Пасіка з чого почати

Бджільництво – справа нелегка і відоме з давнього часу. Якщо людина одного разу вирішив зайнятися бджільництвом по-справжньому, «захворіти» їм, він вже не зможе уявити без нього свого життя, настільки це затягує. А щоб почати, мало зануритися в теорію, повинна бути практика, хоча б не дуже велика, адже пасіка – дуже трудомістке підприємство.

Пасіка

Своя пасіка принесе господареві багато корисного, в першу чергу, звичайно, це здоров’я: продукти бджільництва володіють приголомшливими цілющими властивостями. По-друге, це дохід. Пасіка має непогану прибутковість при правильному веденні бджолиного господарства, вона буде гарною підмогою при формуванні бюджету.

Як організувати пасіку на присадибній ділянці

Пасіку можна створити на присадибній ділянці, якщо він є. Якщо немає, то можна купити або взяти в оренду землю для організації пасіки. При такому варіанті вибирається найбільш підходяще місце за наявності рослин для медозбору.

Можна взяти пасіку в оренду у бджоляра, який поки не може або не хоче нею займатися. Але оренда – варіант не завжди вдалий внаслідок виникнення непередбачених проблем з бджолами або з орендарем.

Пасіка створюється на присадибних ділянках, де є всі необхідні для цього умови, перш за все, досить виростає квітучих рослин, які дадуть бджолам необхідний корм у вигляді пилку і нектару починаючи з травня і закінчуючи в серпні.

Найкраще місце для створення пасіки на ділянці – подалі від проїжджої частини. Так і бджолам спокійніше, і на людей, що проходять вони не будуть нападати. Вдале розташування – це сад плодових дерев з невеликою тінню.

Для створення пасіки потрібно добре вивчити життя і біологію бджіл. Для цього прочитується маса спеціальної літератури, проглядаються відеоматеріали, які розповідають про пчеловодческом досвіді.

Багато починаючі пасічники влаштовують своє бджолине господарство тільки після цілого року роботи у досвідченого бджоляра в якості помічника. Уроки дають гарну теоретичну базу і практичні навички, в цей час можна підготувати необхідний інвентар і місце, де бджоли будуть зимувати.

Вулики в саду

Система застосовуваних вуликів на продукти бджільництва, мед з пасіки ніяк не впливає

Найбільш поширені і вважаються найбільш зручними в господарстві бджолярів такі вулики:

 • На дванадцять рамок дадановский, з рамки розміром 435х300 мм

12-рамковий вулик невеликий за обсягом, і його не вистачає для розміщення розплоду від плодовитої матки, тому багато бджолярі використовують у своїй практиці багатокорпусні вулики. Вулика з двох корпусів досить матці для відкладання яєць, але іноді його доповнюють третім корпусом, зазвичай в місцях з багатими медоносами.

 • Лежаки на рамку розміром 435х300 мм, з магазином або без нього.

Якщо пасіка буде мати робоче направлення на висновок маток і бджіл для пакетів на продаж, то краще використовувати лежаки – горизонтальні вулики. Лежаки містять до 24 рамок. Шестнадцатирамочный лежак використовується для утримання однієї сім’ї, а двадцяти – і 24-рамні — для двісемейного змісту. Великий обсяг горизонтального лежака дає можливість вирощувати більш сильні сім’ї порівняно з 12-рамковими будиночками. Лежак простий в обігу, і його радять використовувати початківцям бджолярам.

 • Багатокорпусні на рамці 435х230 мм

Ці вулики застосовуються в різних варіантах за кількістю рамок, надставок і їх розмірів. Багатокорпусний вулик легко розбирається і містить п’ять або сім однакових корпусів, інший варіант — це 3 корпуси для розплоду і 4 магазину для зібраного меду. Обсяг такого вулика можна змінювати в залежності від кількості меду і чисельності бджіл у гнізді. У самий розпал медозбору багатокорпусний вулик може мати до 7 поверхів. А навесні сім’я займає лише два корпуси.

Це цікаво  Як самостійно побудувати омшаник для комфортної зимівлі бджіл?

Увага! Вибрані вулики ніяк не впливають на кількість меду, цей показник залежить, насамперед, від технології бджільництва, досвіду бджоляра, погодних умов, квітучих рослин, породи бджіл.

Розміщення вуликів

Вулики на пасіці потрібно розставити таким чином, щоб сонячні промені вранці падали на них, а вдень, навпаки, вони перебували в тіні. Бджолам потрібна прохолода. Коли у вулику температура сильно піднімається, вони не летять на збір меду, а починають охолоджувати розплід в гнізді.

Відстань між вуликами має бути близько 3 метрів, вони розміщуються рівному, в ряд, бажано парами. Таке розміщення сприяє посиленню сім’ї або об’єднання двох сімей для поліпшення медозбору.

Вулики пофарбовані в білий колір, щоб вони не нагрівалися на сонці. Білий колір бджоли добре бачать і запам’ятовують. Також вулики можна пофарбувати в блакитний колір або жовтий, вони теж добре видимі бджолами.

Інструменти бджоляра

Пасічнику обов’язково потрібні димар, медогонка, стамеска, ніж для розпечатування стільників, маткові клітинки для підсадки маток, пыльцесборник, рійниця, воскотопка.

Під час виконання пасечных робіт бджоляр користується спеціальними інструментами та обладнанням, що постійно вдосконалюється

Якщо є теслярські навички, то можна виготовити саморобки: робочий ящик, лекало для наващивания рамок, самі рамки, а також спеціальний стіл для розпечатування стільників. Можна вулики виготовляти самостійно. Креслення і фотографії для виготовлення своїми руками різних типажів вуликів можна знайти в спеціальній літературі або в інтернеті.

 • Пасічний стамеска. За допомогою стамески відокремлюються корпусу, піднімає стелю вулика, розсуваються стільники, виймаються рамки з гнізд. Цей простий інструмент використовується для зіскоблювання наростів воску, збирання прополісу з рамок, чищення стінок і дна вулика.
 • Димар – спеціальний циліндр з міхами для роздування диму. З допомогою димаря дим вводиться в гніздо для вигнання і упокорення бджіл. Закладають в димар речовини, що дають при тлінні багато диму: кізяк, коров’як, мішковину і інші засоби.
 • Переносний ящик використовується для тимчасового зберігання і переміщення рамок з вулика з медом або розплодом, рамок з сотами і вощиною.
 • Маткові клітинки – це невеликі коробочки завбільшки з сірникову коробку з двома замикаються виходами, використовуються для збереження особливо цінних маток. Цих маток використовують для заміни старих і для утворення нових сімей при збільшенні пасіки. Матку в клітинці можна тримати кілька днів.
 • Рійниця виглядає як решето з тканинної кришкою. Застосовується для зняття роя.
 • Пасічний ніж використовується для роздруківки сота. Ніж заточений з двох сторін, кінець його загострений для зручності при відкритті комірок стільників. Для більш легкого розпечатування стільників ніж нагрівається. Зараз є у продажу електричний варіант ножа.

Пасічний електроніж може заряджатися від 12-вольтового автоаккумулятора або зарядного пристрою. Працює такий електроніж з короткими інтервалами, прогрівається при підготовці до рамки розпечатуванню та при зрізі остигає.

 • Медогонка використовується для відкачування меду з медових стільників, в неї поміщаються стільники, при обертанні відбувається вихлюпування меду з комірок на стінки медогонки і на дно. Потім продукт зливається через спеціальний кран. Для невеликої пасіки можна використовувати двухрамочную медогонку, а взагалі бувають медогонки місткістю від 2 до 50 рамок (електричні).
 • Пасічний верстат для просвердлювання одночасно чотирьох отворів в рамках. Такий верстат складається з столика з подачею на направляючих, свердлильної головки і стаціонарного підстави.
Це цікаво  Інструкція та креслення для самостійного виготовлення вуликів з пінополістиролу

Придбання бджіл

Після того, як виконані всі підготовчі роботи: побудовані або придбані вулики, обране для них місце, придбано необхідний інвентар, у тому числі інструменти, — можна подумати і про покупку бджіл.

Бджіл купують навесні у бджоляра-аматора або в спеціалізованому господарстві бджолиному

Існують спеціальні розплідники, в яких бджіл розводять для подальшого продажу.

 • Бджолопакети. Бджіл зазвичай продають пчелопакетами. Бджолопакет – це кілька збірних бджолиних сімей з молодою маткою. У бджолиних розплідниках бджолопакети формують на очах покупця і ще розповідають, як за ними доглядати. Купувати пакет найкраще разом з досвідченим бджолярем, який своїм досвідченим оком, ще не відкривши скриньку, може відразу визначити кількість бджіл.

Купуючи бджолопакет, треба відразу ж попередити, які рамки будуть використовуватися для бджолиного змісту. При купівлі бджіл потрібно запитати свідоцтво, видане державним ветеринарним лікарем, або ветеринарно-санітарний паспорт пасіки.

Увага! У ветеринарно-санітарному паспорті зазначаються дані про обробку бджолиної сім’ї для профілактики хвороб з відміткою ветлікаря.

При пакетної купівлі бджіл потрібно обов’язково перевірити, чи є там матка, перерахувати рамки з бджолами і рамки з розплодом.

 • Повноцінна бджолина сім’я. Якщо є бажання купити повноцінну сім’ю, то це найкраще зробити у бджоляра. Купувати потрібно відразу дві сім’ї обраної породи, не менше. Бджолині сім’ї не бувають однаковими по силі, працездатності, по плодючості.

Порівнюючи різні сім’ї, можна помітити, яка з них більш слабка і яку роботу потрібно провести, щоб сім’ї стали рівні. Може трапитися такий момент, що одна сім’я під час зимівлі загине, тоді з іншої можна додатково розвести бджіл.

Повноцінні сім’ї краще купувати в квітні і в травні, після виходу бджіл з зимівлі. Одна родина повинна розміщуватися на восьми рамках і чотирьох рамках з бджолиним розплодом. При купівлі сім’ї в середині травня потрібно звернути увагу, щоб бджоли займали весь вулик повністю з вісьмома рамками розплоду різного віку.

Сім’я при цьому повинна бути з маткою віком до одного року, краще з осіннього виводка. Ця інформація обов’язково з’ясовується у продавця.

Молода матка більше плодюча, вона відкладає яєць набагато більше, ніж стара, сім’я буде більш сильною. Матка віком два роки і більше буде відводити бджіл до роїння і яєць буде відкладати набагато менше, це призведе до ослаблення сім’ї. А чим сильніше сім’я, тим більше вона збере меду.

Бджіл можна купувати восени, так як вони з-за недосвідченості бджоляра взимку можуть загинути. Не можна купувати бджіл у сусіда-бджоляра, так як бджоли повернуться на колишнє місце. Якщо все-таки таке сталося, то бджіл вивозять за кілька кілометрів від їх колишнього місця проживання на тиждень, а потім повертають на нове місце.

Потрібно обов’язково звертати увагу на сміття, що викидається бджолами. Під льотком можуть бути тільки крихти воску і дрібне сміття з вулика. Якщо під літок бджоли викидають загиблих личинок розплоду, то сім’я хвора і її не можна купувати.

Що вибрати, бджолопакет або повноцінні бджолині сім’ї

Бджолярі з багатим досвідом радять купувати бджолопакети з-за їх більш низької вартості. У порівнянні з покупкою повноцінної сім’ї за таку ж суму можна придбати більшу кількість бджіл, які при правильному догляді будуть повноцінно розвиватися. У таких бджіл не вистачить енергії на роїння, так як вони будуть зайняті створенням кормових запасів і медозбором.

Це цікаво  Головний медозбір: чому бджоли вилітають з вулика, підготовка, об'єднання сімей

Рада! Не потрібно купувати більше п’яти бджолопакетів, так як починаючому пасічнику важко доглядати за великою кількістю бджіл – можна не встигнути якісно підготувати їх до зимівлі.

Вибір породи бджіл

Багато починаючі бджолярі думають: «Які бджоли активніше в період медозбору, тих і куплю». Але це неправильно.

Вибираються породи по зимостійкості для кожного кліматичного поясу

 • Північнокавказька племінна порода характеризується низькою зимостійкістю, вона підходить тільки для областей з короткою зимівлею. Розводять її в основному в південному кліматі. Бджоли спокійні, зовсім неагресивні, продовжують працювати на стільниках навіть при виїмці їх з гнізда. Воліють різнотрав’я полів і лугів.
 • Порода лісова середньоросійська дуже зимостійка, добре переносить зимівлю в суворих кліматичних умовах Сибіру і Уралу, в будь-яких північних районах. З приходом весни ці бджоли добре розвиваються, міцніють і швидко виростають. Ця порода дуже працелюбна, працює на деревах, чагарниках і травах. Навіть при небагатих нектаром медоносах можна отримати мед при використанні цієї породи. Середньоросійські бджоли агресивні, у них сильно розвинені інстинкти захисту гнізда, саме тому вони дуже здібний в пошуках корму.
 • Краинки – бджоли дуже спокійні, без агресії, з ними можна працювати без використання лицьовій сітки і диму. Ця порода найбільш популярна в пасічників-любителів. Краинки непогано переносять суворі зими, набагато краще, ніж кавказькі. Призначені для розведення в помірному кліматі.
 • Карпатка – дуже продуктивна порода, працює на медозборі навіть в похмуру вологу погоду. Має помірну схильність до роїння, інтенсивно розшукує медоноси. Досить зимостійка порода.

Якщо обрана племінна порода не буде відповідати тривалості зими, то це проявиться в захворюваннях бджіл. Найпоширеніше захворювання – нозематоз. У комах з’являються ознаки розладу кишечника при відсутності можливості обльоту для очищення кишечника. Бджоли з-за цього сильно слабнуть і гинуть під час зимівлі.

Сезонні роботи

Про майбутньої зимівлі потрібно пам’ятати завжди, навіть у теплі літні дні. Завчасно треба заготовити і просушити утеплюючий матеріал, підготувати до зими і відремонтувати вулики, подбати про корм для бджіл. Восени підготовка бджіл до зими – це основна турбота початківця пасічника.

У холодних районах для зимівлі пасічник готує спеціальні зимові приміщення – омшаники. У такому зимівнику утеплюються стіни і стеля. Бджоли в омшанику самі підтримують необхідну температуру. Для вентиляції в зимівнику встановлені вентиляційні труби. Вулики в омшанику встановлюються на стелажі для отримання зручного доступу до кожної сім’ї.

Увага! Якщо немає омшаника, то для зимівлі можна використовувати просушений підлогу в будинку або утеплений комору. Утримувати бджіл взимку в одному приміщенні з овочами не можна із-за наявності шкідливих випарів.

Підготовка до зимівлі дуже важлива для початківця пасічника, так як від проведеної зими залежить, якими бджоли вийдуть до медозбору, сильними або хворими і ослабленими.

Висновок: «солодкий» домашній бізнес

Пасіка будинку – це захоплююче заняття. З чого почати, які вулики вибрати, яких бджіл придбати, кожен бджоляр повинен вирішити для себе сам. Пчеловождение може стати не тільки приємним хобі, але і непоганим бізнесом.

Відкачування меду з пасіки з подальшим продажем його виробнику, а потім і споживача – хороший додатковий заробіток. Тільки для цього потрібно отримати в найближчому податковому органі статус індивідуального підприємця.

Мед – цілком поширений продукт і продається у великих обсягах в магазинах. Але багато хто зараз воліють товари від фермера і тому обзаводяться «своїм» пасічником, так як можуть легко відрізнити натуральний мед від розведеного або фальсифікованого.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *