Особливості змісту среднерусской породи медоносних бджіл

Бджільництво поширене майже по всіх широтах. Не дивно, що і для холодних регіонів також були виведені породи бджіл, які здатні виробляти мед і виживати навіть в суворих умовах. Так, середньоросійська порода бджіл, її характеристики і відгуки про неї опишемо більш докладно.

Історія розведення

Особливості змісту среднерусской породи медоносних бджіл

Ще більше 8000 років тому з’явилася така порода бджіл, яка заселила послеледниковые лісу. Найчастіше його можна було зустріти в європейській частині материка, а по мірі адаптації до холодів вона поширилася до самого Уралу. В Сибір завезли цю породу в 18 столітті, коли такі бджоли стали досить популярні в Росії, а їхні якості та характеристики визначили здатність вижити в суворих умовах сибірської зими.

Зустрічається бджола середньоросійська від Балканського півострова до Піренейських гір і Уралу. І чим холодніше клімат, тим частіше можна зустріти саме таку представницю бджолиного сімейства.

Коротка характеристика

Яскраві відмінні характеристики среднерусской породи:

 1. Великі особини. Робочі бджоли досягають 110 мг, а матка – 210 мг.
 2. Хоботок частіше зустрічається близько 6 – 6,5 мм
 3. Забарвлення тільця темний, сірувато-коричневий, немає явних жовтих смужок.
 4. Холодостійкі, здатні робити обліт вже при температурі 4 градуси.
 5. Агресивні, можуть боляче жалити навіть при огляді вулика.
 6. Схильні до роїння.

Особливості породи

Щоб вирішити, чи варто вам купувати бджолопакети середньоруської бджоли, бажано детально ознайомитися з її особливостями характеру і поведінки, життєдіяльності та роботи з такими комахами.

 • Злостивість бджіл проявляється тим, що вони жалять будь-якого недбайливого пасічника, який неакуратно оглядає вулика. А от якщо робити це гранично тихо і спокійно, то можна розраховувати на те, що бджоли просто повиснуть на нижній частині рамки і почекають, поки їх поставлять на місце.
 • Незважаючи на агресивний характер, вони не відрізняються злодійкувато і навіть не завжди самі здатні захистити свої запаси.
 • Найбільш важлива і цінна їхня особливість – адаптація практично до будь-яких погодних умов. Навіть назва у них таке, тому що ідеальні умови для таких комах – середньоросійська природа. Робочі особини здатні робити обліт вже в середині березня, коли температура повітря піднімається до + 4 градусів. І навіть в саму спеку 35 – 37 градусів вони також продуктивно працюють. Єдина умова для літнього сезону – вулика повинні стояти строго в затемненому місці. А тому бджолопакети цієї породи популярні саме в холодних регіонах з нестійкою погодою.
 • А ось вильоти при похмурій погоді, під час дощу та сильного вітру вони робити не будуть.
 • Пчеломатка особливо плодюча. Підрахували, що вона за добу може відкласти до 2000 і навіть 2500 яєць! Здатність цієї породи активно розмножуватися і якісно доглядати за розплодом – важлива складова їх виживання.
 • Неприємна для бджолярів особливість – бджоломатки не можуть перебувати по дві штуки в одному вулику. Вони обов’язково почнуть агресивну війну, що часто провокує ройовий настрій всього вулика.
 • Тривала зимівля, яка може початися вже в середині осені і триватиме до травня в деяких регіонах. Хоча тут все залежить від підвиду породи і клімату, в якому ви їх розводите.
 • Висока стійкість до різних захворювань. Такі проблеми, як європейський гнилець, нозематоз або токсикоз їм невідомі. Єдина небезпечна хвороба для цього виду бджіл – воскова міль.
 • Висока продуктивність і працездатність. За рахунок того, що сезон медозбору в холодному кліматі дуже короткий, а сім’я у бджіл велика, зима довга, то й запас меду зробити їм потрібно великий. Цим обумовлено те, що під час медозбору всі робочі особини працюють з самої зорі і до глибокої ночі, збирають велику кількість нектару і виробляють за сезон до 50, а іноді і 70 кг меду. Показово, що навіть матка в цей час знижує кількість знесених яєць, щоб не заважати сім’ї готувати запаси.
 • Особлива вибірковість медоносів – деякими бджолярами виділяється як недолік. Росіяни бджоли збирають нектар переважно з гречки і липи. І якщо в сезон ці рослини чомусь рясно не зацвітають, їм важко переключитися на інші види медоносів. Дачний вибір лугових квітів не підходить для розведення і покупки даних бджолопакетів.
 • Висока будівельна здатність породи відрізняє їх тим, що бджоли можуть швидко і якісно відбудувати стільники і вуликів. Вони виробляють і використовують величезну кількість воску.
 • Якщо ви купуєте бджолопакети среднерусской породи, то слід також і докупити вощини з великими отворами, так як личинкам потрібно більше простору і запасів меду.
 • Економно харчуються в зимовий період, що дає перевагу і бджолиним сім’ям і пасічнику.
Це цікаво  "Муравьинка" для бджіл відгуки

Роїння

Слід окремо відзначити високу ройливость цих бджілок. Щоб спокійно займатися розведенням цієї породи, необхідно знати, як запобігти роїння бджіл в самий невідповідний для цього момент. Особливо важливий фактор, за яким повинен стежити бджоляр – вік і стан бджоломатки. Якщо їй ще немає двох років, то бджоли навряд чи почнуть роїтися.

А ось наближення трирічного віку «королеви» здатна почати небажаний процес майже в будь-який момент. Також важливо простежити і за плодючістю матки. Якщо вона висока, то боятися нічого. Якщо ж низька, то краще купити бджолопакет з плодовитої особиною.

Підвиди среднерусской породи

Середньоросійська порода стала основною для селекційної роботи бджолярів і її використовують для отримання інших видів. Крім цього, в залежності від регіону, виведені і різні підвиди середньоруської бджоли. Так, виділяють наступні:

 1. Володимирська.
 2. Татарська.
 3. Вологодська.
 4. Орловська.
 5. Новосибірська.
 6. Челябінська.
 7. Башкирська.
 8. Красноярська.
 9. Мордовська.
 10. Пермська.
 11. Кіровська.
 12. Красноярська.
 13. Бурзянская бортевая та ін.

Кожна з них має невеликі відмінності за зовнішнім виглядом, розмірами, продуктивності і витривалості. Тим не менш відмітні особливості життєдіяльності і характеру у них схожі. При цьому самої чистої породою вважається саме башкирська. Ці ж бджоли і найбільш стійкі до холодів. А ось найбільш ройливыми вважаються бурзянские бджоли. Дощова погода не страшна представникам Гірничо-тайговій різновиди.

Особливості меду

Оскільки бджоли среднерусской породи відрізняються своєю поведінкою, то і мед у них не такий, як у інших сімейств. Основні відмінності бджолиного продукту:

 • Печатка меду світла і суха.
 • Бджоли намагаються залишити повітряний простір між печаткою та готовим продуктом, за рахунок чого виходить дуже ароматний мед.
 • Деякі підвиди роблять опуклу печатку.
 • Бджолиний продукт виходить сухим, без вологи.
 • Смак солодко-приторний.
 • За короткий період медозбору виходить велика кількість запасів. При цьому на зиму бджолам потрібно залишити невелику кількість меду, так як вони економні в харчуванні.
 • Користь цього меду безсумнівна, тому що збирають його в основному з липи і гречки, які вважаються одними з найбільш корисних медоносів.
Це цікаво  Породи бджіл з фото, описом і характеристикою

Відгуки

«Пробував вирощувати середньоросійську бджолу у себе на дачі. Досвід вийшов гіркий. Навіть сусіди скаржилися на укуси, хоча і не чіпали вулика. Перейшов тепер на більш смирних бджілок, хоч їм і потрібна особлива турбота на зимовий період. Але краще хай так» – Павло.

«Мені сподобалися ці бджілки. Меду від них дуже багато, тим більше, що поряд з пасікою є досить липи. Продукт виходить смачним, ароматним і якісним. Єдина проблема для мене – знайти підходящу вощину. Чомусь у нашому районі не продають з великими осередками. Довелося замовляти поштою» – Степан.

«Важко було звикнути працювати з такими норовитыми створіннями. Але я приловчився, навчився тихо і спокійно оглядати вулика. Тепер проблем не виникає. Жалять мене рідко, а димар – мій найкращий друг» – Андрій.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *