Переваги альпійського вулика і самостійне його виготовлення

Для будь-якого бджоляра важливі два аспекти: забезпечення комфортного життя для бджіл та високий рівень виробництва меду. Все це можна з легкістю забезпечити, створивши альпійський вулик. Його особливості, креслення та відгуки про використання опишемо нижче.

Чим відрізняється альпійський вулик від звичайного?

Переваги альпійського вулика і самостійне його виготовлення

Ще 70 років тому альпиец і бджоляр Роже Делон вирішив максимально подбати про бджіл, яких тримав на пасіці. Він створив вулика для утримання бджіл максимально наближених до природних умов їх проживання в звичайному дубовому дуплі. З тих пір подібну конструкцію називають альпійськими вуликами Роже Делона.

Завдяки такій будові він може містити одночасно до тисячі бджолиних сімей і отримувати величезну кількість меду зі своєї пасіки. Відзначимо основні відмінності таких вуликів, щоб зрозуміти, чим же вони так вигідні:

 1. Льоток тут тільки один.
 2. Годівниця розміщується в кришці вулика.
 3. У ньому немає розділових ґрат, спеціальних вентиляційних отворів, за рахунок чого конструкція стає набагато простіше.
 4. Рамки створені не з дерев’яних планок. Для її створення беруть тільки одну планку, а все інше робиться з дроту.
 5. Це багаторівнева конструкція, шари якої можна доставляти в міру необхідності і росту бджолиних сімей.
 6. За рахунок особливої будови тут створено спеціальний мікроклімат. Весь повітря надходить через нижній отвір і піднімається догори. За цей час він нагрівається і наповнюється вологою, а потім знову опускається вниз.

Вигідні переваги

Пчеловождение в альпійському вулику вигідно і зручно, а тому слід розглянути очевидні переваги такого змісту бджіл:

 • у подібних умовах бджоли дають до 23 кілограм меду, замість звичайних 2 – 3;
 • за рахунок компактної конструкції, вулика займають мало місця, що вигідно при обмежених умовах;
 • простота догляду за бджолами і їх оселями дає можливість утримувати набагато більше бджолиних сімей;
 • для створення таких вуликів потрібно менше матеріалу, що знижує ваші витрати;
 • альпійський вулик набагато легше. Його вага без меду може мати до п’яти кілограм. А значить, його набагато легше переносити при необхідності;
 • за рахунок створення мікроклімату і відсутність протягів у вулику зберігається постійна температура, що не дає йому перегріватися влітку, а взимку не вимагає особливого утеплення;
 • рамки більш зручні і менше піддаються пошкоджень, а значить, і лагодити їх треба рідше;
 • швидке зростання бджолиних сімей навесні;
 • найкращі умови для зимівлі, що не дає масово гинути бджолам;
 • відсутність конденсату зберігає альпійський вулик в кращих умовах і він прослужить набагато довше;
 • якщо немає часу, збирати мед можна один раз восени, так як елементи додаються стільки, скільки буде потрібно.
Це цікаво  Як зробити відводок бджоли без матки

Не дивно, що в бджільництві все більшої популярності набирають саме такі конструкції. У нашій країні найбільш відомим, хто утримує бджіл в альпійських вуликів. є Хомич. Він розробив і найзручніші креслення того, як їх зробити самостійно, і дає поради, як утримувати бджіл у таких вуликах в наших умовах. Деякі навіть називають ці вулика не альпійськими, а вуликами Хомича.

Деякі недоліки альпійського бджільництва

При всіх своїх перевагах, пчеловождение в альпійському вулику має і деякі недоліки. Хоч їх небагато, але багатьох вони зупиняють.

 1. З-за нестандартного розміру рамок, важко підібрати підходящу медогонку.
 2. Бджоли, які раніше жили у звичайному вулику, не відразу готові переселитися в альпійський. Для цього потрібно їх правильно переселити, що новачкові буде не просто зробити.
 3. Важко дістати для такої рамки відповідні бджолопакети.

При великому бажанні забезпечити своїм бджолам максимальний комфорт, варто подолати подібні труднощі. Тим більше що пчеловождение в альпійському вулику дасть вам величезну перевагу за кількістю видобутого меду та інших бджолиних продуктів.

Будуємо альпійські вулика самостійно

При невеликих навичках будівництва і дещо-якому доступному інструменті, можна з легкістю створити альпійські вулика для своєї пасіки і вийти на новий рівень бджільництва. Для цього вам знадобляться:

 • дерев’яний брус або хоча б рейки;
 • шліфовані дошки;
 • пила;
 • цвяхи або шурупи, на ваш розсуд;
 • залежно від попереднього пункту – молоток або ж шуруповерт.

Опишемо коротко процес створення ідеальних вуликів:

 1. Почати будівництво можна з дна вулика. Для цього найкраще підійде соснова дошка і товщина її повинна бути як мінімум 30 мм. щоб уникнути подальших проблем краще відразу її продезінфікувати антисептиком, а зовні пофарбувати. У дні такого вулика буде знаходитися льоток. Льоткову щілину роблять 30 мм в ширину і 7 мм у висоту. Сама дощечка повинна бути встановлена з нахилом у 45 градусів. Дно бажано спочатку робити знімним, так як кожен рік його рекомендують замінювати новим.
 2. Корпус також краще всього робити з соснових або ж ялицевих дощок. Тут важливо добре просушити їх перед початком будівництва. Для одного вулика потрібно чотири таких заготовки. Розміри 360Х230 мм і 338Х230 мм. Коли ви збили каркас, слід обов’язково зробити уступи для майбутніх рамок. Не забудьте продезінфікувати корпус попередньо.
 3. Годівниця буде мати розмір оточуючих її стінок. А це 324Х57 мм у верхній частині, і 320Х295 мм в нижній. Годівницю теж обробляють антисептиком.
 4. Оскільки в альпійському вулику рамки зовсім інші як за розмірами, так і по конструкції, то робити їх теж доведеться самостійно. Для цього беремо готову планку розміром 320Х25Х9 і прикріплюємо до неї відповідну дріт, вигнувши її у формі літери П. Загальна довжина дроту при цьому – 730 мм.
 5. Кришку роблять з листів ДВП або ж відповідного щільного картону (наприклад, меблевого). Розміри листів повинні бути 360Х360 мм. На клей укладають утеплювач і роблять затискну рамку з додаткових планок. Розміри будуть такими ж, як і у корпусу, а ширина планок – 10 мм.
Це цікаво  Бджолина суш: що це таке

Ось і готовий альпійський вулик! Як бачите, нічого складного в цьому немає. Для кращої наочності, варто скористатися готовими кресленнями. Особливості побудови таких вуликів в тому, що кожний додатковий корпус можна будувати в міру потреби, поступово, а це робить роботу більш простою і мінімальної.

Деякі бджолярі, навпаки, заготовляють додаткові корпусу в зимовий період, щоб влітку не відволікатися від основної роботи на пасіці.

Креслення

Корпус:

Переваги альпійського вулика і самостійне його виготовлення

Дно:

Переваги альпійського вулика і самостійне його виготовлення

Касета:

Переваги альпійського вулика і самостійне його виготовлення

Дах:

Переваги альпійського вулика і самостійне його виготовлення

Рамка:

Переваги альпійського вулика і самостійне його виготовлення

Поступове переселення бджіл

Щоб не растревожить бджолину сім’ю і допомогти їй з адаптацією до нових умов життя, слід переселяти бджіл акуратно і поступово:

 • беруть заготовку для альпійського вулика з штучною вощиною і ставлять зверху рамок в тому вулику, в якому поки живуть бджоли;
 • далі чекають, поки бджоли відтягнуть вощину і зроблять свою роботу;
 • тепер під корпус, в якому вони мешкають, встановлюють ще одну таку ж заготовку;
 • бджоли починають відкладати в неї яйця;
 • дочекавшись того моменту, коли вам слід встановити третю рамку між двома попередніми, робимо наступне. Знімаємо всю конструкцію і повільно переносимо її в новий корпус;
 • так залишаємо бджіл до наступного сезону, коли приходить час нарощувати корпус вулика. Проробляємо ті ж самі маніпуляції, але вже не з штучною вощиною, а натуральним продуктом;
 • четверта заготівля повинна знаходитися між двома верхніми, а п’ята – під самим верхнім елементом;
 • шостий елемент ставлять не раніше, ніж помічено, що два верхні яруси повністю відбудовані вощиною. Тоді ставлять його між третім і четвертим ярусами.

Важливі принципи роботи

Не тільки бджолам доводиться адаптуватися до нових умов. Пчеловождение в альпійському вулику має свої правила і принципи, яких треба суворо дотримуватися.

 1. На зиму бджіл достатньо двох корпусів вулика. Запас їжі розташовується зверху.
 2. Роже Делон і запропонував новий спосіб оновлення гнізда. Для цього він один з корпусів відводить під нуклеус. А коли потрібно, то скорочує корпус на один ярус. Після того як бджоли заклали маточник в нижню касету, він вивозить її на пасіку для елітного схрещування. Далі запліднені самки і нові яйця закладають в той вулик, де потрібна заміна старої особини.
 3. Збирання і відкачування меду краще всього робити, коли заповнені п’ять корпусів.
 4. Після збору меду потрібно залишити наступну конструкцію – нижня частина заповнена пергою, середня – розплодом, а верхня містить корм для зимівлі бджіл. Цих трьох елементів для бджолиної сім’ї на зиму буде достатньо.
 5. Для утеплення вуликів достатньо накрити поліетиленом. Не закривайте при цьому вічко!
Це цікаво  Пчелоприцепы своїми руками: фото

Відгуки

«В минулому році вирішив зробити експеримент і одну з своїх бджолиних сімей переселив в альпійський вулик. Став порівнювати їх життя і результати відкачування меду з іншими, які залишилися в попередніх оселях. Меду дійсно такий вулик дає набагато більше. А це вигідно. Крім того, ремонту і догляду як такого він вимагає набагато менше. На наступний рік переселю в альпійський вулик всіх своїх бджіл. Тепер думаю, чи варто мені розширюватися, так як вільного часу буде набагато більше, і я зможу доглядати за більшою пасікою. Або ж зайнятися ще чим-небудь на додаток, так як занадто велику кількість меду треба буде куди збувати. А це додаткові труднощі» – Олег.

«Мій сусід вирішив перейти на подібну конструкцію, але зіткнувся з величезними труднощами пошуку з заготовками і медогонкой. І хоч мене приваблює збільшення прибутку за рахунок великої кількості меду, який може дати пчеловодждение в альпійському вулику, все ж я поки почекаю. Можливо, з часом подібні конструкції стануть у нас більш популярні, і добути потрібні речі для них стане простіше. Адже їх пошук – це справжній головний біль» – Андрій.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *