Партеногенез у бджіл: причини і лікування

Існує кілька варіантів розмноження живих організмів: статеве і безстатеве, тобто без долі батьківської клітини. У бджіл грань між статевим і безстатевим розмноженням стирається. Спосіб розмноження трудівниць називається партеногенез у бджіл.

Партеногенез у бджіл

Партеногенез — це специфічний спосіб розмноження, при якому розвиваються запліднені і незапліднені яйця. Як це відбувається? Матка – самка бджоли, яка має добре розвинені яєчники і статеві органи, тому може паруватися з трутнем.

Під час спаровування самець віддає свою сперму матці. У неї на животі є спеціальний приймач, у якому і зберігаються сперматозоїди. Після спарювання самець гине, а самка береться за кладку яєць.

Два способи кладки яєць у бджіл

Перший спосіб використовується, коли яйце відкладається в трутневую клітинку (партеногенез). Матка волосками на черевці відчуває розмір стільники, для робочої бджоли це 5,5 мм, а для трутня 7 мм. Відповідно, при контакті з животика трутневий сотої матка віддає незапліднену яйцеклітину, з якої виросте трутень.

В робочі стільники королева відкладає ті ж яйця, тільки відкриваючи сім ” язбірник і капаючи на них сперму. З таких яєць виходять робочі бджоли або матка.

Чому королева відкладають незапліднені яйця в робочі комірки?

Трапляється так, що в процесі партеногенезу відбувається кладка яєць у робочі стільники, але з них потім вилуплюються трутні.

Перенасичення бджолиної сім’ї самцями загрожує сумними наслідками

Причини партеногенезу при кладці в маленькі стільники:

  • відсутність сперми в приймачі у матки;
  • смерть чоловічих клітин в спермоприемнике з-за поганих умов життя матки;
  • сперма закінчився (минуло 3-4 роки з моменту запліднення).
Це цікаво  Надання першої допомоги та можливі наслідки в разі укусу шершня

Партеногенез не вважається хворобою під час кладки незапліднених клітин в трутневі комірки. Трутень виросте тільки з незаплідненої клітини. Проблема виникає, коли королева відкладає «порожні» яйця в робочі стільники. З них у майбутньому вийдуть трутні, що неприпустимо.

Чому в насіннєвому мішку королеви немає сперми?

Це може бути із-за того, що під час шлюбного періоду була нельотна або холодна погода і матку ніхто не запліднив. Відповідно, сперми в мішку спочатку не було. Тому така матка буде відкладати тільки порожні клітини. Запас сперми вичерпується за 3-4 роки життя матки, відповідно, після цього королева буде відкладати «порожні» яйця. При недостатньому годівлі і невідповідному температурному режимі сперма всередині черевця матки стає мертвою.

Як вилікувати партеногенез у бджіл?

Вважати це захворювання неправильно, це незаймана форма розмноження без застосування чоловічих клітин. Якщо все в порядку, матка просто не відкриває насіннєвий проток і вкладає в трутневую соту порожню клітку.

Якщо відбувається кладка порожніх яєць в робочі стільники або мисочки для маток, то необхідно замінити матку плодової

Робочі бджоли відкладають яйця

В ідеалі робоча бджола повинна збирати нектар, у неї недорозвинені яєчники і немає сім’яприймача, тобто вона не зможе відкладати яйця з трудівницями. Але трапляється так, що робоча бджола замість збору нектару відкладається трутневі яйця, таких комах називають трутовками. Вони не пускають у вулик нових плодових самок, вбиваючи їх.

Щоб повернути бджолину сім’ю до нормального життя, потрібно позбутися від трутівок і зупинити партеногенез. Для цього можна сонячним ввечері витрусити бджіл з вулика. Трохи пізніше робочі бджоли повернуться у вулик, а трутівок туди не пустять. Ці бджоли загинуть від голоду і холоду.

Це цікаво  Різні способи самостійного виведення бджолиних маток

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *