Павільйон для бджіл (вулики) своїми руками

Павільйон для бджіл виготовляється з метою оптимізації простору на пасіці: він може вмістити десятки вуликів, але не займає багато місця. Конструкція не вимагає додаткового утеплення, відмінно підходить для утримання бджіл і відкачування меду. Крім цього, фото ілюструє, як красиво будиночок для бджіл виглядає на ділянці. Павільйон можна зробити власними руками з підручних матеріалів.

Павільйон для бджіл

Що таке бджолопавільйон?

Пчелопавильоны – це перспективний розвиток бджільництва, яка отримала безліч позитивних відгуків. Конструкції найчастіше мобільні, що дозволяє об’їхати всі сезонні медоноси в регіоні. Вони фактично замінюють вулики і пасіки, адже мобільність укупі з простотою обслуговування дозволяють значно підвищити відсоток зібраного меду за сезон.

Бджільництво може застосовувати павільйони не тільки для промислового збору меду, але і як мобільні запилювачі, пасіку для секційного збирання меду, маточного молочка або створення відводків.

Сьогодні такі конструкції масово виготовляються самостійно, але їх можна замовити у певній компанії. Наприклад, продукція «Берендей», що дозволяє назавжди забути про зимівниках, складанні вуликів під час кочівницького. Як результат пасічник отримує збільшену кількість меду та економить на будівництві додаткових конструкцій.

Поки, звичайно, «Берендей» — це недоступне задоволення для багатьох пасік, адже вартість 1 конструкції на 48 сімей становить 270 тис. рублів. Відзначимо, що ціна вказана за товар б/в, а новий коштує ще дорожче.

Види конструкцій

Павільйон для бджіл може бути мобільним або не транспортабельним. Стаціонарний павільйон для бджіл, звичайно, можна поставити на колеса, але це буде дорого коштувати. Тому краще відразу визначитися, який тип вам більше підходить.

Це цікаво  Обладнання для бджільництва: що потрібно

Найбільшою популярністю на пасіках користується касетний павільйон з-за простоти утримання в ньому бджіл. У такому пчелопавильоне до самої осені просто проводити профілактику і лікування варратоза по відсіках. Касетний павільйон для бджіл стане місцем для зимівлі комах, а при наявності вуликів зимівник доводиться вибудовувати окремо.

Касетні павільйони згодяться в транспортуванні комах до точки цвітіння медоносів. З перевезенням впорається одна людина без маски і димаря: потрібно встановити павільйон на рівній майданчику, а потім відкривати і закривати льотки.

Збільшення кількості меду і догляд за бджолами

Стаціонарний і пересувний павільйон – шикарний варіант для промислового бджільництва, адже він допомагає збільшити кількість меду. Пересувний пасічник зможе транспортувати його прямо до медоносів. Як виглядає павільйон можна побачити на фото.

Стаціонарний павільйон, завдяки простоті обслуговування та утримання сімей, гарантує спокійне життя бджолосімей.

Для перевірки стану помешкань бджіл досить просто висунути касету, не порушуючи спокій родини. Також легко пасічник буде відкачувати мед, спустошуючи стільники і стимулюючи комах до більшого збору нектару.

Пересувний і стаціонарний павільйон протягом сезону вимагають проведення таких робіт:

 1. Забезпечення бджіл кормом і перевірка їх стану.
 2. Проведення санітарних робіт.
 3. Відбір меду і підбір сот для зимівлі бджіл.

Також пасічнику доведеться звикнути до роботи на малій території.

Рекомендації про те, як зробити своїми руками

Для виготовлення стаціонарного або мобільного бджолиного павільйону є ряд однакових рекомендацій. Наприклад, конструкція повинна бути не більше ніж на 20 відсіків. В іншому випадку сім’ї будуть один одному заважати.

Щоб виготовити пересувний «будиночок», спочатку готують креслення, підходить під основні вимоги конструкції:

 1. розміри, відповідні під причіп або фургон;
 2. конструкція обладнана побутовими та робочими відсіками;
 3. вентиляція та освітлення (при необхідності);
 4. обігрів на випадок негоди або для зимівлі;
 5. наявність відсіку для зберігання інвентарю та особистих речей пасічника.
Це цікаво  Як самостійно виготовити вальці для виробництва вощини?

Що потрібно, щоб виготовити бджолопавільйон своїми руками: рекомендації

Для побудови такої конструкції своїми руками потрібні навички роботи з інструментом для різання металу, а також знадобляться наступні матеріали:

 • причіп (якщо будується пересувний павільйон),
 • зварювальний інструмент,
 • домкрат,
 • рівні,
 • дерев’яні бруси і метал для каркаса,
 • дошки,
 • цвяхи, саморізи, руберойд на дах.

Покрокова інструкція роботи

Бджільницький павільйон починається з складання креслення, за цим слідують основні роботи. Почати створення багатоквартирного бджолиного будиночка стоїть з розрахунку його під зріст пасічника: дах не повинна торкатися голови, а прохід повинен бути не менше 80 див. В такому випадку стандартна медогонка легко буде проходити в будь-яку точку конструкції. Довжина конструкції залежить від кількості вуликів і їх планованого розташування.

Креслення пересувного касетного пчелопавильона

Після нехитрих підрахунків пасічник озброюється домкратом і рівнем і виставляє вантажівка на рівну позицію, адже після будівництва може виявитися, що павільйон кривої. Далі розбираються всі дерев’яні позиції причепа, якщо є можливість, опускається підлогу.

Тепер потрібно зварити каркас з металевих балок однакової довжини. Після цього до каркаса кріпляться бруси, які забивають дошки. Щоб заощадити, можна використовувати нешліфований дошку. Поверх дощок встановлюють цілісні листи ДСП, кріплять їх, а дах криють руберойдом. У конструкції роблять люки та вікна, а по периметру павільйону залишається щілина, яка буде виконувати функцію прилетных дощок.

Все, пересувний багатоквартирний будиночок готовий і залишилося завантажити в нього вулики. Ви можете зробити це, прикріпивши їх щільно до каркаса, адже під час їзди вони можуть перекинутися або зміститися. Для кріплення підійдуть бруси, які прибивають у внутрішню частину павільйону: вулики, встановлені щільно, будуть зафіксовані брусом. Залишилося приєднати сходинки і можна вирушати в путь!

Це цікаво  Вибір бджільницької дроту та способи її натягу на межі

Додаткова інформація та корисні поради

Почнемо з того, що при створенні стаціонарного павільйону на пасіці є необхідність подбати про постійному освітленні. Благо, підключити світло до проведення можна від будь-якого трансформаторного стовпа, що буде корисним при перестановці «будиночка» на колеса. Але багато бджолярі не заморочуються і користуються ліхтарями.

Пам’ятайте, що пересувний павільйон для бджіл – це конструкція, яка боїться вогню, тому при виборі освітлювального приладу керуйтеся рекомендаціями пожежної безпеки.

Комірчина бджоляра і додаткові приміщення

Якщо ваша пасіка обладнана касетними конструкціями, то немає потреби створювати комірчину для бджоляра: вона необхідна тільки в мобільних павільйонах. Для її створення причіп потрібно трохи подовжити, і пасічник отримає місце для зберігання інвентарю та сумішей для підгодівлі комах.

Коли можливості подовження немає, то комірчину розміщують ближче до виходу, а вулики встановлюють у 2 яруси. Таким чином, ви отримуєте 30 «житлових» місць для бджолосімей та комірчину. Відео демонструє процес створення пчелопавильона ще наочніше.

Утеплення

Про утепленні теж варто потурбуватися: для бджоляра утеплення мало важливо, а комахою в цій споруді ще зимувати. В якості утеплювача використовуються фанерні листи, між якими закладається руберойд. Якщо не економити, то можна застосувати будь-яку різновид мінвати: вона легше, не буде ускладнювати рух і надавати навантаження на причіп.

При будівництві конструкції приділіть увагу щілинах, які краще закрити. Якщо ви використовуєте не причіп, а вантажівка, то в якості утеплювача застосовується або шар руберойду, або прошарок з щільного поліетилену.

Будівництво такої конструкції при наявності всіх матеріалів і помічника займе не більше 2 днів. Можна сумніватися в доцільності павільйонів, але досить почитати про них відгуки і зрозуміти, наскільки мобільні «будиночки» зручні і для бджіл, і для пасічника.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *