Оси і бджоли: в чому різниця

Оси і бджоли відносяться до класу комах, подотряду стебельчатобрюхих загону перетинчастокрилих. Спільного у них зовсім небагато: їх дорослі особини займаються запиленням рослин, харчуються нектаром, соком плодів і солодкими виділеннями деяких дерев. Обидва цих представника класу комах мають жало. Забарвлення їх дещо схожа: і ті й інші мають чорно-жовті смуги.

Оси і бджоли

В чому різниця

  • На відміну від бджоли, оса користується жалом кілька разів, так як на ньому немає зазубрин, бджола ж може вжалити тільки один раз, після цього гине.
  • Оса при нападі може скористатися і щелепами, на відміну від бджоли.
  • Тіло бджоли покрите ворсинками, в ос тіло гладке, з перемичкою в області грудної клітини.
  • Задні ніжки влаштовані по-різному: збирачка нектару може переносити пилок у кошичках, оси не володіють такою будовою.
  • Бджоли живуть багатотисячними сім’ями, оси ж можуть жити як поодинці, так і великими групами в кілька тисяч особин. Гнізда їх у вигляді напівкруглих стільників розміщуються на дахах будинків, у прибудовах, у лісі на деревах — в місцях, які захищені від дощу та вітру.
  • Дуже сильно розрізняється у цих комах турбота про матці. Бджолина матка оточена турботою від народження до кінця життя, її годують, доглядають за нею, будують стільники для яйцекладки. Матка осина будує гніздо сама, і зимувати їй доводиться на самоті.
  • Бджоли вигодовують потомство пилком і нектаром, а смугасті хижачки комах відловлюють для згодовування личинкам, причому значну частину цих комах становлять шкідники лісу. Біля вуликів вони збирають мертвих бджіл, пережовують їх і забирають личинкам як своєрідні санітари лісу.
Це цікаво  Як завести бджіл: з чого почати

Як оси роблять мед і роблять взагалі

Оси не роблять мед, вони збирають дуже мало нектару, і то лише тільки для власного харчування. Будова глоткових залоз оси не дозволяє вироблятися ферментам, здатним каталітично перетворювати нектар мед.

Є відомості, що нібито в поселеннях південноамериканських індіанців розводять вид оси з латинською назвою Polybia Occidentalis, здатний виробляти мед. Це дуже древній вид оси, накопичує у своїх вуликах мед. Представники індіанських племен в Мексиці і деяких країнах Південної Америки займаються бортництвом, збираючи мед цього виду комах.

Ворожнеча між осами та бджолами

Восени, коли температура знижується до 10 °C і бджоли вже повільно рухаються, оси проникають у гнізда і забирають мед із стільників. При масовому розмноженні ці комахи завдають істотної шкоди пасіці.

Оси завдають шкоди пасічнику і бджолам тим, що крадуть мед

Найнебезпечніший ворог бджіл – це бджолиний вовк або филант. Филант є осою-одиначкою, що живе в земляних норах. Він нападає на бджолу, встромлюючи в неї жало, під час збору нектару, бджоли не встигає навіть захиститися. Филант висмоктує з бджоли нектар, а мертве тіло відносить в гніздо на корм личинкам.

Кожній личинці вовка для зростання необхідно до шести бджіл. При сильному поширенні филанта пасіки несуть великі втрати з-за його нападів.

Поведінка смугастих хижаків

По-різному поводяться смугасті хижачки, проживаючи на різних територіях. Наприклад, проходячи повз гнізда в лісі треба бути дуже обережним. За кордоном певної зони від гнізда (від 1 до 3 метрів) осині представниці класу комах людини не чіпатимуть, але якщо підійти ближче або випадково торкнутися гніздо, то можна добряче отримати «по заслугах».

Якщо хижачки звели гніздо на території людини, наприклад, у садовому будиночку або в сараї під дахом, то вони не нападуть, навіть якщо підійти до гнізда ближче ніж на метр. Вони будуть спокійно в таких випадках ставитися до присутності людини, звичайно, якщо варварськи не руйнувати гніздо.

Це цікаво  Прискорене розведення бджіл: способи

У цих випадках поведінка цих смугастих комах дуже схоже. Бджоли, якщо живуть на території людини, ніколи не будуть нападати першими.

Заходи боротьби з шкідниками смугастими

Борються з осами просто. Наприклад, знищують їх гнізда. Ще один спосіб – цукровий сироп або мед наливають у пляшки, оси на мед злітаються і гинуть. Таким же чином борються з филантом – наливають у пляшку скислий мед, запах якого його приваблює.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *