологість відразу підніметься;
 • якщо повітря занадто сухе, то слід додатково полити підлогу водою або поставити відро з водою і сіллю;
 • при занадто високій вологості мед швидко закисне і зіпсується. Бджолам не буде чим харчуватися взимку. При сухому ж повітрі він висохне і стане не дуже придатним.
Це цікаво  "Ізатізон" для бджіл інструкція

Деякі бджолярі по-старому використовують так званий психрометр. Для цього беруть два звичайних термометра. Один з них обгортають марлею або батистом, роблячи з тканини невеликий кулька. Кінці тканини опускають у воду. Стежачи за вологістю кульки, можна побачити, наскільки сухе повітря в теплиці.

Другий термометр поміщають як зазвичай. При цьому використовують таблицю психрометра і по різниці показників між градусником визначають рівень вологості в приміщенні.

Температура повітря взимку

Якщо ви використовуєте простий полікарбонат, не покращуючи його і не доповнюючи іншими матеріалами, то температура повітря буде трохи коливатися. Особливо це помітно при сильних морозах взимку або у весняний період, коли сонце нагріває теплицю. Простежити за тим, як почувають себе бджоли в теплиці можна по звуку:

 1. Якщо сильний гул спостерігається в слабких сімей, то це означає, що температура повітря для них занадто сильно опустилася і приміщення бажано прогріти. Додатково слід обмежити надходження холодного повітря в приміщення.
 2. Якщо неспокійний гул створюють сильні бджолині сім’ї, то слід терміново провітрити приміщення, так як це означає підвищені показники температури.

Намагайтеся витримувати температурні показники в районі -5+5 градусів. Це зручніше зробити і проконтролювати, якщо використовувати для утеплення додаткові матеріали. Таким чином, температура всередині теплиці буде приблизно однаковою всю зиму і весну, поки не настане час випускати бджіл на перший обліт.

Важливі правила зимівлі бджіл в теплиці

Крім температури і вологості повітря, а також темного приміщення, для створення хороших умов зимівлі бджіл необхідно зробити наступне:

 • вулика намагайтеся ставити на металеві підставки, щоб захистити їх від гризунів, які взимку можуть шукати в них прожиток;
 • дерев’яні частини вулика бажано обробити маслом;
 • всю зиму намагайтеся не чіпати бджіл, навіть не заходити у теплицю. Дізнатися про те, чи все у них в порядку, ви можете просто по звуку гула. Заходити у теплицю варто тільки тоді, коли ви чуєте надто неспокійний гул або ж звуки видають тільки окремі особини;
 • у лютому відвідайте своїх вихованців перший раз і дайте їм додаткове харчування у вигляді стільників з медом. Можна їх обляпати талою водою. Стільники кладуть зверху на бруски, які ставлять поверх рамок і накривають холстиком;
 • в березні місяці слід провести додаткову підгодівлю пергою і медом, а при достатній температурі на вулиці можна і винести вулика на свіже повітря;
 • весь зимовий період бажано нижні льотки у вуликах тримати закритими, залишаючи тільки верхні трохи прочиненими;
 • коли навесні з’являється розплід і бджоли поступово активізуються, слід відкрити додатково двері, щоб у теплицю надходило більше повітря;
 • при утриманні бджіл у теплицях не обов’язково проводити просушування вуликів.
Це цікаво  Рекомендації і корисні поради по застосуванню препарату Бисанар

Для того щоб бджолині сім’ї після зими були сильними, активними, здоровими, дуже важливо дотримувати всі правила їх зимівлі в теплиці. Тільки при оптимальних умовах вологості, температури і тіньового режиму, можливо добитися того, що навесні ваші підопічні будуть добре себе відчувати і готові до обльоту.

Дрібні, але важливі нюанси

Досвідчені бджолярі крім основних правил утримання бджіл у теплицях, вивели ще й ряд нюансів, які можуть стати важливими для їх готовності до весняного обльоту:

 1. Погана перезимівля з неправильними умовами утримання бджіл призведе до того, що до весни велика їх частина буде ослаблена і навіть хвора. А тому їх активність буде мінімальною. Основними проблемами, які можуть зробити зимівлю невдалою, є – спочатку хворі сім’ї, занадто пізній догодовування медом і пергою, а також неправильна збірка вулика.
 2. Не забувайте враховувати те, що є різні породи бджіл. Від їх різновиди може дуже відрізнятися спосіб їх зимівлі. Деякі види відмінно переносять морози, а інші можуть померти при найменших перепадах температур. Створюйте оптимальні умови, які підходять саме вашим вихованцям.
 3. Крім температури і вологості, у теплиці важливо забезпечити і харчування бджіл. Зазвичай це 3 кг меду на одну вуличку. Не забудьте і про те, щоб до осені частина ваших бджолиних сімей була сильною і здоровою.
 4. Слідкуйте за матками. Рекомендується кожен рік робити заміну старої матки, вже один раз яка пережила зиму, молодий. Молоді матки здатні довше і активніше відкладати яйця, створюючи більший розплід, що гарантує отримати у весняний період велику і міцну сім’ю.
 5. Враховуйте і те, чим саме ви годуєте бджіл у зимовий період. Краще всього для цих цілей використовувати світлий мед. Також і навесні підгодівлю бажано здійснювати з його допомогою.
 6. Тільки при сумнівах у якості меду його рекомендують замінити половиною порції цукру.
 7. Бджолярі помітили, що якщо між гніздом і дном залишається деякий простір для повітря, то зимівля проходить успішніше.
 8. У весняний період для підгодівлі непогано зарекомендував себе падевий мед. Він активніше відновлює і нарощує сили бджолиної сім’ї.
Це цікаво  Методи лікування і профілактики захворювання бджіл акарапідозом

Відгуки бджолярів

«Спробував минулу зиму залишити вулика у звичайній дачної теплиці. Результат мене порадував. Але все ж, до наступної зими я, швидше за все, доповню теплицю пінопластом і руберойдом. Сподобалося те, що такі умови для бджіл будуть наближені до ідеальних. Якщо це спрацює, то проблем з зимівлею на нашій пасіці більше не буде» – Олег.

«Вже давно перейшов на зимівлю всієї пасіки в теплиці. Вуликів у мене не дуже багато і такого приміщення цілком достатньо. Оскільки сильних морозів у нас не буває, то я тільки накривають теплицю від сонячних променів, роблячи тінь для комах, і не турбую їх до лютого місяця. Навесні всі сім’ї активні і втрати за зиму у нас мінімальні» – Андрій.

«До цього мої бджоли зимували просто в снігу. Але став помічати, що утрати до весни занадто багато. Сподобалися рекомендації щодо зимівлі бджіл в теплиці. Це мені під силу, а тому наступну зиму буду залишати вулика в такому приміщенні. Дуже сподіваюся, що умови будуть для них більш придатними і втрати стануть мінімальними. Знайомі вже перейшли на теплиці, і перші їх результати вселяють надію» – Максим.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *