Пастка для бджіл своїми руками креслення: як зробити, креслення, фото

У процесі природного роїння бджіл доводиться шукати нове житло. Відбувається це у комах дуже цікаво: вперед летять бджоли-розвідниці в пошуках місця для гнізда, готовий до вильоту рой чекає повернення розвідниць і тільки після цього вилітає. У цьому випадку пасічнику варто подбати про це і зловити рой: свій, чужий, а може, рій диких бджіл, неважливо.

Пастка для бджіл своїми руками

Пастка для бджіл своїми руками, креслення якої є в різних джерелах, на фото і відео, виготовляється кожним бджолярем по-своєму і вивішується в лісі.

Для чого потрібна пастка

Незайняті медозбором бджоли з маткою, віком старше двох років, схильні до природного роїння. Цей процес у комах інстинктивний, і пасічники, щоб не допустити цього, вдаються до безлічі хитрощів. Якщо ж процес упущений, то рій летить.

Досвідчені або початківці бджолярі таким способом «упіймання» роя можуть обзавестися додатковими бджолами або ж почати займатися бджільництвом, не купуючи бджолосім’ї.

Рой може прилетіти з занедбаної пасіки або від сусідів, а може пролетіти кілька кілометрів у пошуках нового житла – це блукаючий рой. Блукаючий рой цінується бджолярами за високу продуктивність, для упіймання таких роїв і влаштовується ловля бджіл.

У безпритульних бджіл, які шукають нове житло, мало шансів вижити, тому вони влаштовуються, де потрапило: на горищах, під покрівлею, в дуплах дерев, у відрах та інших малопридатних для життя місцях, а тут, у лісі, їм підготували житло, та ще з рамочками.

Як зробити для бджіл пастку: виготовлення, креслення і розміри

На які тільки хитрощі йдуть бджолярі, щоб виготовити пастку для роя: хтось робить її з фанери, хто-то з ДВП і ДСП (але в цьому є свої мінуси), хтось вважає за краще не витрачатися і пристосувати для цього картонну коробку, помістивши її в поліетиленовий мішок (є відео і фото такої конструкції).

Це цікаво  Летковые загороджувачи для вуликів: розташування, розміри, фото

Креслення пастки для бджіл на 8 рамок

Найпоширеніший серед бджолярів варіант, як зробити пастку для бджіл – це виготовити ящик-вулик з рамочками вощини і суші, об’ємом 40 л, з фанери.

Товщина фанерних листів для виготовлення пастки становить від 6 до 10 мм. Ящик робиться таким чином, щоб туди входило близько 8 рамок (високих) – так легше буде потім переставити їх у вулик на пасіці, наприклад, лежак.

Перш ніж починати роботу з виготовлення пастки, потрібно зробити креслення. Деталі й розміри ящика з фанери на 8 рамок:

  • дно 1 шт – 475х300 мм;
  • дах 1 шт – 550х360 мм;
  • боковини 2 шт – 487х380 мм;
  • задня і передня панель – 380х312 мм;
  • бруски – 20х20 мм

Будь-кому, навіть починаючому пасічнику під силу спорудити конструкцію, і вийде пастка для бджіл своїми руками креслення і схема виготовлення ящика прості. Ящик робиться повністю під розмір дадановской рамки. Посередині передньої панелі робиться річок довжиною 70 мм, закривається заслінкою або просто ганчіркою на час переїзду.

Вгорі, під дахом, для зручності кріпляться бруски з зубцями для встановлення рамок. При відсутності рамок деякі бджолярі використовують просто бруски, встановлюючи їх як рамки, на які бджоли, заселившись, налаштовують суш.

Ящик покривається спочатку оліфою, а потім лаком для дерева, тоді матеріал не гниє. Збираються деталі скриньки за допомогою пневмопістолету (при наявності), також деталі можна легко і швидко зібрати за допомогою шуруповерта, хтось просто збирає конструкцію цвяхами. Дах кріпиться саморізами, які легко розкручуються при необхідності.

Кріплення робиться із сталевого дроту, зверху робляться ручки, за які пастка підвішується на дерево. Сталева дріт повністю охоплює ящик від днища до даху для фортеці.

Це цікаво  Роботи на пасіці в квітні: що потрібно зробити

Всередину ставляться кілька рамок з вощиною і рамки з сушею, бджоли віддають перевагу рамки старі, темні. Рой, як правило, має велику силу для відбудови стільників, тому в пастку можна ставити і порожні рамки. Пастка, зроблена таким способом, виходить досить міцна і служить пасічнику кілька років (на відміну від ДСП та ДВП).

Пастку можна виготовити на один або два яруси. Хтось робить ящики на рамку 145, двоярусні. Обидва яруси жорстко фіксуються на брусках.

Установка пастки

Установка виготовленого своїми руками пастки проводиться не ближче 1 км від пасіки, на дерево, на висоту близько 3-4 м від землі. Найкраще для цієї мети підходить ялина з великими сучками.

При установці пастки потрібно звертати увагу на те, щоб в окрузі обов’язково були медоноси з травневим медом.

Леточки проклеюються прополісом, а рамочки натираються маточником. При такому способі приманювання за сезон бджоляр може зловити до трьох роїв. Хтось застосовує апірой як приманку, хтось його не любить – кожен бджоляр вибирає те, що йому підходить.

Двокорпусна пастка

Двокорпусна пастка виготовляється з тонкої фанери, дно такої пастки неотъемное. Складається двокорпусна пастка з трьох частин: корпусу, надставки і даху. Внутрішній простір великого обсягу, в таку пастку може вселитися великий рій. В даху є вентиляція, щоб бджоли не задихнулися, так як льоток при перевезенні закритий. Пастка закріплюється на дереві між близько розташованими стовбурами в травні.

Бджіл з такої пастки можна не переселяти в стаціонарні вулики, а утримувати їх в ній, але тільки до наступної весни. Бджоли при цьому не рояться, якщо їх вчасно розширювати корпусами. В кожен корпус входить 8 рамок. Можна підгодувати бджіл в зиму, додавши їм медові рамки з пергою, або сироп. Зимують вони так само, як у звичайному багатокорпусному вулику, але з приходом весни цих бджіл потрібно пересадити в стаціонарний вулик для того, щоб уникнути роїння. Бджолині сім’ї швидко розвиваються і не рояться.

Це цікаво  Кочове бджільництво: фото

Коли перевіряти пастку

Встановивши пастку, бджоляр може перевіряти її щодня. Коли рой оселиться, його відразу ж переносять на свою пасіку. Після того як бджоли влаштуються на новому місці, їх можна пересадити у вулик на постійне місце.

Деякі бджолярі перевіряють пастки для бджіл рідко. При цьому, перенісши рой до себе на пасіку, щоб бджоли не полетіли назад, бджоляр не повинен закривати льоток вулика гілками. Бджоли, бачачи, що з вуликом щось не так, починають трудовий день з обльоту і запам’ятовування місцевості навколо, а ввечері повертаються в те ж місце, яке запам’ятали.

Можна пастку залишити на дереві до осені і перенести на пасіку з настанням холодів: бджоли йдуть на зимівлю, а навесні звикають до нового місця.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *