Пасіка для початківців: з чого почати, що робити

Завести пчелопасеку і займатися бджільництвом — це те, про що мріють багато хто, особливо люди, прив’язані до землі, сільському господарству, всього натурального і корисного, що стоїть зараз чимало. Мати свою пасіку — це вельми гідно і престижно, тим більше що під це бюджет особливий не потрібен. Але з чого почати, як створити свою пасіку, підібрати оптимальний варіант місця для пасіки, провести її облаштування і т. д.?

Пасіка для початківців

Пасіка для початківців: з чого почати

Робота на пасіці дуже копітка і вимагає підвищеної уваги від бджоляра, адже він повинен стежити за всіма процесами, починаючи від створення і розміщення пасіки до придбання або виготовлення своїми руками пристосувань, інструментів і сучасних засобів механізації.

Поради, як швидко організувати собі це заняття, наступні:

 1. Бджоли на пасіці вимагають багато уваги, особливо якщо працювати на розвиток і збільшення потомства. Кожній родині потрібен як мінімум годину уваги. Відповідно, в літній час потрібно буде на кілька бджолиних сімей витрачати близько 6 годин в тиждень, а то й увесь день.
 2. Освоювати техніку догляду за комахами треба швидко, так як від цього залежить швидкість росту майбутнього потомства.
 3. Як правило, пасіка для початківців може складатися з 6-7 сімей бджіл, що й не дуже багато, щоб не пропадати на неї вдень та вночі, і цілком достатньо для швидкого розвитку.
 4. Організація пасіки, будь то приватна пасіка, переїзна маленька або велика промислова стаціонарна пасіка, вимагає її розташування у місці потенційно великого медозбору. Це може бути в лісі, на присадибній ділянці біля великого саду, на полі. Але не рекомендується тримати її в місті або будь-якому іншому густонаселеному центрі, адже правила утримання пасіки в населеному пункті вельми складні. Потрібно акт обстеження відповідною ветеринарною службою, потрібно буде дотримуватися певних правил безпеки, наприклад, не розташовувати поблизу дитсадків, поліклінік і т. д., ставити огорожу з ключем, заповнювати певні документи (паспорт пасіки). Тому найкраще, щоб була пасіка на дачі, в лісі або біля великого поля.
 5. Будують майданчик під пасіку і розміщують вулики так, щоб вони відстояли один від одного на 4 метри. А якщо бджолиних сімей багато, відстань між рядами повинна бути мінімум 6 метрів. І справа зовсім не в дизайні і привабливості, так бджолам буде комфортніше, і вони не будуть конфліктувати.
Це цікаво  Що таке бджолопавільйон Берендей і як його зробити самостійно?

Що потрібно пасічнику

Щоб займатися бджолами, потрібно придбати новий одяг для пасічника. Сьогодні існує багато її варіантів, можна як купити, так і зробити самому.

Одягати потрібно строго чистий одяг, тканина повинна бути гладкою, щоб бджола в ній не заплуталася

Потрібна вона для захисту тіла від укусів комах, які в залежності від породи можуть часто жалити лише при сильному подразненні або просто так. Але всі вони потенційна загроза, тому знадобиться щільний комбінезон і спеціальний головний убір з сіткою в області обличчя.

Потрібно мати гумові рукавички, хоч у них і не завжди зручно працювати, що відбивається на якості, пристрій для обробки комах димом та інші саморобки для пасіки.

Пристрій пасіки

Починаючи займатися бджільництвом, потрібно врахувати необхідність наступних придбань:

 • вулики та рамки;
 • власне бджоли;
 • індивідуальні засоби захисту;
 • обладнання для пасіки (візки для перевезення, медогонки та інше).

Досить важливим для початківця бджоляра буде таке питання, як вибір вуликів. Їх можна купити, зробити самому або на деякий час взяти в оренду, як і будь-які інші товари в бджільництві. Вибираючи їх, слід враховувати деякі моменти:

 • найбільш поширений тип вуликів — дадан;
 • новачкові краще не виготовляти їх самостійно, а купити готові, так як на це піде багато часу;
 • на перший час краще вибрати вулики з невеликою кількістю рамок — 10-12;
 • самі будиночки необхідно облаштувати максимально зручно для роботи, наприклад, приробити ручки на даху, щоб просто було відкрити і т. д.

Друга за значущістю проблема для молодого бджоляра — вибір породи комах, скільки їх потрібно, наскільки сильними вони повинні бути. Щоб потім не ламати голову в разі неправильного вибору, краще слідувати таким правилам:

 1. Вибираючи розплід, потрібно звернути увагу на рамки. Розплід на них повинен бути суцільним, а не розкиданим.
 2. Якщо у розплоді є дірки, від нього треба відмовитися, так як замість питання, як збільшити пасіку, буде турбувати інше: як врятувати сімейства від безлічі захворювань.
 3. Також слід оглянути дно вулика, щоб виключити в ньому наявність біло-сірих грудочок, що свідчать про аскосферозе.
 4. Комахи повинні мати відмінний вигляд, крила у них повинні бути в ідеальному стані, а самі вони повинні інтенсивно літати.
 5. Ідеальний час для купівлі — день, коли можна оглянути сімейство, побачити його в роботі, виявити недоліки.
Це цікаво  Переваги пінополістиролових вуликів Апирусс і їх основні характеристики

Догляд за бджолами навесні

Потрібно регулярно робити огляд, краще для цього встановити собі графік, щоб завжди пам’ятати, коли потрібно йти до комах. А також важливі періодичні профілактичні заходи, так званий санітарний день. Новачкові всі спостереження і власні дії краще фіксувати в щоденнику, щоб не заплутатися і нічого не упустити.

Щоб бджолині родини відчували себе комфортно, правильно розвивалися і приносили більший прибуток своєю життєдіяльністю, необхідно ретельно за ними доглядати

Особливо важливо не прогавити весну, коли бджоли вкрай потребують допомоги. Адже потрібно виставити вулики з омшаника та провести комплекс дій:

 1. Оглянути всі сім’ї на предмет виживання і відсутності порушень розвитку.
 2. Виявити найбільш проблемні сім’ї.
 3. Підгодувати всіх бджіл, якщо потрібно утеплити.
 4. Провести повну ревізію всіх сімей, встановити, чи є скрізь матки.
 5. Провести очистку ден, а також замінити старі стільники.

Лякатися цього не варто. Вона не так складна, але вкрай важлива для виживання бджіл та їх розмноження. Це ті кроки, з яких варто почати. Спершу рентабельність пасіки буде низькою, і в неї потрібно буде більше вкладати. Потім же бджоляр буде накопичувати досвід, обростати новими сім’ями, купувати додаткове обладнання, старе відносити на горище.

Спочатку потрібно звикнути до укусів, до регулярних оглядів, навчитися зберігати ті сім’ї, які вже є. Не рекомендується відразу, тим більше, якщо сім’ї маленькі, намагатися качати мед, займатися розведенням, розподілом сімей, висновком маток та іншими складними процедурами.

Першочергове завдання новачка — звикнути до вуликів, розібратися в особливостях життєдіяльності бджіл, навчитися азам догляду. І лише після цього можна переходити до більш складних процедур. В цілому ж бджільництво хоч і досить складна та багатогранна наука, воно легко пізнається на практиці і доступно кожному бажаючому.

Це цікаво  Обробка бджіл від кліща навесні дим гарматою і пластинами

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *